vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

326 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, thanos1071, Milarepa

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #750 στις: Αυγούστου 27, 2014, 20:55 »
Νομιζω πως ειναι το σιλικα..τις πηρα απο replacesmoke. Το θεμα ειναι οτι με που τις σπρωχνω ανοιγουν και το τελικο αποτελεσμα δεν τοσο ωραιο οπως το βιντεο. Τεσπα οταν τις διαβρεχω τις αφηνω για λιγο η δεν παιζει ρολο? Κ αν ξερεις μετα απο ποση ωρα συνηθως στρωνει η αντισταση γενικα;

Τι εννοεις λεγοντας οτι με το που τις σπρωχνεις ανοιγουν? Βαλε καμια φωτο με ανοιχτο το πανω μερος να δουμε πως ειναι.. :hmmm:
Μια εικονα χιλιες λεξεις

Εχω αγορασει ετοιμες απο replace smoke και με silica αλλα και με biowick (βαμβακερο φυτιλι) και δεν θυμαμαι να μου εχει δημιουργησει καποια θεμα, με silica το ποτιζα καλα και στην αρχη το αφηνα λιγο να ποτισει ενταξει το biowick θελει λιγο χρονο παραπανω

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #751 στις: Αυγούστου 28, 2014, 12:26 »
Δεν εχω εικονα φιλε μ δυστυχως. Τοποθετουσα απλα ατσαλα τα φιτιλια και χαλουσε η ομοιομορφια τους. Τεσπα ειδα τα βιντεακα και στην επομενη αντισταση τα εβαλα περισσοτερο προσεκτικα και o dripper δουλευει αψογα. :thumpup:
 Βεβαια ακομα ψαχνομαι  με το ποσο σταγονες ακριβως πρεπει να βαζω αλλα θα την βρω την ακρη πιστευω.
 Με το biowick εχεις δει μεγαλη διαφορα; Αξιζει ;

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: The Dripper
« Απάντηση #752 στις: Αυγούστου 28, 2014, 14:04 »
εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με τον ντριπερ,1ον υπαρχει καποιος που να τον στηνει με βαμβακι? αν ναι μπορει να ανεβασει και καποια φωτογραφια? 2ον η αντισταση εφοσον ειναι με νον και κανονικο συρμα μεχρι ποσο ψηλα μπορει να φτασει σε watts? 3ον ειναι ατμοοποιητης για ολοημερο ατμισμα?

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: The Dripper
« Απάντηση #753 στις: Αυγούστου 28, 2014, 15:50 »
Αν κ δεν τον εχω στησει με βαμβακι, μπορεις να το κανεις, αλλα λιγο πιο προσεχτικα ετσι ωστε να μην ειναι πολυ
σφιχτο το βαμβακι στην αντισταση.


Θεωρητικα μπορεις να ανεβασεις οσα watt θες, αναλογα κ με το παχος συρματος με αντισταση. Θα σε συμβουλευα να μην
ανεβασεις πολλα watt, γιατι ζεσταινεται αρκετα ευκολα το σωμα του. Επαιζα απο 1.6-2.5Ω αντιστασεις κ στα 10W ζεματουσε
υστερα απο μερικες απανωτες τζουρες.


Ναι, αν σε βολεψει το dripping γενικα, δε θα εχεις θεμα. Ολη μερα, καθε μερα!!! Συν, οτι θα μπορεις να εναλλασεις κ
γευσεις κατα τη διαρκεια της ημερας, εαν το θες.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #754 στις: Αυγούστου 28, 2014, 15:58 »
ρωταω επειδη δεν το εχω δοκιμασει,αλλα μου φαινεται καπως δυσκολη η ενναλαγη γευσεων σε τέτοιου ειδους ατμοποιητων.
στο κεραμικο οπως και στο φυτιλι-βαμαβακι δεν μενει καθολου η προηγουμενη γευση?

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: The Dripper
« Απάντηση #755 στις: Αυγούστου 28, 2014, 16:04 »
Εαν εχει αρκετο υγρο ποτισμενο στα φιτιλια/βαμβακι, η αναλλαγη θα αργησει λιγακι.
Αν το εχεις σταγγισει  :)) [size=78%], τοτε δεν εχεις θεμα. Γινεται σχεδον αμεσα η εναλλαγη. [/size]


Εξαρταται φυσικα κ η δυναμη του καθε αρωματος. Ας πουμε, τα μεντοειδες δε φευγουν ευκολα..
Οπως κ καποια δυνατα αρωματα (ενα που θυμαμαι το the jack της after-8)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #756 στις: Αυγούστου 28, 2014, 16:11 »
vag,
Κι όμως, η γη κινείται. Αν και λίγο πιο αργά τελικά. Θα βάλεις από το καινούριο υγρό και θα περιμένεις λίγες τζούρες. Μετά το δεύτερο γέμισμα θα έχεις τη νέα γεύση καθαρή. Πραγματικά καθαρή. Δεν έχει να κάνει με το κεραμικό τόσο, όσο με το μήκος του φυτιλιού. Εχεις νοτισμένα 5 εκατοστά φυτίλι με φράουλα. Οταν αυτά τα 5 εκατοστά θα είναι πλέον εντελώς νοτισμένα με σοκολάτα, τότε θα νιώθεις καθαρή τη γεύση της σοκολάτας.
Αντίθετα, στη Σοφία, που έχει πολύ λιγότερο φυτίλι, αν πλυνεις το τανκ πριν αλλάξεις γεύση, τότε πολύ πιο γρήγορα παιρνεις τη νέα γεύση.
Θα μου πεις γιατί τότε λένε ότι οι ντριπερ είναι για εναλλαγή γεύσεων; Μα, διότι στην κάθε σοφία πρέπει να αδειάσεις ατμίζοντας το τανκ και μετά να το πλύνεις για να αλλαξεις γεύση. Αν σου καρφωθεί να αλλάξεις με σοκολάτα όσο έχεις μισό τανκ φράουλα, ε... δεν είναι και το πιο εύκολο.


Κων/νε 10 το καλό: Τον στήνω με βαμβάκι. Οπως σου είπαν, απλά σχηματίζεις ένα φυτιλι στριβοντας βαμβάκι. Το βαμβάκι δεν πρέπει ισα να χωράει απο την αντισταση, διοτι με το υγρό φουσκώνει πιο πολύ από φυτιλι. Αρα, να το βάζεις μεσα στην αντισταση άνετα. επίσης, να μην ειναι πολύ σφιχτά στριμμένο, αλλά λίγο αφράτο. Ούτε το φυτίλι είναι μασίφ. Φωτό δυστυχώς δεν έχω, διότι είναι χρησιμοποιημένος ο ντριπερ μου, αλλά όχι τόσο ώστε να του αλλάξω αντισταση.
Η αντισταση με νον-ρ-νον αν είναι κολλημένη απο σενα, έχει να κάνει κυρίως με τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις.
Με τα έτοιμα συρματάκια του ατμιστικ, που έχω δοκιμάσει, φτάνω άνετα τα 10 βατ, ίσως να ανεβηκα ως τα 11 όταν είχε παλιώσει. Πιο πάνω δε χρειάζεται.
Για ολοήμερο άτμισμα δεν είναι κανένας ατμοποιητής (λέω εγώ, μην το δέσεις και κόμπο) Η εναλλαγη χρειάζεται. οκ, όσο δε βαριέσαι να στάζεις, ατμίζεις, αλλά αν ατμίζεις πολύ, καλό είναι να τον εναλλάσσεις με κάποιον άλλο, ακόμα και ντριπάτο, ώστε να ξεκουράζεται. Στην τελική ποιος κυκλοφορεί με έναν ατμοποιητή μόνον;

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #757 στις: Αυγούστου 28, 2014, 16:16 »
μιας και ειμαι εδω και καιρο σε σκεψεις για την αγορα του dripper,σε σχεση με την σοφια που ειμαι ειδη κατοχος θα δω καποια διαφορα κυριως στην γευση? η καλυτερα να παω σε αγορα αλλου ειδος rda?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #758 στις: Αυγούστου 28, 2014, 16:21 »
Προσωπικές γνώμες δυστυχώς, μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω αντικειμενικά: Τη σοφία τη χρησιμοποιώ καθημερινά, τον ντριπερ σπάνια. Κι όχι επειδή βαριέμαι το στάξιμο. Νομίζω με αντιλήφθηκες!

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #759 στις: Αυγούστου 28, 2014, 16:48 »
Vag, έχω dripper και έχω δοκιμάσει αρκετές γνώριμες γεύσεις σε σοφία φίλου. Και οι δύο έχουν πολυ καλή γεύση, απλώς ο dripper είναι λίγο πιο «επιθετικός». Δίνει τα αρώματα πιο έντονα και γεμάτα. Όχι καμιά τεράστια διαφορά, αλλά υπάρχει διαφορά. Επίσης, συνυπολόγισε και το γεγονός ότι έχει πολύ πιο ζεστό ατμό από τη σοφία.

Σε σχέση με άλλους rda που έχω δοκιμάσει (trident, omega, 3d - όλοι κλώνοι) o dripper είναι με διαφορά ανώτερος σε γεύση, εκτιμώ λόγω κεραμικού. Ίσως ο eviva να μπορει να το ανταγωνιστεί σε αυτόν τον τομέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2014, 16:54 από renesis »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #760 στις: Αυγούστου 28, 2014, 16:50 »
Νατο αυτό που λέγαμε. 2 ατομα, 2 μύτες, 2 απόψεις  :laugh1: :laugh1:
Η δικιά μου σύγκριση λεει οτι με τη σοφια εχω σταθερή γεύση, με τον ντριπερ έχω σκαμπανευάσματα. Ψιλομπουκωμένο όταν γεμίζω και μόλις αρχίζει να στεγνώνει λίγο το φυτιλι, πέφτει η γεύση.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #761 στις: Αυγούστου 28, 2014, 17:02 »
Για τα σκαμπανεβάσματα και γενικά για την απόδοση της γεύσης έχω καταλήξει ότι το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει το βαμβάκι. Πολύ βαμβάκι μπουκώνει, λίγο βαμβάκι είναι κάπως νιανια η γεύση (επίσημος όρος  :tongue_smilie: ), σφιχτό βαμβάκι πάλι μπουκώνει, πολύ χαλαρό βαμβάκι έχεις θέματα τροφοδοσίας. Βέβαια αν σου κάτσει το στήσιμο....  :baby: :baby: :baby: :baby:

Επίσης, στον dripper και προφανώς σε όσους έχουν κεραμικό παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο και το πόσο βαθειά στο κεραμικό είναι το mc. Τώρα είμαι με στήσιμο όπου το mc είναι τέρμα κάτω. Χτύπημα του χαμού, αλλά η γεύση μετά από μερικές τζούρες χάνεται λόγω υπερθέρμανσης.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Dripper
« Απάντηση #762 στις: Αυγούστου 28, 2014, 17:21 »
Ιδιαίτερα το δικό σου στήσιμο, μπορεί να λύσει το πρόβλημα της θέρμανσης για το χειμώνα. 4 dripper στημένοι al a renesis, ζεσταίνουν εύκολα σπίτι εβδομήντα τετραγωνικών...

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: The Dripper
« Απάντηση #763 στις: Αυγούστου 28, 2014, 17:59 »
vag,
Κι όμως, η γη κινείται. Αν και λίγο πιο αργά τελικά. Θα βάλεις από το καινούριο υγρό και θα περιμένεις λίγες τζούρες. Μετά το δεύτερο γέμισμα θα έχεις τη νέα γεύση καθαρή. Πραγματικά καθαρή. Δεν έχει να κάνει με το κεραμικό τόσο, όσο με το μήκος του φυτιλιού. Εχεις νοτισμένα 5 εκατοστά φυτίλι με φράουλα. Οταν αυτά τα 5 εκατοστά θα είναι πλέον εντελώς νοτισμένα με σοκολάτα, τότε θα νιώθεις καθαρή τη γεύση της σοκολάτας.
Αντίθετα, στη Σοφία, που έχει πολύ λιγότερο φυτίλι, αν πλυνεις το τανκ πριν αλλάξεις γεύση, τότε πολύ πιο γρήγορα παιρνεις τη νέα γεύση.
Θα μου πεις γιατί τότε λένε ότι οι ντριπερ είναι για εναλλαγή γεύσεων; Μα, διότι στην κάθε σοφία πρέπει να αδειάσεις ατμίζοντας το τανκ και μετά να το πλύνεις για να αλλαξεις γεύση. Αν σου καρφωθεί να αλλάξεις με σοκολάτα όσο έχεις μισό τανκ φράουλα, ε... δεν είναι και το πιο εύκολο.


Κων/νε 10 το καλό: Τον στήνω με βαμβάκι. Οπως σου είπαν, απλά σχηματίζεις ένα φυτιλι στριβοντας βαμβάκι. Το βαμβάκι δεν πρέπει ισα να χωράει απο την αντισταση, διοτι με το υγρό φουσκώνει πιο πολύ από φυτιλι. Αρα, να το βάζεις μεσα στην αντισταση άνετα. επίσης, να μην ειναι πολύ σφιχτά στριμμένο, αλλά λίγο αφράτο. Ούτε το φυτίλι είναι μασίφ. Φωτό δυστυχώς δεν έχω, διότι είναι χρησιμοποιημένος ο ντριπερ μου, αλλά όχι τόσο ώστε να του αλλάξω αντισταση.
Η αντισταση με νον-ρ-νον αν είναι κολλημένη απο σενα, έχει να κάνει κυρίως με τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις.
Με τα έτοιμα συρματάκια του ατμιστικ, που έχω δοκιμάσει, φτάνω άνετα τα 10 βατ, ίσως να ανεβηκα ως τα 11 όταν είχε παλιώσει. Πιο πάνω δε χρειάζεται.
Για ολοήμερο άτμισμα δεν είναι κανένας ατμοποιητής (λέω εγώ, μην το δέσεις και κόμπο) Η εναλλαγη χρειάζεται. οκ, όσο δε βαριέσαι να στάζεις, ατμίζεις, αλλά αν ατμίζεις πολύ, καλό είναι να τον εναλλάσσεις με κάποιον άλλο, ακόμα και ντριπάτο, ώστε να ξεκουράζεται. Στην τελική ποιος κυκλοφορεί με έναν ατμοποιητή μόνον;
Δεν εχω ξανα παιξει με κεραμικο και αυτο με φοβιζει λιγο,πιο πολυ το νον και το με..οταν λεω για ολη την μερα,εννοω να μπορεις να ατμισεις σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ!γιατι δυστηχως αρκετοι επισκευασιμοι με τις τρυπες που εχουν μετα απο 10 τζουρες σε χουν φυγει τα πνευμονια :))

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #764 στις: Αυγούστου 28, 2014, 18:06 »
εχει πολύ άνετη τζούρα. Σ΄αυτό μην το φοβάσαι. Ο leo εχει κάνει εξαιρετική δουλειά. Οσο για το κεραμικό και τα νον, τα εχουμε ξαναπει. Δες σε παρακαλώ πιο πίσω στο νήμα κι αν μπερδευτείς, να σου στείλω πμ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355782 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10782 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 869 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 728 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797652 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7417 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6932 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12242 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13507 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711