vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

48 επισκέπτες, 3 χρήστες
noe, camber, maprix

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μπράβο, Λιάκουρα. Χαρά στην επιμονή σου.  :bow:
Και για τους μη αγγλομαθείς το απόσπασμα απτό το άρθρο των Ιταλών πνευμονολόγων στο Άμστερνταμ:

Η χρήση των ηλεκτρονικών τσιγάρων μείωσε σημαντικά την κατανάλωση τσιγάρων χωρίς να προκαλεί σημαντικές παρενέργειες στους καπνιστές που δεν προτίθενται να σταματήσουν το κάπνισμα.

EDIT: Τώρα μόλις είδα ότι δημοσίευσες πιο αναλυτικά την έρευνα εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1827.msg134950.html#msg134950
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2011, 04:57 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Παιδιά, γεια σας και από εμένα. Δεν έχω αρχίσει ακόμα να ατμίζω - όχι λόγω φοβίας, θα το κάνω όμως σίγουρα μέσα στις επόμενες μέρες. Δίαβασα με προσοχή αυτά που γράφονται στο thread και είπα να βάλω και εγώ το "χαλικάκι" μου στη συζήτηση...

Το θέμα δεν είναι αν το Η.Τ. είναι τελείως αβλάβές (με νικοτίνη άλλωστε πως θα μπορούσε).  :eyesplash:

Το θέμα είναι ότι μάλλον πρέπει να ασπαστούμε την ρήση των αρχαίων προγόνων μας "Το μη χείρον - Βέλτιστον", δηλαδή:

Τι προτιμούμε, έναν σχεδόν σίγουρο καρκίνο των πνευμόνων (από το Κ.Τ) ο οποίος δεν θεραπεύεται ή μία πιθανή (λέμε τώρα) πνευμονία που θεραπεύεται;

Εμένα μου φαίνεται καλύτερο να παίζω ρουλέττα, παρά ρώσικη ρουλέττα!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας...


Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Το θέμα δεν είναι αν το Η.Τ. είναι τελείως αβλάβές (με νικοτίνη άλλωστε πως θα μπορούσε).  :eyesplash:

Μα γιατί κάτι που περιέχει νικοτίνη πρέπει απαραίτητα να είναι και βλαβερό;
Με αυτή τη φιλοσοφία, οι πατάτες, οι μελιτζάνες, οι ντομάτες κλπ είναι βλαβερές επειδή περιέχουν νικοτίνη!

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
και γιατι ειναι δεδομενο οτι το η.τ. θα περιεχει στανταρ και νικοτινη :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Το υγρό που θα βάλεις στο ΗΤ μπορεί να είναι non.
Μουσακάς non όμως δεν υπάρχει...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
και γιατι ειναι δεδομενο οτι το η.τ. θα περιεχει στανταρ και νικοτινη :hmmm:

Εννοείται ότι για άλλους δεν χρειάζεται να έχει νικοτίνη. Για εμένα που είμαι εξαρτημένος από τη νικοτίνη εδώ και 20 χρόνια, αποτελεί μονόδρομο.

Μόλις σκέφτηκα και κάτι άλλο. Κανείς δεν με εμποδίζει, όταν ατμίζω να αρχίσω σταδιακά να "κόβω" την νικοτίνη, έτσι, για να μην χαρμανιάζω άσχημα αν δεν μπορώ να ατμίσω....


Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Φυσικά κ κανείς δεν μας εμποδίζει να μειώσουμε την νικοτίνη ναι? (συγγνώμη ναι? αλλά βλέποντας το αβαταρ σας? ειλικρινά πέφτω κάτω απο τα γέλια....)

Λέτε να γίνουμε έτσι απο το άτμισμα???????  :o :o :o :o :o :o :o :o :o Να μια καλή παραπληροφόρηση.........  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Αποφάσισα να ψάξω στο ERS του Μπεχράκη. Είναι το European Respiratory Society, κάτι σαν σύνδεσμος πνευμονολόγων ευρώπης.
Στα πρακτικά του συνεδρίου τους στο Άμστερνταμ φέτος, αλλά και σε όλο το site, κατάφερα να βρω μόνο ένα άρθρο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, από ιταλούς γιατρούς, που λέει ότι:

Conclusion: The use of e-Cigarette substantially decreased cigarette consumption
without causing significant side effects in smokers not intending to quit.
Δηλαδή, ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που λέει αυτός.
Η δικιά του ανακοίνωση (σαν ενός από τους συνεργάτες, βέβαια) είναι για εγκύους: ποσοστό επιτυχίας διακοπής καπνίσματος με εντατικό ή λιγότερο εντατικό πρόγραμμα γνωσιακής (ψυχολογικής) θεραπείας.
Αρχίζω να ανησυχώ...
Επίσης: η μελέτη που λέει έγινε από την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρία. Όχι από κάποιο πανεπιστήμιο ή νοσοκομείο.
Σαν να ανησυχώ παραπάνω...
Στο site του CHEST, αφτού του περίφημου πνευμονολογικού περιοδικού, έχει στο τεύχος Οκτωβρίου μια έρευνά του (η ίδια περίπου ομάδα: αυτός σαν ένας από τους συνεργάτες, βέβαια) για τα οξείδια του αζώτου στην εκπνοή καπνιστών. Στο τεύχος Νοεμβρίου δεν έχει τίποτα.
Σαν να ανησυχώ ακόμα περισσότερο...


Ακουμπάω εδώ τα λινκ για την ERS και την CHEST μήπως βρείτε εσείς κάτι
http://www.ers-education.org
http://chestjournal.chestpubs.org
... γιατί εγώ δεν περιμένω να βρεθεί τίποτα τελικά. Πιστεύω πως με δούλεψε κανονικά.
Και εγώ αρχίζω να ανησυχώ...
Μπορείς βέβαια να του ξαναστείλεις mail ρωτώντας την άποψή του για την εργασία των Ιταλών συναδέλφων του...
(Η δική του μπορέι να μην έχει πα΄ρει ακόμη σειρά για δημοσίευση και γι αυτό να μη φαίνεται)

Αποσυνδεδεμένος andreasp

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας και απο εμένα!
Αρχισα και εγώ να καπνίζω το Ovale Ego-T, μετά απο 19 χρόνια καπνίσματος.
Τα τελευταια χρόνια, κάπνιζα ένα Golden Virginia κίτρινο με πράσινα χαρτάκια την ημέρα.
Η διαφορά που είδα σε εμένα, είναι τεράστια!
Αναπνοή, ύπνος, οσφρηση, γεύση.
Δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.
Δυο 5ωρα συνεχόμενα, το κάπνιζα μπροστά στους πνευμονολόγους του Σισμανογλείου και κανείς δεν μου είπε το παραμικρό.
Ο Ξάδερφος μου ειναι γιατρός εκεί (όχι πνευμονολόγος) και μόνο καλά λόγια είχε να πει οταν του ειπα οτι το έκοψα και άρχισα το ηλεκτρονικό.
Δεν μπορώ να διανοηθώ , πώς γίνεται κάτι να είναι χειρότερο απο το κανονικό τσιγάρο, όταν 100% θα σε στείλει στον άλλον κόσμο με καρκίνο του πνεύμονα ή ΧΑΠ. Αντίθετα, φίλοι και συνάδελφοι του ξαδέρφου, με ρωτάγαν απο που το αγόρασα για να πάρουν και αυτοί.
Εχω ακούσει και εγώ τις μπούρδες που κυκλοφορούν για "φουσκάλες στον πνεύμονα", "νερό στον πνεύμονα".
Τα 5 ml υγρού λοιπόν που ατμίζω την ημέρα, θα πάνε και θα κάνουν λίμνη στον πνεύμονα!
Μα όταν είσαι άρρωστος, αυτό που σου προτείνει ο γιατρός είναι να κάνεις αναπνοές υδρατμών με ευκάλυπτο! Συνεπώς, πώς γίνεται η υγρασία να δημιουργεί πρόβλημα?
Η μοναδική ανησυχία μου είναι , μήπως τα υγρά δεν περιέχουν μόνο αυτά που λένε.
Ατμίζω τα υγρά της Nobacco, η οποία τα έχει στείλει στον Δημόκριτο για μετρήσεις. Τυχαίνει και έχω φίλη, που ειναι βιοχημικός στον Δημόκριτο. Της έστειλα το pdf, και η απάντηση της ήταν "ελέυθερα!" Ελπίζω όλες οι παρτίδες να είναι τα ίδια υγρά!
Το ΗΤ είναι το μέλλον! είναι η μεγαλύτερη απειλή των τσιγαροεταιριών απο την γέννηση τους, μέχρι σήμερα! Θα το πολεμήσουν όσο δεν πάει! μέχρι να χάσουν!

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Καποιος γνωστος μου αυτες τις ημερες απευθυνθηκε σε κεντρο διακοπης καπνισματος (εχω την εντυπωση οτι ανηκει στον δημοσιο τομεα αυτο που απευθυνθηκε) γιατι ειναι σε πολυ δυσχερη οικονομικη κατασταση και δεν ειχε τα χρηματα ουτε καν για την συσκευη η.τ
Μαντεψτε.....
του εδωσαν τα χρηματα για αγορα η.τ!!!

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Αυτό τώρα είναι αλήθεια? Γιατί αν είναι αλήθεια ειλικρινά να πω μπράβο στον άνθρωπο της γης που έκανε τέτοιο καλό!!!!  :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
(εχω την εντυπωση οτι ανηκει στον δημοσιο τομεα αυτο που απευθυνθηκε)
Μαντεψτε.....
του εδωσαν τα χρηματα για αγορα η.τ!!!
φίλε μου μακάρι να ισχύει κάτι τέτοιο αλλά  θεωρώ απίθανο δημόσιος φορέας να σου δώσει χρήματα να πάρεις Η.Τ  :nope:

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
φίλε μου μακάρι να ισχύει κάτι τέτοιο αλλά  θεωρώ απίθανο δημόσιος φορέας να σου δώσει χρήματα να πάρεις Η.Τ  :nope:

Μόνο με την ευγενική συμμετοχή των υπαλλήλων(έρανος)

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Παιδες επειδει με ενδιαφερει αμεσα και μενα ως ατμιστης θα μαθω συγκεκριμενα και θα σας πω.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Αυτή η ιστορία με το νοσοκομείο στο Ηράκλειο που αναφέρθηκε στην αρχή του θέματος φαίνεται να έχει στοιχειώσει τελικά!  :eyesplash:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4598.msg144553.html#msg144553

Έτσι από περιέργεια θα ήθελα να μας πει ο φίλος μας από πού το άκουσε και αν έχει τη διάθεση και το χρόνο να ψάξει και παραπέρα ποιος το είπε σ' αυτόν που του το ανακοίνωσε κτλ. μπας και βρούμε την πηγή αυτού του μύθου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2917 421239 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:35
από xristos99
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41647 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250258 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158840 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16032 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131527 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 297 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 314 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 318 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 462 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 290 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 768129 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966