vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

230 επισκέπτες, 0 χρήστες

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #585 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 11:37 »
Προσωπικά, αν ο ατμοποιητής μου δέν ατμίζει σωστά, και πρεπει να χρειαστεί να αλλαξω θέση, αλλαζω σετάρισμα. Κάτι δέν παει καλά!
Ασε τον Αη βασίλη.
Ασε και τον μπουσάρντο που τώρα ανακάλυψε τον τροχό.
περι τριχοειδών φαινομένων τώρα.
Το ιξώδες των υγρών που χρησιμοποιούμε, το καλύπτουν ολα τα πλέγματα που κυκλοφορούν, με ΄-σχεδόν- ίδια αποτελέσματα, αρκεί να γίνουν ίσως κάποιες αλλαγές στις διαστάσεις.
Αυτή ειναι τουλάχστον η δική μου εμπειρία, με υγρά απο 80% πιτζι έως 100% βυτζί. Ετσι κι αλλιώς επισκευάσιμοι είναι, ΠΡΕΠΕΙ να παίξεις λίγο μαζί τους. και να βρείς τί σε βολευει.
Ακόμα και αν καποιος ΝΟΜΙΖΕΙ οτι βλεπει διαφορά, ακόμα και αν αποδειχθεί οτι η διαφορά δεν υπάρχει, δέν παίζει κανέναν ρόλο! Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να ανακαλύψουμε με εξισώσεις ποιος εχει δίκιο. Οι παράμετροι παραείναι πολλές.
Εϊμαι ο πρώτος που θα παραδεχθώ οτι ισως εγώ απλά νομίζω οτι δέν βλέπω διαφορά. Ασε τον Αη βασίλη παραπέρα. Ας λεει τα δικά του. Κι εγώ γελασα οταν τον είδα να ατμίζει εξάλλου. :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Αυτο παντως που θα παίξει τον σημαντικότερο ρόλο στην εμφάνιση των τριχοειδών και την σωσ΄τη λειτουργία τους, είναι η διατομή του σύρματος που αποτελεί το πλέγμα.
Συνήθως είναι 25microns. Αλλα εχω δεί και πολύ περισσότερο.
Αποτέλεσμα στο χέρι, είναι η μεταξένια (ή όχι) υφή του πλέγματος.
Εχω δεί 325 πλέγμα που στεκόταν οπου και αν το εβαζες.
Ητοι, αποτελούταν απο πολλά αρκετά χοντρά σύρματα.
325 ήταν βεβαια, αλλα η απόδοσή του δέν ειχε καμμία σχέση με το 325 που είχα ήδη. Και ήταν εν μερει καλύτερη. Αλλα ηταν δυσκολοδούλευτο.
Σεντονιαζω για να καταλήξω στο εξής.
Οτι κατ εμέ δεν παίζει και ΤΟΣΟ σημαντικό ρολο το νουμεράκι του πλέγματου.
Δημαδή εχω δεί πολύ μεγαλύτερη διαφορά στην τροφοδοσία κάποτε μειώνοντας το πλάτος του πλέγματος κατα 2 χιλιοστά παρά αντικαθιστώντας το με αλλο νουμερο. Ητοι, όλα γίνονται! Και χωρίς να κανουμε υποχρεωτικά εξοδα για πλέγματα, και μαζεύοντας τόσο που θα φτάσουν και για τα εγγόνια μας.
Ολα βεβαια είναι ανοιχτά για πειραματισμούς. Και αυτό κανουμε ετσι κι αλλιώς! Αυτή είναι η χαρά του παιχνιδιού.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #586 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 11:41 »
Για να μην παρεξηγούμαι, δεν υπερασπίζω την άποψη ότι οι τρύπες του πλέγματος κάνουν τη σημαντική διαφορά. Συμφωνώ με αυτό που λες Urahara. :D  Edit : και Άλεξ.
Απλά όχι και equally. (12:18 του βίντεο) αν και δε μου αρέσει να παίζω με τις λέξεις ας μην ξεχνάμε ότι ο έν λόγω κυριούλης βρίσκεται σε ένα βίντεο της Provape και καμιά φορά στις διαφημίσεις, οι λέξεις παίζουν κι αυτές το ρόλο τους. :))


Για εμένα σημαντικό ρόλο έχει η τρύπα του πλέγματος στον ατμοποιητή, και ο τρόπος κατασκευής του πλέγματος (πάντα μιλώντας για την τροφοδοσία). (Με πρόλαβες Άλεξ.)


Το υλικό κατασκευής του πλέγματος, είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!!!!
Ευχαριστώ Άλεξ!! :respect:  Βγήκε και κάτι καλό από όλο αυτό :respect: :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 12:15 από demkoni »

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #587 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 11:58 »
Δεν νομίζω να μην ισχύουν όλα όσα λέγονται, αλλά νομίζω πως ισχύουν και άλλων
που λένε τα αντίθετα.
Όπως μπορεί και νομίζει ο καθένας με το σετάρισμα, αρκεί να υπάρχουν στοιχειώδεις κανόνες
καλής οξείδωσης και τον τρόπο τον φτιάχνει κανείς με τα πιστεύω του.
Άλλος θέλει 325 και άλλος με τα ίδια υγρά 400 και πάει λέγοντας.
Ποιος είναι λάθος ? κανείς ! και οι δύο ατμίζουν αξιοπρεπέστατα αλλά με διαφορετική ίσως
αίσθηση ατμίσματος και αυτό έχει να κάνει με τον ατμοποιητή-την καμπάνα-την οπή αερισμού-
την οπή του mesh- το ύψος-την διάσταση-το υλικό- τα watts και το ...υγρό  :)

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #588 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 12:19 »
Καλημέρα φιλαράκια!
 Με τον πρώτο μου genesis (DID) πήρα μαζί με τον ατμό και δύο κομμάτια mesh, ένα 325 κι ένα 400.
Ξέροντας ποιο είναι ποιο νόμιζα ότι μπορούσα και τα ξεχώριζα γι' αυτό και τα έβαλα μαζί σε ένα σακουλάκι αλλά ακόμα και τώρα βρίσκονται εκεί (ότι απόμεινε από αυτά) χωρίς να ξέρω ποιο είναι το καθένα.
Έτσι παίρνω στην τύχη ότι κάτσει και όλα δουλεύουν ρολόι!
Όπως το καταλαβαίνω αυτό που παίζει ρόλο στην μεταφορά του υγρού είναι το αόρατο κενό ανάμεσα στις δίπλες του ρολού.
Αυτές είναι που δημιουργούν το τριχοειδές αγγείο από το οποίο περνά το υγρό.
Οι τρύπες του mesh απλά λειτουργούν σα σκαλοπατάκια για να ''γαντζώνεται'' και να ανεβαίνει ευκολότερα.
Αν κάποιος δίπλωνε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο σε ρολό με τον κατάλληλο τρόπο και πάλι θα μπορούσε να μεταφέρει υγρό από το ένα άκρο του στο άλλο με οποιαδήποτε κλήση.
Έτσι λοιπόν το σημαντικό είναι το πόσο σφιχτό είναι το ρολό και όχι τόσο το μέγεθος και η ποσότητα των τρυπών.
Και ίσως γι' αυτό η μέθοδος του μες μέσα σε μες που εφαρμόζω καλύπτει όλα μου τα υγρά γιατί παρέχει ένα ευρύ φάσμα αποστάσεων ανάμεσα στις δίπλες.
  Όσο για την κλήση του ατμ/τή στο άτμισμα... DID και ξερό ψωμί! ΑΝΤΙΒΑΡΥΤΙΚΟΣ!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #589 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 12:27 »
Απλό μπράβο δεν φτάνει!!


Τα είπες όλα Σωκράτη!!!! Αυτά ακριβώς πιστεύω κι εγώ, αλλά δεν έχω τον τρόπο να τα πώ!!!! Για αυτό μιλάω για σπιράλ τύλιγμα στο πλέγμα.


Αν μπορούσα να εκφραστώ έτσι μπορεί να ήμουν κάτι άλλο. :tongue_smilie: :))


Αυτό που λες για το αλουμινόχαρτο....!!!!!! :thumpup:  Ας το σκεφτούμε και αλλιώς. Καλαμάκι μέσα στο καλαμάκι, μέσα στο καλαμάκι κ ο κ.


 :respect: :respect: 

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #590 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 12:42 »
Συμφωνώ σε όλα (εξ ου και το Bravo) με τον Σωκράτη και θέλω να προσθέσω κάτι που πιθανόν να δώσει άλλη διάσταση στην κουβέντα. Το αλουμινόχαρτο που έφερε ως παράδειγμα, πράγματι θεωρώ ότι θα μπορούσε να κάνει αυτό που λέει. Όμως, δεν θα μπορούσε να φέρει σε επαφή το υγρό μας με την αντίσταση. Αυτό λοιπόν, μας δίνει και μία άλλη παράμετρο την οποία πρέπει να διερευνήσουμε! Μήπως (και εδώ πιθανόν να κρύβονται και οι διαφοροποιήσεις σε ότι λέμε όλοι κατά καιρούς) τα διάφορα πλέγματα ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ κάποιο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ στη μεταφορά του υγρού από 'μέσα προς τα έξω' από ότι 'από κάτω προς τα πάνω'?????????

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #591 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 12:46 »
Τώρα σκέφτομαι να φτιάξω ένα mesh μέχρι τη δεξαμενή πετρελαίου του γείτονα αλλά δεν βρίσκω τόσο μακρύ φύλλο κι απ'την άλλη, κι αν βρω, σκέφτομαι πως θα περάσω το μες μέσα σε μες σε τέτοια μεγέθη!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:




Συμφωνώ σε όλα (εξ ου και το Bravo) με τον Σωκράτη και θέλω να προσθέσω κάτι που πιθανόν να δώσει άλλη διάσταση στην κουβέντα. Το αλουμινόχαρτο που έφερε ως παράδειγμα, πράγματι θεωρώ ότι θα μπορούσε να κάνει αυτό που λέει. Όμως, δεν θα μπορούσε να φέρει σε επαφή το υγρό μας με την αντίσταση. Αυτό λοιπόν, μας δίνει και μία άλλη παράμετρο την οποία πρέπει να διερευνήσουμε! Μήπως (και εδώ πιθανόν να κρύβονται και οι διαφοροποιήσεις σε ότι λέμε όλοι κατά καιρούς) τα διάφορα πλέγματα ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ κάποιο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ στη μεταφορά του υγρού από 'μέσα προς τα έξω' από ότι 'από κάτω προς τα πάνω' ??? ??? ???
Buliwyf υποκλίνομαι!!!  :respect: :respect: :respect:
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί ως τώρα!!!

Αποσυνδεδεμένος galaxias22

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #592 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 13:07 »
τελικα ρε παιδες πρεπει να ειναι σαν καλαμακι το mesh?....δηλαδη να εχει τρυπα στην μεση?....

ή τελικα δεν παιζει ρολο?

ρωταω για να μαθω ......ειμαι παααααρα πολυ νεος γενικα και ακομη πιο πολυ στους meshατους :yes:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #593 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 13:09 »
οι αποψεις διιστανται... ;)
εγω το κανω περισσοτερο σπιραλ, οπως αναφερθηκε παραπανω

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #594 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 13:18 »
Εγω το κάνω πολύ σφικτό
αλλά αφήνω στην μέση μια τρυπα ίσα να χωράει άνετα μια μικρή καρφιτσα

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #595 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 13:18 »
Ο ϊδιος ο Raidy, (ο "ανακαλυφτής" των Genesis, σεβασμό στο νεολογισμό παρακαλώ  :tongue_smilie: ) προτείνει ΠΟΛΥ σφιχτό πλέγμα, να μην έχει σχεδόν καθόλου τρύπα στη μέση.
Ολοι οι υπόλοιποι, προτείνουμε οτι μας εχει βολέψει περισσότερο. :tongue_smilie:
Οπως τα πάντα στους επισκευάσιμους, θελει ψάξιμο.
προσωπικά, προτείνω πάντα ωε εναρξη στους πειραματισμούς, πλάτος πλέγματος επι δέκα την διάμετρο της οπής.
Δηλαδή 2 χιλιοστά τρύπα? 20 χιλιοστά πλάτος. 3,5 χιλιοστά τρύπα? 35 χιλιοστά πλάτος.
Επαναλαμβάνω. ΟΧΙ ως κανόνα κανενός είδους, αλλα ως ΕΝΑΡΞΗ πειραματισμών.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #596 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 13:22 »
Κι εγώ νομίζω ότι δεν παίζει αυτό ρόλο... Έχω δοκιμάσει με τρύπα, με τρύπα γεμάτη με φιτίλι, mesh, και χωρίς τρύπα. Έχω την αίσθηση, ότι όλο το μυστικό είναι στην σωστή ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ διάσταση του τελικού φιτιλιού και όχι τόσο στο εσωτερικό. Πιθανότερα δε, να είναι καλύτερα χωρίς τρύπα, και με όχι ιδιαίτερο 'σφίξιμο' μεταξύ των στρωμάτων.

Αποσυνδεδεμένος galaxias22

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #597 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 13:27 »
σεβομενος ολες τις αποψεις.....καταλαβα οτι.....παιζεις και μαθαινεις......και σε αυτο θα προχωρησω.
Ωραιο κιαυτο με τον "κανονα"......πρεπει να ξεθαψω και το παχυμετρο απο τα εργαλεια...
Αποτι καταλαβα το mesh δεν ειναι "ακριβης επιστημη" που λεμε.....εχει μερικους γενικους κανονες.....αλλα προχωρας και μονος σου απο ενα σημειο και μετα.

Ευχαριστω παιδες......

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #598 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 13:29 »
Ασε χάμου το παχύμετρο και τσάκο μπατονέττα!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Είναι 2,5 χιλιοστά. Αν δέν μπαινει είσαι στα 2, αν μαίνει ισα ισα στα 2,5 και αν πλέει, υπολογίζεις αν εισαι στα 3 η 3,5 ας πουμε.
Μεχρι στιγμής δεν μας ετυχαν ενδιάμεσα νουμερα νομίζω. 2,7 ας πουμε ή κατι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #599 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 15:22 »
Ο μόνος λόγος που έκανα την τρύπα ήταν γιατι πίστευα ότι μπορεί να υπάρχει εξάτμιση από μέσα η οποία να χάνετε με σφιχτό μεsh. Δεν ξέρω αν ισχύει γιατί τώρα που έστρωσε η αντίσταση δεν βλέπω τίποτα τραγικό από ντουμάνι σε σχέση με πριν. Η μόνη φορά που είδα διαφορά σε ντουμάνι ήταν όταν αύξησα τις διαστάσεις του mesh που χρησιμοποιώ. Πάμε για 55άρι την επόμενη  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540923 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30855 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49936 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1133 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios