vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, manoslykos, infernity, FaniFox, aalex

Twitter

Προσδοκίες μελών-ατμιστών απο τον Πανελλήνιο Σύλλογο Ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Μια καλή αρχή για ενημερώσεις είναι η έκθεση.  
http://www.vapearo.gr/
Ναι, την διοργανώνουν καταστήματα, θα ακουστούν πολλά και διάφορα...
Αλλά ο σύλλογος θα έχει πρόσβαση σε ΠΟΛΛΟΥΣ!

Θα χρειαστούν όμως ΑΤΟΜΑ! Να είναι εκεί να ενημερώνουν, μιλάνε για διάφορα κ.α.
Ελπίζω να βρεθούν άτομα να θέσουν εαυτόν στην διάθεση του συλλόγου αν αποφασιστεί συμμετοχή στην έκθεση.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Πάλι β’ πληθυντικός, ξανά μανά “εσείς”. Σαν Joe, πρώτη φορά γράφω στο νήμα και πρώτη ανάρτηση που λέω πως δεν προσδοκώ τίποτα απ’ τον ΠΣΑ.[/justify]

[justify]Όταν έχω σκοπό να αναφερθώ σε απαξίωση, πρέπει να αξιώνω και από πού και πώς την βλέπω την κυρία, διαφορετικά είναι σκέτη χαζομάρα. Σωστά;[/justify]

[justify]Ξανά μανά επίσης και για τον ρημάδι καναπέ. Προσωπικά, λατρεύω τον καναπέ μου, δεν έχω τέτοια ζόρια, ούτε ως άνθρωπος, ούτε ως μέλος κάπου, ούτε ως απλός ατμιστής. Ο αντίλογος, κύριοι, περιλαμβάνει επιχειρήματα κι όχι τουφεκιές. Ενωτική προδιάθεση δεν υπάρχει, υπάρχει λόγος και αντίλογος με στοιχεία, με περιεχόμενο. Σωστά κι εδώ;[/justify]

[justify]Σεβαστά είναι τα πάντα, ακόμα και η σαχλαμάρα, το “εσείς” πού κολλάει; η λέξη Σύλλογος δεν προσδιορίζει ενέργεια που λύνει προβλήματα, δηλώνει κοινή δράση. Κ ο ι ν ή  δ ρ ά σ η. Σωστά μέχρι εδώ;[/justify]

[justify]Προσωπικά πάντα. Αν δω πονηρά καταστήματα, πονηρούς κατασκευαστές, πονηρούς παπαγάλους-reviewers, Νεφελίμ, Ελοχίμ και Υποχθόνιους, τότε: μιλάω με στοιχεία, καταθέτω, έστω, ανησυχίες για οτιδήποτε στραβό βλέπω. Αν όχι; τότε απλό μπλα μπλα. Είπα την παρόλα μου κι ένιωσα για λίγο σπουδαίος. Επίσης, πάλι προσωπικά, σαν παράδειγμα φορουμίστικου μικρόκοσμου. Σαν απλός ατμιστής είμαι ανώνυμος. Όλα τα ατμιστικά μου προϊόντα (ατμοποιητές, μοντάκια, σκατουλάκια, υγράκια, φατάκια), είναι από δικά μου χρήματα. Στα φόρουμ, χαχα, δεν θα κοιτάξω ποτέ αγγελίες, δεν θα δω ποτέ νήματα για εύκολες λύσεις, προσφορά κάθε μέλους; ας δούμε πού μπαίνει ο κάθε Joe. Νομοθεσίες; όσο άδικοι κι αν είναι οι χ νόμοι, όσο άδικους κι αν τους βλέπω, ποτέ δεν θα παρανομήσω. Σωστά; Ποτέ δεν θα προτρέψω άλλους να παρανομήσουν (π.χ. “πάρε ρε απ’ έξω νικοτίνες να γουστάρεις. Μ@λ@κας είσαι; χτύπα και 33 μοντάκια με 41 σκύλους”). Μετά θα κλαίω στα φόρουμ, “δεν έχω λεφτά σαν εσάς, κηφήνες! Είμαι ανένταχτος μαχητής!”. Κάνω λάθος; [/justify]


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πρέπει να πω ότι το μήνυμα του kristoff προσπαθεί να δείξει με ήρεμο και πολιτισμένο τρόπο έναν άλλο τρόπο σκέψης σχετικά με τα τεκταινόμενα περί τον σύλλογο και ιδιαίτερα στο σκέλος της εγγραφής των μελών. Το μήνυμα δεν ήταν κακόβουλο σίγουρα και έχει έναν καλό βαθμό τεκμηρίωσης. Πιστεύω ότι όσο κι αν προσπαθήσουν να προσεγγίσουν τις θέσεις όσοι υποστηρίζουμε τα αντίθετα για την αναγκαιότητα εγγραφής των μη εγγεγραμμένων στον σύλλογο θα καταλήξουμε εκεί που καταλήγουν τέτοιες συζητήσεις: Στην πίστη!

Μπορεί να είχα κι εγώ ένα μικρό μέρος στα ιδρυτικά του συλλόγου και να τα βλέπω τα πράγματα πιο αγνά, γιατί ξέρω από μέσα ότι είναι έτσι, αλλά προσπαθώ να έρθω στη θέση και στο σκεπτικό του kristoff. Βλέποντας τον τρόπο με τον οποίο δημιουργήθηκε ο σύλλογος, δίνοντας το δικαίωμα στον κάθε ατμιστή να γίνει ένα από τα βασικά στελέχη του (και εννοώ το Δ.Σ.), αυτό από μόνο του δίνει ένα καλό "σκούντημα" για εμπιστοσύνη.

Θα το πω απλά: Είναι θέμα πίστης και εμπιστοσύνης.
Μιας και εναλλακτικές δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή, πρέπει να δείξουμε καλοπιστία, έστω και με το "ζόρι" (εννοώ να ζορίσουμε μόνοι τον εαυτό μας).
Αν ήμουν εκτός και το σκεφτόμουν αν θα εγγραφώ ή όχι (εφόσον διέθετα βέβαια το ποσό για την εγγραφή), θα έλεγα απλά "Θα εγγραφώ, κι αν πάει στραβά, θα έχω χάσει ένα 20άρικο, αλλά θα έχω και τη δυνατότητα να ισιώσω κάποια πράγματα με τις παρεμβάσεις μου".
Έτσι απλά.

Ας αρχίσω λοιπόν καλόπιστα κατ' αρχάς. Αν δω ότι κάτι δε μου αρέσει, ένα 20άρικο στοιχίζει το δικαίωμά μου να παρεμβαίνω και να προσπαθώ να καθορίσω τις εξελίξεις. Δεν τα κατάφερα να πείσω σε θέματα που τα θεωρώ σημαντικά και δεν με εκφράζει ο σύλλογος όπως διαμορφώνεται; Δεν ανανεώνω τη συνδρομή μου (15 €) και χαιρετώ.

Πιστεύω ότι είναι ένας καλός τρόπος σκέψης που αρχίζει με θετικά συναισθήματα και προσδοκίες και όχι αρνητικά.
Εξάλλου δεν ισχύει τυχαία το "Ο καθένας είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου". Είναι πιο δημιουργικό για όλους να αρχίζουμε με αυτό το σκεπτικό παρά με το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
@kristoff

Ενδιαφέρουσα η σκοπιά σου φίλε μου, και προσωπικά την αποδέχομαι πλήρως. Πρέπει να σου πω ότι προσπαθούμε να μην τσουβαλιάζουμε τα άτομα που επέλεξαν να μη γραφτούν καθώς από ότι έχουμε διαπιστώσει μέχρι τώρα, χωρίζονται σε κατηγορίες. Οι κατηγορίες που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής, είναι οι εξής:

1) Ο "δε γουστάρω". Γιατί έτσι ρε αδερφέ. Δε γουστάρω συλλόγους, εκπροσώπηση κλπ. Για τους δικούς μου λόγους.

2) Ο "σιγά μωρέ και τι θα αλλάξει".

3) Ο "Λιακόπουλος". Είναι αυτός που πιστεύει ότι τα χρήματα της εγγραφής πάνε σε κάποιο μυστικό fund που σε συνεργασία με τη Phillip Morris και το vaping.gr προσπαθούν να κάνουν το άτμισμα πιο ακριβό από το κάπνισμα. Ζουν ανάμεσά μαςςςςςςς.

4) Ο "Τι? Είναι και ο Χ, Ψ, Ζ στο Σύλλογο? Όξω! Κλέφτες! Απατέωνες!".

5) Ο "καναπεδάκιας". Ο γνωστός τύπος που "όλα θα τα έκανε καλύτερα", γκρινιάζει επειδή οι βάσεις (πχ) έπρεπε οπωσδήποτε να κοστίζουν τιμή 100μλ δια δέκα συν ΕΦΚ και ούτε σεντ παραπάνω και φυσικά από το πληκτρολόγιό του είναι ο καλύτερος Πρωθυπουργός, υπουργός οικονομικών, προπονητής από ποδόσφαιρο μέχρι κέρλιγκ, ιδρυτής συλλόγων, νομικός κλπ.

6) Ο "σκαλωμένος". Αυτός που του λείπουν οι μανούρες του 2011, είναι ίσως ο μόνος που τις θυμάται, και παντού βλέπει πηγαδάκια, κλίκες και συνομωσίες. Αγαπημένες του ατάκες: "... η γνωστή κλίκα" και "πες μας ρε Spy, πόσα σου έδωσε ο ΣΕΕΗΤ για να βγείς στο Κάραβελ και να δημιουργήσεις εχθρούς του ατμίσματος με την παρέα σου?"...

7) Ο "περιμένω να δω αποτελέσματα".

8 ) Ο "δεν έχω πειστεί".

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες κατηγορίες, αυτές μου ήρθαν στα γρήγορα. Και φυσικά, σε καμία δεν συμπεριλαμβάνω τον ατμιστή που έχει πραγματικό οικονομικό πρόβλημα και είτε θέλει είτε όχι να γραφτεί, δεν "βγαίνει".

Προσωπικά και μόνο, σέβομαι απόλυτα την επιλογή των 1 και 8. Δείχνω και μια ανοχή στο 7.

Εσένα φυσικά, σε κατατάσσω στο 8, το δήλωσες μόνος σου. Θα μπορούσα να πετάξω καμιά καλή ρητορεία σε αυτό το κομμάτι, αλλά δεν υπάρχει λόγος. Όπως και να έχει, κάποια στιγμή στο μέλλον θα χαρώ να δω και εσένα ανάμεσα στα μέλη.

Ας παραμείνουμε όμως στη συζήτηση περί προσδοκιών από την Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών
Πρώτον sorry για το μεγάλο quote. Φίλε cruiser79 (σε αποκαλώ φίλο χωρίς να γνωριζόμαστε αλλά έτσι μου βγαίνει έχοντας διαβάσει 100αδες φορές τα review σου) υπάρχει και άλλη μια κατηγορία στην οποία βάζω και τον εαυτό μου.
Αυτών που απλά δεν ενδιαφέρονται αρκετά ώστε να γραφτούν σε σύλλογο. Είτε δεν κόλλησαν στο χόμπι είτε δεν έκοψαν το τσιγάρο είτε το έκοψαν και μετά δεν ξανά ασχολήθηκαν. Το ότι είμαι μέλος ενός φόρουμ και όποτε μπορώ να προσφέρω κάτι, γράφω 2 γραμμές, δεν σημαίνει ότι θα ενδιαφερθω και για τον σύλλογο. Δεν έχω επενδύσει 100αδες ευρώ σε εξοπλισμό ούτε εκατοντάδες ώρες σε διάβασμα.
Είμαι πολυπράγμων και το Η. Τ αποτελεί ένα μέρος των δραστηριοτήτων μου, αν αύριο απαγορευτεί θα βρω κάτι άλλο.
Διαβάζω από πολλούς γκρίνια ότι ο σύλλογος έφτασε μετά βίας τα 200 άτομα, και με τα λεφτά που μαζεύτηκαν δεν γίνεται τίποτα και είστε όλο λόγια και όταν έρθει η ώρα εξαφανίζεται κτλ... Εγώ λοιπόν που δεν γράφτηκα δεν έχω καμία απαίτηση και αδιαφορώ πλήρως για το τι θα κάνει η δεν θα κάνει στο μέλλον.
Για να είμαι και πλήρως ξεκάθαρος δεν δούλεψα ποτέ σε εταιρεία σχετιζομενη με το Η. Τ, δεν ειμουν reviewer youtuber και ότι άλλο - er που μπορεί να είχε σχέση εξάρτησης από εταιρεία και τέλος αν και μέλος από το 2011 , δεν έχω συμμετάσχει ποτέ σε vs topic κατασκευαστων ούτε γνωρίζω περί κλικων, Facebook groups πωλήσεων κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Προφανώς και υπάρχουν πολλές άλλες κατηγορίες και υποκατηγορίες, ενδεικτικά ανέφερα κάποιες. Είπαμε, οι Περισσότερες επιλογές είναι απολύτως σεβαστές.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Η διαφορά σου φίλε μου είναι ακριβώς ότι δεν έχεις απαιτήσεις. Γι' αυτό και η απόφαση σου είναι απολύτως σεβαστή.

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Η διαφορά σου φίλε μου είναι ακριβώς ότι δεν έχεις απαιτήσεις. Γι' αυτό και η απόφαση σου είναι απολύτως σεβαστή.
Ε θα ειμουν τρελός να είχα απαιτήσεις. Προφανώς και χαίρομαι για την σύσταση του συλλόγου και θα χαρώ αν πετύχει αυτά που θέλει.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
http://www.e-cardio.gr/default.aspx?pageid=912

Όταν τέτοια άρθρα ανακοινώνονται εδώ ,επιρέαζουν την ιατρική κοινότητα αρνητικά για το άτμισμα ,  ο σύλλογος να προσπαθήσει να φέρει κοντά του και την ιατρική κοινότητα . Ένας κούκος (Φαρσαλινός) δεν φέρνει την άνοιξη. 
 


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Μία μικρή σημείωση. Τώρα μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ για την εντιμότατη στάση των μελών που προσδιορίζουν το "εσείς”, όπως ο αγαπητός φίλος kristoff. Θα πω μάλιστα πως ήταν ο μόνος, ο μόνος, που είχε το θάρρος να στηρίξει τη γνώμη του, ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο απάντησης. Σε τέτοιες καθαρές κουβέντες και στάσεις, εγώ τουλάχιστον, υποκλίνομαι.[/justify]

[justify]Άρα λοιπόν. Εσείς κύριοι, αποδεχτείτε και τον δικό μου β’ πληθυντικό: Εσείς.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
δυστυχως η παλια νοοτροπια προς το παρoν υπερισχυει .... ουτε μερα δεν περασε απο την εκλογη της κ η μονη απαντηση σε οποιον εθεσε τον οποιο προβληματισμο του ηταν η απαξιωση , η τοποθετηση του ωσ σαμποτερ κ κατι παιδικοι παραληρισμοι για διπλωματα κ αυτοκινητα.....

1. Δικαίωμα σου να θεωρείς πως σε απαξίωσα (και ας μην το έκανα) αλλά δεν έχω εκλεγεί πουθενά. Αν θεωρείς οτι σε απαξίωσε ένας ολόκληρος σύλλογος ή το εκλεγμένο του ΔΣ, είναι δική σου ερμηνεία, και απέχει από την πραγματικότητα.
2. Ξαναλέω πως δεν είπα κάτι προσωπικά για εσένα (φαντάσου να μην το ξεκαθάριζα κι' ολας από την αρχή). Είπα την δική μου άποψη και μόνο και το πως βλέπω εγώ κάποια πράγματα. Δεν έθιξα το δικαίωμα σου να τα κάνεις ή να τα πιστεύεις. 
3. Το ότι δεν κατάλαβες κάτι, δεν το κάνει παιδικό, αφελές ή λανθασμένο.

Αποσυνδεδεμένος dimspy

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
  • https://secure.avaaz.org/campaign/el/free_ahed


δεν ειπες προσωπικα για μενα αλλα ολο σου το ποστ κ το επομενο αναφεροταν σε μενα ......μην παιζουμε με τισ λεξεις λοιπον ....

οσο αν καταλαβα η οχι τον ατυχεστατο κ συναμα απαξιωτικο σου παραληρισμο σου ασε να το κρινω κ οχι εσυ που δεν μιλαγες προσωπικα για μενα.....

οσο αναφορα το αν εισαι εκλεγμενος η οχι ειναι το τελευταιο που με ενδιαφερει ...η απαντηση μου ηταν πως αντιμετωπιζονταν μεχρι χθες γενικα κ απο πολλους τα μη μελη που τολμανε να μιλησουν ανοικτα για τον οποιο προβληματισμο κ δισταγμο τους σχετικα με τον συλλογο....(βεβαια απο σημερα αυτο αλλαξε)

τεσπα δεν θελω να δωσω συνεχεια στο παρων thread οπως κ δεν το εκανα εξ αρχης ...επομενως μην επιμενεις ...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Α καλά κατάλαβα...



Αποσυνδεδεμένος dimspy

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
  • https://secure.avaaz.org/campaign/el/free_ahed
οσο κ αν δεν το καταλαβαινεις τετοιες σμπεριφορες κανουν κακο στο συλλογο που καποιοι ετρεξαν να φτιαξουν κ δειχνουν μικρο ανθρωπο ..... αν θελεις να πραγματικα να βοηθησεις αλλαξε τροπο κ μην κρινεις τον αλλο επειδη δεν σου ταιριαζουν ενα δυο ποστ σε καποιο φορουμ.....
καλη συνεχεια στο συλλογο σας

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Στον σύλλογό ΜΑΣ @dimspy,στον σύλλογό ΜΑΣ.. Καλή σου νύχτα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix