vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 1 χρήστης
antre

Twitter

ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?

Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #105 στις: Ιουνίου 26, 2012, 01:34 »
Μήπως η μείωση του κανονικού τσιγάρου οφείλεται στην αύξηση του ηλεκτρονικού τσιγάρου?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LvEGKQwrjQA&feature=player_embedded[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #106 στις: Ιουνίου 26, 2012, 02:36 »
Τώρα το πήρα χαμπάρι αυτό το νήμα! Νομίζω πως μεγάλη ζημιά κάνουν και α) όσοι το δοκίμασαν και απέτυχαν, γιατί αποτρέπουν υποψήφιους χρήστες (η πιο συχνή ατάκα που ακούω είναι: μεγάλη απάτη το η.τ.!) και β) ότι δεν έχει ακόμη υπάρξει μια επίσημη βεβαίωση ότι είναι ασφαλές ή έστω πολύ πιο υγιεινό από το κ.τ. και να υποστηριχτεί από την πολιτεία. Αν αυτό συνέβαινε, τότε τουλάχιστον κάποιος θα άντεχε πιο εύκολα όλες τις δυσκολίες του η.τ. που λειτουργούν αποτρεπτικά.
Τέλος, ένας από τους βασικούς λόγους που κάποιος άρχιζε η.τ. ήταν α) η απαγόρευση καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους και β) το ψοφόκρυο που επικρατούσε έξω. Τώρα το β) δεν υφίσταται και ως προς το α) είτε δεν ισχύει είτε και το η.τ. αντιμετωπίζει τις ίδιες απαγορεύσεις σε κάποιους χώρους.
Κοινώς, δύσκολα τα πράγματα...

Έχουμε αλήθεια αντίστοιχα στατιστικά (;) στοιχεία για το η.τ. σε άλλες χώρες;

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #107 στις: Ιουνίου 26, 2012, 16:53 »
Οι απανταχού "κατασκευαστές" φταίνε.
Στις μπαταριοθήκες-mods είναι εύκολα τα πράγματα, αλλά όλοι ασχολούνται με επισκευάσιμους ατμοποιητές, που μόνο το 1% -και πολύ λέω- μπορούν ή θέλουν να φτιάξουν στο σπίτι τους ένα μικρό εργαστήριο.
Ας κοιτάξουν λίγο γύρω τους να δουν τον απλό κοσμάκη και όχι εμάς τους χομπίστες.

Οι περισσότεροι συνάνθρωποί μας δεν έχουν ούτε τον χρόνο, ούτε την διάθεση -και καλά κάνουν- και πολλοί ούτε την δυνατότητα να ασχοληθούν τόσο όσο ασχολούμαστε εμείς, με το "νέο" μας τσουμπλέκι και τα εκατοντάδες εξαρτήματά του!

Όσο θα συνεχίζουμε να ψάχνουμε τον ατμικό μας παράδεισο, μέσα από πολύπλοκες για τους πολλούς κατασκευές... όπως σύρματα, κορδόνια και milimeters... πάντα θα αποτελούμε "ομάδα", γκετοποιημένοι και μόνοι.

θα μπορούσα να έχω έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή ακόμα και ακριβό, αλλά αρνούμαι πεισματικά να γεμίσω το σπίτι με σύρματα και φυτίλια, ψαλίδια και πολύμετρα.
Τα χέρια μου τρέμουν ή δεν βλέπω καλά ή τρέχω όλη μέρα και το βράδυ δεν έχω κέφι να κάθομαι να στρίβω αντιστάσεις ή μου κάηκε η αντίσταση το μεσημέρι και δεν έχω έτοιμη φυτιλοαντίσταση πάνω μου!
Πόσοι σαν εμένα υπάρχουν;
Φωνή βοώντος εν τη ερήμω  :(

Υ.Γ. Περιμένω έναν ΙΑΤΤΥ (λέμε τώρα), που θα του βάζω την ανταλλακτική φυτιλοαντίσταση και θα φεύγω! (όνειρο ζω μη με ξυπνάτε)  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2012, 17:18 από steliosss »

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #108 στις: Ιουνίου 26, 2012, 17:14 »
Πτώση στο ΗΤ εγώ δεν βλέπω να υπάρχει , τα μαγαζιά (φυσικά και e-shop) ανοίγουν το ένα μετά το άλλο , μεγάλα μικρά , οργανωμένα η μη , ανοίγουν συνεχώς , άρα δεν υπάρχει πτώση στο ΗΤ.

Τα βασικά προβλήματα είναι δυο κατά την δική μου άποψη.

Το ένα είναι η προπαγάνδα που υπάρχει και παίζει στα κανάλια ( γιατί ο περισσότερος κόσμος δεν είναι στο φόρουμ) και από εκεί αντλεί ο κόσμος πληροφορίες που 9/10 είναι αρνητικές , άργησε η σύσταση και οι ενέργειες του ΣΕEΗΤ δυστυχώς.

Και το δεύτερο είναι η ελλιπής γνώση του αντικειμένου από τους καταστηματάρχες σε πολύ μεγάλο βαθμό. Μην ευλογήσουμε τα γενιά μας εδώ μέσα , υπάρχουν καταστήματα που απλά άκουσαν για το ΗΤ και τώρα το εμπορεύονται , χωρίς να έχουν στοιχειώδης γνώσης , γεγονός που σε κάθε δυσκολία χρήσεις του ΗΤ αποτρέπει τους καταναλωτές.

Η αγορά για το ΗΤ έχει πάρα πολύ ψωμί ακόμα κατά την δική μου εκτίμηση , όμως η οργάνωση και η ενημέρωση είναι πολύ πίσω ,γεγονός που κρατά μακριά μεγάλο μέρος καταναλωτών.

Αποσυνδεδεμένος Egotube.gr

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #109 στις: Ιουνίου 26, 2012, 18:07 »
Υπάρχει πτώση και μεγάλη μάλιστα.
Πολλοί συνάδελφοι (κυρίως αλεξιπτωτιστές που μυρίστηκαν χρήμα τα παρατάνε).
Προσωπικά έχω αρκετές κρούσεις απο συναδέλφους που ξεπουλάνε όσο-όσο.
Το γιατί χωράει πολύ συζήτηση.
Το ότι ανοίγουν νέα μαγαζιά δεν δίνει ασφαλές συμπέρασμα.
Πολύς κόσμος που έχασε τη δουλειά του στρέφεται στο η.τ. μιας και δεν χρειάζεται πολλά λεφτά για να ξεκινήσεις και υπάρχει η (εσφαλμένη ) αντίληψη πως θα βγάλουν λεφτά (αυτό συνέβαινε πριν 6 μήνες-ένα χρόνο, όχι πια).

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #110 στις: Ιουνίου 26, 2012, 18:08 »
Αν ζητάς οργάνωση απο την μεριά των εμπορων λιανικής ζήτω που καήκαμε panaisr... :laugh1:
Και δεν είναι μόνο το θέμα του φτιαξίματος κάποιου φορέα/επισημοποιήσης/οργάνωσης,όπως γράφεις...Κάποιοι, αν όχι όλοι, τώρα μαθαίνουν το ντερνετ και αυτό θα είναι το βασικό στοιχείο που θα "θάψει" τους περισότερους... ;)

Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #111 στις: Ιουνίου 26, 2012, 22:15 »
Όσο τα χρήματα από τον καθένα μας θα λιγοστεύουν και ο οικογενειακός προϋπολογισμός θα γίνεται
όλο και πιο αβάσταχτος και στον βωμό περικοπής όλο και πιο πολύ τον "περιττών" εξόδων πολλοί
είναι που στράφηκαν ή θα στραφούν στο η.τ.
Εδώ όμως μπαίνει το ερώτημα από πλευράς των εμπόρων κατά πόσο είναι σωστά ενημερωμένοι να
"κρατήσουν" τον κόσμο στο ηλεκτρονικό τσιγάρο ή κοιτάζουν μόνο το ιδίων όφελος τους το οποίο σε μερικές των περιπτώσεων είναι << όταν κάπνιζες χάλαγες το μήνα 200 € αυτά θα στα παίρνω εγώ>>.
Έχουμε δει και όλοι ξέρουμε τέτοιες περιπτώσεις που φυσικά στο τέλος καταλήγουν να ξαναγυρίζουν στο κ.τ. και μάλιστα να "σιχτιρίζουν" τα καταστήματα και τα αναλώσιμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου και το χειρότερο από όλα είναι ότι αυτοί γίνονται πολέμιοι του ηλεκτρονικού τσιγάρου και μπορούν εύκολα να πείσουν κάποιον υποψήφιο έχοντας δοκιμάσει και τα δυο.
Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω τους εμπόρους και εφόσον πρόκειται έμμεσα και για δικό τους όφελος να είναι πιο σωστοί στις επεξηγήσεις τους στην ενημέρωση του κόσμου για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και τα οφέλη από το άτμισμα σε σχέση με το κάπνισμα πάντα.
Όμως για να γίνουν πιο πιστικοί θα πρέπει οι ίδιοι να δείξουν την δυναμική τους κατοχυρώνοντας το επάγγελμα τους μέσα σε τέτοια πλαίσια να μην υπάρχουν "αλεξιπτωτιστές" στην αγορά και να εξασφαλίζουν με νόμιμο τρόπο την διακίνηση υγρών με πλήρη αναγραφή των στοιχείων περιεκτικότητας ουσιών, γιατί πολλοί αναρωτιούνται τι περιέχουν και αν είναι επιβλαβή για τον οργανισμό ( χωρίς αυτό να τους απαλλάσσει από την ευθύνη άγνοιας των συστατικών του τσιγάρου που κάπνιζαν ως τώρα).
Τέλος θα πρέπει να δουν και τις τιμές τους να είναι όσο το δυνατόν καλές για τον μέσο ατμιστή και να προμηθεύονται με όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστες συσκευές την αγορά.
Στην προσπάθεια τους θα είμαστε αρωγοί εφόσον οι προθέσεις τους είναι προς αυτήν την κατεύθυνση με αμφότερο σκοπό την πλήρη απομάκρυνση από το καρκινογόνο τσιγάρο και την χρησιμοποίηση του ηλεκτρονικού τσιγάρου σαν εναλλακτική μέθοδος καπνίσματος- απόλαυσης ατμιστικών γεύσεων  :)

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #112 στις: Ιουνίου 26, 2012, 22:19 »
Πάσο!

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #113 στις: Ιουνίου 26, 2012, 22:23 »
Σε ποιόν πάς πάσο? Αν θες παραδείγματα για την αντιμετώπιση κάποιων εμποράκων,πάμπολλα... ;)

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #114 στις: Ιουνίου 26, 2012, 22:27 »
Πάσο για το θέμα εάν έχει ακόμα ψωμί η όχι το ΗΤ 

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #115 στις: Ιουνίου 26, 2012, 22:43 »
Πάντως εγώ συνεχίζω να έχω την αίσθηση ότι αν ξεκίναγαν οι νέοι ατμιστές με καλούς και σωστά στημένους ατμοποιητές, ίσως με λίγη προσπάθεια ανεύρεσης του υγρού που τους ταιριάζει, θα παρέμεναν στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Τα καταστήματα μπορεί να πολλαπλασιάζονται, αλλά νομίζω πως αυτό γίνεται γιατί πολλλοί ξεκινάνε και στο ξεκίνημα "πέφτει" το πολύ το χρήμα.
Αν παρέμεναν και γέμιζε ο κόσμος ατμιστές, η "εκκαθάριση" των κακών επαγγελματιών θα ήταν θέμα χρόνου.  :yes:


Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #116 στις: Ιουνίου 26, 2012, 22:53 »
Ξεκινησαμε μαζι  το ατμισμα 5 ατομα και μειναμε 2...και παλι αυτος που εμεινε και με ειδε με το Lavaki  ειπε ''καλα ρε παλι μπαταρια αλλαξες?? δε πας καλα..'' κατι μου λεει οτι κι αυτος δεν ειναι σε καλο δρομο  :tongue_smilie:
Εντυπωση επισης μου κανει οτι κι αυτοι που το σταματησαν με κοιταζουν λιγο περιεργα σα να μη το πιστευουν οτι συνεχιζω να ατμιζω,σα να ειμαι εγω τελικα το κοροιδο και ο μ@@#@ς της υποθεσης....
Τι να πω

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #117 στις: Ιουνίου 26, 2012, 23:22 »
γνωριζω πεντε δεκα ατομα που ατμιζουν.  μονο οι 2 ειμαστε πραγματικοι ατμιστες οι υπολοιποι κανουν και απο τα δυο.
οταν τουν ρωτησα (σαν νεος και εγω τοτε) το γιατι μου ειπαν οτι ειναι ωραιο βαζουμε καμια βανιλια κανα καπουτσινο και κανουμε αλλα οταν θελω τσιγαρο δεν εχω εναλακτικη.... ακομα και τοτε καταλαβα οτι κατι παει στραβα γιατι οταν πηρα το δικο μου κιτ με usa mix και danhill υγρα εινια το μονο που δεν αναζιτουσα. το περιεργο ειναι οτι προσπαθοντας να τους εξιγησω την κατασταση μου ειπαν ποιος καθετε να ψαξει τωρα
ενω ενας εκπροσωπος (αυτος που προτιμω και εγω) εχει στα γραφειο του τουλαχιστο δεκα δειγματα και ενημερωμενος αρκετα...

ναι υπαρχουν εκπροσωποι που πανε για τη μπαζα οχι ολοι ομως ,αλλα και παλη σταματας το ητ μεσα σε δεκα μερες????  δοκιμασε πρωτα και κρινε αλλα δωσε μια ευκαιρια αφου το πηρες .......


Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #118 στις: Ιουνίου 26, 2012, 23:52 »
  Αν και εχω κλεισει μονο, σχεδον 4 μηνες ευχαριστημενος ατμιστης, δεν μου καιγεται καρφι αν το  η.τ  εξαπλωθει η' οχι, γιατι δεν ειμαι εμπορος η.τ. και δεν ξερω αν αυτο ειναι προς οφελος η' οχι, δικο μας η' του η.τ. Υπαρχουν και θετικα και αρνητικα αν το η.τ γινει "mainstream", και αυτο ειναι ενα καλο θεμα για καινουργιο αλλο topic.
  Παντως δυο ατομα που ειχαν η.τ και δεν το χρησιμοποιουσαν γιατι ειχαν απογοητευτει (ο ενας βαρυς καπνιστης), τους εξηγησα ορισμενα πραγματακια, τους εδωσα μερικα δικα μου περισευουμενα καλουδια (και τους εμαθα να τα συντηρουν), και τους εδωσα μια λιστα απο υγρα να παρουν να δοκιμασουν, εχουν αυτη τη φορα κολλησει για τα καλα. Τους συντηρησα και το ενδιαφερον λεγοντας τους πως το δευτερο μηνα θα τους παω να φτιαξουμε και υγρα  :).  Καθε φορα που με βλεπουν φωναζουν, καλως τον ευεργετη μας !!!  :D

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΤΩΣΗ-ΚΑΘΙΖΗΣΗ Η.Τ ?
« Απάντηση #119 στις: Ιουνίου 27, 2012, 00:08 »
εγώ αρχισα το ητ από καποιον που κοροιδευα..δοκιμασα και ειπα κατι κανει οποτε θα κοροιδεψω τον εαυτο μου με αυτο   :)) :)) χαλασα γυρο στα 700 ευρο το πρωτους 2 μηνες  μονο και μονο για να μην αρχισω το κτ παλη.. 
πανω στους δυο αυτους μηνες εμαθα αλλα εφτα ατομα να ατμιζουν  :yes: εμμηνα εγω μονο και ενα ατομο  :(
οι περισοτεροι βαρεθηκαν της διαδικασιες και της αστοχιες υλικων συν τα λεφτα και την κοροιδια ορισμενων εμπορων  :yes:
εγω αν και δεν εχω οικονομικο προβλημα μεγαλο αυτη την στιγμη δεν δινω πανω απο 50 ευρο για τον καλητερο επισκευασιμο η μοντ που κυκλοφορει  :yes: το βλεπω σαν να μου (βαζουν το χερι στην τσεπη) απλα κοροιδια.. :yes:
με 70-90 ευρο προτιμω να παρω αναλογα κομματια ατμο απο κινα  η να επισκευαζω τα παλια, η δικα μου :yes:
στη δικια μου γλωσα...  ( εχασα και εμαθα ):laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824379 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507399 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154776 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243882 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294189 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762776 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1127 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4018 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem