vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 10 χρήστες
bloodlessz, maprix, Yakinthos, Jorge, manoslykos, yorgoss, trabaman, tsiv, Doubt, infernity

Twitter

Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 08:07 »
Αντισταση ενος αγωγου ονομαζουμε την "δυσκολια" του ρευματος να περασει απο μεσα του.
Οσο μεγαλυτερη αντισταση , τοσο λιγοτερο ρευμα περναει.
...για αυτο αλλωστε στους λαμπτηρες πυρακτωσεως , οσο μεγαλυτερα W ειναι τοση λιγοτερη διαρκεια ζωης εχουν.

Τα καλωδια της ΔΕΗ δεν εχουν πολλα Amperes για αυτο το λογο . Εχουν Χαμηλο ρευμα και Υψηλη Ταση .
Να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο;
Το δίκτυο της ΔΕΗ (και το οικιακό) είναι φτιαγμένο για να μεταφέρει ρεύμα με τις μικρότερες δυνατές θερμικές απώλειες - Άρα χαμηλή αντίσταση (χαλκός κ. α. και μεγάλη διατομή αγωγού, μιας και το μήκος είναι λίγο πολύ δεδομένο)
Η λάμπα πυράκτωσης απεναντίας πρέπει να έχει απώλειες, γιατί με τις απώλειες κάνουμε εμείς τη δουλειά μας - Άρα υψηλή αντίσταση (βολφράμιο και μικρή διατομή)
Σωστά ως εδώ;

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 09:33 »
Φίλε μου κάτι έχεις καταλάβει λάθος ή προσπαθείς να το εξηγήσεις λάθος.
Στα 20W με 3Ω θα πάρεις ντουμάνι κάτσε καλά αν μπορεί το μοντάκι σου να ανεβάσει 7.7V.

Σύμφωνα με το φαινόμενο τζάουλ, η θερμότητα του σύρματος της αντίστασης είναι ανάλογη της ισχύος επί το χρόνο.
Δηλαδή Q ∝ W * t  ή αλλιώς Q ∝ I2 * R * t

Όταν έχουμε VW mod ΔΕΝ χρειάζεται να αλλάξουμε τη ρύθμισή μας αν αλλάξουμε αντίσταση. Το mod θα αυξομειώσει τα volt ώστε να μας δώσει την ίδια ισχύ και άρα την ίδια θερμότητα στην αντίσταση.

shadockan οι διαφορές που παρατηρείς στα χαμηλά και ψηλά Ωμ δεν οφείλονται στα αμπέρ αλλά στα σύρματα. Τα χοντρά σύρματα αρπάζουν διαφορετικά και πιο αργά από τα λεπτά άρα κατά κανόνα τα δουλεύεις σε μεγαλύτερη ισχύ και επομένως ψηλότερα αμπέρ. Αν κρατήσεις σταθερά τα watt τότε θα έχεις ΙΔΙΑ θερμότητα σύμφωνα με τον τζάουλ στην αντίσταση. Πρόσεξε όμως! Ίδια θερμότητα, όχι ίδια θερμοκρασία. Αυτή θα εξαρτηθεί από τον τύπο του σύρματος.

Μαλλον το εξηγω πολυ λαθος  :(

Δεν πρεπει να σκεφτεις με τον τυπο P=V2/R γιατι το mod αλλαζει ή το P ή το V , οχι και τα δυο ταυτοχρονα , επιπλεον προσαρμοζει τα βολτ αναλογα με τα βατ που του εχεις ρυθμισει (ή το αντιστροφο αν δουλευεις με τα βολτ) αλλα η πλακετα απο μονη της ΔΕΝ μπορει να προσαρμοσει αυτοματα τα Aμπερ που θα περασουν απο το συρμα της.

Τελος , ακομα και στον τυπο που παραθετεις Q=Ι2*R*t  παρατηρησε οτι αν η αντισταση μεγαλωσει , το ρευμα αναγκαστικα θα μικρυνει για να ισχυει η ιδια τιμη του Q.
 Σκεψου λοιπον οτι εμεις αλλαζοντας την αντισταση και κρατωντας σταθερη την Ισχυ P , αναγκαστικα μεταβαλλουμε το ρευμα.

Συνδυασε τωρα τα 2 παραπανω και δες παλι τον τυπο που παραθετεις .


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο;
Το δίκτυο της ΔΕΗ (και το οικιακό) είναι φτιαγμένο για να μεταφέρει ρεύμα με τις μικρότερες δυνατές θερμικές απώλειες - Άρα χαμηλή αντίσταση (χαλκός κ. α. και μεγάλη διατομή αγωγού, μιας και το μήκος είναι λίγο πολύ δεδομένο)
Η λάμπα πυράκτωσης απεναντίας πρέπει να έχει απώλειες, γιατί με τις απώλειες κάνουμε εμείς τη δουλειά μας - Άρα υψηλή αντίσταση (βολφράμιο και μικρή διατομή)
Σωστά ως εδώ;

Εχουμε ξεφυγει τελειως οφ τοπικ  :tongue_smilie:

Οι λαμπες πυρακτωσεως προφανως και χρειαζεται να εχουν υψηλη αντισταση για να δημιουργηθει το φαινομενο της πυρακτωσης. Το θεμα δεν ειναι ομως να συγκρινεις μια λαμπα πυρακτωσεως με ενα αγωγο μεταφορας ηλεκτρικης ενεργειας αλλα να συγκρινεις 2 λαμπτηρες πυρακτωσεως με διαφορετικα W μεταξυ τους.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το παρακατω παραδειγμα ειναι οτι καλυτερο μπορω να προσφερω ως αναλυση , καντε τον κοπο να το διαβασετε λιγο πιο προσεκτικα και πειτε μου τι ακριβως θεωρειται οτι ειναι λαθος.  :)


Παραδειγμα:

Ειναι ενα ζευγαρακι ατμιστων , ο Μητσος κι η Αφροξυλανθη.

Ο Μητσος , βαρυμαγκας κι αντρακλας , την βρισκει να ατμιζει στα 20 W τραβωντας μικρες και γρηγορες τζουρες. ...αρα θερμαινοντας την αντισταση αρκετα ετσι ωστε το ρευμα που τη διαρρεει να προλαβαινει να ατμοποιει αρκετο υγρο για την μικρη και δυνατη τζουρα του Μητσαρα.

Αντιθετως η Αφροξυλανθη , ομορφη και σεμνη κοπελιτσα , προτιμα τις μακροσυρτες κι αργες τζουρες κι εχει ρυθμισει τα W στο 7 ....αρα θερμαινοντας λιγοτερο την αντισταση για περισσοτερη ωρα.

Και οι 2 ατμιζουν με την ιδια συσκευη , το ιδιο υγρο και με την ιδια αντισταση στα 1,5 Ω.

Αρα ο Μητσος μπορει να σκεφτει οτι  I2 = P/R = 20/1.5=13.33 , επομενως την βρισκει να ατμιζει στα 3,65 A.

Ενω η Αφροξυλανθη με το ιδιο σκεπτικο  I2 = P/R = 7/1.5=4,66 , αρα την βρισκει να ατμιζει στα 2,16 A.

Τα φτυσαν λοιπον οι αντιστασεις και το αγαπημενο μας ζευγαρακι , παει σε ενα μαγαζι να αγορασει καινουργιες. Ο πωλητης ομως τους δινει αντιστασεις στα 2,1 Ω γιατι οι 1,5 του εχουν τελειωσει.

Αν λοιπον το ζευγαρακι μας δεν αλλαξει τα W στο mod τοτε :

Ο Μητσος θα ατμιζει με (I2 = P/R = 20/2,1=9,52 αρα μολις με) 3,08 Α
....ενω η καημενη η Αφροξυλανθη θα ατμιζει με (I2 = P/R = 7/2,1=3,33 ) σχεδον τα μισα 1,82 Α.

Αν λοιπον ο Μητσαρας θελει να συνεχισει να την ακουει με το ιδιο χτυπημα και ντουμανι θα πρεπει να σκεφτει οτι αφου γουσταρω I=3.65A τοτε  P= Ι2*R = 13.33*2.1=27.99 και να ρυθμισει το mod απο 20 W στα 28 W.

...με το ιδιο σκεπτικο η φιλη μας η Αφροξυλανθη αν δεν θελει να τραβαει σκετο αερα με την καινουργια της αντισταση θα πρεπει να υπολογισει οτι γουσταρει  I=2,16A τοτε  P= Ι2*R = 4,66*2.1=9,78 και να ρυθμισει το mod απο 7 W στα 10 W.

@antonisk
 Ελπιζω να σου ελυσα την απορια για το αρχικο μου post.
Για τις θερμοκρασιες , θα γραψω αργοτερα , πρωτον γιατι κοντευω να στραμπουληξω τα δαχτυλα μου τοση ωρα που γραφω και δευτερον γιατι περα απο το θεωρητικο κομματι , δεν το εχω ψαξει κι εγω με τις θερμοκρασιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2015, 09:43 από trn600 »

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 10:02 »
Προσπαθώντας να βάλω σε μια σειρά στο μυαλό μου όλα τα ενδιαφέροντα πράγματα που έχουν γραφεί στο νήμα ας πω και εγώ πως το κατάλαβα.

Ο φίλος trn600 ουσιαστικά λέει να δούμε τις συνθήκες ατμίσματος από την πλευρά των Ampere (όχι Volt ή Watt που ρυθμίζουμε στα μοντάκια) και ανάλογα με την αντίσταση που έχουμε να δίνουμε πάντα σταθερά Ampere. Δεν ξέρω αν είναι επιστημονικά σωστό αλλά είπα να ξεκινήσω σήμερα να το δοκιμάσω για να δω αν έχει βάση. Είχα μια αντίσταση στον ατμοποιητή μου στα 1,3 Ω και την μπαταρία μου στα 11W εδώ και μια εβδομάδα περίπου. Σύμφωνα με τον συλογισμό:

I2 = P/R => 11/1.3 => 8.46 Ampere (δεν χρειάζεται να βρούμε τη ρίζα)

Σήμερα έφτιαξα μια αντίσταση με ίδια διατομή σύρματος (0,32 Kanthal A1) 1,8 Ω. Για να διατηρήσω τα ίδια Ampere και να διαπιστώσω αν θα έχω την ίδια ποιότητα κτλ ατμού θα πρέπει:

P = I2 * R => 8.46 * 1.8 => 15 W θα πρέπει να ανέβω στα Watt. Θα το δοκιμάσω για μια - δυο μέρες και θα επανέλθω για τα αποτελέσματα.

Μου φαίνεται λογικό πάντως διατηρώντας τα ίδια Ampere να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 10:28 »
Οι λαμπες πυρακτωσεως προφανως και χρειαζεται να εχουν υψηλη αντισταση για να δημιουργηθει το φαινομενο της πυρακτωσης. Το θεμα δεν ειναι ομως να συγκρινεις μια λαμπα πυρακτωσεως με ενα αγωγο μεταφορας ηλεκτρικης ενεργειας αλλα να συγκρινεις 2 λαμπτηρες πυρακτωσεως με διαφορετικα W μεταξυ τους.
Δηλαδή μου λες πως στο ίδιο κύκλωμα, μικρότερη αντίσταση θα αποδώσει περισσότερη θερμότητα/φως;

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 10:37 »
οχι, σου λεω πως στο ιδιο κυκλωμα αν βαλεις μικροτερη (δηλαδη λιγοτερα Ω) αντισταση θα περασει περισσοτερο ρευμα , συνεπως μεγαλυτερη θερμοκρασια.
Αν βαλεις μεγαλυτερη αντισταση ( δηλαδη περισσοτερα Ω)  θα περασει λιγοτερο ρευμα, αρα λιγοτερη κινητικοτητα , αρα λιγοτερη θερμοκρασια.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 10:43 »
στο ιδιο κυκλωμα αν βαλεις μικροτερη (δηλαδη λιγοτερα Ω) αντισταση θα περασει περισσοτερο ρευμα , συνεπως μεγαλυτερη θερμοκρασια.
Δεν το συνεχίζω γιατί κάνουμε κύκλους...την καλημέρα μου

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 11:04 »
Προσπαθώντας να βάλω σε μια σειρά στο μυαλό μου όλα τα ενδιαφέροντα πράγματα που έχουν γραφεί στο νήμα ας πω και εγώ πως το κατάλαβα.

Ο φίλος trn600 ουσιαστικά λέει να δούμε τις συνθήκες ατμίσματος από την πλευρά των Ampere (όχι Volt ή Watt που ρυθμίζουμε στα μοντάκια) και ανάλογα με την αντίσταση που έχουμε να δίνουμε πάντα σταθερά Ampere. Δεν ξέρω αν είναι επιστημονικά σωστό αλλά είπα να ξεκινήσω σήμερα να το δοκιμάσω για να δω αν έχει βάση. Είχα μια αντίσταση στον ατμοποιητή μου στα 1,3 Ω και την μπαταρία μου στα 11W εδώ και μια εβδομάδα περίπου. Σύμφωνα με τον συλογισμό:

I2 = P/R => 11/1.3 => 8.46 Ampere (δεν χρειάζεται να βρούμε τη ρίζα)

Σήμερα έφτιαξα μια αντίσταση με ίδια διατομή σύρματος (0,32 Kanthal A1) 1,8 Ω. Για να διατηρήσω τα ίδια Ampere και να διαπιστώσω αν θα έχω την ίδια ποιότητα κτλ ατμού θα πρέπει:

P = I2 * R => 8.46 * 1.8 => 15 W θα πρέπει να ανέβω στα Watt. Θα το δοκιμάσω για μια - δυο μέρες και θα επανέλθω για τα αποτελέσματα.

Μου φαίνεται λογικό πάντως διατηρώντας τα ίδια Ampere να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Βάζοντας σε αυτό το υπολογιστικό http://revelation.pro/calc/, την πρώτη αντίσταση που έφτιαξες και μετά την δεύτερη (με το ίδιο σύρμα)  ..και βάζοντας τα Ampere στον ίδιο στόχο, αυτό που μου προκύπτει εμένα, είναι ίδιο τελικό αποτέλεσμα σε W/mm².

Αν αλλάξουμε βέβαια διατομή σύρματος (και λόγο διαφοράς ωμικής αντίστασης του ιδίου του σύρματος), πρέπει να υπολογίσουμε διαφορετικά Ampere (..αλλά και πάλι εμένα ο στόχος μου θα είναι στα ίδια W/mm², για να "κρατήσω" το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα (γεύση).

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 11:09 »
Eκτος  θεματος πιστευω , αλλα ας το ξερουμε κι αυτο......υπαρχει μοντακι που αλλαζει τα Amperes ή μαλλον υπηρχε...... ;D


Taifun -the eye-  VV-VA-VW


Adjustable between 2.5 volt and 8.0 volt in U-modeUp to 8.0 volt in I- and P-modeThe output voltage is not more than twice the supply voltage(e.g. Ui = 3.7V → Uo max. = 7.4V)Output current Io(automatically monitored)Adjustable between 1.5 and 5.0 Ampere in I-modeUp to 5.0 amps in U- and P-mode (7.8 amps in hot start, but max. 24 watt)Output power Po(automatically monitored)Adjustable between 5.0 and 24.0 watt in P-modeUp to 24.0 watt in U- and I-modeEvaporator resistance Ro(automatically monitored)Supported are 0.7 to 6.0 ohms

http://ukvapers.org/Thread-Taifun-The-Eye-MOD
[youtube]5mehrnWjJQo[/youtube][/font]

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 11:19 »
Να πω οτι γενικα η αντισταση στο συνεχές είναι απλά ενα φορτίο  και εξαρτάται απόλυτα και κυρίως απο την τάση που θα εφαρμόσουμε στα άκρα της. Το ρεύμα που θα την διαπεράσει έπειτα ειναι το αποτέλεσμα όπως και η ισχύ.
Τώρα στο η.τ την ισχύ που απαιτείται για να αποδωθεί ενα καλό ατμιστικό αποτέλεσμα είναι άλλο κεφάλαιο που το γνωρίζουμε λιγο πολύ όλοι.

για να μην μπερδευόμαστε τα πάντα εξαρτώνται απο την ωμική αντίσταση και την τάση που θα εφαρμοστεί πανω της. Το ρεύμα που θα την διαπερασει ειναι το αποτελεσμα και είναι παντα αναλογο της τασης. Μια μικρής τιμής ωμικής αντίστασης στο η.τ πχ 0.5Ω αφου εφαρμόζουμε κατα μέσο ορο τασης 3.6-4.2V θα διαρέεται απο 8.4-7.2Α.

Και εδω επάνω φαίνεται οτι ναι μεν διαρέεται απο μεγάλο ρεύμα οχι επειδη είναι μικρής ωμικής αντίστασης αλλα επειδή στα άκρα της υπάρχει αυτή η συγκεκριμένη τάση. Μία αντίσταση 1.5Ω στα ίδια Volt θα διαρέεται απο 2.8-2.4Α. Ανάλογα με το ρεύμα στις περιπτώσεις αυτές κυμαίνεται και η ισχύς που αποδίδεται πανω στην αντίσταση.

Όσον αφορα το παραδειγμα με τους λαμπτηρες φίλε Doubt θα σου πω το πιο απλο αν εννοείς αυτο.
Π.χ λαμπτήρας πυράκτωσης με αντίσταση 10Ω (άσε τα W) και του δίνει τάση 60V το ρεύμα είναι 6Α και ανάλογα θα πυρακτωθεί με μία ανάλογη ένταση απο φως. Αν στον ίδιο λαμπτήρα είχαμε την δυνατότητα να του μειώσουμε θεωρητικά την αντίσταση στο μισό και αφού η τάση παραμένει στα ίδια επίπεδα τα Α θα είναι διπλάσια άρα ναι εξαρτάται απο την πτώση τάσης στα άκρα της και ναι θα αποδώσει περισσότερο φως. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξει μέχρι να καεί γιατι... [size=78%]μην ξεχνάμε την αντοχή όλων των αντιστάσεων σε Watt![/size]

Για να επανέλθω και να ολοκληρώσω πάνω στο ητ αν είχαμε την δυνατότητα στα 0.5Ω να εφαρμόσουμε τάση 2.5V και να έχουμε ικανοποιητικό ατμιστικο αποτέλεσμα στα 12.5W ή να το πω αλλιώς αν στα 1.5Ω είχαμε την δυνατότητα να εφαρμόσουμε 8V με αποτέλεσμα περίπου 43W θα είχαμε τα ιδια ντουμανια οπως τωρα με τα 4 περίπου V 0.5 Ω και 32W.[size=78%]
[/size]¨ολα εξαρτώνται απο την δυνατότητα που μας δίνει η dc πηγή σε τάση V και σε mah διάρκεια και σε A φυσικα σαν ρυθμό εκφόρτισης.
Ελπίζω να μην κουρασα και συγνώμη για το μεγάλο μηνυμα μου.

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 11:31 »
Βάζοντας σε αυτό το υπολογιστικό http://revelation.pro/calc/, την πρώτη αντίσταση που έφτιαξες και μετά την δεύτερη (με το ίδιο σύρμα)  ..και βάζοντας τα Ampere στον ίδιο στόχο, αυτό που μου προκύπτει εμένα, είναι ίδιο τελικό αποτέλεσμα σε W/mm².

Αν αλλάξουμε βέβαια διατομή σύρματος (και λόγο διαφοράς ωμικής αντίστασης του ιδίου του σύρματος), πρέπει να υπολογίσουμε διαφορετικά Ampere (..αλλά και πάλι εμένα ο στόχος μου θα είναι στα ίδια W/mm², για να "κρατήσω" το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα (γεύση).

Φανταστικό υπολογιστικό! Έχεις απόλυτο δίκιο για τα W/mm2, αλλά αν παρατηρήσεις στα Watt που λέει Low και Recommended είναι:

1) Αντίσταση 1,3 Ω 11.26W - 15.41 W
2) Αντίσταση 1.8 Ω 15.82W - 20.41 W

ότι έβγαλα και εγώ σαν υπολογισμούς 11W με 15W. Αυτό που έχει ενδιαφέρον στο υπολογιστικό είναι η θερμοκρασία που αναφέρει και είναι η ίδια με διαφορετικά W.

http://revelation.pro/calc/?a=1&b=1&c=1&d=0.32&e=2.5&f=7&g=3.85&h=1&j=2&k=1.45&l=1     1.3 Ω και

http://revelation.pro/calc/?a=1&b=1&c=1&d=0.32&e=2.5&f=10&g=5.4&h=1&j=2&k=1.45&l=1     1.8 Ω

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 11:44 »
Εντάξη, το Recommended δεν το ακολουθώ και ατμίζω στα 16 - 23 W/mm2.

Στην γεύση βέβαια παίζει ρόλο και η διατομή της αντίστασης, καθώς και οι συνολικές σπείρες που θα φτιάξουμε (περισσότερη η λιγότερη επιφάνεια ατμοποίησης, περισσότερο
η λιγότερο βαμβάκι μέσα στο coil και στις οπές παροχής υγρού του deck κλπ).

Σαν γενικό μπούσουλα τελευταία, ακολουθώ τον κανόνα η αντίσταση που θα φτιάχνω να είναι λίγο μεγαλύτερη της οπής αέρα του deck {στον Kayfun v4 που είναι 2.2, φτιάχνω πλέον αντίσταση με εσωτερική διάμετρο 2,5mm, 6.5 σπείρες με σύρμα kanthal 29awg A1 (0.286mm), με αποτέλεσμα τα 1.55 - 1.58 ohm και "παίζω" στα 10 - 13.4 watt, με πολύ καλά αποτελέσματα γεύσης}.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2015, 12:56 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 14:54 »
@ trn600 Για να καταλάβω με λίγα λόγια μας ενδιαφέρουν (κυρίως) μόνο τα A ή δεν κατάλαβα αυτό που θέλεις να πείς;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2015, 15:04 από spyrosrg505 »

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 18:06 »
@ Doubt

Συμφωνω απολυτως :)

@spyrosrg505

Οσον αφορα εργοστασιακες αντιστασεις , ιδιου υλικου στο ιδιο mod ...ΝΑΙ, αυτο που μας ενδιαφερει (κυριως)ειναι τα Αμπερ.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 18:17 »
Όσον αφορα το παραδειγμα με τους λαμπτηρες φίλε Doubt θα σου πω το πιο απλο αν εννοείς αυτο.
Π.χ λαμπτήρας πυράκτωσης με αντίσταση 10Ω (άσε τα W) και του δίνει τάση 60V το ρεύμα είναι 6Α και ανάλογα θα πυρακτωθεί με μία ανάλογη ένταση απο φως. Αν στον ίδιο λαμπτήρα είχαμε την δυνατότητα να του μειώσουμε θεωρητικά την αντίσταση στο μισό και αφού η τάση παραμένει στα ίδια επίπεδα τα Α θα είναι διπλάσια άρα ναι εξαρτάται απο την πτώση τάσης στα άκρα της και ναι θα αποδώσει περισσότερο φως. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξει μέχρι να καεί γιατι... μην ξεχνάμε την αντοχή όλων των αντιστάσεων σε Watt!
Σαφώς και δεν με καλύπτει, δεν θα το συνεχίσω όμως. Όποιος διαβάζει ας βγάλει το δικό του συμπέρασμα.

Αν κάποιος γνωρίζει τι ρυθμίζουμε τελικά στην πραγματικότητα πατώντας + και - ας μας ενημερώσει. π.χ. το "βήμα" της πλακέτας(αν το λέω σωστά).
ΔΕΝ εννοώ volt & watt, αλλά κάτι σαν χρόνο ΟΝ ανά δευτερόλεπτο ή συχνότητα.

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 18:18 »
@Varaderum & kgardas

Το προγραμματακι επαληθευει αυτο που προσπαθω να εξηγησω τοση ωρα  ;D

Παρατηρηστε οτι για να παραμεινει ιδια η θερμοκρασια ειτε στο low ειτε στο Recommended , αναγκαζεται να ανεβει σε W.

@Γενικα

...βεβαια καλλιστα θα μπορουσε να πει καποιος σιγα τη διαφορα ....νταξ , εγω που κανω μονο σκετη βαση παντα στα 14 mg , το καταλαβαινω....καποιος που αλλαζει γευσεις και νικοτινη μπορει να μην καταλαβει τη διαφορα μεταξυ 1.5 και 1,8 Ω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix