vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

151 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, mathimatikos1966, Jorge

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #450 στις: Ιουλίου 27, 2014, 14:52 »
Οχι Cruiser, δεν κανεις λάθος.
Απο τα 25m και πανω οι τιμές του σύρματος είναι πολύ χαμηλές. Ειδικα αν μαζευτειτε 4-5 άτομα για καμια παραγγελία 100m τοτε συμφέρει απίστευτα. Ετσι το ειχαμε κάνει στην πρωτη παραγγελία μας στη Ρόδο. ;)
Βέβαια μας πήρε σχεδόν 2 ώρες να χωρίσουμε τα σύρματα στις ποσότητες που ήθελε ο καθένας. :))

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #451 στις: Ιουλίου 28, 2014, 23:45 »
Παιδιά γνωρίζει κανείς που μπορούμε να βρούμε καλά στημένες έτοιμες αντιστάσεις για diver ?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #452 στις: Ιουλίου 28, 2014, 23:49 »
Μα... στη πηγή, φυσικά!  :D
http://atmistique.gr/

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #453 στις: Ιουλίου 28, 2014, 23:54 »
Ναι ξέρω πως εχει η πηγή έλεγα μήπως δοκίμασε κάποιος από άλλο κατάστημα και παίζουν καλά

Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #454 στις: Ιουλίου 30, 2014, 11:04 »
Παιδιά έχει αγοράσει κάνεις σύρμα Kanthal A1 από www.vape-atomizer-mesh.com? Να μας πει εντυπώσεις και για την ποιότητα? Απ' οτι είδα έχει και έκτωση 10% μέχρι άυριο!

Αποσυνδεδεμένος fetex

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #455 στις: Ιουλίου 30, 2014, 11:14 »
kanthal Δεν έχω δοκιμάσει , είχα ss wire και mesh , τρομερή ποιότητα πολύ καλές τιμές και πολύ γρήγορη αποστολή και παραλαβή.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2014, 11:58 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #456 στις: Ιουλίου 30, 2014, 11:20 »
fetex μήπως θυμάσαι με ποιά μέθοδο αποστολής τα είχες παραγγείλει? Έχει μία με 3£ και μία με 8£ που λέι ότι είναι και η προτεινόμενη! Βασικά τα βιάζομαι γιατι σε 2 εβδομάδες φεύγω για διακοπές!

Αποσυνδεδεμένος fetex

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #457 στις: Ιουλίου 30, 2014, 11:40 »
θα το ψάξω στα email μου και θα σου πω σε λίγο


αυτή είχα χρησιμποιήσει. Shipping & Handling:      £3.50
και αν θυμάμαι σωστά είχε πάρει λιγότερο απο 8 μέρες και μένω σε νησί.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2014, 11:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #458 στις: Ιουλίου 30, 2014, 12:00 »
Εντάξει δεν πειράζει! Τελικά επέλεξα αυτη με 8£ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #459 στις: Ιουλίου 30, 2014, 23:53 »
Δοκίμασε κάποιος Organic Hemp Wick?


Μπήκα στην πρίζα να το δοκιμάσω λόγω της τέλειας παράλληλης εμφάνισης των ινών του, σε φωτό που είδα. Λένε ότι τροφοδοτεί καλύτερα.


Πέτυχα αυτό, και σκέφτομαι να πατήσω τη σκανδάλη, δυστυχώς μόνο από Αμερική, με κακό ντηλ νομίζω, αλλά δεν ξέρω αν παίζει και EU, ή Ελλάδα.


Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη, να δούμε τι θα γίνει ..  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #460 στις: Ιουλίου 30, 2014, 23:58 »
Δεν γνωριζω τι διαφορα μπορει να εχει με αυτο αλλα εγω το εχω βρει τελειο.
Σορυ αν μπερδευτηκα αλλα τα αγγλικα μου λιιιγο ξερετε  ;D :))

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #461 στις: Ιουλίου 31, 2014, 00:11 »
Το παράγωγο του συγκεκριμένου φυτού είναι πιο ινώδες από το βαμβάκι, οπότε πιθανολογικά θα τροφοδοτεί σούπερ.


Το άλλο που διαβάζω για το Hemp Wick είναι ότι βγάζει μια οσμή, αλλά αυτό εναπόκειται και στην επεξεργασία υποθέτω, οπότε αν δεν δοκιμάσω …  :dontknow:




[Edit, μετά από ώρες]: Πιθανόν πολύ να έχει ξαναποσταριστεί το παρακάτω τεστ απορρόφησης υλικού φυτιλιών του Busardo, αλλά ..




« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2014, 03:30 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #462 στις: Αυγούστου 02, 2014, 19:16 »
Στο μεταξύ, 2 μέρες αργότερα, το παραπάνω πείραμα του συνατμιστή Busardo αποδείχτηκε ολόσωστο, στο κομμάτι του Rayon τουλάχιστον, που παρέλαβα και δοκίμασα σε Eviva, Anima και Erlkonigin.


Το συγκεκριμένο, όπως βλέπετε και στη φωτό του λινκ, έρχεται σε τέτοια μορφή/σχήμα, διπλωμένο σαν σαλιγκάρι, που οι ίνες του είναι απόλυτα παράλληλες. Εκτός από βολικά παράλληλες είναι και πιο χοντρές, πιο εμφανείς από το παραδοσιακό οργανικό βαμβάκι (ΠΟΒ), το οποίο βοηθάει απίστευτα στην κατασκευή των m/c, ιδιαίτερα σε εκείνους που δεν θέλουν το φυτίλι τους έτοιμο στριμμένο.


Έχει καλύτερη,γρηγορότερη απορροφητικότητα από το ΠΟΒ και βάσει του πειράματος του Busardo στο από πάνω ποστ, παίρνει πολύ καλή βαθμολογία. Το διαπίστωσα εμπράκτως στους 3 άτμο!  :thumpup: :thumpup:


Η γεύση του είναι ένα κλικ πιο πλούσια και επίσης είναι άγευστο. Δεν μου έβγαλε ούτε την παραμικρή γεύση/βαμβακίλα που παίρνουμε καμμιά φορά στην αρχή.






Αρχικά, όταν το πρωτοείδα νόμισα ότι είναι κάποιο συνθετικό είδος και το απέρριψα εύκολα. Όταν είδα όμως ότι είναι cotton άλλαξα γνώμμη και νά'μαι!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #463 στις: Αυγούστου 08, 2014, 21:18 »
Φίλοι συνατμιστές θα ήθελα την άποψή σας!
Αγόρασα από zivipf.de σύρμα kanthal A1 0.25 και 0.28.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι δεν μου δίνει πλούσια γεύση. Σαν να είναι η γεύση του υγρού μου ελαφρώς "muted". Δεν βγάζει καμία μεταλική μυρωδιά ή κάποια άλλη άσχημη γεύση. Απλά σαν να κόβει την ένταση της γεύσης του υγρού.
Πιο πολύ το κάνει αυτό με το 0,25 σύρμα αλλά και το 0,28 δεν μου δίνει τόσο καλή γεύση όσο το αντίστοιχο kanthal 0.28 που είχα αγοράσει από τοπικό κατάστημα.
Δεν ξέρω τώρα αν το τοπικό κατάστημα είχε Α1 ή Α ή οτιδήποτε άλλο.

Τα ερωτήματα λοιπόν είναι δύο.

1. Τα kanthal Α1, Α κλπ έχουν καμία διαφορά στην γεύση που δίνουν ή έχουν μόνη διαφορά τις θερμοκρασίες που μπορούν να αντέξουν;

2. Επειδή ξέρω ότι πολλοί έχουν ψωνίσει από εκεί σύρματα, έχει παρατηρήσει κανενας άλλος κάτι αντίστοιχο;

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #464 στις: Αυγούστου 08, 2014, 22:55 »
Έχουν αναφερθεί <<θέματα>>...

Εμενα το συρμα του www.zivipf.com δε μου αρεσε.
Τοσο το 0.2 kanthal, οσο και τα πιο χοντρα 0.3, 0.32.
Μου εβγαζαν μια μεταλιλα που ηθελε αρκετα ml ατμισμα για να φυγει.
Το mesh τους απο την αλλη ειναι παρα πολυ καλο.

Αν μιλάς για σύρμα από zivipf, την έχω πατήσει έτσι ακριβώς και εγώ. Άψογο μέχρι ενός σημείου, σιδερίλα για μερικά μέτρα στη συνέχεια, άψογο μετά από αυτά τα μέτρα...
Το κατάλαβα όταν άλλαξα σύρμα και όλα ήταν νορμάλ με το άλλο.
Αυτό μου συνέβη και με άλλο σύρμα διαφορετικού κατασκευαστή. Νομίζω ότι όντως, κάποια μέτρα από την κουλούρα συνήθως έχουν πρόβλημα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, όμως και άλλοι φίλοι συνατμιστές μου το έχουν επιβεβαιώσει ότι συνέβη και σε αυτούς...

Προσωπικά όπως και πολλοί άλλοι αγοράζουν από εδώ..
Vape Mesh Company

Δοκίμασε να το κάψεις καλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571370 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1611 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7656 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121000 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 328 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326193 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8458 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297192 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827332 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511113 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9502 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios