vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 5 χρήστες
Mimhsdr, Christos Z, Buliwyf, I.P, radios

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #600 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 15:29 »
Ασε χάμου το παχύμετρο και τσάκο μπατονέττα!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Είναι 2,5 χιλιοστά. Αν δέν μπαινει είσαι στα 2, αν μαίνει ισα ισα στα 2,5 και αν πλέει, υπολογίζεις αν εισαι στα 3 η 3,5 ας πουμε.
Μεχρι στιγμής δεν μας ετυχαν ενδιάμεσα νουμερα νομίζω. 2,7 ας πουμε ή κατι τέτοιο.


Ο κορμός ή το μπαμπάκι ?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #601 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 15:32 »
Ο κορμος προφανως.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #602 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 15:34 »
Το παρακάτω γεγονός έγινε τη στιγμή που συζητούσαμε όλα τα προηγούμενα.


Διάβαζα και έγραφα ατμίζοντας τον DID. Είχα ένα άλλο drip tip με αρκετά πιο στενή εσωτερική τρύπα σε διάμετρο από το μαμίσιο drip tip του DID. Ξαφνικά άρχισα να έχω μια μικρή μεταλλική γεύση (προϊόν φυσικά κακής τροφοδοσίας) σε κάθε τζούρα (η αλήθεια είναι ότι τον ζέστανα αρκετά). Πως μου ήρθε, ξαναέβαλα το μαμίσιο drip tip και ως δια μαγείας η γεύση (η τροφοδοσία) επανήλθε!!!!!! Απανωτή, στην απανωτή τζούρα, και όλα ΟΚ!!!!


Ε, ότι στην τροφοδοσία θα είχε σχέση και το drip tip δεν μπορούσα να το φανταστώ! :wall: :wall:

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #603 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 15:36 »
Είχε μαζέψει υδρατμούς που το είχαν φράξει για αυτό μόλις άλλαξες επανήλθε φυσιολογικά  ;)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #604 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 15:48 »
Αυτό που λες έχει λογική!!!!! Πιο μικρή τρύπα στο ντριπ, υπήρχαν και υγροποιημένοι υδρατμοί μέσα του, οπότε ακόμα πιο μικρή η τρύπα. Απλά δεν περίμενα ότι και το ντριπ θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα. Βρε ευτυχώς μου έκοψε να βάλω το δικό του ντριπ!!!!!! Είχα ετοιμαστεί να τον αδειάσω και να ψάξω για χοτ σποτ!!! Βέβαια σαν τελευταία λύση θα το έκανα αυτό μιας και η αντίσταση είναι σταθερή στα 2,1 Ω.


Εγώ άλλο αναρωτιέμαι. Μήπως ακόμη και ο αέρας που τραβάμε κατα τη διάρκεια της τζούρας βοηθάει στο πλέγμα να έχουμε καλύτερη τροφοδοσία? Σαν καλαμάκι δηλαδή!! :confused1:


Ξέρω ότι μπορεί να με κράξετε με αυτό που λέω, αλλά δεν πειράζει!!! :))

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #605 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 15:53 »
Από drip σε drip έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορά και φυσικά υπέρ του μεγαλύτερου
σε διάμετρο, πέραν από το σπείρωμα 510 !Γενικά αποφεύγω τα drips με "κλειστή" είσοδο.
Προσωπική άποψη για τους Genesis που έχω, θέλει drips όπως τα γυάλινα της murano.
Ας πουν και άλλοι την άποψή τους , μπορεί να είναι ιδέα μου  ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 16:01 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #606 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 16:13 »
Όσο είχα τον δικό μου μεσάτο δεν είχα ποικιλία σε επιστόμια... Τώρα που έχω 5-6 διάφορα έχω τον μεσάτο κουδούνι... Απο βδομάδα που θα βγάλουν σατινέ  ντιντ θα εκφέρω γνώμη επ αυτού....

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #607 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 17:33 »
Κάτι άλλο που παρατήρησα ειναι :
Με το μεταλλικό ντριπ η καμπάνα του ατμοποιητη ζεστενεται πολυ πιο αργά , δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει κάτι στην απόδοση . Λογικά η θερμότητα απο την καμπάνα περνάει στο χρήστη μεσω του ντριπ και το μεταλλικό ειναι πιο καλός αγωγός της θερμότητας , σε σχέση με το πλαστικό που έχω !

Για το πλέγμα σίγουρα παίζει πιο πολυ ρόλο η εξωτερική διάμετρος !
Αλλά στο ντουμανι παίζει ρόλο και η ποσότητα του μες.
Με λιγότερο μες έχουμε περισσότερο ατμο, αλλά αυτό μας αναγκάζει να έχουμε τυλιξει το μες πιο χαλαρά για να πετύχουμε τη διάμετρο που θελουμε ! Μάλλον το λιγότερο μες θερμενεται πιο εύκολα και μας δίνει έτσι και πιο αμμεσο αρπαγμα αλλά και περισσότερο ντουμανι . Το κακό με αυτό ειναι πως το μες έτσι ειναι πιο μαλακό και δυσκολεύει λίγο το στησιμο της αντίστασης ανάλογα και τον τροπο μας.
Πάντως ότι και αν έχω χρησιμοποίηση θέμα τροφοδοσίας δεν έχω , απλα κάνω το διαγώνιο κόψιμο η το κενό απο κάτω και μια χαρα.
Οποίος μπορεί να δοκιμάσει αυτό που είπα με τη λιγότερη ποσότητα μες να μας πει γνώμη !


Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #608 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 17:38 »
Εγώ παρατήρησα στην αρχή που τον πρωτοχρησιμοποιούσα ότι με διαφορετικό drip tip είχα διαφορά στην γεύση και στην απόλαυση της τζούρας που μου έδινε. Τα δοκίμασα όλα, αυτά που είχα (μην φαντάζεστε καμμιά δεκαριά διαφορετικά). Την καλύτερη γεύση/τζούρα, για μένα πάντα, την πήρα με το Gemini από το atmistuque και από το siam το slotted, με το siam να μου δίνει ελαφρώς καλύτερη.

Οσοι έχετε ποικιλία, δοκιμάστε να δείτε.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #609 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:03 »
ναι αλλα αυτα που λετε για το ντριπ τιπ, δεν καταλαβαινω πως εχουν σχεση με τζενεσις.."τεχνολογια"..
σιγουρα, αλλαζει η αισθηση και η γευση με το ντριπ τιπ που εχεις πανω, αλλα αυτο δεν το εχουμε παρατηρησει και στους αλλους ατμοποιητες? ??? (αν θυμαμαι καλα υπηρχε και ενα νημα εδω τριγυρω σχετικο)

Αλλα για να μπω στην κουβεντα σας ( ;D ), την καλυτερη αισθηση μου την εδινε το αγαπημενο μου γυαλινο ντριπ τιπ...που δυστυχως μας αφησε χρονους..μιας και εσπασε απο πτωση.. Γυρισα σε ss ξανα...και σε καθε τζουρα το θυμαμαι...

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #610 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:11 »
Ε δεν αντέχω, θα τη γράψω τώρα την κακία. :laugh1:
Πρώτα από όλα κύριοι από τούδε και στο εξής μην ακούσω κανέναν σε αυτό το νήμα να πεί ότι διαφορετικά σε τρύπες ανά ίντζα πλέγματα έχουν διαφορετική τροφοδοσία!!!! :tongue_smilie:  (12:18 that is incorrect. They both wick EQUALLY well)   Αφού το είπε αυτός, ΤΕΛΟΣ!!! Να πάει στο διάολο και η φυσική και τα τριχοειδή και όλα!!!


Μάλιστα έχω τόσο καιρό ο καημένος πλέγμα περίφραξης και ξοδεύτηκα να αγοράσω 325 πλέγμα!!!!! :wall:




H capillary action ή αλλιώς τριχοειδής δράση για να λειτουργήσει δεν έχει να κάνει τόσο με το υλικό που χρησιμοποιείται ως μέσο γιατί ούτως η άλλως θα ανεβάσει υγρό... Προφανώς η διαφορά στο πλέγμα έχει να κάνει με την ποσότητα που κάθεται μέσα στα κενα και προφανώς αναλογα τις τρύπες ανα ίντσα να χωράει περισσότερο ή λιγότερο υγρό με συμπέρασμα να ατμοποιείται διαφορετικά και αποτέλεσμα το δυνατότερο ή ελαφρότερο χτύπημα... Για ποιές φυσικές και σε ποιά πλέγματα περίφραξης αναφέρεσαι λοιπόν ?


Όσον αφορά στο Ζ που λες, ο αη βασίλης στο βίντεο κάνει παρουσίαση με provari οπότε αν αναφαίρεσαι στο βίντεο ξανακοίτα το...
Επίσης λέει ότι στα πρώτα ml (στον συγκεκριμένο ατμοποιητή πάντα) βολεύει να το δουλεύεις με το mesh κάτω και πράγματι παράλληλα στη γη μέχρι να στρώσει... Δεν λέει ότι είναι κανόνας για όλους τους μεσάτους... Είχα τέτοιο ατμοποιητή και όντως δούλευε ωραιότερα οριζωντιωμένος ή με μια μικρή κλίση.. Είπαμε τον έκανα κουδούνι όμως...
Απο εβδομάδα που θα έχω DID και θα κάνω τις δοκιμές μου θα έχω γνώμες και για 45 μοίρες και για κάθετα... Δεν είναι το ίδιο με όλους τους μεσάτους γιατί ο καθένας έχει τα κουσούρια του....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:25 από DaemonaS »

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #611 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:24 »
Κάτι άλλο που παρατήρησα ειναι :
Με το μεταλλικό ντριπ η καμπάνα του ατμοποιητη ζεστενεται πολυ πιο αργά , δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει κάτι στην απόδοση . Λογικά η θερμότητα απο την καμπάνα περνάει στο χρήστη μεσω του ντριπ και το μεταλλικό ειναι πιο καλός αγωγός της θερμότητας , σε σχέση με το πλαστικό που έχω !
Σωστός..το μεταλλικό drip tip επειδή είναι καλός αγωγός τις θερμότητας μοιράζεται η παραγόμενη θερμότητα στην καμπάνα και στο drip tip..επίσης λόγο μεγαλύτερης συνολικά επιφάνειας που έρχεται σε επαφή με τον αέρα η αποβολή της θερμότητας είναι και μεγαλύτερη και ποιο γρήγορη..βασικά δουλεύει σαν ψήκτρα το drip tip.
ΠΧ. Βλέπε αερόψυκτους κινητήρες...ο κύλινδρος έχει φέτες ψήκτρες που προεκτείνονται αρκετά από τον κύλινδρο..σχηματίζουν μεγαλύτερο όγκο για αποβολή θερμοκρασίας.
Για το πλέγμα σίγουρα παίζει πιο πολυ ρόλο η εξωτερική διάμετρος !
Αλλά στο ντουμανι παίζει ρόλο και η ποσότητα του μες.
Με λιγότερο μες έχουμε περισσότερο ατμο, αλλά αυτό μας αναγκάζει να έχουμε τυλιξει το μες πιο χαλαρά για να πετύχουμε τη διάμετρο που θελουμε ! Μάλλον το λιγότερο μες θερμενεται πιο εύκολα και μας δίνει έτσι και πιο αμμεσο αρπαγμα αλλά και περισσότερο ντουμανι . Το κακό με αυτό ειναι πως το μες έτσι ειναι πιο μαλακό και δυσκολεύει λίγο το στησιμο της αντίστασης ανάλογα και τον τροπο μας.
Πάντως ότι και αν έχω χρησιμοποίηση θέμα τροφοδοσίας δεν έχω , απλα κάνω το διαγώνιο κόψιμο η το κενό απο κάτω και μια χαρα.
Οποίος μπορεί να δοκιμάσει αυτό που είπα με τη λιγότερη ποσότητα μες να μας πει γνώμη !
Σωστός σε όλα τα παραπάνω..το έχω δοκιμάσει.
Αρπάζει πολύ εύκολα και με στεγνό tank αμέσως κοκκινίζει ολόκληρο το mesh.
Υποψιν εγώ κάνω χαμηλές αντιστάσεις όμως..με μεγαλύτερες ίσως να είναι διαφορετικό το αποτέλεσμα.

Επίσης όπως λέει και ο Γιάννης παραπάνω έχω παρατηρήσει και εγώ διαφορά με τα drip tip αλλά νόμιζα ότι είναι η ιδέα μου.
Καλύτερη γεύση είδα με drip tip με μεγαλύτερη είσοδο αέρα και με μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο.
Νομίζω ότι εξαρτάται άμεσα και με την τρύπα αέρα της καμπάνας.Εάν για παράδειγμα έχεις τρύπα καμπάνας 1.2mm παράγεις μια ποσότητα ατμού A σε συγκεκριμένο χρόνο B (ανάλογα την τζούρα του καθενός)
Εάν το drip tip είναι πχ στενή η είσοδος αέρα αναγκαστικά συμπιέζεται ο ατμός κατά την είσοδο στο drip tip και δεν είναι τόσο ελεύθερη η είσοδος του.Πρακτικά ψιλό καταργείται η μεγάλη τρύπα αέρα τις καμπάνας η δεν αποδίδει τα μέγιστα.
Τι να λέει αν έχεις τρύπα καμπάνας πχ 2mm αλλά το drip tip είναι 0.5mm..πάλι σφιχτή θα είναι η τζούρα.
Επίσης πιστεύω εάν είναι στενό το drip tip και γενικά σκαλώνει κάπου ο ατμός η τέλος πάντων αργεί να περάσει από κάπου...παραμένει περισσότερη ώρα εντός τις καμπάνας και του drip tip μειώνεται η θερμοκρασία του υγροποιείται και σχηματίζει πολύ ποιο εύκολα σταγονίδια στην καμπάνα και στο drip tip.
Κάπως έτσι το φαντάζομαι...το κάθε κομμάτι του ατμοποιητη είναι ένας κρίκος σε μια αλυσίδα..μικρότερος η λάθος κρίκος..διαφορετικό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #612 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:33 »
Πάντως έχει πολύ φάση αν το δει κανείς με προσοχή το θέμα σαν τρίτο πρόσωπο... Σε φυτιλάτους τέτοια σπουδή δεν έχω δει σε ολόκλητο το φόρουμ....

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #613 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:40 »
Μάλλον έχει να κάνει από το ίδιο το υλικό..το mesh.
Και την όλη φιλοσοφία του ατμοποιητη...δεκάδες επιλογές παραμετροποίησης.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #614 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:42 »
Μα ρε συ δαίμονα, δεν είναι λογικό να δουλεύει μόνο οριζόντια καλά και μόνο ο συγκεκριμένος. Νόμος της φυσικής είναι και δεν αλλάζει. Από την στιγμή και μετά που δουλεύουν τα τριχοειδή, δουλεύουν, τέλος.


Και τι εννοώ. Όλοι οι genesis δουλεύουν όπως όλοι οι υπόλοιποι. Η μόνη διαφορά τους είναι η τρύπα τους. Πιο μεγάλη τρύπα, πιο πολύ mesh, πιο καλή τροφοδοσία/ντουμάνι και τα λοιπά.


Δεν έχει λόγο ένας ατμοποιητής να χρειάζεται να δουλευτεί οριζόντια, εκτός αν είναι κακό το mesh. Η μόνη στιγμή που χρησιμοποιώ τον aga οριζόντια είναι όταν τον πρωτογέρνω για να βραχεί το mesh που καίω και λίγο να δω τις εκρήξεις να γελάσω. Δεν έχω λόγο να το ατμίσω έτσι όμως.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 505435 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8669 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567913 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243076 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293250 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1470 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762027 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 908 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3813 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13753 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 22075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis