vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #720 στις: Αυγούστου 01, 2014, 23:35 »
Μαζί με τον ντρίπερ μου είχαν δώσει ekowool απο atmistique και το χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα. Σιλικα φυτιλι ως νεα στο σπορ δεν εχω δοκιμάσει. Από το ekowool δοκιμασα βαμβάκι κι έκατσα. Στο επόμενό σου στήσιμο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #721 στις: Αυγούστου 03, 2014, 18:38 »
Λοιπόν δοκίμασα με βαμβάκι σήμερα. Δεν έστριψα όμως microcoil αλλά αφού έκανα φυτίλι το βαμβάκι, τύλιξα την αντίσταση τριγύρω του αφού έβαλα και μία καρφίτσα στη μέση για να μη το σφίξω πολύ. Έκανα και τη θηλειά κάτω από το κεραμικό.
Εχω την εντύπωση οτι δεν έκανα και πολύ καλή δουλειά, αλλά το αποτέλεσμα είναι άκρως ενθαρρυντικό και σίγουρα σε γεύση ήδη το νοιώθω ανώτερο από τα φυτίλια. Δίνει πιό γεμάτη γεύση, κάτι λογικό αφού και στον kayfun έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Θα το δώ όμως μετά από μερικές μέρες που θα έχω ατμίσει αρκετά ml και θα ξαναπώ τις εντυπώσεις μου.
Επίσης μάλλον με το βαμβάκι καταλαβαίνω πιό εύκολα πότε πρέπει να ξαναγεμίσω για να μην πάρω καμένο.
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #722 στις: Αυγούστου 03, 2014, 18:56 »
Πιο εύκολο θα σου φανεί αν την επομενη φορά στρίψεις το σύρμα γύρω από μια οδοντογλυφίδα,  σφιξεις μεταξύ τους τις σπειρες και μετά  περάσεις το βαμβακοφύτιλο.


Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #723 στις: Αυγούστου 03, 2014, 19:03 »
Να προσεχεις με το βαμβακι, να μην ειναι πολυ σφιχτη η αντισταση πανω του.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #724 στις: Αυγούστου 03, 2014, 19:07 »
Kαλησπερα,πως χωραει μετα η αντισταση στο κεραμικο βρε παιδια αφου η οδοντογλυφιδα δεν περνα στα σχισιματα του κεραμικου;

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #725 στις: Αυγούστου 03, 2014, 19:23 »
Μπορείς απλά να την ακουμπήσεις πάνω στις σχισμές. Έτσι η αντίσταση μόλις που θα είναι εκτός κεραμικού. Η διαφορά στη γεύση είναι ανεπαίσθητη. Αλλιώς, μπορείς να στρίψεις mc στη ροζ βελόνα που έχουμε για diy. Είναι γύρω στο 1,2-1,3 και χωράει ακριβώς στις σχισμές. Βέβαια έτσι είναι λίγο παίδεμα να περάσεις τη σωστή ποσότητα βαμβακιού για να μην μπουκώνει, αλλά μπρος στη γεύση τι έιναι ο πόνος;  :))

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #726 στις: Αυγούστου 03, 2014, 19:26 »
Εγώ έχω έναν συνδετήρα ο οποίος χωράει ακριβώς στο κεραμικό και αφού φτιάξω την αντίσταση την βγάζω και την περνάω στον συνδετήρα για να τη βάλω στο κεραμικό και να τη συγκρατήσει μέχρι να τοποθετήσω το κεραμικό.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #727 στις: Αυγούστου 04, 2014, 00:26 »
Η αλλη λυση ειναι τα κεραμικα με μεγαλυτερο ανοιγμα αλλα και παλι για λιγο δεν χωραει,μολις δοκιμασα
με βλεπω σουπερ μαρκετ με το κεραμικο στο χερι για τεστ οδοντογλυφιδας χαχα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #728 στις: Αυγούστου 04, 2014, 00:31 »
Την οδοντογλυφίδα τη βγάζεις μόλις στριψεις το φυτιλι. Περνάς το βαμβάκι και στήνεις κανονικα στο κεραμικό, όπως αν είχες κανονικό φυτιλι.


Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #729 στις: Αυγούστου 04, 2014, 02:17 »
Aν δεν το περασεις μεσα Πετρα να παρεις τα μποσικα του συρματος,τουλαχιστον σε εμενα παιζει η αντισταση,θελει νομιζω τεντωμα
αν το εξηγω καλα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #730 στις: Αυγούστου 04, 2014, 02:33 »
Καταλαβαίνω νομίζω τι εννοείς.
Για να είμαι κι εγώ πιο σαφής, στήνω πάντα σύμφωνα με το βίντεο του leo στο πρώτο ποστ. Εκεί αν δεις, τοποθετεί την αντίσταση στο κεραμικό με το φυτιλι μέσα της.
Βάζοντας όπως κι εσύ τη βελόνα στο στρίψιμο.
Στο βαμβάκι χρησιμοποιώ οδοντογλυφίδα για πιο σταθερό τύλιγμα. Και πιο σφιχτό. Σίγουρα γίνεται και με τη βελόνα, αφού το βαμβάκι το στρίβουμε έτσι, ώστε να σχηματίσει φυτίλι, αλλά δεν είναι τόσο σταθερή.
Μετά, όπως λες, πρέπει να πατήσει το φυτίλι μέσα στις εγκοπές του κεραμικού κι αυτό κάνω. Δεν αφήνω την αντίσταση στον αέρα, για να μην έχουν τζόγο  τα σύρματα. Επειδή όμως δεν μπορώ να τραβήξω το βαμβάκι για να το βάλω στην εγκοπή (θα σκιστεί) το τοποθετώ πιέζοντας από πάνω με την (πολλαπλών χρήσεων) οδοντογλυφίδα. 
Προφανώς με διαφορετικό τρόπο κάνουμε το ίδιο.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #731 στις: Αυγούστου 04, 2014, 16:36 »
Έχω μερικές ερωτήσεις ακόμα, ελπίζω να μη σας κούρασα ήδη.
Κάνουμε microcoil και μετά περνάμε το βαμβάκι στριμμένο σαν φυτίλι μέσα από αυτό, μέχρι εδώ καλά.
Τη θηλιά όμως δεν βλέπω τρόπο να την κάνω, πολύ χλωμό να περάσω διπλό βαμβάκι μέσα από το microcoil ώστε από τη μία πλευρά να κάνει τη θηλιά και από την άλλη να βγάλει τα δύο "φυτίλια". Θα πρέπει να είναι πάρα πολύ λεπτό το βαμβάκι για να περάσει διπλό από μέσα ειδικά αν χρησιμοποιήσω συνδετήρα ή οδοντογλυφίδα (δηλαδή ~1.5mm).
Μπορείτε να μου το εξηγήσετε λίγο πιό αναλυτικά?
Επίσης που μπορώ να αγοράσω μονωτικά για τον πόλο και υπάρχει κάποιο video ή οδηγίες για τη σωστή τοποθέτηση του μονωτικού?
Άλλαξα το μονωτικό με ένα νέο, αλλά το παλιό είχε προεξέχων χείλος στο πάνω μέρος του ενώ το νέο είναι σκέτος κύλινδρος χωρίς το χείλος. Με το βίδωμα στο vamo o πόλος του dripper ανεβαίνει λίγο προς τα μέσα ενώ πριν δεν το έκανε αυτό, άρα είτε δεν το έβαλα σωστά το μονωτικό, είτε δεν είναι ακριβώς αυτό που πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #732 στις: Αυγούστου 04, 2014, 16:44 »
Kατ' αρχήν το μονωτικό είναι σκέτος κύλινδρος, αυτό με το χείλος είναι το τμήμα που ξεχειλώνει με τον καιρό φορώντας το στον πόλο.
Σε ότι αφορά το στήσιμο με μβαμβάκι, δεν χρειάζεται να είναι διπλό, απλά το φυτίλι σου να το αφήσεις επαρκώς μακρύ ώστε να γεμίσει τον διαθέσιμο χώρο του dripper κάτω από το χείλος του κεραμικού, τόσο ώστε να το χώσεις και βαθιά χωρίς όμως να το "στουμπώσεις" και να χάσει την απορροφητικότητά του. Σε κάθε περίπτωση το τελευταίο παίζει ρόλο μόνο ως προς την εκμετάλλευση όλου του υγρού (και αυτού που είναι χαμηλά) και δεν έχει σχέση με την απόδοση

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #733 στις: Αυγούστου 04, 2014, 16:50 »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το μονωτικό το πέρασα πρώτα πάνω στον πόλο και μετά έσπρωξα τον πόλο μέσα στη βάση. Το έκανα σωστά ή θέλει πρώτα το μονωτικό στη βάση και μετά να μπει ο πόλος?
Το βαμβάκι το έχω καταφέρει σωστά νομίζω, γιατί έχω πολύ καλή διάρκεια ατμίσματος σε κάθε στάξιμο.


Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #734 στις: Αυγούστου 04, 2014, 16:53 »
Δε χρειάζεται να κάνεις θηλειά με το βαμβάκι. Βασικά ούτε με το φυτίλι χρειάζεται, απλώς βολεύει στην τοποθέτηση. Φτιάξε το mc, τοποθέτησέ το στο dripper, σφίξε τις σπείρες καλά με ένα τσιμπιδάκι (αυτό που έχουν οι γυναίκες για τα φρύδια βολεύει πολύ, έχει πλακέ άκρες  :D ) και πέρνα το βαμβάκι. Μην το στρίψεις υπερβολικά πολύ γιατί παίζει να μπουκώσει και να μην τροφοδοτει καλά. Κόψε το βαμβάκι περίπου εκεί που τελειώνει η βάση του dripper και ακούμπησε τις άκρες του στο κάτω μέρος του εσωτερικού του άτμο (εκεί που θα ήταν η θηλειά).

Γενικά μην αγχώνεσαι πολύ να τα κάνεις όλα με ακρίβεια χιλιοστού. Ο άτμο είναι πολύ εύκολος (αν εξαιρέσεις τις ενώσεις nrn). Αντίσταση βαθειά στο κεραμικό, πιο ψηλά, εκτός κεραμικού, μικρή διαμετρος mc, μεγάλη διάμετρος... Με όλα δουλεύει ο άτμο. Αρκεί να σε ικανοποιεί εσένα και να μην ακουμπάει η αντίσταση στα τοιχώματα του κεραμικού.

Τώρα με το μονωτικό. Όπως τα περιγράφεις μου φαίνεται ότι δεν έχει μπει τελείως μέσα εκεί που πρέπει με αποτέλεσμα να αφήνει κενό και όταν σφίγγεις τον άτμο στο mod ανεβαίνει ο πόλος επειδή βρίσκει «μπόσικα». Πίεσε λίγο το μονωτικό να κατέβει τέρμα κάτω με κάτι που δε θα του κάνει ζημιά, π.χ. ένα καπάκι από στυλό.

Μονωτικά μπορείς να πάρεις από το επίσημο σάιτ www.greekvapes.eu Γενικά ανταλλακτικά για τους άτμο του leo έχουν αρκετά καταστήματα. Το www.vapeland.gr είναι ένα από αυτά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355737 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10766 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191726 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 867 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 727 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589464 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797639 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7417 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6927 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13497 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711