vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, thanos1071, camber, manoslykos

Twitter

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος Pink Floyd

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #750 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 03:30 »
Μην αγχωνεστε παιδια, φουσκα ειναι και θα σκασει.Εγω ηδη γνωριζω ατομα που απο χθες ψηνονται πλεον για να παρουν κι αυτοι η.τ-  τωρα τους εκανε το κλικ!!Ξερετε κ ποσοι ειναι αυτοι που ακουσαν χθες για πρωτη φορα για το η.τ?Μια φουσκα ειναι η οποια οταν σκασει θα βγουνε κι αλλοι απο μεσα!!

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #751 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 03:42 »
Παράθεση
Όπως δήλωσε την Πέμπτη ο Γενικός Γραμματέας Δημόσιας Υγείας Αντώνης Δημόπουλος, η πώληση ηλεκτρονικών τσιγάρων που απελευθερώνουν νικοτίνη έχει ήδη απαγορευτεί, ενώ εκκρεμεί η απόφαση για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα χωρίς νικοτίνη.
Άρα όπου να 'ναι θα απαγορευτούν και τα συμβατικά τσιγάρα αφού απελευθερώνουν νικοτίνη, έ;

Παράθεση
Σε κοινή συνέντευξη Τύπου για την καταπολέμηση του καπνίσματος, ο πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής για τον Έλεγχο του Καπνίσματος, Π. Μπεχράκης, ανέφερε ότι η απαγόρευση αποφασίστηκε λόγω της έλλειψης επιστημονικών στοιχείων για τις μακροχρόνιες επιπτώσεις.
Άρα όπου να 'ναι θα πρέπει να απαγορευτούν και τα κάτωθι:

    Μπότοξ
    Κινητά τηλέφωνα
    Ασύρματοι routers
    Τροφές που αποτελούνται από συνθετικά και όχι φυσικά υλικά


κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Παράθεση
Είπε όμως ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο φαίνεται να είναι βλαβερό, έστω και λιγότερο από τα κανονικά τσιγάρα.
Άρα, είπαμε, όπου να 'ναι θα απαγορευτούν και τα συμβατικά τσιγάρα, έ;

Παράθεση
Σύμφωνα με τον κ. Μπεχράκη, μελέτη που έχει γίνει δεκτή για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό δείχνει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο επηρεάζει τις «αντιστάσεις του αναπνευστικού συστήματος και τα στοιχεία φλεγμονής που ανιχνεύονται στην εκπνοή».
Ο θείος μου, καθηγητής πανεπιστημίου στην οδοντιατρική, πόνησε προ αρκετών ετών μία μελέτη που έγινε δεκτή για δημοσίευση σε επιστημονικό (ιατρικό!) περιοδικό. Η μελέτη ήταν ολοσχερώς λάθος. Αλλά δημοσιεύτηκε. Απλώς αποκαλύφθηκε όταν πλέον ο θείος μου δεν είχε άλλο βύσμα να τον υποστηρίξει. Αλλά έγινε δεκτή για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό.

Παράθεση
«Τα στοιχεία αυτά δεν είναι τόσο έντονα όσο του καπνίσματος με κανονικό τσιγάρο. Ωστόσο, δεν παύει να είναι βλαπτικό και το ηλεκτρονικό τσιγάρο» δήλωσε ο κ. Μπεχράκης στην εφημερίδα Το Βήμα.
Άρα, ξανά, είπαμε, όπου να 'ναι θα απαγορευτούν και τα συμβατικά τσιγάρα, έ;

Παράθεση
Γεγονός όμως είναι ότι μέχρι σήμερα καμία χώρα δεν αναγνωρίζει το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως ασφαλή μέθοδο διακοπής του καπνίσματος. Αντίθετα, αρκετοί οργανισμοί υγείας έχουν εκφράσει επιφυλάξεις, υποστηρίζοντας ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο ενδέχεται να έχει επιπτώσεις στην υγεία και να ενθαρρύνει το κάπνισμα από τους νέους.
Μακάρι οι νέοι να κινδύνευαν μόνο από τέτοιου είδους ενδεχόμενη δηλητηρίαση, και όχι από άλλες που είναι πολύ χειρότερες, βέβαιες, και -το κυριότερο- μη χημικές...

Παράθεση
Στις ΗΠΑ, η Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) αποθαρρύνει τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου, τονίζοντας ότι οι κατασκευαστές μπορεί να βάζουν στο στόχαστρο τους νέους χωρίς να προειδοποιούν για τις ενδεχόμενες επιδράσεις στην υγεία.

H FDA έχει επίσης εντοπίσει ηλεκτρονικά τσιγάρα που απελευθερώνουν νικοτίνη σε μεγαλύτερες δόσεις από αυτές που αναγράφει η συσκευασία, καθώς και άλλα χημικά.

Από την άλλη πλευρά, ο Αμερικανικός Σύλλογος Ιατρών Δημόσιας Υγείας αναγνωρίζει το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως μέσο διακοπής του καπνίσματος.
Δηλαδή ο Οργανισμός Φαρμάκων της Αμερικής αποθαρρύνει, αλλά αυτοί οι οποίοι αποφασίζουν για το αν θα χορηγήσουν φάρμακα (οι γιατροί), το συνιστούν ως μέσο διακοπής του καπνίσματος! Μπάχαλο! Όπως Ελλάντα!

Παράθεση
Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, τέλος, ανακοίνωσε το 2008 ότι δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες που να δείχνουν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ασφαλής θεραπεία υποκατάστασης νικοτίνης.
Άρα ούτε και ανασφαλής.
________________________________________________________________

Πριν από καμμιά πενταετία βγήκε μία έρευνα από Βρετανούς επιστήμονες, ότι η τηγανητή μελιτζάνα, έτσι όπως μαγειρεύεται μέσα στο μουσακά, δημιουργεί ουσίες οι οποίες προκαλούν κατάθλιψη. Εμένα ο μουσακάς πράγματι μου προκαλεί κατάθλιψη (το ίδιο φαντάζομαι και σε πολλούς Έλληνες) όταν τελειώνει. Η μελέτη έγινε μάλιστα δεκτή και για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό...

Διαβάζω πολλές φορές, ή βλέπω στην τηλεόραση, στατιστικές μελέτες που δείχνουν ό,τι αποτέλεσμα μπορεί να φανταστεί κανείς. Πρόσφατα διάβασα μία που έλεγε ότι οι γυναίκες με καρκίνο του μαστού σε ηλικία κάτω των 30, εμφανίζουν μεταστάσεις μέσα σε 7 χρόνια, σε ποσοστό 42% (ή 30% ή 99% ή 1% ή όποιο νούμερο θέλετε, δεν έχει σημασία). Η μελέτη έγινε σε δείγμα 3.000 γυναικών ανά την Ελλάδα (ή την Ισλανδία ή τη Γαλλία ή τη Ζουαζιλάνδη ή όποια χώρα θέλετε, πάλι δεν έχει σημασία). Αυτό που δεν λέει αυτή η στατιστική είναι αν το δείγμα αυτό των 3.000 γυναικών είχαν:

  • το ίδιο οικονομικό υπόβαθρο (διότι αυτό θα καθόριζε τη διατροφή τους μετεγχειρητικά, και οι γιατροί γνωρίζουν άριστα τη σημασία αυτού του παράγοντα)
  • την ψυχική τους κατάσταση (είναι ήρεμες ή αγχωτικές για αυτό που πέρασαν ή για άλλους λόγους που δεν σχετίζονται με αυτό, π.χ. οικονομικοί λόγοι, λόγοι ψυχικής υγείας, λόγοι αστάθειας στο επαγγελματικό περιβάλλον κ.λπ.)
  • την ακριβή τοποθεσία διαμονής τους (μένουν κοντά σε κεραία κινητής τηλεφωνίας, σε πυλώνες της ΔΕΗ, κοντά σε εργοστάσια που εκπέμουν επιβλαβή αέρια ή στις παρυφές του Ολύμπου όπου πίνουν νερό πηγής και τρώνε ντομάτα μεγαλωμένη μόνο με κοπριά)
  • το επίπεδο και την ποιότητα υποστήριξης από το οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον τους (έχουν μία μάνα/σύζυγο/αδερφό/ξαδέρφη που νυχθημερόν κράζει "αχ Χριστέ μου τί κακό πάθαμε, γιατί να μας συμβεί εμάς αυτό, τί έπαθες κορίτσι μου" ή έχουν μία μάνα που λέει "είσαι δυνατότερη απ' τον καρκίνο, προχώρα τη ζωή σου")

και πολλά άλλα. Τα οποία όμως διαφοροποιούν δραματικά την αξιοπιστία της στατιστικής μέτρησης. Αλλά, το κυριότερο, διαφοροποιούν το συμπέρασμα που συνάγεται από τη μέτρηση αυτή.

Υπομονή, τελειώνω.

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να είναι κακό. Κάκιστο.
Μπορεί να είναι το χειρότερο πράγμα που εφευρέθηκε ποτέ.
Αλλά μπορεί και όχι.
Δεν είμαι αφελής τόσο ώστε να το συγκρίνω με το κανονικό τσιγάρο.
Ούτε να θεωρώ "το μη χείρον βέλτιστο".
Ούτε να το βλέπω ως υποκατάστατο του κανονικού.
Και πολύ σωστά λένε όσοι λέτε ότι αν θέλεις να το κόψεις στ' αλήθεια, κόψτο να πάει στο διάολο και μη το παιδεύεις.

Αλλά μέχρι να βγει μία μελέτη που αποδεδειγμένα να λέει ότι το Η.Τ. είναι βλαβερό, ή δεν είναι βλαβερό,
ας σταματήσουν να λένε αυτά που λένε οι τύποι που τα λένε,
γιατί εκτός από τους καναπεδόπληκτους dancing-on-ice-ίτες,
τους διαβάζουν και άνθρωποι που έχουν νοημοσύνη
και ίσως να ξέρουν και δέκα πράγματα για το τί είναι επιστημονική μελέτη
και τί απλώς χειραγώγηση, ή εισαγωγή νέων φόρων με το γάντι.

Αν έναν βάτραχο τον πετάξεις μέσα σε μία κατσαρόλα με καυτό νερό,
θα πηδήξει αμέσως έξω.

Αν όμως τον βάλεις στην κατσαρόλα με το κρύο νερό
και ανεβάζεις τη θερμοκρασία αργά αργά,
θα βράσει κανονικότατα σε μία γλυκιά παραζάλη
και ούτε που θα το καταλάβει.

Συγγνώμη για το μακροσκελές.

Αποσυνδεδεμένος spookys

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #752 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 03:48 »
Πάντως η προπαγάνδα...καλά κρατεί !!
Μεγάλη αναστάτωση...
Μεγάλα συμφέροντα...
Μεγάλα ψέμματα...
Μεγάλες...μικρότητες !!

Ποιος επωφελείται ; ( Μήνυμα με emoticons !! )
Έμποροι η.τ. =  :dontknow:
Καπνοβιομηχανίες =  8)
Ατμιστές = :wall:
Μη καπνίζοντες =  :hmmm:
Καπνίζοντες =  :-\
Κράτος =  ::)

Και μην ξεχνάτε...
Δημοκρατία.
Μία...."ελληνική" έννοια !!

Είμαι ατμιστής εδώ και 8 μήνες.
Και θα παραμείνω....εδώ !!

Υ.Γ.
08/12/2011
Μόλις έχει φύγει ο τεχνικός για το φορολογικό μηχανισμό και το εμπορικό πρόγραμμα λέγοντας μου: "Όλα είναι έτοιμα για να 'κόψεις' αποδείξεις. Καλές δουλειές εύχομαι !!"
Μπαίνω στο Facebook και έχω ένα μήνυμα από μία φίλη. ( το γνωστό, 1ο άρθρο στο διαδίκτυο )
Σκέφτομαι...
Τώρα τι έγινε ;
Κακουχία;
Ειρωνεία;

Ο λόγος για το ξεκίνημά μου στο χώρο του εμπορίου με προϊόντα ηλεκτρονικού ατμίσματος μέσω e-shop.
Ειλικρινά είμαι σαστισμένος με τις εξελίξεις. Δεν πρόλαβα καν να ανοίξω το e-shop !!!!
Θα ήταν πολύ ανθρώπινο να ζητήσω την συμβουλή κάποιου έμπειρου επαγγελματία στο χώρο να με βοηθήσει,
στέλνοντάς μου ένα π.μ.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΚΟΨΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ.....
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #753 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 06:58 »
Καταρχην υποκλινομαι στον kallitexnis. Eιναι ο πρωτος ανθρωπος που βλεπω απο χθες να προσπαθει σε δημοσιο διαλογο να υπερασπιστει τον κλαδο του. Μου την εχει δωσει που μιλουν οι χρηστες και οι επαγγελματιες του χωρου που βγαζουν ψωμι απο τη δικη μας χρηση, σιωπουν.

Φιλε kallitexnis νομιζω οτι αυτο που γινεται θα ευνοησει ανθρωπους σαν κι εσενα. Γιατι θα παταξει τους παρανομους παρασκευαστες υγρων. Αυτο ειναι και το δικο μου ζητουμενο ως ατμιστη.

Ομως τί να βγουν να πουν εαν ειναι παρανομοι? Τί να πουν οταν χρησιμοποιουν υγρα που ενας θεος ξερει τί ειναι και απο πού προερχονται? Γι'αυτο με πονηρο τροπο σιωπουν. Κανουν στην ακρη. Και αφηνουν τον καθε "ιντερνετικο επαναστατη" ατμιστη να βγαλει το φιδι απο τη τρυπα...

Exω επισης καποιες ενστασεις σχετικα με τον τροπο που προωθειται το προϊον (το η.τ.)απο τις εταιριες. Το site της ovale π.χ. http://www.ovale.gr/ λεει "Smoking is no longer a hazard. It is purely a pleasure"

To site της nobacco http://www.nobacco.gr/content/204/nobacco λεει:

Στο μπροστινό μέρος της συσκευής υπάρχει ένας λειτουργών δείκτης που ανάβει λίγο, όταν χρησιμοποιείται, όπως ένα πραγματικό τσιγάρο. Το πιο ενδιαφέρον μέρος όμως, του ηλεκτρονικού τσιγάρου (e-cigarette) NOBACCO, είναι ο χώρος διάσπασης σε άτομα. Είναι εκεί όπου η μαγεία συμβαίνει και αυτό το μέρος της συσκευής είναι αρμόδιο για τη δημιουργία του ατμού, παρόμοιου με τον καπνό ενός πραγματικού τσιγάρου. Αυτός ο ατμός είναι αποτέλεσμα της διάλυσης της νικοτίνης, η οποία βρίσκεται στο φίλτρο.

Αυτό είναι που παράγει τον ατμό, ο οποίος όταν εισπνέεται δίνει στο χρήστη ό,τι οι καπνιστές αναζητούν, αλλά χωρίς τις αρνητικές παρενέργειες του παραδοσιακού καπνού.
και πιο κατω:
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο (e-cigarette) NOBACCO χρησιμοποιεί την ίδια διαδικασία όπως στο παραδοσιακό κάπνισμα. Μοιάζει, έχει την αίσθηση όπως και την γεύση ενός πραγματικού τσιγάρου και προσφέρει όλη την ευχαρίστηση του καπνίσματος, χωρίς όλα τα προβλήματα του.

ενω η επικεφαλιδα της σελιδας ειναι:
"Καπνιστε ελευθερα...!
Ειστε στον κοσμο του "NOBACCO" e-cigarettes"


Ανεξαρτητα λοιπον τί μπορει να γραψουν με ψιλα γραμματα στις οδηγιες χρησης της συσκευης, αυτα τα παραδειγματα απο τις επισημες ιστοσελιδες των εταιριων ΠΡΟΤΡΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ.
Χρησιμοποιουν λεξεις οπως "απολαυση" "μαγεια" "ικανοποιηση" οι οποιες δινουν την ψευδη εικονα οτι το καπνισμα (εστω το ατμισμα) ειναι κατι καλο.
Ο τροπος που προσπαθουν να αλιευσουν πελατες λοιπον ειναι που ενοχλει. Και ασφαλως ενοχλει και τις καπνοβιομηχανιες. Κατα την ταπεινη μου αποψη παντως εχουν δικιο σ'αυτη τη περιπτωση οι καπνοβιομηχανιες.
Μπες σε ενα site οπως π.χ. της Philip Morris και πες μου αν βρεις πουθενα αντιστοιχες λεξεις που να δινουν την ψευδαισθηση οτι το καπνισμα ειναι καλο.
Μαλιστα οχι μονο απαγορευεται να χρησιμοποιουν τετοιες εκφρασεις αλλα επιβαλλεται κιολας να εχουν ολοκληρα αρθρα που τονιζουν ποσο βλαβερο ειναι το τσιγαρο.

Ενω οι αλλοι λενε (και ψευδως μαλιστα) οτι το η.τ. δεν εχει τις παρενεργειες του καπνου (παροτι μπορει να εχει νικοτινη).


Προσωπικα συνιστω το η.τ. σε καθε καπνιστη. Ισως τον βοηθησει να κοψει το καπνισμα, οπως βοηθησε εμενα.
ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ Η.Τ.
Καποιες εταιριες η.τ. ομως δεν φαινεται να το ασπαζονται αυτο. Θα επρεπε ομως. Και γι'αυτο θεωρω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ οι αρμοδιες αρχες να θεσουν τους ΣΩΣΤΟΥΣ κανονες.

Δεν μπορω να κρινω αν θα ειναι ο ΕΟΦ (αν θα θεωρηθει δηλαδη φαρμακευτικο προϊον) ή το Υπ.Αναπτυξης. Πρεπει ομως καποιος αρμοδιος φορεας να το κανει.

Παρεμπιπτοντως, δεν σχολιασες καθολου φιλε kallitexnis τον νομο 3730 του 2008, οπως δημοσιευεται στο ΦΕΚ A 262/22.12.2008, στο άρθρο 2 παρ.1 εδάφιο γ που λεει οτι "η πώληση του ηλεκτρονικού τσιγάρου απαγορεύεται".
Ρητα και κατηγορηματικα. Και δεν εχω δει να υπαρχει κατι διαφορετικο επ'αυτου. Μηπως υπηρξε κατι αλλο και μου διαφευγει?
αυτος ο νομος αναφερει στο αρθρο  2 παρ.1 εδάφιο γ για απαγορευση πωλησης του ηλεκτρονικου τσιγαρου και εξαιρει την πωληση του απο τα καταστηματα πωλησης προιοντων καπνου και τα περιπτερα...αυτο ειναι γνωστο....δεν απαγορευει την καθολικη πωληση του....το παραθετω
ΦΕΚ A 262/22.12.2008
ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘM. 3730
Προστασία ανηλίκων από τον καπνό και τα αλκοολούχα ποτά και άλλες διατάξεις.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:
Άρθρο 1
Προστασία ανηλίκων
1. Η προστασία των ανηλίκων από τη χρήση προϊόντων καπνού και την κατανάλωση αλκοόλ ανήκει στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και ασκείται από την Ειδική Υπηρεσία Προστασίας Ανηλίκων από τον Καπνό και το Αλκοόλ, που προβλέπεται στην παράγραφο 1 του άρθρου 5 του παρόντος.
2. Κατά την έννοια του παρόντος νόμου:
α) προϊόντα καπνού είναι όσα παρασκευάζονται εξ ολοκλήρου ή εν μέρει από φύλλα καπνού ως πρώτη ύλη και προορίζονται για χρήση μέσω εισπνοής, μύζησης ή μάσησης,
β) ανήλικοι είναι όποιοι δεν έχουν συμπληρώσει το δέκατο όγδοο έτος της ηλικίας τους.
Άρθρο 2
Ρυθμίσεις για τα προϊόντα καπνού
1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται:
α) η πώληση προϊόντων καπνού σε ανηλίκους και από ανηλίκους,
β) η τοποθέτηση προϊόντων καπνού σε προθήκες καταστημάτων, εξαιρουμένων των καταστημάτων αφορολογήτων ειδών, των περιπτέρων και των καταστημάτων που πωλούν αποκλειστικά προϊόντα καπνού,
γ) η κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντικειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού, καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου,
............
εγω δεν σταματησα να πουλω ουτε εκρυψα τα υγρα αναπληρωσης με νικοτινη γιατι η αδεια πωλησης καπνου που εχω με καλυπτει σε πρωτη φαση στο κομματι αυτο...

Αποσυνδεδεμένος ΣΟΚ

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #754 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 07:36 »
Θα τρελαθούμε ρε παΐδια  Το τσιγάρο σκοτώνει.  Ο ατμός μάλλον όχι.  Ποίος πολιτικός ασχολείται με αυτό?  Κανένας. 

Κουράγιο αγαπητοί συνατμιστεs από την άλλη μεριά του Ατλαντικού.

Όποιος θέλει nic 150mg πείτε μου να του στείλω!

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #755 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 07:41 »
Όποιος θέλει nic 150mg πείτε μου να του στείλω!

Σχετικά με αυτό ωραίο θα ήταν αλλά θα φάμε τρελή πόρτα στο τελωνείο...  :-\

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #756 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 08:17 »

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #757 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 08:49 »
Καλημερα, παλι καλα που υπαρχει και το zougla.gr :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Georgestil

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΟ ΚΟΨΑ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #758 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 09:01 »
Καλημέρα, δηλαδη θα αρχίσουμε να λέμε ζητώ ο Τριανταφυλλοπουλος

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #759 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 09:03 »
Μαλλον θα λεμε ευτηχως που πουλαει η.τ. το eshop  του Τριανταφυλλοπουλου :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Georgestil

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΟ ΚΟΨΑ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #760 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 09:04 »
Σωστός το ξέχασα αυτό

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #761 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 09:43 »
Σου διαφευγει.

Ηαποφαση του ΕΟΦ ηταν για τα τσιγαρα που ερχοντουσαν απο την Κινα με ηδη φορτωμενη νικοτινη χωρις ενδείξεις πανω στο πακετο.
Απο το 2008 εως τωρα δεν ασχοληθηκαν ποτε να δουνε την εξέλιξη των ΗΤ.
Εκει την πατησανε.
Την νικοτινη που παιρνουμε (οι περισσοτεροι) ειναι απο χωρες της ΕΕ και εχουν ελεγχθει απο χημεια κρατους.


Δεν μιλησα για καμια αποφαση του ΕΟΦ φιλε μου. Για νομο του κρατους μιλησα. Και εκει πουθενα δεν υπαρχει η παραμικρη διακριση μεταξυ Κινεζικων και μη Κινεζικων. Ρητα και κατηγορηματικα λεει (μεταξυ αλλων):
Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται:
γ) η κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντικειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού, καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου,
και πιο κατω λεει:
2. Απαγορεύεται από τη δημοσίευση του παρόντος, χωρίς την προηγούμενη έγκριση του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης: (α) κάθε συνοδευτική ένδειξη σε συσκευασίες προϊόντων καπνού, καθώς και κάθε μορφή διαφημιστικής προβολής ή καταχώρισης, σύμφωνα με τις οποίες η χρήση των προϊόντων καπνού εμφανίζει μειωμένο κίνδυνο για την υγείακαι (β) η κυκλοφορία προϊόντων, που διατίθενται για τη διακοπή του καπνίσματος. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Ανάπτυξης και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ορίζονται οι προϋποθέσεις και η διαδικασία για τη χορήγηση της έγκρισης.


@ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ δεν ξερω αν δεν καταλαβαινουμε τί διαβαζουμε τελικα.
Η εξαιρεση που λες ειναι στο 1 β  και μιλαει για προϊοντα καπνου. Στο γ δεν υπαρχει η παραμικρη εξαιρεση. Λεει ρητα και κατηγορηματικα οτι απαγορευεται η πωληση οποιουδηποτε προϊοντος εχει τη εξωτερικη μορφη προϊοντων καπνου καθως ΚΑΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.

Δεν λεει για καμια εξαιρεση...


Το αρθρο του zougla.gr που παρατεθηκε απο αλλον συμφορουμιτη λεει καπου οτι:
Έρευνα του Boston University School of Public Health η οποία διεξήχθη το 2010 καταλήγει στο συμπέρασμα πως τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι ασφαλέστερα των συμβατικών.....Στην ίδια έρευνα σημειώνεται πώς το επίπεδο καρκινογόνων ουσιών που εντοπίστηκαν σε ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι 1000 (χίλιες) φορές κατώτερα εκείνων που ανιχνεύονται στα κανονικά τσιγάρα.


Δεν εχω ελεγξει την ερευνα.Απλως το παραθετω οπως το λεει το zougla. Δεν λεει λοιπον οτι το η.τ. ειναι ακινδυνο.
Λεει οτι ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ. Απλως σε επιπεδα 1000 φορες κατωτερα απο εκεινα του κ.τ.


Γενικως με στενοχωρει παρα πολυ η σταση πολλων ατμιστων. Δεν καταλαβαινουν ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν το προβλημα.
Και δυστυχως με τον τροπο αυτο ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ Η.Τ. να εχουν επιχειρηματα εναντιον του.
Διοτι οταν λες οτι το η.τ. ειναι εντελως ακινδυνο και ειναι απολαυση και μπλα μπλα μπλα, εκει ερχεται ο αλλος και σου λεει οτι δεν ειναι ακινδυνο. Ειναι καρκινογονο. Αρα πρεπει να απαγορευτει...
Η θεση που εμεις οι ατμιστες πρεπει να παρουμε ειναι να ζητησουμε να γινουν αυστηροι ελεγχοι για να προστατεψουμε οσο περισσοτερο μπορουμε την υγεια μας.
Αυτο που συμβαινει αυτες τις μερες ειναι ενα παιχνιδι για ηλιθιους. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.
Να χρησιμοποιησουμε αλλο παραδειγμα μηπως γινει πιο κατανοητο?

Ας πουμε για φρυγανιες?
Το υπουργειο θεωρει (π.χ.) οτι επειδη βρεθηκαν 2-3 εταιριες που πουλανε επικινδυνες φρυγανιες, πρεπει να απαγορευτει η πωληση καθε φρυγανιας στην αγορα.
Και ερχονται οι χρηστες φρυγανιων και δεν ζητουν να απαγορευτουν μονο οι επικινδυνες. Τϊ λενε ομως? Λενε, γιατι να απαγορευσετε τις φρυγανιες και να μην απαγορευσετε και το ψωμι?
Λενε δηλαδη, εμας δεν μας νοιαζει αν υπαρχουν ΚΑΙ χαλασμενες φρυγανιες στην αγορα. Δεν πρεπει να επεμβει κανεις. Να κυκλοφορουν ολες ελευθερα ειτε ειναι χαλασμενες ειτε οχι...Και απαιτουν απο τις αρχες να μην ασχολουνται με τις φρυγανιες αλλα να ελεγχουν και να απαγορευσουν το ψωμι.

Τωρα βαλτε στο παραδειγμα οπου φρυγανιες το η.τ. και οπου ψωμι το κ.τ. και ελπιζω να γινει κατανοητο τί λεω.

Δεν ξερω. Προφανως ειμαι εντελως χαζος και δεν μπορω να καταλαβω αυτη τη λογικη...

Το τσιγαρο ξερεις ποση νικοτινη εχει και ποση πισσα εχει γιατι ελεγχεται.
Το υγρο αναπληρωσης που αγοραζεις δεν ξερεις καν αν οντως εχει νικοτινη. Και δεν ξερεις καν αν εχει οσο λεει ή εχει περισσοτερο ή εχει λιγοτερο. Γιατι δεν υπαρχει ελεγχος.
Και πώς μπορει καποιος ατμιστης τοτε να προστατευτει απο μια λανθασμενη μιξη που ενδεχομενως κανει καποιος ασυνειδητος? Πώς ξερω οτι σε ενα μπουκαλακι απο αυτα που φτιαχνει μονος του ο αλλος σπιτι του και τα πουλαει στο μαγαζι του, δεν θα πεσει μεσα μεγαλυτερη ποσοτητα νικοτινης και θα μου δημιουργησει εντονο προβλημα? Γιατι δεν πρεπει να γινονται ελεγχοι γι'αυτο δηλαδη???
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2011, 09:51 από nivas »

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #762 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 09:57 »
προσωπικά εμενα δεν με σταματάει κανένας νόμος τους μπορώ να ατμισω και μετατρέποντας ενα πορτατίφ  :laugh1: και ουτε προκετε ποτε να τους πληρώσω φόρο το ξεχνάνε  8) αν τωρα κοπτοντε για την υγεία μας ας απαγορέψουν το τσιγάρο πρώτα και μετα πανε σε κάτι λιγότερο επικίνδυνο όπως το οδήγημα η το πότο η το ηλεκτονικο τσιγαρο 

Αποσυνδεδεμένος tarirs

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #763 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 09:58 »
Παρακουλουθω απο την αρχη την συζητηση,επειδη με ενδιαφερει και πιο βαθια,λογω εμποριου....
δειτε και αυτο...http://iatropedia.gr/articles/read/676,απλως θελανε να κανουν ζημια και εβαλαν την λεξη σκετη...''Η.Τ'' δεν εβαλαν τα τσιγαρα 1ης γενιας,που περιειχαν νικοτινη εμποτισμενο,δυστηχως παιδια και απο την ζητηση στο καταστημα που εχω εχει μειωθει,εμας τους χρηστες μας κυνηγανε,και αντε να πεισουμε στον κοσμο οτι δεν εισαι ελεφαντας.....

Εγω προσωπικα,αν δω οτι προχωραει το πραγμα πιο πολυ,ορισμενες κασετινες που εχω,και ορισμενα φυτικα υγρα,θα τα βαλω αγγελια εδω μεσα,βεβαια θα κρατησω και ορισμενα για την παρτη μου,αυτο που με στεναχωρει με αυτο το κωλοκρατος,ειναι οτι ενταξει εγω εχω και βιβλια στο μαγαζι,απλως το ειχα σαν εξτρα εισοδημα,ορισμενοι που ανοιξαν μαγαζι αποκλειστικα με αυτο το ειδος,τι θα γινει...???

Και με εμας τους ατμιστες θα μας κυνηγανε παλι....???Αθανατο Ελλαδισταν,αντι να αφησουν να κυλισει το χρημα στην αγορα,για καλυτερες ημερες....οπως με τα Τελη κυκλοφοριας,αυξηση εμεις να σας τα παρουμε,αλλα δεν ξερανε (κρατος) οτι ετσι θα πηγαινανε ολοι να καταθεταν πινακιδες.....αρα βγηκε για αλλη μαι φορα ζημιωμενο το κρατος....

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #764 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 10:04 »
και μετα θα τους φτεει το παραεμποριο και εμεις οι ΕΛΛΗΝΕΣ ua eimaste οι κακοι πολυτες που μαζι τα φαγαμε  ρε α στα διαλα κοπριτες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499352 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy