vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

291 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, dimitrist, lagoudakis, Buliwyf

Twitter

Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 17, 2015, 13:29 »
Εχουμε λοιπον και τον Μητσο να ρωτα:
"Εχω στριψει μια Κανθαλ D, AWG 29, σε 2αρι, 1,5Ω, την εβαλα στα 4V, τζουρες των 5sec και εχω τρελλαθει!
Τι μοντ να παρω και οτι αντισταση και να βαλω να μην αλλαζω τιποτα και να'μαι παντα ετσι τρελλαμενος?"

Παιρνουμε κι εμεις τα υπολογιστακια μας (πχ και πχ) κι αρχιζουμε:
(Image removed from quote.)
Και τι του προτεινουμε του Μητσου, του φιλου, του καραμπουζουκλη??
1. VV, ολα τ'αλλα ηρθαν και μας βρηκαν... Γατακια...
2. VW, οτι και να βαλεις μην ανησυχεις για τιποτα...
3. VΑ, γιατι δεν μας εκτιμησαν οταν πρωτοβγηκαμε, αλλα θα κανουμε comeback!...
4. VJ, γιατι ολα στη φυση ειναι ενεργεια...
5. VTemp, αν δεν ελεγξεις τη θερμοκρασια τι αξιζει να ελεγξεις σ'αυτη τη ζωη?...
6. Vre καλο παιδι, εεεεεε... καλο μοντ να'ναι Μητσο'μ...
7. Vre δε μας παρατας ρε Μητσο? Αμα γουσταρεις τρέλλα μπες στο e-kapnisma και πηξε... Αντε απ'κει βραδιατικο...

Μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη αλλά μάλλον έχασα την μπάλα με όλη αυτή τη φυσική.
Από το παραπάνω πινακάκι ποια στήλη προσδιορίζει την ατμιστική εμπειρία? Ποιο είναι αυτό δηλαδή που αν σε 2 περιπτώσεις είναι ίδιο έχουμε ακριβώς την ίδια ατμιστική εμπειρία και δεν μπορούμε να καταλάβουμε διαφορά? Προσωπικά θα μάντευα η τελευταία στήλη, δηλαδή η θερμοκρασία, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 17, 2015, 14:43 »
καμία . η ατμιστική εμπειρία έχει σχέση με τον τύπο του ατμοποιητή την μπαταρία - μόντ τις σπείρες τις αντιστάσεως την παροχή ποσότητας  - κατεύθυνσης αέρα κ.ο.κ. και  τελικά στο γούστο του καθενός. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 17:17 »
Δεν αναρωτιέμαι ποιο είναι το αντικειμενικά ιδανικό. Το καλύτερο για τον καθένα είναι θέμα γούστου καθαρά. Όπως άλλοι προτιμούν ζεστό ατμό και άλλοι δροσερό. Το ερώτημα είναι ποια μονάδα δίνει ένδειξη της εμπειρίας του ατμιστή (ανεξάρτητα με το μέγεθός της)

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 19:42 »
Ελα μου ντε...  :dontknow:

Θεωρητικα και απο τα γραφομενα αρκετων, τα καινουρια φρουτα, θερμοκρασια και Heat Flux περιγραφουν καλυτερα το ατμιστικο αποτελεσμα.

Αν δουμε το πρωτο και το τελευταιο παραδειγμα εχουμε ιδιες τιμες.
Εχουμε ομως το ιδιο ατμιστικο αποτελεσμα?
Μαλλον οχι. Γιατι, για παραδειγμα, στην τελευταια περιπτωση θελουμε πολλαπλασιο χρονο να "αρπαξει" η αντισταση (Heat capacity, μικροτερη τιμη>"αρπαζει" πιο γρηγορα η αντισταση, μεγαλυτερη τιμη>πιο αργα).

Ενδεχομενως να χρειαζεται να βρεθει ενα καινουριο μεγεθος που να περιγραφει το ατμιστικο αποτελεσμα.
Εγω μεχρι το νομο του Ohm μπορω, παραπανω αρχιζω τα βραχυκυκλωματα...  :))




Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 20:03 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:


To καλυτερο αποτελεσμα Γιαννη , θα το παρεις απο εναν Boge και μια 510.... :))


Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 20:46 »
Ελα μου ντε...  :dontknow:

Θεωρητικα και απο τα γραφομενα αρκετων, τα καινουρια φρουτα, θερμοκρασια και Heat Flux περιγραφουν καλυτερα το ατμιστικο αποτελεσμα.

Αν δουμε το πρωτο και το τελευταιο παραδειγμα εχουμε ιδιες τιμες.
Εχουμε ομως το ιδιο ατμιστικο αποτελεσμα?
Μαλλον οχι. Γιατι, για παραδειγμα, στην τελευταια περιπτωση θελουμε πολλαπλασιο χρονο να "αρπαξει" η αντισταση (Heat capacity, μικροτερη τιμη>"αρπαζει" πιο γρηγορα η αντισταση, μεγαλυτερη τιμη>πιο αργα).

Ενδεχομενως να χρειαζεται να βρεθει ενα καινουριο μεγεθος που να περιγραφει το ατμιστικο αποτελεσμα.
Εγω μεχρι το νομο του Ohm μπορω, παραπανω αρχιζω τα βραχυκυκλωματα...  :))

Αν σκεφτεις σαν σταθερες τιμες τον επιθυμητο χρονο (t) και την επιθυμητη θερμοκρασια (Q) ....και θεωρησεις οτι αφου μιλαμε για εργοστασιακους ατμοποιητες αρα οι αντιστασεις θα ειναι φτιαγμενες απο το ιδιο υλικο, διατομη, κλπ...και αρα το μονο που θα αλλαζει ειναι η τιμη της αντιστασης ....τοτε αν εφαρμοσεις τον παρακατω τυπο μπορεις πολυ ευκολα να διαπιστωσεις οτι αυτο που θα αλλαξει θα ειναι το ρευμα (αναλογως της αντιστασης):

Q=P*t =>

Q= I2*R*t =>

I2= Q/(R*t)

Αφου λοιπον εμεις δεν θελουμε να αλλαξει το ρευμα γιατι θα αλλαξει κι η θερμοκρασια, πρεπει αναλογως της αντιστασης να αυξησω η να μειωσω  τα W η τα V για να συνεχισει να περναει το ιδιο ρευμα.
Αυτο συμβαινει γιατι δεν μπορω μεταβαλλω το ρευμα με το Mod κι αναγκαστικα μεταβαλλω ισχυ ή ταση ετσι ωστε το συνολικο αποτελεσμα να παραμενει ιδιο ανεξαρτητου αντιστασης.

Νταξ .....τωρα που ξαναδιαβασα τι εγραψα και πως το εξηγω βραχυκυκλωσα εγω  :idiot1:

Δυστυσως δεν μπορω να το αναλυσω καλυτερα γραπτα , ειμαι προφορικος τυπος  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 23:58 »
καταλήγουμε λοιπόν ότι πάμε να μετρήσουμε κάτι χωρίς υπάρχει μονάδα μέτρησης για αυτό. 

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 15:09 »
Καλησπέρα σας,


Επειδη ειμαι σχετικα νεος στο ΗΤ θελω να ρωτησω το εξης και αν γινετε να λαβω μια απλη απαντηση.


Εχω τον Aerotank Mega με 1.5 αντισταση και μπαταρια την Ipow 2.


Στα ποσα watt ειναι καλο να την βαλω? Στα 8.5 - 9?

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
Απ: Υπολογισμός Watt ανάλογα με την αντίσταση και ο ρόλος των Joule
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 16:25 »
@Golf150 : Σε αυτό μπορεί να απαντήσει μόνο ο ουρανίσκος σου... Ξεκίνησε από χαμηλά και ανέβαινε μέχρι να βρείς το σημείο που σ'αρέσει (εννοείται πριν την καρβουνιά).


Δεν υπάρχει χρυσός κανόνας που λέει με τα χ-ψ ατμίζεις εκεί...

ειμαι μόλις 15 μέρες ατμιστής, και θέλω να πώ για τις ενδείξεις στην μπαταρία μου που ίσως βοηθησει στην συζητήσει. έχω μία eleaf. παρατήρησα ότι τα volt με ότι αντίσταση και να έχω μπορώ να τα μεταβάλλω πάντα από 3.0v εώς 5.5v.
αυτό που αλλάζει ειναι τα watt, και συγκεκριμμένα:
με αντίσταση 1,6Ω
3.0V -> 5.6W
4.0V -> 10.0W
5.0V -> 15.6W
5.5V -> 18.9W

με αντίσταση 1,8Ω
3.0V -> 5.0W
4.0V -> 8.8W
5.0V -> 13.8W
5.5V -> 16.8W
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2015, 15:03 από xanoymis »

Αποσυνδεδεμένος ipankas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Με aerotank mega 1,8 αντίσταση και το 20αρι της eleaf ατμίζω στα 3,3 με 3,7v  πιο πάνω μου έρχεται καμένο με το 30ρι στα 4v κανένα πρόβλημα και μπορώ να ανεβάσω ακόμα. Πώς γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Τα έχουμε πει πολλάκις στο νήμα του istick. Το 20ρι στις πιο χαμηλές του ρυθμίσεις, ως τα 4.5 περίπου βολτ, δίνει περισσότερα από αυτά που γράφει η οθόνη. Πιο πάνω έρχεται πιο κοντά στην πραγματικότητα. Αυτή η διαφορά μπορεί να είναι σε βατ, ανάμεσα στα 2-4. Οπότε, είναι αυτονόητο ότι αν ατμίζεις με το 30ρι ικανοποιητικά στα 4 βολτ, με το 20ρι θα παίρνεις κάτι ανάλογο μεταξύ 3.3-3.5 βολτ.
Κι επειδή η τελική απόκλιση μπορεί να εξαρτάται και από το σύρμα και από τα ομ και από διάφορα άλλα, αν αλλάξεις ατμοποιητή, μπορεί να αλλάξει και η διαφορά βολτ στην οποία θα παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα από τα δυο μοντ.

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Εγω καταλαβαίνω τον συλλογισμό του tnr 600, αλλα εδω στο η/τ δε νομίζω οτι ισχύει... 
Eίτε ατμίζω με 8 Watt  & αντίσταση 0.5Ω 
Είτε ατμίζω με 8 Watt & αντίσταση 2 Ω,   το παραγώμενο έργο είναι το ίδιο:  8 Watt.
 Τα μοντάκια με ρύθμιση watt ανάλογα με τη αντίσταση που θα "δούν" στον ατμοποιητή θα προσαρμόσουν την τάση ετσι ώστε να έχουμε το ίδιο αποτέσμα -8 watt-   (Γι'αύτο υπάρχει & η ρύθμιση των watt, ώστε βάζοντας διαφορετικούς ατμοποιητές να έχουμε το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα)
Στη πρώτη περίπτωση (αντίσταση 0.5Ω)  P=U2/R =2X2/0.5= 8watt (αρα 2 volt & 4Α)
& στη δεύτερη             (αντισταση 2Ω)     P=U2/R = 4χ4/2=    8watt (αρα 4V & 2A)

Ο συλλογισμός δε, του Tnr600 δεν είναι λάθος (πχ. η  ΔΕΗ  απο το εργοστάσιο παραγωγής, ανεβάζει την ταση στα δίκτυα υπερυψηλής στα ~ 200.000 volt έτσι ώστε -κατα τη μεταφορά- να μικρύνει το ρεύμα , για λόγους:
1) όπως οικονομία χαλκού (λεπτοτεροι αγωγοί)  &
2) λιγότερες απώλειες σε θερμότητα, λόγω του μικρότερου ρεύματος που διαρρέει τούς αγωγούς) για να μεταφερθεί & τέλος το ρεύμα στα σπιτια μας να έρθει στα 230 Volt μετά απο μετασχηματισμό..   
 πχ 10MW έχουμε κατανάλωση-10MW πρέπει να παράγει το εργοστάσειο (πχ υδροηλεκτρικό) δεν υπολογίζω τις απώλειες κατά τη μεταφόρα & κατά τους μετασχηματισμόυς σε υπερυψήλη στη αρχή ~200KV, υψηλή μετά ~20KV & τέλος στη τάση διανομής που είναι τα 230volt

Αλλά τέλος... Για να μην μπερδευόμαστε περισσοτερο.. άλλη τάξη μεγέθους τα 2-4 Αμπερ  (αντε διπλάσιο) του η/τ & αλλη τάξη μεγέθους, το παράδειγμα με τη Δεη που ανεβάζει την τάση κατα 1000 φορές.. Αρα & χίλιες φορές μικρότερο ρεύμα..
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2015, 19:40 από Aris78 »

παιδιά μία απορία για το τι αντίσταση πρέπει να διαλέξω και τι πλεονεκτήματα έχει η κάθε μία. και σόρυ προκαταβολικά εαν λόγο ασχετοσύνης πετάξω και καμία μ.....
όπως ειπα έχω το 20αρι της eleaf. με αντίσταση 1.6 στα 5.0ν μου δίνει ισχύς 15.6w.
το ίδιο παραγόμενο έργο 15.6w όπως λέει και ο αρης το παιρνω με αντίσταση 1.8 στα 5.3v
και ρωτάω:
1) αφού έχω το ίδιο παραγώμενο έργο(15.6w) θα έχω ακριβώς το ίδιο άτμισμα;
2) εαν ναι ποιά απο τις δύο αντιστάσεις με συμφέρει να διαλέξω και γιατί;
3) παρατήρησα 'οτι από τις αντιστάσεις που έχω αγοράσει άλλες έχου 2 και άλλες 4 τρύπες. παιζει αυτό κάπου ρόλο;

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Εγω καταλαβαίνω τον συλλογισμό του tnr 600, αλλα εδω στο η/τ δε νομίζω οτι ισχύει... 
Eίτε ατμίζω με 8 Watt  & αντίσταση 0.5Ω 
Είτε ατμίζω με 8 Watt & αντίσταση 2 Ω,   το παραγώμενο έργο είναι το ίδιο:  8 Watt.
 Τα μοντάκια με ρύθμιση watt ανάλογα με τη αντίσταση που θα "δούν" στον ατμοποιητή θα προσαρμόσουν την τάση ετσι ώστε να έχουμε το ίδιο αποτέσμα -8 watt-   (Γι'αύτο υπάρχει & η ρύθμιση των watt, ώστε βάζοντας διαφορετικούς ατμοποιητές να έχουμε το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα)
Στη πρώτη περίπτωση (αντίσταση 0.5Ω)  P=U2/R =2X2/0.5= 8watt (αρα 2 volt & 4Α)
& στη δεύτερη             (αντισταση 2Ω)     P=U2/R = 4χ4/2=    8watt (αρα 4V & 2A)

Ο συλλογισμός δε, του Tnr600 δεν είναι λάθος (πχ. η  ΔΕΗ  απο το εργοστάσιο παραγωγής, ανεβάζει την ταση στα δίκτυα υπερυψηλής στα ~ 200.000 volt έτσι ώστε -κατα τη μεταφορά- να μικρύνει το ρεύμα , για λόγους:
1) όπως οικονομία χαλκού (λεπτοτεροι αγωγοί)  &
2) λιγότερες απώλειες σε θερμότητα, λόγω του μικρότερου ρεύματος που διαρρέει τούς αγωγούς) για να μεταφερθεί & τέλος το ρεύμα στα σπιτια μας να έρθει στα 230 Volt μετά απο μετασχηματισμό..   
 πχ 10MW έχουμε κατανάλωση-10MW πρέπει να παράγει το εργοστάσειο (πχ υδροηλεκτρικό) δεν υπολογίζω τις απώλειες κατά τη μεταφόρα & κατά τους μετασχηματισμόυς σε υπερυψήλη στη αρχή ~200KV, υψηλή μετά ~20KV & τέλος στη τάση διανομής που είναι τα 230volt

Αλλά τέλος... Για να μην μπερδευόμαστε περισσοτερο.. άλλη τάξη μεγέθους τα 2-4 Αμπερ  (αντε διπλάσιο) του η/τ & αλλη τάξη μεγέθους, το παράδειγμα με τη Δεη που ανεβάζει την τάση κατα 1000 φορές.. Αρα & χίλιες φορές μικρότερο ρεύμα..

Σορυ αδερφε αλλα συνεχιζω να διαφωνω . Ατμιζω αισιως λιγο παραπανω απο 6 μηνες πλεον (  :respect: :respect: ) , εχοντας αλλαξει 3 διαφορετικα mod και 5 ατμοποιητες ...εχω καταληξει σε μια e-pipe kir -Fanis με πλακετα nivel και σε ενα mini -istick.

Δεν θα ξαναμπω στην διαδικασια να εξηγησω τη λειτουργια μιας πλακετας ( ή τουλαχιστον στο πως θεωρω οτι λειτουργει) .....θα  πω μονο πως στοιχηματιζω με οποιον θελει οσα θελει , οτι στον δικο μου ατμοποιητη αν μου αλλαξεις τα Ω της αντιστασης χωρις να πειραξεις τα Watt , εγω τουλαχιστον μπορω να καταλαβω την διαφορα.

Εντελως φιλικα και χωρις ιχνος ειρωνειας  :bye:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
παιδιά μία απορία για το τι αντίσταση πρέπει να διαλέξω και τι πλεονεκτήματα έχει η κάθε μία. και σόρυ προκαταβολικά εαν λόγο ασχετοσύνης πετάξω και καμία μ.....
όπως ειπα έχω το 20αρι της eleaf. με αντίσταση 1.6 στα 5.0ν μου δίνει ισχύς 15.6w.
το ίδιο παραγόμενο έργο 15.6w όπως λέει και ο αρης το παιρνω με αντίσταση 1.8 στα 5.3v
και ρωτάω:
1) αφού έχω το ίδιο παραγώμενο έργο(15.6w) θα έχω ακριβώς το ίδιο άτμισμα;
2) εαν ναι ποιά απο τις δύο αντιστάσεις με συμφέρει να διαλέξω και γιατί;
3) παρατήρησα 'οτι από τις αντιστάσεις που έχω αγοράσει άλλες έχου 2 και άλλες 4 τρύπες. παιζει αυτό κάπου ρόλο;

Βαζοντας σαν κριτηριο την δικια μου εμπειρια και τον τροπο που ρυθμιζω το mod :

1) Μικρη αντισταση = Λιγοτερη καταναλωση ( η μπαταρια μου βγαζει λιγο παραπανω ωρα) + Μικροτερη ζωη αντιστασης ( πχ την 1.5 αντισταση την αλλαζω μεταξυ 5-8 μερες)

2) Μεγαλη αντισταση = Περισσοτερη καταναλωση + μεγαλυτερη ζωη αντιστασης ( την 2.1 την αλλαζω μεταξυ 18-24 μερες)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6281 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117303 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825425 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508535 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155330 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763405 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog