vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Π.χ. Οι μάγειρες και οι κακομοίρες οι νοικοκυρές που κάθονται χρόνια και ώρες ολόκληρες πάνω από εισπνεόμενες κατσαρόλες και χύτρες με ατμούς?!
Τους πέρασε υγρό στους πνεύμονες?!  :idiot1:

Καλά, δεν το ξέρεις;
Ο Τζίμυ, ο μαύρος θερμαστής από το Τζιμπουτί, πέθανε από αυτόματο πνευμοθώρακα!

Στη περιοχή που μένω, που χτυπάει 98% υγρασία, βράγχια δεν έχω βγάλει ακόμη...
Και πρακτικά ο ατμός του ΗΤ έχει λιγότερη υγρασία από την περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Οι μάγειρες και οι κακομοίρες οι νοικοκυρές που κάθονται χρόνια και ώρες ολόκληρες πάνω από εισπνεόμενες κατσαρόλες και χύτρες με ατμούς?!
Τους πέρασε υγρό στους πνεύμονες?!  :idiot1:


Έλα ντε? και αυτοί ατμίζουν... ενα κουταλάκι νικοτίνη λείπει από την κατσαρόλα!  :D

Καλά, δεν το ξέρεις;
Ο Τζίμυ, ο μαύρος θερμαστής από το Τζιμπουτί, πέθανε από αυτόματο πνευμοθώρακα!



 :)) ;D   ;D :)) :laugh1: :laugh1: :)) ;D   ;D :))  :laugh1: :laugh1: :)) ;D   ;D :))

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Έτσι αφήνουμε τις μυθοπλασίες να αιωρούνται όμως.
Το καλύτερο είναι να ζητούνται στοιχεία.
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζονται "ανακριτικές" ερωτήσεις:
Ποιος το είπε;
Πότε το είπε;
Σε ποιον;
Σε πόσο καιρό εμφανίζονται τα συμπτώματα;
Ξέρεις κάποιον που έπαθε κάτι τέτοιο;
Πόσα περιστατικά τέτοια έχουμε;
Γιατί δεν ανακοινώθηκε κάτι;
...και ό,τι άλλο σας έρθει στο μυαλό.

Εγώ πιστεύω (αν δεν υπάρχει δόλος) τα άτομα αυτά έχουν φοβίες για το η.τ. και δημοσιεύοντας ένα τέτοιο μήνυμα υποθέτουν ότι αν υπάρχουν κάποιοι που τους συνέβη κάτι, με τη δημοσίευση του δικού τους μηνύματος θα εμφανιστούν για να αναφέρουν και αυτοί το δικό τους περιστατικό.

Αυτό ακριβώς πέρασε σαν σκέψη από το μυαλό μου, η ίδια υπόθεση, και λέω, λες;;; Αλλά πάλι δεν θέλω να είμαι καχύποπτη
Κοντός ψαλμός αλληλούια, όμως 2 λύσεις υπάρχουν. Ή ατμίζεις μέχρι να βγει εμπεριστατωμένη έρευνα που να σου κόψει τη διάθεση να το κάνεις, ή επιστρέφεις στο κτ μέχρι να βγει μια εμπεριστατωμένη έρευνα που να σου πει ότι το η.τ. είναι πιο αβλαβές. Ως τότε, μην κινδυνολογείς και σπέρνεις δαιμόνια ψάχνοντας αυτό που ξέρουμε όλοι ότι δεν υπάρχει. Ούτε εμείς είμαστε ερευνητές, ούτε ο κάθε μεμονωμένος γιατρός που μπορεί οι γνώσεις του για το η.τ. να περιορίζονται σε 2 άρθρα που διάβασε.

Αποσυνδεδεμένος sebastian

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΖΩΑ
να βγω λίγο off
ο τίτλος το λέει ξεκάθαρα οπότε λογικά και αυτά που γράφονται
από την άλλη :
1ο ο ατμός του μαγειρέματος και η υγρασία της ατμόσφαιρας δεν είναι το ίδιο με το ατμισμα!!!

2ο ο.κ. ατμίζουμε αλλά δεν χρειάζεται να το θεοποιούμε,το ότι βλάπτει λιγότερο από το κ.τ ναι,αλλά ότι είναι
    τελείως αθώο όπως θέλουν να το παρουσιάσουν μερικοί συνατμιστές όχι.

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Ο ατμός του μαγειρέματος μπορεί να προκαλέσει προβλήματα αν περνάς τη ζωή σου σε μαγειρεία, ειδικά παλιού τυπου που είχαν κακό εξαερισμό.
Δεν είναι αθώος.
Τίποτε δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος MarkusBoy

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
  • NO SMOKING HERE ?? I vape :-)
    • smoker's diary
Ισως και να είμαι οφ τοπικ, αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι η πλειοψηφία των ατόμων που αναφέρουν τέτοια περιστατικά, έστω με κομψό τρόπο, είναι νέοι στο φόρουμ

+1 για τον προβληματισμό , όμως και εγώ νέος είμαι όπως βλέπεις... όμως έχω μια στοιχειώδη κριτική σκέψη για να φιλτράρω της μπαρούφες που ακούω δεξιά και αριστερά ( χωρίς διάθεση ειρωνείας ή προσβολής άλλων μελών ) .Σκέψου όμως ότι για έναν νέο και γνωρίζοντας ότι το κτ κάνει κακό αποδεδειγμένα θέλει να το αντικαταστήσει με κάτι αβλαβές και αναφορές για περιστατικά όπως  υγρό , φυσαλίδες , εγκεφαλικά κύτταρα (άλλο πράγμα τα καίει αυτά :))  )απλά χαλάνε το γλυκό έτσι έρχεται να εκθέσει την ανησυχία του σε φόρουμ όπως το δικό μας , για αυτό το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να παραθέτουμε τα δεδομένα ότι δηλαδή δεν υπάρχει ως τώρα έρευνα που να αποδεικνύει το οτιδήποτε καλό ή κακό παρά μόνο η εμπειρία των παλαιότερων ατμιστών που μιλούν για καλυτέρευση της υγείας τους σε σχέση με όταν κάπνιζαν κτ. και από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει ...

Προσωπικά θα το αγοράσω συνειδητά γιατί βλέπω πως είναι ικανό να με κρατήσει μακριά από το στριφτό μου τσιγάρο και πάντα με σκοπό να μειώσω σταδιακά τη νικοτίνη και να το σταματήσω και αυτό .

ααα
για το παγνη και τα 7 ή 14 άτομα το άκουσα και εγώ μόνο με την αναφορά της λέξης ητ σε 2 βερσιόν για το πλήθος των ασθενών από διαφορετικά άτομα και από τον ένα έτσι για το γ@#ώτο ζήτησα ονόματα και διευθύνσεις για να δούμε θα τα πάρω? δε νομίζω ....
Το χιουμοριστικό σχόλιο μου στον άλλον που κάπνιζε κιόλας ήταν : τουλάχιστον αυτό θεραπεύεται ενώ ο καρκίνος όχι

συγνώμη αν είπα πολλά και κούρασα ή είμαι off topic
φιλικά Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Μια γνωστη μου, οταν με πρωτοειδε με το η.τ., μου ειπε αποτομα και κατευθειαν:

" Ξερεις τι λενε γι αυτο ε?"
(αρχισα να ανησυχω εγω)
"Οτι δεν υπαρχουν ακομα επαρκεις ερευνες και γι αυτο ο κοσμος πρεπει να το αποφευγει"

Ο αντρας της δουλευει σε τοπικη καπνοβιομηχανια!!

Οταν βεβαια τη ρωτησα αν προτεινει να ξαναξεκινησω το τσιγαρο, δεν ηξερε τι να πει.

Οπως βλεπετε φιλοι μου, στις καπνοβιομηχανιες προετοιμαζουν με προπαγανδα ακομα και τους εργαζομενους τους, ωστε να ξερουν τι να λενε.

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Το η.τ θα δεχθει πολεμο αυτο ειναι σιγουρο.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
+1 για τον προβληματισμό , όμως και εγώ νέος είμαι όπως βλέπεις... όμως έχω μια στοιχειώδη κριτική σκέψη για να φιλτράρω της μπαρούφες που ακούω δεξιά και αριστερά ( χωρίς διάθεση ειρωνείας ή προσβολής άλλων μελών ) .Σκέψου όμως ότι για έναν νέο και γνωρίζοντας ότι το κτ κάνει κακό αποδεδειγμένα θέλει να το αντικαταστήσει με κάτι αβλαβές και αναφορές για περιστατικά όπως  υγρό , φυσαλίδες , εγκεφαλικά κύτταρα (άλλο πράγμα τα καίει αυτά :))  )απλά χαλάνε το γλυκό έτσι έρχεται να εκθέσει την ανησυχία του σε φόρουμ όπως το δικό μας , για αυτό το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να παραθέτουμε τα δεδομένα ότι δηλαδή δεν υπάρχει ως τώρα έρευνα που να αποδεικνύει το οτιδήποτε καλό ή κακό παρά μόνο η εμπειρία των παλαιότερων ατμιστών που μιλούν για καλυτέρευση της υγείας τους σε σχέση με όταν κάπνιζαν κτ. και από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει ...

Προσωπικά θα το αγοράσω συνειδητά γιατί βλέπω πως είναι ικανό να με κρατήσει μακριά από το στριφτό μου τσιγάρο και πάντα με σκοπό να μειώσω σταδιακά τη νικοτίνη και να το σταματήσω και αυτό .

ααα
για το παγνη και τα 7 ή 14 άτομα το άκουσα και εγώ μόνο με την αναφορά της λέξης ητ σε 2 βερσιόν για το πλήθος των ασθενών από διαφορετικά άτομα και από τον ένα έτσι για το γ@#ώτο ζήτησα ονόματα και διευθύνσεις για να δούμε θα τα πάρω? δε νομίζω ....
Το χιουμοριστικό σχόλιο μου στον άλλον που κάπνιζε κιόλας ήταν : τουλάχιστον αυτό θεραπεύεται ενώ ο καρκίνος όχι

συγνώμη αν είπα πολλά και κούρασα ή είμαι off topic
φιλικά Χρήστος

Σκέφτηκες ποτέ ότι ο πόλεμος μπορεί να έχει ήδη αρχίσει και κάποια "προβληματισμένα" νέα μέλη να μην είναι καν ατμιστές, αλλά πολέμιοι του η.τ. που θα προσπαθήσουν να κάνουν προπαγάνδα εναντίον του;;
Πόσο λογικό σου ακούγεται να σου λέει κάποιος Εφυγα από το κ.τ. γιατί υπάρχουν χιλιάδες έρευνες ότι σκοτώνει, αλλά ακούω ότι δεν υπάρχουν έρευνες ότι το η.τ. ΔΕ σκοτώνει και κάποιος μου είπε ότι δεν είναι καλό, άρα τι να κάνω τώρα μεταξύ των δυο; Δηλαδή είναι επιχείρημα το "κάνε σίγουρο καρκίνο, μέχρι να βεβαιώσουμε ότι η εναλλακτική λύση είναι ακίνδυνη ή λιγότερο επικίνδυνη;"
Τώρα το επιχείρημα καλύτερα κάνε 3 τσιγάρα την ημέρα, παρά 3 μλ την ημέρα πώς να το συζητήσω;; Δες στις αυτοπαρουσιάσεις. Οι περισσότεροι νυν ατμιστές κάπνιζαν 1 και 2 πακέτα την ημέρα. Λες να μπορούσαν να πέσουν στα 3 τσιγάρα πριν καταφύγουν στο η.τ. και να μην το έκαναν;
Λογικές είναι οι ανησυχίες, αλλά όχι όταν εκπέμπονται με τη φιλοσοφία "μήπως το η.τ. είναι πιο επικίνδυνο από το κ.τ."

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Για να ειμαστε σχεδον απολυτα σιγουροι για τις ενδεχομενες επιπτωσεις του η.τ. στην υγεια, πρεπει να περιμενουμε να δουμε τι θα παθουν οι βαρείς χρηστες μετα απο τουλαχιστον 20 χρονια!
Μεχρι τοτε, καλα θα κανουμε να συνεχιζουμε να καπνιζουμε το κ.τ.!  :laugh1:
ΕΛΕΟΣ δηλαδη!!

Εμενα, η αναλυση των συστατικων και κυριως των ατμων του η.τ (σχεδον πεντακαθαροι) σε συγκριση με αυτων του κ.τ.(βομβα), καθως και η θετικη εξελιξη που βλεπω ηδη στην υγεια μου και την αντοχη μου, μου φτανουν και μου περισσευουν.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 07, 2011, 10:38
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ !!!

Πριν λιγο μιλουσα με εναν φιλο μανιωδη καπνιστη και του προτεινα το η.τ. και μου ειπε
"εχω ακουσει οτι ειναι καλο για το κοψιμο του τσιγαρου, αλλά ακουσα οτι καποιος εβγαλε φυσαλιδες"

Δεν θυμοταν ομως να μου πει πού τις εβγαλε!
 :wall: :laugh1: :))
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2011, 10:38 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
α ρε μπερζεκερο,,,,, ε ναι η υποθεση δημιουργει γελιο τελικα, οπως εχουμε πει σχεδον ΟΛΟΙ, ας αφησουμε το χρονο να λειτουργησει και οταν περασουν μερικα χρονια σοβαρων ερευνων τοτε τα λεμε. παντως αυτο με το υγρο στους πνευμονες παιζει πολυ ως "δικαιολογια" της πλακας, μιας κ το "αθωο" :laugh1: :laugh1: κ.τ. βρε αδερφε μονο καρβουνο τα κανει, σιγα το πραγμα... :wall:

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
απο την πισσα και το καρκινο καλυτερα υγρα και να βαλουμε και κανα χρυσοψαρο να κολυμπαει :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ !!!

Πριν λιγο μιλουσα με εναν φιλο μανιωδη καπνιστη και του προτεινα το η.τ. και μου ειπε
"εχω ακουσει οτι ειναι καλο για το κοψιμο του τσιγαρου, αλλά ακουσα οτι καποιος εβγαλε φυσαλιδες"

Δεν θυμοταν ομως να μου πει πού τις εβγαλε!
 :wall: :laugh1: :))
Aρχισα και φοβαμαι αφου εφτασαν Ξανθη οπου ναναι ερχονται και Κομοτηνη :)) :)).Περα απο την πλακα νομιζω οτι η βελτιωση που εχει δει ο καθενας στον εαυτο του ειναι το καλυτερο πιστοποιητικο

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Αυτές τις μέρες (8-10 Δεκ.) γίνεται το 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο για τον έλεγχο του καπνίσματος.
Ο Μπεχράκης είναι βασικός οργανωτής.
Το πρόγραμμα του συνεδρίου (http://www.smokefreegreece.org/images/GREEK_PROGRAM.pdf) δεν λέει τίποτα για ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά ας έχουμε το νου μας - κι ας ρωτήσουμε τον πνευμονολόγο ή τον παθολόγο μας, αν μας φέρει ο δρόμος μας προς τα κει, μήπως βρεθούν τίποτα πρακτικά του συνεδρίου...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 819 158351 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:21
από treloneritis
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2915 420449 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:55
από treloneritis
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15741 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131273 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 165 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 278 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 175 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249581 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767654 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 260 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog