vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

452 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Tem, mbreznik, Ηρακλης, Buliwyf

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος dimtrikkas

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #420 στις: Μαρτίου 29, 2014, 14:05 »
καρφίτσα βάζο πάντα..το βράσιμο θα γίνει με απιονισμένο νερό.? 


και το μαύρισμα που οφείλειται παίδες.?  έχω άλλης εταιρίας λίγο φιτίλι και όσο το έχει δεν μαύρισε καθόλου στην περιοχή τις αντίστασης  ενώ αυτό έγινε χαλια..με 1.8Ω  στα 3.2v μιλάμε πάντα..μήπως τελικά είναι μούφα το φιτίλι.?


http://www.vapeland.gr/diy-parts/wolf-wick    :thumpup: :thumpup: :thumpup:   ίσος το καλύτερο φιτίλι απ όλα..δεν μασάει τίποτα και πουθενά

Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #421 στις: Μαρτίου 29, 2014, 14:06 »
Αν δεν στραγγαλίζεις το φιτίλι σου περνώντας την αντίσταση σου ( μπορείς όπως σου είπαν πιο πάνω να την περνάς μαζί με μια βελόνα ) τότε θα πρέπει να το απολυμάνεις. Επίσης καλό είναι όταν το φτιάχνεις με το σύρμα σε αντίσταση να είναι τα χέρια καθαρά από βρομιές και οσμές.

Το μαύρισμα είναι θέμα κακής κυκλοφορίας ή πολλά watts που δεν έχει καλή κυκλοφορία και αντί να καίει το υγρό, καίει το φιτίλι, οπότε να είναι πιο χαλαρό το σύρμα επάνω στο φιτίλι.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #422 στις: Μαρτίου 29, 2014, 14:16 »
Πολυ αποτελεσματικο συμφωνα με την δικη μου εμπειρια, ειναι αφου κοψεις οσο φυτιλι χρειαστεις για να κανεις την αντισταση σου, να το καψεις 1-2 λεπτά σε γκαζάκι (καφε, κουζινας ή ιδανικά φλογιστρο - οχι αναπτηρα) να πυρωσει καλά. Φευγουν τα παντα και εχεις καθαρη γευση απο την πρωτη τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #423 στις: Μαρτίου 29, 2014, 14:38 »
καρφίτσα βάζο πάντα..το βράσιμο θα γίνει με απιονισμένο νερό.? 
Χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό.
Η μαυρίλα (και η άσχημη γεύση) μπορεί να οφείλεται σε χημικές ουσίες που χρησιμοποιήθηκαν στην παρασκευή του φυτιλιού. Το ότι υπάρχουν αυτές οι ουσίες επάνω στο φυτίλι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το φυτίλι είναι κακής ποιότητας. Για να φύγουν μπορείς να κάψεις το φυτίλι όπως λέει ο Πολυκράτης και είναι πιο γρήγορη μέθοδος. Εγώ δεν έχω φλόγιστρο, οπότε το βράζω και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Καθαρή γεύση από την 1η τζούρα.


Αποσυνδεδεμένος dimtrikkas

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #424 στις: Μαρτίου 29, 2014, 16:56 »
το δοκίμασα και το κάψιμο σε άλλο setup αλλα άρχισε να κάνει παράξενους κρότους και μετά είδα από κοντά ότι πέταξε πολλές ψιλές ίνες το φιτίλι..τέλος πάντων τώρα πριν λίγο έβρασα σε απιονισμένο νερό τα 2 μετρα και τα κρέμασα να στεγνώσουν..α και την ώρα τις βράσεις σήκωνε άσπρο αφρο και το φύσαγα να πέσει έξω   :o

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #425 στις: Μαρτίου 29, 2014, 18:12 »
εγω εχω παρατηρησει οτι οταν καις το φυτιλι με φλογιστρο αυτο μετα ξεφτιζει-σπανε ινες πανευκολα.εχω δοκιμασει 6-7 φυτιλια απο διαφορα κσταστηματα.το μονο που δεν μου εβγαλε καθολου φυτιλιλα η μονο στην πρωτη τζουρα και μετα εξαφανιζοταν τελειως ηταν το wolf  απο  vapeland.ουτε καψιμο ουτε βρασιμο ουτε τιποτα.μακραν το καλυτερο φυτιλι που εχω δοκιμασει

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #426 στις: Μαρτίου 29, 2014, 18:29 »
Περιεργο. Εγω το εκαιγα στο ματι της κουζινας. Πυρωνε καλά και δεν ειχα ποτε ουτε μαδημα ουτε ινες.
Το μονο που γινοταν λιγο "σκληρο" προσωρινα απο την φωτια, πραγμα που βολευε κιολας για το στριψιμο (αμα το πολυπαιδευες ξαναμαλάκωνε). Τα φυτιλια μου ηταν απο atmomixani (κυριως), atmistique και fabvape.

Αποσυνδεδεμένος dimtrikkas

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #427 στις: Μαρτίου 29, 2014, 19:05 »
το wolf  απο  vapeland το :respect: :respect: :respect:
δεν παίζεται το φιτίλι..


αν δεν μου στρώσει αυτό που πήρα θα πάει για την καντήλα για το πάσχα  :angel:
μόλις στεγνώσει καλά θα δοκιμάσω πάλι να δω αν κάνει τα ίδια σε άλλο driper που έχω και θα βγάλω και φωτό

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #428 στις: Μαρτίου 29, 2014, 19:31 »

Περιεργο. Εγω το εκαιγα στο ματι της κουζινας. Πυρωνε καλά και δεν ειχα ποτε ουτε μαδημα ουτε ινες.
Το μονο που γινοταν λιγο "σκληρο" προσωρινα απο την φωτια, πραγμα που βολευε κιολας για το στριψιμο (αμα το πολυπαιδευες ξαναμαλάκωνε). Τα φυτιλια μου ηταν απο atmomixani (κυριως), atmistique και fabvape.
απο atmomixani και  atmistique δεν εχω παρει φυτιλι ακομα να πω τγην αληθεια..απο πολλους  αλλους ομως εχω δοκιμασει και σε ολα υπηρχε απο πολυ εως λιγο φυτιλιλα η οποια ομως ηταν σαφως λιγοτερη αν εκαιγες πρωτα το φυτιλι..μετα ομως σκληραινε πολυ οπως αναφερεις και σε μενα τουλαχιστον κατα το στριψιμο της αντιστασης εβλεπα να μου μενουν πολλες ινες πανω στα δαχτυλα... :dontknow: και με το wolf συμβαινει το ιδιο αν το καψω αλλα σε αυτο δεν χρειαζεται καψιμο μιας και δοκιμασα και φευγει η ελαχιστη φυτιλιλα το πολυ σε 2-3 τζουρες

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #429 στις: Μαρτίου 29, 2014, 21:36 »
Ακομα κ το wolf το καιω πρωτα καλου κακου κ οντως μετα απο 1-2 τζουρες το πολυ ειμαι κομπλε.
Αλλα ακομα κ με ενα silica που εχω (απο e-bay αγορασμενο), εαν το καψω καλα, μετα απο 3-4 τζουρες στρωνει.


Το wolf βγαινει σε 2mm ή μονο σε 2.5+ πανω?

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #430 στις: Μαρτίου 29, 2014, 22:10 »
2,5 - 3 - 3,5 αποτι βλεπω στο συγκεκριμενο καταστημα που το πηρα εγω..τωρα αν βγαινει και σε αλλες διαμετρους καπου αλλου δεν το ξερω.... :dontknow: για evod - mini davide βαζω το 3mm και για bdc aspire το 2,5mm

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #431 στις: Μαρτίου 30, 2014, 00:18 »
Bγαίνει και 0,2. Πέραν ότι ο Γερμανός έχει 0,2, σε 0,2 βγάζει και τις αντιστάσεις dripper, απλά δε θα είχε διαθέσιμο όταν κοίταξες.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #432 στις: Απριλίου 02, 2014, 02:18 »
To 0.28 το χρησιμοποιούμε μόνο για mc? Ξέρετε καποιο μαγαζί κοντά στην περιοχή μου (καλλιθέα) που να έχει καλά σύρματα και δοκιμασμένα να μην βγάζουν μεταλλίλα?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #433 στις: Απριλίου 26, 2014, 20:20 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #434 στις: Ιουνίου 03, 2014, 00:43 »
Γιατί εκτός κι αν βλέπω εγώ κάτι λάθος, η fastech δεν έχει φθηνό φυτίλι. Το απλό τους έχει 0.95€/μέτρο, ίδια τιμή με την Ελλάδα. Εγγύηση για την ποιότητα δεν παίρνεις ούτε από Κίνα ούτε από Ελλάδα άρα συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Το ekowool clone έχει 1.2€/μέτρο αρκετά σημαντική διαφορά με το αυθεντικό που στην Ελλάδα έχει 3.5€. Χωρίς όμως να έχει καμία προδιαγραφή ούτε όσον αφορά τις θερμοκρασίες λειτουργίας ή τα υλικά του. Να πιστέψω ότι είναι το ίδιο με το αυθεντικό? Ούτε η Fastech ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Το αναφέρει απλά σαν πλεγμένο φυτίλι κι όχι ekowool type ή κάτι παρόμοιο.

Το αυθεντικό ekowool το χρησιμοποιώ για λόγους υγείας. Απουσιάζουν κάποια χημικά, είναι ποιο ανθεκτικό στις θερμοκρασίες και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από το απλό φυτίλι. Αντίσταση που άλλαζα σε 3 μέρες με απλό φυτίλι (επειδή αρχίζει και μαδάει με 8ml τη μέρα), τώρα αλλάζω στις 7 χωρίς σημάδια κόπωσης. Άρα στα ίδια χρήματα μου έρχεται. Κατά τα άλλα όμως είναι πολύ μεγαλύτερος μπελάς, θέλει τον τρόπο του στο στρίψιμο και δεν έχει την απορροφητικότητα και γεύση του απλού. Αλλά εμπρός στην υγεία κάνω κάποιες παραχωρήσεις. Γιατί να τις κάνει κάποιος με της Fastech?

Προσωπική πάντα άποψη. Από τη στιγμή που πήρες την απόφαση να το δοκιμάσεις όταν με το καλό σου έρθει κατά το Πάσχα θα μάθουμε και οι υπόλοιποι πόσο καλό είναι.

Πέρασε το Πάσχα;; Και τώρα θα κάνουμε ωραία πράματα...!

Το πήρα λοιπόν και το υπέβαλλα σε αρκετές δοκιμασίες. Θα γράψω για τα στησίματα που αξίζει τον κόπο και την αναφορά. Για αρχή να πω πως το πάχος braided της Fasttech είναι αρκετά κοντινό στο πάχος του silica. Η διαφορά είναι πράγματι στο ότι αυτό είναι αρκετά πιο άκαμπτο οπότε δεν είναι για στριμώγματα.

Θετικό ένα λοιπόν αυτό, όταν ίσα ίσα μπαίνει, δεν παίζει να στραγγαλιστεί, είναι σφιχτό από μόνο του, αλλά κρατάει την απορροφητικότητά του. (θετικό δέυτερο) Φιτιλίλα μου έβγαζε ελάχιστο (δεν έβρασα τίποτα..) αλλά είναι υπόθεση είτε ενός ml, είτει πολύ πιο εύκολα ένα καλό δυνατό dry burn.
Το οποίο με μεταφέρει στο τρίτο θετικό, έκανα ένα διπλό micro coil όπου το ψάρεψα από μέσα, με 1,2 τελική αντίσταση, 0,32mm kanthal, μονό braided. Στα 6 Volt με 5-6 ml τη μέρα. Κάθε δύο με τρεις μέρες το έβαζα κάτω από τη βρύση με ζεστό νερό, dry burn στα ίδια δεδομένα, και πάλι στη δουλειά. Το πάχος του άντεξε γύρω στις τρεις βδομάδες με ένα μήνα, όπου πλέον είχε κάνει κενά και δεν τροφοδοτούσε το φιτίλι το σύρμα όπως θα έπρεπε για τα δικα μου γούστα. Αντοχή στις θερμοκρασίες, νομίζω ότι κερδίζει επάξια τον τίτλο.

Θετικό 4, λέω, πάμε για τα δικά μας, το λοιπόν ribbon 0,6 X 0,1. Διπλή αντίσταση πάλι, ίδιος ατμποιητής, 1,3 σύνολο. Μονό τριάρι braided. Το γεγονός ότι είναι σχετικά πιο σκληρό, σου επιτρέπει "κάτι σαν" micro coil με ribbon. Πάλι στις 2-3 μέρες η προηγούμενη συντήρηση, μετά από την συντήρηση ή το στήσιμο απλά ένα μικρό πάτημα στις σπείρες του ribbon. Η μόνη διαφορά με παραπάνω στη συντήρηση, επειδή ήθελα κάτι παραπάνω σε ρεζερβουάρ φιτιλιού, σφηνώνω κι ένα κομμάτι πίσω από τις αντιστάσεις, το οποίο πετιέται. Ακόμα αντέχει, αυτό ατμίζω και τώρα δηλαδή μετά από δύο βδομάδες από το στήσιμο. (μη μου πείτε αν το προτείνω μόνο κι αν είναι υγεινό που το κρατάω ακόμα, απαντάω και στα δύο πως όχι, αλλά εμένα με βολεύει, κι αυτό φτάνει και περισσεύει)

Αυτά νομίζω, τώρα αν προκύψει κάτι καινούργιο να επανέλθω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2014, 00:49 από exispathi »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem