vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

296 επισκέπτες, 6 χρήστες
skoubri, nightdream, Sergios, dimitrist, lagoudakis, Buliwyf

Twitter

Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule

Αποσυνδεδεμένος ipankas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
   στα πόσα w η μικρή και στα πόσα η μεγάλη; και τι αντιστασεις; για τη μεγάλη μου φαίνεται ότι είναι πολλές οι μέρες

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
1) αφού έχω το ίδιο παραγώμενο έργο(15.6w) θα έχω ακριβώς το ίδιο άτμισμα;
2) εαν ναι ποιά απο τις δύο αντιστάσεις με συμφέρει να διαλέξω και γιατί;
Αν οι υπόλοιπες διαστάσεις είναι ίδιες, λιγότερη αντίσταση σημαίνει πιο χοντρό σύρμα. Αυτό σου δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης του υγρού.
3) παρατήρησα 'οτι από τις αντιστάσεις που έχω αγοράσει άλλες έχου 2 και άλλες 4 τρύπες. παιζει αυτό κάπου ρόλο;
Αν καταλαβαίνω καλά αναφέρεσαι σε bdc & bvc της aspire. Το γράφουν πάνω ποιά είναι ποιά. Εκτός από τις τρύπες οι διαφορές φαίνονται αν τις κοιτάξεις από πάνω ή από κάτω. Διαφορετικά coil και διαφορετικός πόλος. Bottom Dual Coil vs Bottom Vertical Coil. Στην πράξη οι bvc χρειάζονται περισσότερα volt/watt για να αποδώσουν κι έχουν πιο "αεράτη" τζούρα.

thanks για τις άμεσες και σαφείς απαντήσεις σας.
μία τελευταία ερώτηση και δεν σας ζαλίζω άλλο προς το παρόν ;)
επειδή δοκίμασα σκέτη φυτική γλυκερίνη με άρωμα και μου φαίνεται ότι με καλύπτει, ότι είπαμε για τις αντιστάσεις γενικά ισχύει και στην περίπτωση που έχουμε 100% καθαρή γλυκερίνη. ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι οι αντιστασεις μου καιγονται πιο γρήγορα και κάποιες στιγμές μου έρχεται μία ασχημη μυρωδιά σαν καμμένη ζάχαρη

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Η σκετη γλυκερινη ειναι συνηθως γλυκια.
Ετσι τα γλυκα αρωματα τονιζονται περισσοτερο αλλα συνολικα πνιγει τα αρωματα με αποτελεσμα να απαιτειται να ανεβεις σε ποσοστο αρωματος ανα ml.
Η καμενη ζαχαρη ειναι καραμέλα και μυριζει πολυ ωραια  :))

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Σκέτη  γλυκερίνη φθείρει περισσότερο την αντίσταση σε σχέση με μίγμα vg/pg
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2015, 06:57 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος giannisdis

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια καλημερα θα ηθελα να ρωτησω εχω nautilus μεγαλο και mod 40w eleaf οταν αλλαζω αντισταση το mod μου γραφει 1.66ω και μετα απο 5ml ατμισμα ανεβαινει στα 1.75ω.. παλια οταν εβαζα νεα αντισταση ξεκιναγε απο 1.61ω παιζει καποιο προβλημα;

Και εγω αναρωτιομουν.ετσι κανει μην ανυσηχεις.εμενα ανεβαινει λογω προφανως χρησης,υγρων,μακας κλπ μεχρι τα 2.2 απο 1.77 που ξεκιναει την υποτιθεμενη 1.8 κεφαλη.στα ποσα βατ το δουλευεις;


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος giannisdis

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
στα 9 βατ  απλα στην αρχη μου ξεκιναγε την αντισταση στα 1.61 και τωρα εχω αλλαξη 3 αντιστασης σε 2 μερες και οι 3 ξεκινανε απο 1.66 και μετα ανεβαινουν στο 1.75 και...ειναι φυσιολογικο..??

Ναι σου λεω.δεν χανεις κατι ουτε γευση κλπ.ετσι κανει.τσαμπα τις πεταξες τις αλλες κεφαλες.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
H ρύθμιση Joule είναι κοροϊδία και υποτιμά την νοημοσύνη μας.
Joule = Watt x χρόνος τζούρας. Άρα, πώς μπορείς να ρυθμίσεις Joule? Προφήτης είναι το μοντ και καταλαβαίνει πόσο χρόνο θα ατμίσεις; Σκέτη κοροϊδία. Το Joule μπορεί να ΜΕΤΡΗΘΕΙ (κι όχι να ρυθμιστεί) μόνο ΜΕΤΑ την τζούρα.


Μόνη περίπτωση να ρυθμίσεις Joule είναι να έχεις προεπιλεγμένο χρόνο τζούρας, δηλαδή να του λες να ενεργοποιείται για συγκεκριμένο χρόνο. Αλλιώς, ΔΕΝ μπορείς να ρυθμίσεις Joule.

Γιατρε μου να με συμπαθας , ειμαι φανατικος αναγνωστης σου κι οι ερευνες σου ειναι ο κυριος λογος που ξαναρχισα το ατμισμα κι ειμαι πλεον 13 μηνες ακαπνος , αλλά......

Tο Joule ισως ειναι ο πιο σωστος τροπος να πετυχαινεις το ιδιο αποτελεσμα στην τζουρα σου ασχετως των Ωμ της αντιστασης σου. Ειναι ενα θεμα που συζητηθηκε διεξοδικα σε αλλο τοπικ ( http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24501.0.html ) αν και νομιζω οτι τελικα δεν ξεκαθαριστηκε ολοκληρωτικα το θεμα.

Την θερμοτητα Q την μετραμε σε Joule.

Q= I2 *R * t

Με δεδομενο λοιπον οτι το χρονικο διαστημα τζουρας που κανει ο καθενας μας ειναι πανω κατω συγκεκριμενο, αυτο που αλλαζει ειναι η αντισταση R και κατα συνεπεια το ρευμα I που την διαπερνα και το οποιο εξαρταται απο το μεγεθος της.
Αρα εαν δεχθουμε οτι εχουμε να συνηθισει να εξαερωνουμε συγκεκριμενο μερος του υγρου σε καθε μας τζουρα αρα και σε συγκεκριμενη θερμοκρασια τοτε ρυθμιζοντας την επιθυμητη θερμοκρασια ( τα Joules) τοτε δεν μας ενδιαφερει το μεγεθος της αντιστασης.
Αυτο που αλλαζει πλεον ειναι μονο η καταναλωση της μπαταριας μας αναλογα του μεγεθους την αντιστασης που θα βαλουμε.

Καταλαβαινω οτι ειναι λιγο συγκεγχυμενο το ολο θεμα κι οτι ειναι δυσνοητο στους μη μυημενους στην ηλεκτρολογια αλλα αν και προσπαθησα δεν μπορω να το αποδωσω πιο κατανοητα γραπτως , ειμαι περισσοτερο προφορικος τυπος  :bye:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Τα Joule δεν μετράνε θερμοκρασία αλλά θερμότητα.
Δεν ατμίζουμε με άξονα την θερμότητα αλλά την θερμοκρασία. Ένα μάτι στους 50 βαθμούς μπορεί να δώσει σε μια μέρα όση θερμότητα θα δώσει σε 10 λεπτά στους 250 -αλλά αυγό δεν τηγανίζει. Με την ρύθμιση Joule στα μοντάκια TC δεν βλέπω να έχει βγάλει κανείς άκρη.
Επίσης, στο νήμα που αναφέρεις (1) δεν βγήκε κάποιο τελικό συμπέρασμα για το τι πρέπει να βλέπει κανείς (πλειοψήφισαν τα βατ ή κάνω λάθος;) και (2) κανείς σας δεν επέλεξε να δώσει ιδιαίτερη βάση στα Joule, οπότε δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητά του ως επιχείρημα εδώ. Δεν ειρωνεύομαι, μόλις διάβασα το νήμα και αποφύγατε τα Joule όπως ο διάολος το λιβάνι!  :laugh1:
Συνεπώς απ' όσο κατάλαβα, το θέμα είναι αρκετά συγκεχυμένο ακόμα και για τους μυημένους στην ηλεκτρολογία.
Μήπως να αναλύσεις την σκέψη σου εκεί, να πλακώσουν και οι άλλοι γνώστες και ΑΝ βγει συμπέρασμα να ειπωθεί εδώ;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Δεν χρειάζεται να ξαναγραφτούν πάλι τα ίδια και τα ίδια για να βγει συμπέρασμα.

Τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο γιατρός.
Το τζάουλ είναι ισχύς επί χρόνο (Joule = Watt * sec). Επειδή λοιπόν εξαρτάται από το χρόνο δεν μπορεί να ρυθμιστεί αν δεν ξέρουμε επακριβώς πόσο θα κρατήσει η τζούρα. Μπορεί μόνο να μετρηθεί ΑΦΟΥ τελειώσει η τζούρα και ξέρουμε πόσο διήρκεσε.

Η ύπαρξή του στις πλακέτες τις Yihi οφείλεται στο ότι παλιά είχε κάνει βαρύγδουπες δηλώσεις ότι οι δικές της πλακέτες θα ρυθμίζουν τη θερμοκρασία με Joule χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε τύπο σύρματος και όχι μόνο Νικέλιο όπως η Evolv.
Φυσικά κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό και οι πλακέτες της YiHi χρειάζονται τα ίδια σύρματα Νικελίου, τιτανίου κλπ με την Evolv. Για να περισώσουν κάτι από τη χαμένη τους αξιοπρέπεια ονόμασαν τα Watt σε Joule ώστε να θολώσουν λίγο τα νερά.

Τελικό συμπέρασμα:
Joule = Watt * sec για όλη την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα.
Joule = Watt για τη YiHi.

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Τα Joule δεν μετράνε θερμοκρασία αλλά θερμότητα.
Δεν ατμίζουμε με άξονα την θερμότητα αλλά την θερμοκρασία. Ένα μάτι στους 50 βαθμούς μπορεί να δώσει σε μια μέρα όση θερμότητα θα δώσει σε 10 λεπτά στους 250 -αλλά αυγό δεν τηγανίζει. Με την ρύθμιση Joule στα μοντάκια TC δεν βλέπω να έχει βγάλει κανείς άκρη.
Επίσης, στο νήμα που αναφέρεις (1) δεν βγήκε κάποιο τελικό συμπέρασμα για το τι πρέπει να βλέπει κανείς (πλειοψήφισαν τα βατ ή κάνω λάθος;) και (2) κανείς σας δεν επέλεξε να δώσει ιδιαίτερη βάση στα Joule, οπότε δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητά του ως επιχείρημα εδώ. Δεν ειρωνεύομαι, μόλις διάβασα το νήμα και αποφύγατε τα Joule όπως ο διάολος το λιβάνι!  :laugh1:
Συνεπώς απ' όσο κατάλαβα, το θέμα είναι αρκετά συγκεχυμένο ακόμα και για τους μυημένους στην ηλεκτρολογία.
Μήπως να αναλύσεις την σκέψη σου εκεί, να πλακώσουν και οι άλλοι γνώστες και ΑΝ βγει συμπέρασμα να ειπωθεί εδώ;

Πρωτον,
εγραψα: "Την θερμοτητα Q την μετραμε σε Joule",

Δευτερον,
Η θερμοτητα ειναι ενεργεια ,  η θερμοκρασια ειναι μεγεθος για να την περιγραψεις.
http://anoixtosxoleio.weebly.com/thetaepsilonrhomuomicronkapparhoalphasigma943alpha---thetaepsilonrhomu972tauetataualpha.html#.VlY-Xl6laUk

Τριτον,
απεφυγα στο συγκεκριμενο τοπικ να αναλυσω περισσοτερο τα Joules γιατι προσπαθουσα να εξηγησω την σχεση εργοστασιακης αντιστασης και Watt. Εαν το διαβασες θα καταλαβες οτι απο ενα σημειο και μετα απλα καναμε κυκλους στα γραφομενα μας. Ενα πολυ συχνο φαινομενο σε sites ......
Εαν εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος πιστευετε οτι ειναι λαθος , δεν θα προσπαθησω να σας πεισω με το ζορι , ουτε θα κατσω να αναλωθω στο δικιο και στο αδικο πισω απο ενα πληκτρολογιο ......ολα αυτα τα γραφω με οσο πιο καλοπροαιρετη διαθεση εχω.

Τεταρτον και τελευταιο,
Δεν ειναι αναγκη να πιστεψετε εμενα . Εαν εχετε δυνατοτητα να "παιξετε" με αντιστασεις , παρτε το μοντακι σας , ρυθμιστε το στα 8 Watt , βαλτε μια αντισταση 1,5 Ω , καντε 5 τζουρες ....και μετα στον ιδιο ατμοποιητη, με το ιδιο υγρο , βαλτε μια αντισταση 2 Ω , στα 8 Watt και καντε αλλες 5 τζουρες .....αν δεν σας φανει στην δευτερη περιπτωση "πιο αδυνατο" το χτυπημα ή λιγοτερο το ντουμανι .....τοτε αγνοηστε ολα οσα γραφω .
Δεν προσπαθω να σας εξηγησω κατι θεωρητικο .....προσπαθω (αποτυχημενα μαλλον) μεσω της θεωριας να σας εξηγησω κατι πρακτικο ...κατι που συμβαινει, ενα γεγονος .
...ουτε προσπαθω να σας το παιξω εξπερτας στον τομεα.....αντιθετως , κατα καιρους ειχα κι εχω διαφορες αποριες τις οποιες εχω λυσει , εδω , μεσω του φορουμ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ξεκινώ με το εξής: δηλωμένα και ξηγημένα δεν είμαι εξπέρ στο θέμα.
Όμως (για να ακολουθήσω κι εγώ την λογική της αρίθμησης):

1. Μου ήταν σαφές πως στο νήμα γίνονταν κύκλοι όπου όλοι συμφωνούσαν στα γενικά αλλά κανείς στο ποιο συγκεκριμένο μέγεθος είναι το πιο ενδεικτικό στο άτμισμα. Σίγουρα δεν καταλήξατε στα Joule.
2. Δεν υπήρχε καμία νύξη για Joule πέρα από σύντομη αναφορά.
3. Έγραψες
ρυθμιζοντας την επιθυμητη θερμοκρασια ( τα Joules)
... το οποίο μπερδεύει ακριβώς επειδή άλλο η θερμοκρασία και άλλο τα Joule. Συνεπώς ήταν θεμιτό και σωστό το σχόλιό μου για το πώς φάνηκε να εξισώνεις τα δύο. Στα μοντάκια με TC άλλη είναι η ρύθμιση της θερμοκρασίας (σε βαθμούς Κελσίου ή Φαρενάιτ) και άλλη των Joule -όσα την έχουν.
4. Αυτό που περιγράφεις μπορεί να εξηγηθεί με πολλούς τρόπους, εστιάζοντας σε διαφορετικά μεγέθη. Γιατί ειδικά τα Joule το εξηγούν (και δεν αρκούν τα Watt, ας πούμε) μου διαφεύγει.
5. Εξακολουθώ να θεωρώ την ρύθμιση με Joule στα σχετικά μοντάκια το πιο περίεργο πράγμα.
6. Αν τα Joule ήταν ο πιο σημαντικός παράγοντας απορώ πώς τελικά δεν το έγραψες στο σχετικό νήμα στο οποίο μας παράπεμψες;

Όταν τίθεται μια θέση περιμένω αυτός που την θέτει να μου την εξηγήσει και (αν είναι δυνατόν) να την αποδείξει. Αυτό δεν έγινε ούτε εδώ, ούτε στο νήμα που λίνκαρες. Η θέση σου είναι: "Tο Joule ισως ειναι ο πιο σωστος τροπος να πετυχαινεις το ιδιο αποτελεσμα στην τζουρα σου ασχετως των Ωμ της αντιστασης σου". Συγνώμη αλλά όχι μόνο δεν συζητήθηκε διεξοδικά -όπως είπες- αλλά δεν συζητήθηκε καθόλου στο σχετικό νήμα.

Επαναλαμβάνω πως δεν ξέρω από αυτά. Αλλά ξέρω να διαβάζω και αντιλαμβάνομαι πως η απάντηση μου σε ενόχλησε κάπως. Δεν θα επανέλθω, ας γράψουν πιο γνώστες από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Βρε παίδες;
Όλα αυτά γιατί βάλανε ένα "J" αντί για "W"; :laugh1:
Ότι ακριβώς είπε ο camber παραπάνω ισχύει, τίποτα ιδιαίτερο/περίπλοκο :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6283 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117306 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825426 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508538 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155332 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569423 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244456 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763405 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog