vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 3 χρήστες
ZoeM, Milarepa, lagoudakis

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1215 στις: Αυγούστου 27, 2013, 22:38 »
Συμπεραίνω ότι είσαι ευχαριστημένος δηλαδή. Κάτι τελευταίο που το ξέχασα πριν. Διάβασα καπου ότι αυτό το καλώδιο έχει κάτι στη μέση που πρέπει να αφαιρεθεί. Είναι σωστο;

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1216 στις: Αυγούστου 27, 2013, 22:39 »
Εγώ επειδή το Provari και τα ηλεκτρονικά γενικά δεν είναι για στρώσιμο πήρα μηχανικό και τελείωσε το θέμα. Δεν αντικατέστησα τα προβάρια με μηχανικό απλά πήρα ένα φθηνό μηχανικό μόνο και μόνο για να στρώνω το mesh και το kanthal.

To καίω μια ανοιχτό, το τυλύγω, 2-3 βουτιές καυτό στο νερό για να γίνει σκληρό, ένα πέρασμα το σύρμα (βασικά καιω 2-3 μέτρα για να έχω) με το φλόγηστρο για καλύτερο τύλιγμα και με μέτα τυλίγω.

Με το μηχανικό το στρώνω όπως και να είναι (με προσοχή μην κοπεί) και μετά το βάζω στο Provari έτοιμο.

Μπορεί κανείς να το κάνει και χωρίς καθόλου κάψιμο. Τα mesh μου βγάζουν περίπου 3 μήνες ή και παραπάνω αλλά χρησιμοποιώ 5 Genesis συνέχεια οπότε μοιράζεται.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1217 στις: Αυγούστου 27, 2013, 22:51 »
Συμπεραίνω ότι είσαι ευχαριστημένος δηλαδή. Κάτι τελευταίο που το ξέχασα πριν. Διάβασα καπου ότι αυτό το καλώδιο έχει κάτι στη μέση που πρέπει να αφαιρεθεί. Είναι σωστο;


Αυτης της διατομης τα καλωδια δεν εχουν τιποτα μεσα, σε μεγαλυτερης διατομης υπαρχει αναμεσα ενα υλικο που εμενα στο ματι μου φανηκε οτι ειναι ναυλον σκοινι, δεν ξερω, παντως εχω μεινει ευχαριστημενος σε genesis με μεγαλη τρυπα mesh οπως aga-t(τον παλιο που βιδωνει η καμπανα του) και RSST

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1218 στις: Αυγούστου 27, 2013, 23:42 »
Εγώ λέω τώρα να πάρω ενα DID. Εχω ακούσει καλά λόγια.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1219 στις: Αυγούστου 27, 2013, 23:44 »
Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η επιλογη σου, δεν τον εχω αλλα εχω διαβασει τα καλυτερα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dinos35

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1220 στις: Αυγούστου 28, 2013, 00:06 »
http://mmvapors.com/page/default.asp?id=64&la=1&ctID=0&prID=1#.Uh0UOhbMfW5
Δέστο και η τιμη καλή μου φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1221 στις: Αυγούστου 28, 2013, 01:11 »
Εγώ επειδή το Provari και τα ηλεκτρονικά γενικά δεν είναι για στρώσιμο πήρα μηχανικό και τελείωσε το θέμα. Δεν αντικατέστησα τα προβάρια με μηχανικό απλά πήρα ένα φθηνό μηχανικό μόνο και μόνο για να στρώνω το mesh και το kanthal.
Αυτο που λες δεν το καταλαβαίνω.
Τι διαφορετικό προσφέρει το μηχανικό mod στο στρώσιμο της αντίστασης και του mesh σε σχέση με το provari;

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1222 στις: Αυγούστου 28, 2013, 01:17 »
Δεν πετάει error λόγω τυχόν βραχυκυκλώματος και όταν το αναβοσβήνεις(pulsing) δεν μπαίνει στο μενού  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1223 στις: Αυγούστου 28, 2013, 01:51 »
Το ότι πετάει error στα βραχυκυκλώματα εγώ το θεωρώ θετικό μιας που με βοηθά να τα εντοπίσω και να τα αντιμετωπίσω.
Όσο για το pulsing.. ασχολίαστο.. :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1224 στις: Αυγούστου 28, 2013, 03:31 »
Νομίζω ότι επειδή ακριβώς το provari παρέχει προστασία σε βραχυκυκλώματα είναι ιδανικό για το στρώσιμο της αντίστασης. Σε μηχανικό χωρίς προστασία κινδυνεύεις.
Εδώ το στρώσιμο του z-atty http://www.youtube.com/watch?v=ZxGfAmIcs70&feature=player_embedded#t=848


Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1225 στις: Αυγούστου 28, 2013, 04:17 »
Και όμως με μηχανικό το στήσιμο του mesh γίνεται πολύ ποιό εύκολο. Και εγώ ηλεκτονικό είχα (Nobacco Z) και κάθε στήσιμο ήταν ένα σκέτο μαρτύριο. Βραχυκυκλώματα, αντιστασεις που ανεβοκατεβαίναν και πεφτανε και κάτω από το 1.3 που δούλευε το mod, hot spots και δεν συμαζέβεται. Ακόμα και αν κάποια στιγμή δούλευε δεν ήταν σίγουρο ότι θα συνέχιζε εντάξει. Πολλές φορές μετα απο κάποιες ώρες πάλι κουλά.


Όταν πήρα μηχανικό το στρώσιμο έγινε απείρως ευκολότερο. Μέσα σε 2-3 λεπτά έτοιμο το mesh και συνεχίζει και δουλεύει απροβλημάτιστα αρκετές μέρες μετά. Όλα τα προβλήματα εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας και έχω κάνει πάνω απο 5 στησίματα  (όλα 2-3 λεπτών). Πιστεύω οτι αυτό συμβαίνει για έναν κυρίως λόγω, όπως και να είναι η αρχική κατάσταση του mesh/αντίστασης το μηχανικό θα δώσει τάση και σωστά, κάτι που το ηλεκτρονικό δεν κάνει. Και το βραχυκύκλωμα θα στρώσει και τα hot spots και ότι άλλο στραβό υπάρχει.


Για μένα πλέον το μηχανικό είναι μονόδρομος για το στήσιμο genesis ατμοποιητών. Μακάρι να το ήξερα νωρίτερα να είχα αποφύγει τόσα και τόσα μαρτυρικά και επίπονα στησίματα.

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1226 στις: Αυγούστου 28, 2013, 09:46 »
ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ..μηχανικο...με οσον το δυνατο πεσμενη μπαταρια..κανει για το mesh...ειδικα σε ατμοποιητες χωρις μονωτικο ειναι μονοδρομος...δε ειναι τυχαιο που κορυφαιοι μεσατοι..ειναι υβριδικοι...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1227 στις: Αυγούστου 28, 2013, 10:12 »
Συμφωνώ μεν με όλους, αλλά ...

Αν πετύχει η οξείδωση του πλέγματος, με ότι και να δουλέψεις τον πλεγματιστή θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα. ;) :)
Εκεί είναι που πρέπει να δωθεί έμφαση. 8)
(Edit: εκτός αν κάποιος θέλει να κάνει οξείδωση με το ρεύμα, οπότε χρειάζεται εκτός από προσοχή, μηχανικό μοντ με ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ μπαταρίες.)


Πλέον μετά από τόσα σεταρίσματα, μπορεί λέω, μπορεί και να πάρω κανένα e1 στο πρόβατο. Αλλά αν έχει γίνει σωστό χτίσιμο του σετάπ (με ότι περιλαμβάνει αυτό) ξεκινώντας από χαμηλά βολτ, θα δουλέψει από την αρχή. :) Ακόμη και σε ηλεκτρονικό μοντ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2013, 10:22 από demkoni »

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1228 στις: Αυγούστου 28, 2013, 10:24 »
Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος οξείδωση του mesh σεταρισμένο, εκτός και αν δεν έχει κάνει
σωστά την οξείδωση με το φλόγιστρο.
Τι πάει να πει " στρώσιμο " ? και γιατί να θέλει μηχανικό ?
Ίσως κάποιοι με vv ηλεκτρονικά που δίνουν ότι να ναι σε ρεύμα να έχουν προβλήματα.
11 μήνες πάντα με proVari που έχει σταθερά ρεύματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δεν πρόκειται.
Ξεκινάω χαμηλά volts για 0,5-1,0 ml και μετά πάντα είμαι κοντά στα 13-14 watts - άψογα.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #1229 στις: Αυγούστου 28, 2013, 10:34 »
Με το μηχανικό με καλή μπαταρία protected, την οποία με ψηφιακό φορτιστή την κρατάω σε όποια βολτ θέλω, το στήσιμο είναι απείρως ευκολότερο και δεν έχει "αν πετύχει η οξείδωση".


Giannis Pap,

Δεν χρειάζεται, απλά κάνει τα πράγματα πολύ πιο γρήγορα κι αν θες δεν καις καν το mesh η το ψευτοκαις. Ούτε να ξεκινάς από χαμηλά ούτε να παίζεις με μενού. Προσωπικά βαριέμαι αφάνταστα το "ξεκινάς από χαμηλά volt και ανεβάζεις" ή το να κάνω καλή οξείδωση στο mesh. Δυο Provari έχω και περιμένω κι άλλο ηλεκτρονικό αλλά το μηχανικό το πήρα γι'αυτό το λόγο μόνο. Το στήσιμο.

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2013, 10:42 από Jargon »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114033 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506020 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154144 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568088 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243228 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293415 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1547 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762182 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 968 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13843 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios