vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, ThioVag, manoslykos, Amcm, infernity

Twitter

Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #105 στις: Οκτωβρίου 17, 2018, 21:41 »
μιας και το θέμα έχει ξεφύγει αποτο την προσωπική καθαρά εκτίμηση και χρήση στην χρήση απο το γενικό πληθυσμό, μια παράμετρος που μου πέρασε απο το μυαλό
είναι η εξής, οκ οι περισσότεροι έχουμε βάλει στα πνευμόνια μας χειρότερα πράγματα με απόλυτη γνώση του κακού που προκαλούσαμε (τουλάχιστον στα ύστερα χρόνια μας) στον εαυτό μας, είτε γιατί μας έδινε ευχαρίστηση είτε απο την πλήρη εξάρτησή μας στην κακιά αυτή συνήθεια.
Για αυτό απάντησα και υποστηρίζω οτι δεν έχει νόημα για μένα προσωπικά το ερώτημα του θέματος.
Ομως, μιας και γενικοποιήθηκε το θέμα, τι ακριβώς επιδράσεις έχουν "περίεργες ή ύποπτες " ουσίες που ακόμα χρήζουν διερεύνησης για το πως ακριβώς επιδρούν στον οργανισμό μέσω του ατμίσματος, σε παρθένους οργανισμούς.

Πιτσιρίκια των δεκαπέντε - δεκάξι ετών που δεν έχουν βάλει ποτε τσιγάρο στο στόμα τους, ντουμανιάζουν το σύμπαν, έστω και με μηδενική, χαριν της μόδας.

Ποιός λοιπόν παίρνει την ευθύνη για το τι ακριβώς βάζουν μέσα τους οι παρθένοι αυτοί οργανισμοί και απο τι ακριβώς πρέπει να προστατευθούν?
Μπορεί η πώληση σε ανηλίκους να απαγορεύεται, δεν απαγορεύεται όμως η χρήση.

Δηλάδή, εσύ αγαπητέ Νίκο, θα έδιινεςστο δεκαπεντάχρονο παιδί σου να ατμίσει, εαν το θέλει βέβαια, το λολιποπ τζιριτζαμτζομ snv, φανταστικό υγρό, που δεν γνωρίζεις που, πως φτιάχτηκε - κυκλοφόρησε?

Στην αγορά κυκλοφορούν αυτή την στιγμή, με μια ματιά, πάνω απο 100 διαφορετικές ετικέτες σειρών, είσαι σίγουρος οτι όλες το πάνε καλά το γράμμα?

Απλα μου γεννήθηκε η απορία, χωρίς καμία αιχμή σε κανέναν, μιας και θεωρώ το θέμα
πάρα πολύ σοβαρό.




Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #106 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 01:09 »
Στο δεκαπεντάχρονο γιο μου δε θα έδινα να ατμίσει απολύτως τίποτα, δεν πα να ελέγχει τα υγρά και ο Θεός ο ίδιος. 

Ναι είμαι σίγουρος ότι το 99% των υγρών που κυκλοφορούν με κανονική διανομή από χονδρέμπορα είναι ΟΚ

Δεν έχω συνεχίσει να σχολιάζω γιατί θεωρώ πως έχει ξεφύγει το θέμα, εγώ απλώς ήθελα να δείξω πως το θέμα του διακετυλίου έχει ξεφύγει από τα λογικά πλαίσια. Νοιώθω πως διεξάγονται παράλληλοι μονόλογοι. Θεώρησα πως έδειξα σχετικά πειστικά πως τα υλικά έχουν καθαρίσει.

Τώρα, οι συγκρίσεις με ηρωίνη είναι εντελώς αστείες. Ξεχνάμε μάλλον ότι όλα τα υλικά έχουν περάσει πιστοποίηση καταλληλότητας για βρώση. Ψάχνουμε να βρούμε αυτά που είναι ασφαλή για βρώση αλλά δυνητικά μπορεί να είναι πολύ επιβαρυντικά για εισπνοή. Έδειξα ότι κάποια έχουν βρεθεί και τα έχει αποβάλλει η αγορά και για κάποια δε γνωρίζουμε επακριβώς. Γενικότερα στο φόρουμ θεωρώ πως παρουσιάζεται μια στρεβλή εικόνα για να SNV, σαν να παρασκευάζονται χύμα στο κύμα πράγμα που δεν ισχύει, ενώ ταυτόχρονα κανείς δεν κάνει μια σωστή σύγκριση με έτοιμα υγρά του παρελθόντος που ήταν χειρότερα. Το πέρασμα στα SNV δεν έριξε την ποιότητα, αυτή είναι η θέση μου. Κανείς δε λέει ότι το σημερινό πλαίσιο είναι το καταλληλότερο που θα μπορούσε να οραματιστεί κάποιος αλλά θεωρώ πως υπάρχει μια κινδυνολογία που δε βοηθάει σε τίποτα


Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #107 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 10:09 »
Μιας και που είσατε πιο πολυ στα πράματα πες μας λίγο για την παραγωγή στα εμφιαλωτήρια.

Τους δίνετε την συνταγή και την εκτελούν με υλικά δικά τους ή τους πηγαίνετε το μίγμα έτοιμο και απλά το βάζουν στα μπουκάλια?

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #108 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 10:32 »
" ενώ ταυτόχρονα κανείς δεν κάνει μια σωστή σύγκριση με έτοιμα υγρά του παρελθόντος που ήταν χειρότερα"



Πως μπορεί να γίνει αυτή η σύγκριση απο τον απλό ατμιστή;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2018, 22:10 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #109 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 10:33 »
Στο δεκαπεντάχρονο γιο μου δε θα έδινα να ατμίσει απολύτως τίποτα, δεν πα να ελέγχει τα υγρά και ο Θεός ο ίδιος.

Ναι είμαι σίγουρος ότι το 99% των υγρών που κυκλοφορούν με κανονική διανομή από χονδρέμπορα είναι ΟΚ

Δεν έχω συνεχίσει να σχολιάζω γιατί θεωρώ πως έχει ξεφύγει το θέμα, εγώ απλώς ήθελα να δείξω πως το θέμα του διακετυλίου έχει ξεφύγει από τα λογικά πλαίσια. Νοιώθω πως διεξάγονται παράλληλοι μονόλογοι. Θεώρησα πως έδειξα σχετικά πειστικά πως τα υλικά έχουν καθαρίσει.


Τώρα, οι συγκρίσεις με ηρωίνη είναι εντελώς αστείες.

Ξεχνάμε μάλλον ότι όλα τα υλικά έχουν περάσει πιστοποίηση καταλληλότητας για βρώση. Ψάχνουμε να βρούμε αυτά που είναι ασφαλή για βρώση αλλά δυνητικά μπορεί να είναι πολύ επιβαρυντικά για εισπνοή. Έδειξα ότι κάποια έχουν βρεθεί και τα έχει αποβάλλει η αγορά και για κάποια δε γνωρίζουμε επακριβώς. Γενικότερα στο φόρουμ θεωρώ πως παρουσιάζεται μια στρεβλή εικόνα για να SNV, σαν να παρασκευάζονται χύμα στο κύμα πράγμα που δεν ισχύει, ενώ ταυτόχρονα κανείς δεν κάνει μια σωστή σύγκριση με έτοιμα υγρά του παρελθόντος που ήταν χειρότερα. Το πέρασμα στα SNV δεν έριξε την ποιότητα, αυτή είναι η θέση μου. Κανείς δε λέει ότι το σημερινό πλαίσιο είναι το καταλληλότερο που θα μπορούσε να οραματιστεί κάποιος αλλά θεωρώ πως υπάρχει μια κινδυνολογία που δε βοηθάει σε τίποτα

Ενώ οι συγκρίσεις με τα Windows, είναι πολύ σοβαρές! :)



Στο δεκαπεντάχρονο γιο μου δε θα έδινα να ατμίσει απολύτως τίποτα, δεν πα να ελέγχει τα υγρά και ο Θεός ο ίδιος.

Ναι είμαι σίγουρος ότι το 99% των υγρών που κυκλοφορούν με κανονική διανομή από χονδρέμπορα είναι ΟΚ


Δεν έχω συνεχίσει να σχολιάζω γιατί θεωρώ πως έχει ξεφύγει το θέμα, εγώ απλώς ήθελα να δείξω πως το θέμα του διακετυλίου έχει ξεφύγει από τα λογικά πλαίσια.
Νοιώθω πως διεξάγονται παράλληλοι μονόλογοι. Θεώρησα πως έδειξα σχετικά πειστικά πως τα υλικά έχουν καθαρίσει.

Τώρα, οι συγκρίσεις με ηρωίνη είναι εντελώς αστείες. Ξεχνάμε μάλλον ότι όλα τα υλικά έχουν περάσει πιστοποίηση καταλληλότητας για βρώση. Ψάχνουμε να βρούμε αυτά που είναι ασφαλή για βρώση αλλά δυνητικά μπορεί να είναι πολύ επιβαρυντικά για εισπνοή. Έδειξα ότι κάποια έχουν βρεθεί και τα έχει αποβάλλει η αγορά και για κάποια δε γνωρίζουμε επακριβώς. Γενικότερα στο φόρουμ θεωρώ πως παρουσιάζεται μια στρεβλή εικόνα για να SNV, σαν να παρασκευάζονται χύμα στο κύμα πράγμα που δεν ισχύει, ενώ ταυτόχρονα κανείς δεν κάνει μια σωστή σύγκριση με έτοιμα υγρά του παρελθόντος που ήταν χειρότερα. Το πέρασμα στα SNV δεν έριξε την ποιότητα, αυτή είναι η θέση μου. Κανείς δε λέει ότι το σημερινό πλαίσιο είναι το καταλληλότερο που θα μπορούσε να οραματιστεί κάποιος αλλά θεωρώ πως υπάρχει μια κινδυνολογία που δε βοηθάει σε τίποτα



Για να δείξεις λοιπόν θέμα του διακετυλίου έχει ξεφύγει από τα λογικά πλαίσια,
μας χώρισες σε εμείς και εσείς και μας κόλλησες την ταμπέλα του προσκυνητή του Φαρσαλινού, γράφοντας με ύφος 7 καθηγητών πανεπιστημίου...
Φαντάσου να ήθελες να μας βάλεις και στην θέση μας!

Και, εν πάσει περιπτώσει, όταν αποφαίνεσαι και γνωμοδοτείς για όλη την αγορά, οφείλεις να παρουσιάσεις και τα διαπιστευτήριά σου που σε οδήγησαν σε αυτήν την γνωμάτευση. Αλλιώς είναι προσωπική σου γνώμη, όπως και των περισσοτέρων εδώ μέσα. Και την γνώμη σου την υποβάλλεις και την συζητάς. ΔΕΝ προσπαθείς να την επιβάλεις ex cathedra.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #110 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 10:51 »
Εντάξει τώρα ρε παιδιά, ας μην συνεχιστεί άλλο αυτό το θέμα με το "εμείς" κι "εσείς". Γραπτός λόγος είναι, κάποια σχόλια του ανθρώπου ίσως παρεξηγήθηκαν και ήμουν ο πρώτος που το έγραψε, αλλά από κει και πέρα, μας έδωσε εικόνες της πραγματικότητας που δεν γνωρίζαμε ή δεν είχαμε σκεφτεί.
Η αλήθεια είναι ότι ξέφυγε κάπως το θέμα, ας σκεφτούμε όλοι την ουσία και ας αναγνωρίσουμε ότι σε πολλά που ανέφερε σχετικά με τα υγρά ο transdim έχει δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #111 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 11:41 »
Γιώργο,
δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (από την πλευρά μου τουλάχιστον), να δεχθώ την γνώση του άλλου, αρκεί να μην προσπαθεί να μου την επιβάλλει.
Και ναι, το ότι στον γραπτό λόγο ξεφεύγουν ή παρεξηγούνται κάποιες εκφράσεις, είναι κατανοητό. Αν μάλιστα υπάρξουν διευκρινίσεις, οφείλει η παρεξήγηση να λήξει εκεί.

Όμως μετά από τόσα μηνύματα (και εξηγήσεις), η συνέχιση εκφράσεων όπως:
"Και επιπλέον, ο τόσο αγαπητός σε σας κύριος Φαρσαλινός..."
δεν δείχνουν παρά συνέχιση μπηχτής και ειρωνίας.


Δεν γνωρίζω αν σε πολλά έχει δίκιο, αλλά επιχειρήματα του τύπου:

"Εσείς τώρα θέλετε σώματα ελέγχου και διαδικασίες πάνω σε μία εντελώς νέα τεχνολογία και σε νέα προϊόντα και είναι σαν να ζητούσατε αντικαπνιστική εκστρατεία και έρευνες πάνω στην πίσσα το... 1850."

Δηλαδή, αφού είναι νέα τεχνολογία, να ΜΗΝ ζητάμε έλεγχο!!!

ή

"...ενώ ταυτόχρονα κανείς δεν κάνει μια σωστή σύγκριση με έτοιμα υγρά του παρελθόντος που ήταν χειρότερα."

Δηλαδή, αφού τα υγρά του παρελθόντος ήταν χειρότερα, γιατί δεν κάνουμε απλώς μια σύγκριση και διαμαρτυρόμαστε για τα νέου τύπου!!!

Ε, τέτοια επιχειρήματα δεν με πείθουν καθόλου για το δίκαιο των ισχυρισμών...
Και γα να σου πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει (ίσως δικό μου πρόβλημα), τι ακριβώς υποστηρίζει transdim. Προς το παρόν, έχω καταλάβει ότι λέει κάτι σαν...

Να μην γίνεται ποιοτικός έλεγχος στα ατμιστικά υγρά, αλλά να μπορούν να κυκλοφορούν ελεύθερα οι πάντες τα πάντα και χωρίς ελέγχους.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #112 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 11:46 »
Πόσο μάλλον έναν κρατικό φορέα

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #113 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 11:50 »
Αυτά που λέμε εδώ για τον έλεγχο από τον "κανένα" και την δικαιολογημένη μη εμπιστοσύνη προς στους κρατικούς θεσμούς θα την περιλαμβάναμε στην πρότασή μας ως ατμιστές προς το υπουργείο, δεδομένου ότι εν τέλει το υπουργείο θα αποφασίσει; Προσωπικά όχι. 

Πρώτον διότι θα γελούσαν και οι πέτρες εκεί στο Υπουργείο και δεύτερον διότι έτσι άλλα σημεία της προτάσεως όπου θα μπορούσαμε να επιχειρηματολογήσουμε θα κατέληγαν απολύτως δικαιολογημένα στον κάλαθο των αχρήστων ως πομφόλυγες.

Θυμίζω ότι συντόμως θα κατατεθεί και θα ανακοινωθεί και η σχετική πρόταση της ΚΕΑ, όπως ανακοίνωσε και ο Άγις στην πρόσφατη συνέντευξή του.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #114 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 11:57 »
" ενώ ταυτόχρονα κανείς δεν κάνει μια σωστή σύγκριση με έτοιμα υγρά του παρελθόντος που ήταν χειρότερα"



Πως μπορεί να γίνει αυτή η σύγκριση απο τον απλό ατμιστή;
Μόνον εμπειρικά. Όπως και πρακτικά σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα από διαφορετικές εποχές. Από ένα Coil Glaze έτοιμο του 2016 ατμίστε 50ml σε ένα coil και ατμίστε και 50ml από ένα mix and vape Coil Glaze του 2018

Ενώ οι συγκρίσεις με τα Windows, είναι πολύ σοβαρές! :)


Και, εν πάσει περιπτώσει, όταν αποφαίνεσαι και γνωμοδοτείς για όλη την αγορά, οφείλεις να παρουσιάσεις και τα διαπιστευτήριά σου που σε οδήγησαν σε αυτήν την γνωμάτευση. Αλλιώς είναι προσωπική σου γνώμη, όπως και των περισσοτέρων εδώ μέσα. Και την γνώμη σου την υποβάλλεις και την συζητάς. ΔΕΝ προσπαθείς να την επιβάλεις ex cathedra.

Η σύγκριση με τα Windows έγινε ως προς το "beta testing". Η δική σου με την ηρωίνη έγινε ως προς κάτι άλλο.

Άλλη σύγκριση που έγινε ήταν με τις μπύρες που ελέγχονται. Βέβαια, αυτός που έθεσε αυτό το παράδειγμα για κάποιο λόγο δεν στέκεται στο γεγονός πως όλες οι μπύρες, ελεγμένες και μη, περιέχουν κάτι πολλαπλάσια βλαβερό από όλα τα ατμιστικά υγρά που έχουν παραχθεί ποτέ. Αλκοόλ! Αλλά εκεί για κάποιο λόγο δεν τρέχει τίποτα. Το διακετύλιο να κόψουμε, το αλκοόλ δεν πειράζει.

Δεν γνωμοδοτώ για όλη την αγορά. Η αγορά δεν ασχολείται με τα FB ατμιστικά γκρουπς και τα ατμιστικά φόρουμς, εκτός αν θέλει να διαφημίσει κάτι. Γνωμοδοτώ για την πάρτη μου και μόνο και άρα προφανώς είναι προσωπική μου γνώμη όπως και των περισσότερων εδώ πέρα. Τώρα το πώς εγώ προσπαθώ να την επιβάλω, ενώ εσύ απλώς την υποβάλλεις, δεν το αντιλαμβάνομαι. Ένα reply button έχουμε και οι δύο στη διάθεσή μας.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:08 από trandism »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #115 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:07 »
Να μην γίνεται ποιοτικός έλεγχος στα ατμιστικά υγρά, αλλά να μπορούν να κυκλοφορούν ελεύθερα οι πάντες τα πάντα και χωρίς ελέγχους.
Καταρχάς ας ξεκολλήσουμε καμιά φορά από τον Φαρσαλινό, κανείς δεν είναι άγιος!
Σε ό,τι αφορά τον ποιοτικό έλεγχο των υγρών δεν είπε αυτό που λες, είπε ότι ο έλεγχος γίνεται στην πηγή (tpa, capella, inawera κ.λπ.) και είναι ενδελεχής και μάλιστα οι εταιρείες έχουν αφαιρέσει πολλές από τις ύποπτες ουσίες που χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν, εξειδικεύοντας ακόμη περισσότερο τα αρώματα που προορίζονται για άτμισμα.
Επίσης είπε ότι προβλέπεται έλεγχος στα νόμιμα εμφιαλωτήρια με βάση τη νομοθεσία για τη λειτουργία τους. Τώρα αν το κράτος δεν έχει το προσωπικό να κάνει τους ελέγχους αυτούς ή κυκλοφορούν υγρά από μη αδειοδοτημένα εμφιαλωτήρια-παρασκευαστήρια είναι άλλο θέμα. Το δεύτερο μάλιστα το απέκλεισε αν τα υγρά προέρχονται από τους χονδρέμπορους.
Αν πάλι με τον έλεγχο των υγρών εννοούμε να γίνεται στο τελικό μείγμα ενός snv ας πούμε, ε αυτό δεν νομίζω ότι είναι εφικτό. Τι να ελεγχθεί εκεί? Αν αλληλεπιδρά με επισφάλεια το cotton candy με το ry4d ας πούμε και αν θα έπρεπε το ένα άρωμα να μην συνδυάζεται με κάποιο άλλο γιατί θα συμβεί αυτό ή το άλλο "κακό"? Αν φτάσουμε τις απαιτήσεις σε τέτοιο σημείο, μάλλον το επόμενο βήμα θα ήταν η απαγόρευση των αρωμάτων γενικώς, μιας και τέτοιου είδους έλεγχος είναι μάλλον αδύνατον να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #116 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:11 »
[member=13664]Ribot[/member]

Μα φυσικά δυστυχώς οι - πέραν ελάχιστων εξαιρεσέων - καλοπροαίρετες αιτιάσεις των συν-σχολιαστών εδώ κάπου εκεί θα οδηγούσαν στο τέλος. Στην μετατροπή του αρχικού ερωτήματος του παρόντος thread σε "Ατμίζετε αρώματα (που πλέον είναι απαγορευμένα με ή χωρίς εισαγωγικά) ή σκέτη βάση με νικοτίνη?"


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #117 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:14 »
Ανοίχτηκε ενα νήμα με "χαλαρό" θέμα το οποίο κοντεύει να καταλήξει σε ανατολικό ζήτημα.
Απλά ερωτήματα όμως που προκύπτουν απο τον διάλογο και παραμένουν στο θέμα του νήματος,οσο είναι εφικτό αυτό,νομίζω δεν είναι κακό να γίνονται.
Προσωπικά δεν γνωρίζω ποιός είναι ο [member=17565]trandism[/member] και όσο κι αν μου αρέσουν αυτά που γράφει,γιατί ίσως με καθησυχάζουν οτι όλα πάνε καλά,γεννούν κάποια ερωτήματα με την κοινή λογική,πιστεύω.
Οχι για αντιπαλότητα και εξυπνακισμούς αλλά για ενημέρωση.

Και αφού με πρόλαβε ο φίλος μας...εμπειρικά να κρίνω τι;Αν μου αρέσει στη γεύση καλύτερα το παλιό ή το νεο υγρό;
Το ερώτημα είναι ποιό απο τα δυο είναι ασφαλέστερο και πως θα το καταλάβουμε αυτό,οχι ποιό είναι πιο νόστιμο κτλ.

Καλά....με έχετε προσπεράσει ήδη μέχρι να γράψω αλλά θα το ποστάρω έτσι γιατί κόπιασα να το γράψω! :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα &quot;απαγορευμένο&quot; υγρό;
« Απάντηση #118 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:20 »
Μόνον εμπειρικά. Όπως και πρακτικά σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα από διαφορετικές εποχές. Από ένα Coil Glaze έτοιμο του 2016 ατμίστε 50ml σε ένα coil και ατμίστε και 50ml από ένα mix and vape Coil Glaze του 2018

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
Τι είπες τώρα...τανκακι κι αντίσταση - βαμβάκι κι ατμοποιητη μαζί..
Χαχα για τα έτοιμα λέω

Tapatalk user

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα ατμίζατε σήμερα ένα "απαγορευμένο" υγρό;
« Απάντηση #119 στις: Οκτωβρίου 18, 2018, 12:27 »
Η σύγκριση με τα Windows έγινε ως προς το "beta testing". Η δική σου με την ηρωίνη έγινε ως προς κάτι άλλο.
Το "κάτι άλλο" της ηρωίνης έγινε με βάση το επιχείρημά σου ότι και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, άρα κακώς ζητάμε έλεγχο στα ατμιστικά υγρά
Τα Alfa & Beta testing των λειτουργικών συστημάτων, γίνονται ΠΡΙΝ το προϊόν διατεθεί επισήμως σε όλους τους χρήστες.
Αν υπονοείς beta testing και στα υγρά, συμφωνώ 100%. Αυτό λες;


Άλλη σύγκριση που έγινε ήταν με τις μπύρες που ελέγχονται. Βέβαια, αυτός που έθεσε αυτό το παράδειγμα για κάποιο λόγο δεν στέκεται στο γεγονός πως όλες οι μπύρες, ελεγμένες και μη, περιέχουν κάτι πολλαπλάσια βλαβερό από όλα τα ατμιστικά υγρά που έχουν παραχθεί ποτέ. Αλκοόλ! Αλλά εκεί για κάποιο λόγο δεν τρέχει τίποτα. Το διακετύλιο να κόψουμε, το αλκοόλ δεν πειράζει.
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι το εξής:
Αφού για τις μπύρες που περιέχουν κάτι πολλαπλάσια βλαβερό από τα ατμιστικά υγρά (και για εμάς δεν τρέχει τίποτε για κάποιον λόγο), τότε κακώς διαμαρτυρόμαστε και θέλουμε έλεγχο των ατμιστικών υγρών! Αυτό βγαίνει διαβάζοντας ανάμεσα από τις γραμμές...
Αν ΔΕΝ θέλεις/υπονοείς αυτό, τότε γράψε ξεκάθαρα τι επιθυμείς για τα ατμιστικά υγρά.
Ο Ribot έγραψε τι εννοούσες για τον ποιοτικό έλεγχο των υγρών.Εγώ μπορεί να είμαι ολίγον τί μπουμπούνας και δεν έχω αντιληφθεί από εσένα κάτι τέτοιο, διότι στέκομαι σε κάτι που γράφεις, όπως τα πιο πάνω....  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix