vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, bloodlessz, Sergios, camber, Parolos, lagoudakis

Twitter

Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 14, 2015, 18:27 »
καταλαβαινει αλλα ελαχιστη φιλε trn600,με σκετη το καταλαβαινει περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 01:51 »
Εχουμε λοιπον και τον Μητσο να ρωτα:
"Εχω στριψει μια Κανθαλ D, AWG 29, σε 2αρι, 1,5Ω, την εβαλα στα 4V, τζουρες των 5sec και εχω τρελλαθει!
Τι μοντ να παρω και οτι αντισταση και να βαλω να μην αλλαζω τιποτα και να'μαι παντα ετσι τρελλαμενος?"

Παιρνουμε κι εμεις τα υπολογιστακια μας (πχ και πχ) κι αρχιζουμε:

Και τι του προτεινουμε του Μητσου, του φιλου, του καραμπουζουκλη??
1. VV, ολα τ'αλλα ηρθαν και μας βρηκαν... Γατακια...
2. VW, οτι και να βαλεις μην ανησυχεις για τιποτα...
3. VΑ, γιατι δεν μας εκτιμησαν οταν πρωτοβγηκαμε, αλλα θα κανουμε comeback!...
4. VJ, γιατι ολα στη φυση ειναι ενεργεια...
5. VTemp, αν δεν ελεγξεις τη θερμοκρασια τι αξιζει να ελεγξεις σ'αυτη τη ζωη?...
6. Vre καλο παιδι, εεεεεε... καλο μοντ να'ναι Μητσο'μ...
7. Vre δε μας παρατας ρε Μητσο? Αμα γουσταρεις τρέλλα μπες στο e-kapnisma και πηξε... Αντε απ'κει βραδιατικο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2015, 02:01 από digitalis »

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 01:57 »
@ trn600
Δεδομένου οτι με τα ρεύματα δεν τα παω και πολύ καλά και με όλο το σεβασμό πάντα, ξέροντας οτι απευθύνομαι προς εκπαιδευτικό ηλεκτρολογίας, νομίζω οτι κάνεις λάθος.
Δεν θα το πω με τύπους και πράξεις για να μην μπερδέψουμε άλλο τα μπούτια μας, αλλά με ένα απλό παράδειγμα.

 A)  Εστώ οτι έχουμε μια αντίσταση από αυτές που χρισιμοπούμε στις σόμπες για να ζεστάνουμε το ... κοκαλάκι μας τώρα το χειμώνα πχ http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=46441&l=1#tabtech
Σε αυτή την περίπτωση έχουμε: 700 watt, 220volt, 3,1818 amps, 69,1429 Ohms

Β) Έναν επισκευάσιμο στα 1.4816 Ohms ( απο βίτσιο είπα να μην το στρογγυλοποιήσω τελείως ;D ) με το μοντάκι ρυθμισμένο στα 15 watt τα volt που θα δίνει το Mod θα είναι περίπου 4,71 και 3,1818 amps


Συνοψίζοντας με τα ιδια αμπερ:
Α' περίπτωση ζεσταίνω ολόκληρο δωμάτιο το χειμώνα.
Β' περίπτωση ατμίζω μια χαρά και το καλοκαίρι.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω ούτε να χλευάσω κανένα, ούτε να την πω σε κανένα, ούτε να τσακώθώ με κανένα. Απλά λέω τη γνώμη μου, με λίγη δόση αποτυχημένου χιούμορ.
Εξάλλου μπορεί να έιμαι και τελείως λάθος αφού οπως έγραψα πιο πάνω με τα ρεύματα δεν τα παω και πολύ καλά.

Υ.Γ. Συγνώμη για το σεντόνι δεν ξέρω τι με έπιασε βραδιάτικα. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 07:39 »
@digitalis

Αν και δεν καταλαβα ακριβως το πνευμα της απαντησης σου στις πρωτες 3 γραμμες που εχεις ιδιο υλικο βλεπεις τα εξης:

1,5 Ω-> 10,7W ->2.6 A -> 1780 θερμοκρασια
   2 Ω-> 10,7W ->2.3 A -> 1680 θερμοκρασια

1,5 Ω-> 10,7W ->2.6 A -> 1780 θερμοκρασια
   2 Ω->   14 W->2.6 A -> 1800 θερμοκρασια

Οι θερμοκρασιες ειναι πολυ πιο κοντα στην περιπτωση που σκεφτουμε να κρατησουμε σταθερα τα Α απο  οτι οταν κρατησουμε σταθερα τα W.


@spyrosrg505

Καταρχην αδερφε να πω οτι δεν διεκδικω το αλαθητο , ο καθενας μπορει να κανει γκαφα και δεν το θεωρω υποτιμητικο , αντιθετως το θεωρω διδακτικο  ;D

Δευτερον, ανεφερα οτι ειμαι εκπαιδευτικος ηλεκτρολογιας , οχι για να το παιξω "ο μεγαλυτερος ειδημων του κοσμου και θα ακουτε οτι εχω να σας πω" αλλα για να εξηγησω στο τοπικ οτι εχω μια καλη σχεση με το ρευμα κι οτι μπορω να καταλαβω 2 πραγματακια αν μου τα εξηγησεις.

Τριτον, να πω οτι περα απο V,W, Α, Ω και διατομες , με τα υπολοιπα δεν εχω ασχοληθει και παρα πολυ (περαν των σπουδων στη σχολη καποτε) οποτε δεν θεωρω οτι αυτα που λεω ειναι νομος.


Στο παραδειγμα σου τωρα:

1. Μαλλον μενεις Αθηνα για αυτο θεωρεις οτι θα ζεστανεις χειμωνα δωματιο με 700W , ελα Σαλονικη να σου πω αμα ζεσταινει  :laugh1:

2. Στην θερμοκρασια της δεν παιζουν ρολο μονο τα Amperes , παιζει ρολο το υλικο (δες το πινακακι του digitalis) , η διατομη , το μηκος, κλπ.

3. Βεβαια , εκεινο το μικρο συρματακι που εχεις στριψει κι ειναι 1-2 εκατοστα (μαντευω , δεν εχω ασχοληθει με επισκευασιμους) , εχω την εντυπωση οτι αν το ακουμπησεις με το δαχτυλο σου την ωρα που θερμαινεται , ενα εγκαυματακι θα το παθεις. Συνεπως οι θερμοκρασιες και του επισκευασιμου και του θερμαντικου σωματος μπορει να μην διαφερουν τοσο οσο φανταζεσαι.....απλα να ειναι απο διαφορετικο υλικο, μεγαλυτερης διατομης και μεγαλυτερου μηκους.

R=ρ*l/S

οπου ρ= ειδικη αντισταση υλικου
        l = μηκος υλικου
        S= διατομη υλικου

@Γενικα

Θα πω ακομα μια φορα οτι το πρωτο μου ποστ δεν αναφερεται σε επισκευασιμους αλλα σε εργοστασιακους.
   Δηλαδη ειναι για μας που αγοραζουμε ετοιμες αντιστασεις για το δικο μας mod και τον δικο μας ατμοποιητη και μερικες φορες ειναι διαφορετικα Ω απο αυτα που ατμιζουμε κανονικα.
  Επισης ξαναλεω οτι δεν χρειαζεται καποιος να πιστεψει εμενα γιατι ειμαι εκπαιδευτικος αρα και καλα τα ξερω ολα ...μπορει ανετα ο καθενας να το τσεκαρει μονο του στη τζουρα του  :)

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 09:41 »
Αυτο το νημα εχει ξεφυγει με τις τοσες "επιστημονικες" αναφορες...Για να το παρακολουθησουμε πρεπει να ξαναδιαβασουμε την Φυσικη της 3ης Λυκειου μου φαινεται! :p

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 10:03 »
Φίλε trn600, ειλικρινά δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, με αυτά που ήδη έχεις αναφέρει - αναλύσει - τεκμηριώσει.

..τα post που έκανα στο παρόν νήμα, ήταν στην ουσία προς επιβεβαίωση των λεγόμενών σου (..σε σχέση με τους επισκευάσιμους που χρησιμοποιώ εγώ).

Οντως τα ίδια Ampere που προτείνεις εσύ φέρνουν τα ίδια mW/mm2 που "στοχεύω" εγώ ..δίνοντας την ίδια τελική θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 10:32 »
Παιδες , ενα απο τα βασικοτερα μεγεθη που θα πρεπει να κοιταμε , ειναι τα Amperes (A) 
Δευτερο ειναι τα Coulomb (C).


Αυτα τα δυο ομως δεν μπορουν να αποδοσουν απο μονα τους.  Εχουμε ξεφυγει αρκετα και μπορει να εγινε αυτο γιατι προσπαθουμε να τα εξηγησουμε  πολυ ειδικα ολα αυτα.


Τα Amps και τα C , ειναι αυτα τα οποια θα δωσουν τη δυνατοτητα στα Volts/Watts/Joule κλπ. κλπ. κλπ. , να κανουν τη δουλεια που εμεις θελουμε.
Αυτο που θα παρουμε σαν αποτελεσμα ατμιστικο , θα ειναι η δυναμη με την οποια ατμοποιει η αντισταση μας. Δηλαδη με ποσα Watts .
Και τα αλλα για τα οποια μιλαμε ομως , θα εχουν ανάλογες μεταβολες.


Η θερμοκρασια ειναι αυτη που θα δωσει τον ατμο. Τη θερμοκρασια θα τη δημιουργησει η κινηση του ρευματος λογο της τρηβης. Οσο πιο βίαιη ειναι η κίνηση του ρεύματος , τοσο μεγαλυτερη αντισταση κατα την κινηση του θα βρει απο τον αγωγό.Ετσι θα εχουμε και θερμοκρασια λογο αντιστασης και τρηβης.
Εκει ειναι που θα χρειαστουμε τα Amps/C. 
Μπορει να τα εχω γραψει λιγο χοντρα στα προηγουμενα ποστς και να μην ημουν απολυτα αντιληπτος.
Δινω σημασια μεγαλη σε Amps/C , γιατι οσο πιο πολλα εχω απο αυτα , τοσο πιο ευκολα θα περπατησει το ρευμα πανω στην αντ/ση.
Τοσο πιο μεγαλη δυναμη θα μπορεσει να εχει το ρευμα , ωστε να καμψει την αντ/ση του αγωγου .
Αυτο σημαινει οτι θα εχω και μικροτερες απωλειες , γιατι το ρευμα θα εχει μεγαλητερη ποσοτητα και ενταση ωστε να δωσει αυτο που θελω.
Και με μπαταριες πιο αδυναμες θα μπορεσω να κανω τη δουλεια μου , αλλα οσο πιο αδυναμη θα ειναι η μπαταρια , τοσο μεγαλυτερες απωλειες θα εχω σε μηχανικο και τοσο πιο γρηγορα θα μου τη βγαλει ''άδεια'' το VV/VW.


Τη δουλεια λοιπον την κανουν τα Watts , αλλα για να μπορεσουν τα Watts να υπαρξουν ανετα και ''δυνατα'' , θα πρεπει να εχω μια πηγη η οποια να μπορει να μου παρεχει αρκετη ενεργεια ωστε να παρω αυτο που θελω.


Αν εχω μικρο ή μεγαλο συρμα , θα παιξει κι αυτο ρολο στο ολο αποτελεσμα. Ειναι πολλα που θα μπορουσαμε να πουμε , αλλα το αποτελεσμα αυτου , ειναι οτι τα Watts θα μας δωσουν το αποτελεσμα τελικα.


Τα Amps/C ειναι αυτα που θα κανουν τα Watts να δωσουν αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 10:42 »
Εννοειται οτι ειναι σωστα αυτα που λες trn 600!
Αλλα για να το δουμε και γιατι γινεται αυτο οπως ειπα και στο πρηγουμνενο ποστ εξαρταται απο την τιμη της αντιστασης και απο την ταση που θα δωσεις στα ακρα της.
Γιατι οπως λες στα 1.5 Ω με 2.6 Α εχεις παραγομενη ισχυς 10,7W (με 3.9V) kai 1780 θερμοκρασια
αλλα οταν ανεβασεις αντισταση στα 2Ω θα χρειαστει περισσοτερη ταση (5.2V με σταθερη ενταση ρευματος) και αρα περισσοτερη ισχυς για να πετυχεις την ιδια θερμοκρασια.

Και αυτο το λεω οχι για να το παιξω ιστορια αλλα γιατι δεν ξερω αν υπαρχει ηλεκτρονικο μοντ που να ρυθμιζεις τα Α (ισως ενα απο οτι ειδα) οποτε μου φαινεται καπως ασκοπο για καποιον που δεν το κατεχει και εχει απλα μια συσκευη VV/VW να ξερει να διατηρησει ιδια Α.

Ωραιο και χρησιμο ειναι στο link που παραθεσαν πριν τα παιδια το προγραμματακι υπολογισμου!



Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 10:54 »
Αυτο ακριβως.
Αυτο ειναι που μας ενδιαφερει τελικα. Στα ποσα Watts ατμιζουμε. Ολα τα αλλα τα κανει μονη της η πλακετα.


Αυτο που λενε πολλοι μαλιστα οτι το μηχανικο ειναι πιο απλο ... :hmmm:  .....πιο απλο ειναι σαν τελικη λειτουργια. Για να το κανεις ομως να λειτουργει οπως το θελεις , θα πρεπει να ξερεις το πως και να εχεις βρει το σημειο που σου αρεσει να ατμιζεις.
Και φυσικα υπαρχουν και μεγαλυτεροι περιορισμοί . Ενω με το VV/VW ειτε σε εργ/κο , ειτε σε επισ/μο , γνωμη μου ειναι οτι εχεις κατα πολυ μεγαλυτερη ανεση,ευχαριστηση και απλοτητα .




Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 11:26 »
Εννοειται οτι ειναι σωστα αυτα που λες trn 600!
Αλλα για να το δουμε και γιατι γινεται αυτο οπως ειπα και στο πρηγουμνενο ποστ εξαρταται απο την τιμη της αντιστασης και απο την ταση που θα δωσεις στα ακρα της.
Γιατι οπως λες στα 1.5 Ω με 2.6 Α εχεις παραγομενη ισχυς 10,7W (με 3.9V) kai 1780 θερμοκρασια
αλλα οταν ανεβασεις αντισταση στα 2Ω θα χρειαστει περισσοτερη ταση (5.2V με σταθερη ενταση ρευματος) και αρα περισσοτερη ισχυς για να πετυχεις την ιδια θερμοκρασια.

Και αυτο το λεω οχι για να το παιξω ιστορια αλλα γιατι δεν ξερω αν υπαρχει ηλεκτρονικο μοντ που να ρυθμιζεις τα Α (ισως ενα απο οτι ειδα) οποτε μου φαινεται καπως ασκοπο για καποιον που δεν το κατεχει και εχει απλα μια συσκευη VV/VW να ξερει να διατηρησει ιδια Α.

Ωραιο και χρησιμο ειναι στο link που παραθεσαν πριν τα παιδια το προγραμματακι υπολογισμου!

Οταν ανοιξα το τοπικ δεν φανταζομουν οτι θα αναλυθει τοσο , τοσο βαθια και τοσο σχολαστικα  ;D

Μου ετυχε να μου δωσουν μικροτερες αντιστασεις και στη αρχη δεν καταλαβα γιατι δεν τραβουσαν καλα. Μετα το φιλοσοφησα λιγακι κι ειδα οτι παιζοντας με τα W του mod καταφερα να την φερω στα ιδια επιπεδα ντουμανιου και χτυπηματος....βεβαια τελικα οι μικροτερες αντιστασεις μου κρατησαν λιγοτερες μερες εξξαιτιας της χρησης σε περισσοτερα W .

Τεσπα, ειπα λοιπον να το αναφερω στο φορουμ για τυχον αλλους ομοιοπαθουντες κι εβαλα κι ενα παραδειγματακι για ευκολοτερη κατανοηση......και μετα αρχισε το συνεδριο φυσικης κι ηλεκτρολογιας  ;D   ...οχι οτι με πειραζει η αναλυση , αντιθετως εμαθα, συνδυασα  κι αναγκαστηκα να διαβασω κι εγω καποια πραγματακια που θα μου φανουν χρησιμα την επομενη φορα που θα μπω στην ταξη  8)

...απλα νομιζω τελικα  αντι να βοηθησω τα εμπλεξα περισσοτερο  :-[

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 14:12 »
@digitalisΑν και δεν καταλαβα ακριβως το πνευμα της απαντησης σου ...

Καταρχην (και λιγοτερο σημαντικο) ελπιζω να φανηκε χιουμοριστικη οπως ειχα σκοπο κι οχι ειρωνικη οπως μπορει να τη δει καποιος (και το αντιλαμβανομαι με δευτερη αναγνωση σημερα...  :-[ )



Κατα δευτερον (αλλα σημαντικοτερο) οτι δεν ειναι ευκολο να βρεθει μια και μονη παραμετρος την οποια θα κρατησω σταθερη και θα εχω σταθερο ατμιστικο αποτελεσμα. Για παντα. Για οποια αντισταση.
Και στο πινακακι με τα παραδειγματα αυτο προσπαθησα να δειξω.
Ενδεχομενος να χρειαζονταν κι αλλα παραδειγματα για να καταλαβουμε το ευρος των παραμετρων που επηρεαζονται καθε φορα που αλλαζουμε αντισταση αλλα και το ποσες πολλες παραμετροι συντελουν στο ατμιστικο αποτελεσμα.
Ενδεχομενος να χρειαζοταν να γραψω και συμπερασματα.
Οτι πχ, ναι, για ιδιο συρμα, με διαφορετικη αντισταση, με σταθερη ενταση εχω σταθερο ατμιστικο αποτελεσμα.
Αλλα για διαφορετικο συρμα?
Δεν βλεπω ποια μπορει να ειναι αυτη η παραμετρος.

Δυστυχως ή ευτυχως σαν να μην φτανουν ολα τα παραπανω δεν εχουμε καν και το δεδομενο οτι το ατμιστικο μας προφιλ θα παραμενει ιδιο απ'οταν αρχισαμε μεχρι και οταν τελειωσουμε.


Αρα για μενα προεχει το 7. (να μπορουμε οσο το δυνατον να κατανοησουμε ολες τις παραμετρους του ατμισματος και πως αλληλοεπηρεαζονται).
Και μετα ερχεται το 6. Καλο παιδι να'ναι κι οτι να'ναι.  ;D 




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 16:41 »
Κατ' αρχάς, πρέπει να δηλώσω υπερήφανος που είμαι μέλος ενός φόρουμ στο οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να τεθεί ένα θέμα/ζήτημα/ερώτημα και να μην αναλυθεί σε επίπεδο κουάρκ! Και μόνο που υπάρχουν άτομα που θα κάτσουν να ασχοληθούν και θα βρουν τι ακριβώς συμβαίνει τι στιγμή που πατάνε το fire στο μοντ τους, είναι αρκετό!

Το ζουμί πάντως είναι το εξής, και χωρίς την παραμικρή διάθεση να προσβάλλω: KISS!

(Τι μας λέει τώρα αυτός?)

Το KISS είναι το σύστημα που παίζουμε στο μπριτζ όταν πρόκειται για ζεύγος παικτών που παίζουν μαζί ευκαιριακά ή για πρώτη φορά. Σημαίνει Keep It Simple Stupid!

Με απλά λόγια, αυτό στο οποίο φαίνεται να καταλήγει η συζήτηση. Είναι κοινώς αποδεκτό ότι τη στιγμή που πατάμε το + ή το - στο μοντ μας, η πλακέτα λαμβάνει μία εντολή, να μας παρέχει ένα ζητούμενο ανάλογα με τα δεδομένα. ΜΙΑ εντολή όμως. Την οποία αυτή μπορεί να μεταφράζει σε ένα κάρο άλλες υποεντολές. Θα θέλαμε να έχουμε τη δυνατότητα να ρυθμίζουμε όλες αυτές τις παραμέτρους με το χέρι? Δύσκολα.

Σκεφτείτε λοιπόν τη ρύθμιση Βολτ, Βαττ, ή Θερμοκρασίας ως λειτουργία τύπου preset. Κάτι σαν κι αυτό που έχουν πολλά αυτοκίνητα στις μέρες μας, που επιλέγοντας μία λειτουργία τύπου city, sport, racing, γίνονται κάποιες ρυθμίσεις στην τροφοδοσία καυσίμου, στο ρυθμό απόκρισης κιβωτίου, στις αναρτήσεις και στο τιμόνι, χωρίς να χρειαστεί εμείς να αλλάξουμε κάτι από αυτά ξεχωριστά. Ναι, θα μου πείτε, αλλά στη Φόρμουλα 1, ο Θεός Χάμιλτον ρυθμίζει 100 πράγματα σε κάθε γύρο, και πριν τον αγώνα οι μηχανικοί του άλλα 1000, γι αυτό είναι Νο.1. Έχετε δοκιμάσει να οδηγήσετε F1? Σε εξομοιωτή έβαλα πραγματικές ρυθμίσεις για την McLaren 2007 στην Ίμολα, που είναι και εύκολη πίστα. Ε δεν οδηγείται αυτό το πράμα!

Ίσως για γκατζετάκι, να είχε πλάκα να έπρεπε να κάνεις 20 ρυθμίσεις πριν αρχίσεις να ατμίζεις. Προσωπικά πάντως, δεν νομίζω να το συμπαθούσα.

Όλα τα προηγούμενα ποστ, τα θεωρώ πηγή γνώσης. Αλλά μέσα μου, δεν νομίζω ότι με ενδιαφέρει και τόσο να γνωρίζω σε τέτοιο επίπεδο τις διεργασίες της πλακέτας. Κάτι σαν το τυποποιημένο χωριάτικο λουκάνικο ένα πράγμα, επί το πλείστον τουλάχιστον. Στους περισσότερους αρέσει, αλλά κανείς δεν θέλει να ξέρει πως φτιάχνεται!

Ξανά μπράβο για όλη την κουβέντα!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 21:40 »
Αν νομιζεις Τρυφωνα οτι δεν οδηγείται αυτο το πραγμα , κανεις λαθος.


Θα σου πω μονο δυο λεξεις..................Play station...... :))

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 21:53 »
Σύμφωνα με αυτό παίζω στα 7,2 miniistickια watt

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 16, 2015, 21:56 »
Καταρχην να ξαναπω για τριτη φορα οτι το τοπικ αναφερεται σε εργοστασιακους ατμοποιητες κι οχι σε επισκευασιμους.

Στους επισκευασιμους παιζουν ρολο ολα αυτα που αναφερετε. Στους εργοστασιακους ειναι ολες οι συνθηκες κατασκευης ιδιες ( στη καθε μαρκα αντιστοιχα προφανως) εκτος απο τα Ω. Σε αυτους αναφερομαι.

Επισης δεν νομιζω οτι 2 απλες πραξουλες για να ατμιζεις παντα με την ιδια "απολαυση" ξεφευγουν απο το δογμα του KISS.

Τελος , να τονισω για μια ακομη φορα οτι τα mods δεν ειναι υπολογιστες ,ειναι ενα μικρο απλο κυκλωματακι (κατα πασα πιθανοτητα ποτενσιομετρο η ροοστατης ....σαν τους διακοπτες που τυχον εχετε στο σπιτι σας για να dimαρετε τον φωτισμο σας) που ρυθμιζει ή την ταση ή την ισχυ ......οχι το ρευμα και σιγουρα οχι αυτοματα.

Παρακατω επισυναπτω μια φωτο ενος τετιοιου αναλογικου κυκλωματος για καλυτερη κατανοηση των μυημενων .  Η Rs ειναι στην ουσια η αντισταση του ατμοποιητη , αναλογως με του θα βαλεις την μεταβλητη αντισταση , τοσο ρευμα θα της επιτρεψεις να περασει.

Επισης ενα βιντεακι στο YT που σου δειχνει πως να κατασκευασεις μονος σου το κυκλωμα.

[youtube]2evK3L3TbtM[/youtube]

@digitalis

Κανενα προβλημα αδερφε , καμια φορα ο γραπτος λογος μπερδευει  :bye:

ΥΓ: να και το δικο μου μηνυμα ισως φανει καπως αλλα δεν ειναι ετσι , απλα γραφω βιαστικα γιατι δεν εχω πολυ χρονο  :)


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

@Doubt

Στο λινκ που παραθετεις , στο τριτο πινακακι δοκιμασε να βαλεις 10 W και 1,5 Ω και μετα 10 W και 2,1 Ω.

10 W->1,5 Ω->3,16 Α
10 W->2,1 Ω->2,24 Α

  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2015, 06:59 από trn600 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115221 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823906 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506960 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8875 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154532 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568484 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243562 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293923 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762546 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1061 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem