vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 8 χρήστες
Ηρακλης, maraki1308, gfilip, Blackwolf, camber, kurtz, thanos1071, Milarepa

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #705 στις: Ιουλίου 12, 2014, 16:55 »
Έτσι όπως λές το έχω, θα προσθέσω λίγο να δώ τι γίνεται, αφού ξαναδώ προσεκτικά το video μήπως και κάτι μου ξέφυγε.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: The Dripper
« Απάντηση #706 στις: Ιουλίου 12, 2014, 17:01 »
Γιαννη, φροντισε το κεραμικο να κουμπωσει καλα στη βαση του. Να ακουστει ενα "κλικ".


Τα φιτιλια που θα ειναι απο την αλλη μερια της θηλιας, στιμωξε τα περιμετρικα του κεραμικου,
ετσι ωστε να καλυψουν ολο το διαθεσιμο χωρο μεταξυ βασης-κεραμικου.


Με ενα λεπτο κατσαβιδακι μπορεις να τα πιεζεις προς τα μεσα σιγα σιγα.
Αν καλυψεις ολο το διαθεσιμο χωρο, δε νομιζω να εχεις μπουρμπουληθρες.
Εγω δεν ειχα ποτε, ασχετα με την τιμη της αντιστασης & τα watt που επαιζα.


Απλα προσεχε μην τον παραγεμισεις ή να μην πεσουν σταγονες μεσα στο κεραμικο, γτ τοτε
θα εχεις σιγουρα κ μπουρμπουληθρες, αλλα κ πολυ πιθανη διαρροη στον πολο.


Δες κ εδω απο το 2:30 και μετα (για λιγα λεπτα) να δεις πως στρωνει τα φιτιλια.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #707 στις: Ιουλίου 12, 2014, 18:31 »
Τελκα τον ξαναεστησα με 3αρι φυτιλι στο  1,5Ω. Φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα, θα δείξει στην πορεία αν με το παχυτερο φυτιλι είναι καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #708 στις: Ιουλίου 12, 2014, 19:54 »
Είναι σωστά στημένος τώρα απ ότι φαίνεται.
Κατ αρχή,ατμιζω με ένα γέμισμα κανένα τέταρτο στην πιπίλα mode χωρίς θέμα ενώ πριν στο 5αλεπτο ήθελε γέμισμα.
Ξαναγεμισα δύο φορές και δεν εμφανίστηκαν οι μπουρμπουληθρες, οκ ίσως ελάχιστα...
Έχω σαφώς καλύτερη γεύση και ντουμανι σε σχέση με πριν.
Συμπέρασμα, είτε τον είχα στήσει τελείως λάθος, είτε το 2αρακι φυτιλι δεν έφτανε, είτε απλά έτυχε να του κάνω τωρα ένα καλό στήσιμο χά χα
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #709 στις: Ιουλίου 12, 2014, 20:45 »
Το δυαράκι φυτίλι φτάνει αν είναι αρκετό. Μπορεί και να μη σιγουρευτείς ποτέ για το τι έφταιξε σήμερα, αλλά να ξέρεις πως αν στο μέλλον βάλεις είτε 2ρι φυτιλι είτε στριμμένο βαμβάκι λεπτό σαν δυάρι φυτιλι, μπορεί να παίξει, αρκεί να γεμίσει καλά, αλλά όχι πολύ σφιχτά το διαθέσιμο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: The Dripper
« Απάντηση #710 στις: Ιουλίου 13, 2014, 01:22 »
Με το δυαρι, μετρα το στα 8-9εκ μηκος

Στάλθηκε από το GT-S6810P μου


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #711 στις: Αυγούστου 01, 2014, 11:05 »
Εχτές το βράδυ έστησα τον dripper με αντίσταση nrn στα 1.5Ω ως συνήθως, αλλά με βαμβάκι αντί για 3άρι φυτίλι.
Δεν έκανα microcoil, απλά έστριψα την αντίσταση σε τρυπανάκι 2.2mm και πέρασα το βαμβάκι, όχι στριμμένο σαν φυτίλι αλλά τραβηχτό. Το περίσσευμα το έσπρωξα τριγύρω από το κεραμικό με ένα μικρό κατσαβιδάκι και η αλήθεια είναι οτι έβαλα μπόλικο.
Δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα από το αποτέλεσμα, μου φαίνεται λίγο πιό άτονη η γεύση που μου βγάζει.
Ατμίζω atmos labs bebeca και πρόσφατα flavourart soho στον dripper και η γεύση με αυτό το στήσιμο είναι μάλλον ένα σκαλί πιο κάτω σε σχέση με το φυτίλι.
Ισως να θέλει λίγο στρώσιμο το βαμβάκι, ίσως να έπρεπε να το κάνω microcoil αντί για αντίσταση, δεν ξέρω.
Έχετε κάποια πρόταση γιατί λογικά με το βαμβάκι θα έπρεπε να έχω πιο καλή γεύση; Να στρίψω το βαμβάκι και να το περάσω θηλειά κάτω από το κεραμικό όπως κάνω με το φυτίλι;
Τι στήσιμο προτείνετε με το βαμβάκι;


Αποσυνδεδεμένος stolias

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #712 στις: Αυγούστου 01, 2014, 11:08 »
Το ίδιο έχω κανει σε micro coil  στα 1.8 περιπου...είδα γεύση πιο πολύ σε σχέση με φυτίλι κ ατμό πανω κάτω τα ίδια...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #713 στις: Αυγούστου 01, 2014, 11:10 »
Με τι διατομή σύρμα έχεις κάνει το microcoil και πόσες σπείρες?

Αποσυνδεδεμένος stolias

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #714 στις: Αυγούστου 01, 2014, 11:15 »
28αρι τώρα εαν θυμάμαι καλά 8 η 10 σπείρες πανω σε 1.5 ....τον έχω πανω στο πρόβατο...σε μηχανικό χρησιμοποίησα 32αρι 6 σπείρες παλι σε 1.5αρι στο 1 ohm
....

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #715 στις: Αυγούστου 01, 2014, 11:26 »
το θέμα είναι οτι ενώ έχω kanthal διαφόρων διατομών και non σύρμα .20άρι, δεν έχω τσαφ για να φτιάξω microcoil nrn,  οπότε δεν βλέπω φως...
Θα δοκιμάσω με την αντίσταση που έχω να στρίψω το βαμβάκι σαν φυτίλι.



Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #716 στις: Αυγούστου 01, 2014, 12:03 »
Setup συρμάτων με/χωρίς αντίσταση για το Diver και όχι μόνο  στα βιντεο της atmistique :bye: [/font][/color]

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #717 στις: Αυγούστου 01, 2014, 16:07 »
Με τα κλασικά ετοιμα συρματάκια n-r-n (atmistique, fabvape κ.ά.) που έχουν 20ρι νον και 1.5 ομ αντισταση:
Κάνεις 4/5 σπείρες. Τις καις ελάχιστα με αναπτήρα για να μαλακώσει το μέταλλο και πιέζεις με το χέρι ώστε να έρθουν οι σπειρες οσο πιο κοντά μεταξύ τους.
Το βαμβάκι στο φτιάχνεις νήμα εσύ μόνος σου, στριβοντας πρώτα ένα κομμάτι και μετά πάνω σ΄αυτό προσθέτεις μια δυο φορές ώστε το τελικό βαμβακοφύτιλο να έχει το κατάλληλο πάχος. Προσοχή μη γίνει πολύ μασίφ, να παραμένει αφράτο. Το περνάς στην αντίσταση, φροντίζοντας να μην είναι πολύ σφιχτό, διότι όταν βραχεί θα φουσκώσει.
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το περνάς και από κάτω σαν θηλιά, όπως έκανες με το φυτίλι. Ουσιαστικά δηλαδή φτιάχνεις με το βαμβάκι ένα φυτιλι και στήνεις όπως ακριβώς θα έστηνες με το φυτιλι. Ιδια διατομή, ίδιο μήκος ίδια τοποθέτηση κάτω από το κεραμικό και γύρω από αυτό.
Ποτίζεις πολύ καλά το βαμβάκι και ξεκινάς με χαμηλά βατ μέχρι να δουλέψει κανονικά.
Σε γεύση και σε χτύπημα είναι πάνω από το φυτίλι

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #718 στις: Αυγούστου 01, 2014, 16:26 »
Όπως τα λέει η Πέτρα. Χαλαρό το βαμβάκι στην αντίσταση. Για το στρίψιμο, ούτε κι εγώ το στρίβω πολύ, ίσα ίσα για να περάσει πιο εύκολα. Επίησς, έχω παρατηρήσει ότι αν το μπουκώσεις γύρω γύρω με βαμβάκι θα έχεις και μπουκωμένη γεύση. Δεν είναι και πολύ λογικό, αλλά επηρεάζει τη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #719 στις: Αυγούστου 01, 2014, 17:26 »
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας (petra & renesis), καταλαβαίνω οτι το λάθος που έκανα είναι πως  δεν έστριψα το βαμβάκι να το κάνω σαν φυτίλι και κατά συνέπεια, δεν έκανα και τη θηλειά όπως την κάνω με το φυτίλι.
Το μπούκωμα στη γεύση με το πολύ βαμβάκι το παρατήρησα και εγώ, αν και βελτιώθηκε λίγο με τη χρήση όταν έστρωσε.
Επίσης παρατήρησα και αυξημένη κατανάλωση χωρίς την αντίστοιχη αύξηση σε γεύση ή ατμό.
Οπότε το βράδυ, θα καθίσω να τον ξαναστήσω σύμφωνα με τις προτάσεις σας. Είναι ευκαιρία τώρα που η οικογένεια είναι παρκαρισμένη σε τόπο διακοπών, να παίξω λίγο με τα στησίματα χωρίς να κρέμονται τα παιδιά στα πόδια μου  :))


Ενημέρωση βραδυνή


Επειδή δεν έχω αρκετό βαμβάκι και φοβήθηκα μην τελειώσω αυτό το λίγο και δεν έχω για τον kayfun γιατί ως γνωστό όλα τα στραβά γίνονται όταν δεν πρέπει, έστριψα μια αντίσταση 1.5Ω με ekowool 1mm διπλό. Φανταστικό αποτέλεσμα, και ως πρώτη εντύπωση νομίζω πως έχει πιό καθαρή γεύση από το silica wick.
Αν το βαμβάκι όπως μου λέτε το ξεπερνάει σε γεύση (δεν σας αμφισβητώ), τότε με βλέπω να πιπιλάω όλη μέρα τον dripper. Αύριο θα πάω να αγοράσω βαμβάκι για τις δοκιμές μου.
Προς το παρόν, αν δείτε σύννεφα που μυρίζουν bebeca ή soho, εγώ θα είμαι  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2014, 21:59 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355695 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10753 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191681 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 862 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 724 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589457 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797599 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313215 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6922 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12228 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13492 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711