vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1050 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 18:52 »
Το ξυδι κετσαπ το ειχα δει σαν λυση αμα το βρασεις και λιγο για να ειναι νερουλο και απο τότε μου εμεινε συνηθεια και το κανω συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1051 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 18:55 »
Και καλα κανεις.  Πολυ καλη μεθοδος.   Η γυναικα ομως ..... τι λεει ;;;;;   :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1052 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 18:57 »
Ειμαι 21χρονων! Χαχαχα

Εχω το κεφαλι μου ησυχο ακομα!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1053 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 20:14 »
To νου σου.........  Κοιταει η μαμα........... :))


Μη σε δει η κοπελα σου .......  :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1054 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 21:20 »
Wenol και ...καθάρισες :thumpup:
Αλοιφή γερμανικής προέλευσης, η οποία πλέον ονομάζεται Glanol και τη βρίσκεις και στην Ελλάδα με 6-7€

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1055 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 21:48 »
To νου σου.........  Κοιταει η μαμα........... :))


Μη σε δει η κοπελα σου .......  :idiot1: :idiot1: :idiot1:
Η αληθεια ειναι οτι τα εχω ακουσει που χαλασα ολη την κετσαπ ή το ξυδι και δεν ειπα τιποτα.

Η κοπελα παιρνει τα βαμβακια οταν ξεμένει και δεν την παιρνει να μιλαει :ρ χαχα

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1056 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 16:54 »
Καλησπερα σας κυριοι  :bye:
μηπως εχετε κατασταλαξει σε καποιο καλο και φθηνο μηχανικο κυλινδρικο μοντακι που θα το μου προτεινατε για αγορα?
καλο λεγοντας απο ποιοτητα σπειρωματων , κουμπιου (θεση και λειτουργεια), αποδοσης (μικρες απωλειες ρευματος)
Με λιγα λογια το καλυτερο με την καλυτερη τιμη! Please help!   :)


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1057 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 17:15 »
Δε νομιζω οτι μπορει καποιος να σου απαντησει σε τετοια ερωτηση φιλε μου.
Το μηχανικο μοντ σημερα εχει φτασει στο σημειο να εχει τις κατωτερες απωλειες και δε νομιζω να υπαρχει σημαντικη διαφορα μεταξυ τους.


Οποτε παμε στο θεμα κρατημα (πιασημο) , θεση μπουτον , μεγεθος (υψος-διαμετρος) , οψη , υλικο κατασκευης και το θεμα εμπιστοσύνης που εχει ο καθενας μας στο προσωπο του καθε κατασκευαστη.


Αν διαλεξεις τι θελεις και πως να ειναι αυτο , τοτε πιστευω θα ειναι πολυ πιο ευκολο να ξεχωρισουμε καποια μοντακια αναμεσα στα αμετρητα που υπαρχουν......... :)

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1058 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 17:26 »
Για αυτο τι λες? το εχεις αποκτησει-δοκιμασει-κρατησει? στο καταστημα παντως απο οτι βλεπω ειναι πρωτο σε δημοτικοτητα.
επειδη τωρα που χρησιμοποιω ηλεκτρονικο μοντακι με αφαιρουμενη μπαταρια εχω στην κατοχη μου 2 μπαταριες 18650 (lg hg2,efest 2500mah μωβ), οποτε αρχικα θελω κατι που να παιζει με αυτες.
Εσυ ποια εχεις δοκιμασει κ θα προτεινες? σε κυλινδρικο παντα κ 22μμ διαμετρο. ειτε για 18650 ειτε τηλεσκοπικο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1059 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 19:54 »
Ωπα.....   Μιλας δηλαδη για κλωνους...


Δεν εχω και την καλυτερη γνωμη για κλωνους , αλλα πολλα μηχανικα ειναι καλες κατασκευες.


Το συγκεκριμένο δεν το συνιστω.
Ειναι 23mm ενω εσυ θελεις 22mm.
Εχει καπως μεγαλυτερες  απωλειες  ρευματος απο καποια αλλα μοντακια.
Εχει δυσκολη ρυθμιση θετικου πολου , καθως σημερα υπαρχουν πολυ πιο ευκολες ρυθμισεις οπως οι αυτοματοι πολοι ή οι πολοι μονης κατευθυνσης , οπως ο πολος του Nemesis.
Για τη ρυθμιση του θετικου πολου , θα πρεπει να βιδωσεις τον ατμ/τη στο επανω καπακι , να βιδωσεις τη μεγαλη βιδα στο κατω μερος του καπακιού ωστε να ακουμπήσει τον πολο του ατμοποιητη , να ξεβιδωσεις την εσωτερικη μικρη βιδα ωστε να βρει στην μπαταρια και μετα να βιδωσεις το καπακι στο μοντ.
Αν δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο , θα πρεπει να το ξαναβγαλεις το καπακι , να ρυθμισεις αναλογα τη βιδα που ακουμπαει στην μπαταρια και να το ξαναβιδωσεις.
Αν δεν ρυθμισεις ξανα σωστα.....αντε παλι ξεβιδωμα και μετα παλι βιδωμα και μετα παλι ξεβιδωμα και μετα παλι βιδωμα.................. :eyesplash:
Εχει καπως αυξημενο βαρος και σε πολλους κλωνους αυτου του μοντ , δεν ηταν σωστο το επανω καπακι.


Αφου λοιπον μιλαμε για μοντακι με το κουμπι κατω , μια απο τις προτασεις μου ειναι και το Nemesis.
Πανευκολη ρυθμιση του θετικου πολου με μια βιδουλα ωστε να ακουπησει στον ατμοποιητη και βαζοντας το κουμπι , σπρωχνεις τη μπαταρια ωστε να πατησει στον επανω πολο.
Οπου σταματησει το βιδωμα του μπουτον , σημαινει οτι εχει γινει η ρυθμιση και τελος.   Ατμιζεις ..... Απλο πιστευω.


Αλλο μοντακι ειναι το Stingray SSπου εχει κουμπι σαν του Nemesis , αλλα δεν χρειαζεται απολυτως καμια ρυθμιση στο επανω καπακι.
Εχει αυτοματα ρυθμιζομενο θετικο πολο στο επανω καπακι και απλα βιδωνεις τον ατμοποιητη σου επανω.
Βζεις μπαταρια , βαζεις / βιδωνεις το κουμπι και οπου σταματησεις θα πει οτι τελειωσε η ρυθμιση.
Πανευκολο και γριγορο.
Υπαρχει και το Stingray X που ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου μοντακια , αλλα ειναι χαλκινο με επικαλυψη ατσαλινης επενδυσης.  Τρομερα καλο στο θεμα απωλειες.  Ενα απο τα μοντακια μου με τις χαμηλωτερες απωλειες.
O χαλκος ομως ειναι πολυ ευαισθητο μεταλλο και χαλαει ευκολα.
Θελει συχνο καθαρισμα ακομα κι αν δεν το δουλευεις.


Αυτα τα δυο μοντακια ( Nemesis - Stingray X ) , αν και εχουν τα χρονακια τους στην πλατη , ακομα ειναι αναμεσα στα κορυφαια σε θεματα απωλειων ρευματος.


Με κουμπι απο κατω , κλωνους φτηνους , με χαμηλες απωλειες και καλες κατασκευες , ενα απο αυτα ειναι η προταση μου.






ΟΜΩΣ , θα ηθελα να σου κανω και 'γω καποιες  ερωτησησεις αν δεν σε πειραζει....


Αν αγορασεις καποιο αυθεντικο απο δευτερο χερι , θα σε πειραζε  ;;;;;
Τωρα που υπαρχουν μοντακια με 40 - 50 - 60 € και μαλιστα σε οποιαδηποτε αναποδια μπορεις να εχεις τον κατασκευαστη στα ποδια σου , πιστευεις αξιζει να αγορασεις ενα μοντακι κλωνο με 20€ απο Fasttech που οι περισσοτεροι εχουν και τα θεματακια τους να λεμε την αληθεια ή ενα καλο κλωνο με 30 - 50 €  ?????

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1060 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 02:44 »
Να σου πω την αλήθεια εξαιρώντας το οικονομικό γουσταρω την αψεγάδιαστη  ποιότητα και την τέλεια αίσθηση του  μετάλλου στο χέρι. Δεν έχω πιάσει στο χέρι μου τέτοιο πράγμα, καλά καλά ούτε κλώνο μηχανικό, άρα ούτε το έχω δουλέψει ούτε έχω ιδέα αν θα μου αρέσει ή πτώση τάσης κατά την αποφόρτιση της  μπαταρίας. Επειδή όμως θα ήθελα να δοκιμασω ένα μηχανικό κ πιστεύω θα μου αρέσει στο πιάσιμο το κυλινδρικό σχήμα κ επειδή δεν περισσεύουν φράγκα για αγορά δοκιμαστική, ούτε μπορώ να τα δω από κοντά, αναγκάζομαι να επιλεξω κάτι πολύ φθηνό (20-30€ καλά είναι) βασισμένος σε φωτογραφίες και κριτικές αλλων. Κ εδώ χρειάζομαι μια έμπειρη γνώμη ώστε να με βοηθήσει να βρω αν γίνεται κάτι αξιόλογο αν είναι δυνατόν για πρώτη δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1061 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 03:03 »
Αυτα τα δυο μοντακια ( Nemesis - Stingray X ) , αν και εχουν τα χρονακια τους στην πλατη , ακομα ειναι αναμεσα στα κορυφαια σε θεματα απωλειων ρευματος.


Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ. Είχα κλώνο Nemesis. Πολύ καλό. Και έχω ακόμα και το Stingray X (κλώνο πάλι), εξίσου εκπληκτικό! Είναι κατ' ευθείαν με μαγνήτες και όχι ελατήριο...


Και επίσης ακόμα καλύτερο που ήδη έχω, αλλά και χρησιμοποιώ περισσότερο από το Stingray X, είναι αυτό εδώ και σε κλώνο εδώ και εύχομαι ότι θα συμφωνήσει και ο Βασίλης (shadockan)...  8)

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1062 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 03:54 »
 

 mecha by Leo με bod ή Atlas σωλήνα αν θέλείς 26650 αλλά και 18650 με τον αντάπτορα. Μπορείς να το βρεις σε πολύ καλή τιμή σαν μεταχειρισμένο αν θέλεις να κρατήσεις χαμηλά το κόστος, και θα έχεις  για πολλά χρόνια ένα απίστευτα αξιόπιστο mod,  με πολύ βολικό (για μένα τουλαχιστον) κουμπί επάνω,  και collector tank για τυχόν διαρροές.
 
Ατμίζω δυο χρόνια με το Atlas ακόμα και 18650  μπάταρες, γιατί μου κάθεται ποιό βολικά στο χέρι το 30άρι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.   
 
έχε υπόψη σου όμως ότι σε όλα τα μηχανικά η απόδοση τους εξαρτάται κατά πολύ από το ποσό καθαρά είναι, οπότε να είσαι προετοιμασμένος ότι θα πρέπει να ασχολείσαι μαζί του.[size=78%]  [/size]
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2015, 04:00 από oaksmoke »

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1063 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:08 »
Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα προτάσεις και που ασχολήθηκατε να βοηθησετε. Περιμενω και άλλες! Όσες περισσότερες επιλογές τόσο το καλύτερο.
Όσον αφορά τα μεταχειρισμένα φίλε oaksmoke που θα τα βρω? Υπάρχει κάποιο νήμα με αγγελίες? Εδώ? Άλλου?
Κ παλι ευχαριστώ.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Οσο αφορα το mecha bod my leo: ειδα ενα βιντεο review αυτου και με παραξενεψε λιγο ο τροπος που κανει επαφη και λειτουργει καθως πρεπει να πιεσεις ολο το μοντ προς τον ατμοποιητη,ή αντιστροφα τον ατμοποιητη προς το μοντ. Δεν ξερω αν θα με βολευει και κατα ποσο θα ειναι ευχρηστο. Θα επρεπε να το δοκιμασω απο κοντα για να εχω σαφη εικονα. Κατα τα αλλα σαν κατασκευη φαινεται πολυ καλη και υπερτερει προφανως των κλωνων απο φτ.


Επισης μου προταθηκε και το ξυλινο μοντ του craven για το οποιο εχω διαβασει τα καλυτερα στο νημα του κ το εχω στα υπ'όψην.


Αυτη τη στιγμη θα ηθελα κατι σε κυλινδρικο σχημα με διαμετρο 22mm και οχι σε σχημα κουτιου.
Επισης εμφανισιακα θελω να το ταιριαξω με κλωνο τηλεμαχο v2 γυαλισμενο αρα μαλλον πρεπει να κοιταξω για κατι σε chromed/shined ή εστω με chrome λεπτομερειες.

Αν υπαρχει καποια αλλη προταση με τα κριτηρια που εχω θεσει (φθηνο-οχι πανω απο 40ευρω και ποιοτικο) θα χαιρομουν να την ακουσω.


Να εχετε ενα ομορφο ΣΚ  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2015, 17:57 από ioan »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1064 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 17:37 »




Και επίσης ακόμα καλύτερο που ήδη έχω, αλλά και χρησιμοποιώ περισσότερο από το Stingray X, είναι αυτό εδώ και σε κλώνο εδώ και εύχομαι ότι θα συμφωνήσει και ο Βασίλης (shadockan)...  8)
thorin το SMPL το εχεις σε κλωνο?αξιζει?
με τον καθαρισμο του τι γινεται?
φαινεται ενδιαφερον και λιτο! :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix