vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

213 επισκέπτες, 0 χρήστες

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #615 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:52 »
χμμμμμμ ας αναφέρω μερικές λεπτομέρειες... Το mesh το έχεις σαν καλαμάκι την εσωτερική τρύπα ή σφιχτό όσο πάει... Εξωτερικά εφάπτεται στην τρύπα που είναι χωμένο η είναι άνετο σε επίπεδο "ανακατώνω φασολάδα" ? Την τρύπα αναπλήρωσης υγρού την έχεις ανοιχτή η κέιστή και πόσο μεγάλη είναι και αν είναι κέιστή περνάει αέρας μέσα ή όχι ?
Σε κάλυψα απο παραλαγές για τις οποίες δεν ευθύνεται η οξείδωση του mesh ? Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που αμφιβάλλω αν μπορείς να αυτοματοποιήσεις τη διαδικασία και σε κάνει να απορείς κάθε φορά αν θα καταφέρεις να επαναλάβεις το στήσιμο την επόμενη φορά η πάλι θα ψάχνεσαι...




Και ένα ακόμη... Σαφώς και δεν δουλεύει μονο οριζόντια ο συγκεκριμένος, απλά λέω ότι ο ζεν προτείνει μέχρι να στρώσει το mesh να δουλεύει έτσι...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:58 από DaemonaS »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #616 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 18:54 »
Δεν διαφωνώ σε αυτά, αλλά μιας και όλοι έχουν τρύπα τροφοδοσίας τουλάχιστον, δεν τίθεται θέμα "αυτός ατμίζει καλύτερα οριζόντια" ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #617 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:01 »
Προσωπικά κάνω ποιο λεπτό το mesh από την τρύπα για να μπορώ να πετύχω χαμηλές αντιστάσεις.Πάντα έχω την τρύπα τροφοδοσίας κλειστή αλλιώς πάει το υγρό...
Ουδέποτε στέγνωσε το mesh επειδή είναι κλειστή η τέλος πάντων να υπάρχει κάποιο θέμα τροφοδοσίας.

Πλάγια μόνο στα τελειώματα του tank μόνο και μόνο για να βραχεί καλά το πλέγμα..μην φάμε και κανένα καψούλι. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #618 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:07 »

H capillary action ή αλλιώς τριχοειδής δράση για να λειτουργήσει δεν έχει να κάνει τόσο με το υλικό που χρησιμοποιείται ως μέσο γιατί ούτως η άλλως θα ανεβάσει υγρό... Προφανώς η διαφορά στο πλέγμα έχει να κάνει με την ποσότητα που κάθεται μέσα στα κενα και προφανώς αναλογα τις τρύπες ανα ίντσα να χωράει περισσότερο ή λιγότερο υγρό με συμπέρασμα να ατμοποιείται διαφορετικά και αποτέλεσμα το δυνατότερο ή ελαφρότερο χτύπημα...

Συμφωνούμε σε όλα!!!! Μαλίστα εγώ παραπάνω έγραψα.

Τώρα... Εάν το μοναδικό που παίζει ρόλο στο χτύπημα είναι οι τρύπες ανά ίντζα του πλέγματος, αυτό δεν το ξέρω. Απλά εγώ πίστευα ότι το χτύπημα είναι συνάρτηση του ποσού του υγρού που ατμοποιήται (άρα τροφοδοσία με όλους τους παράγοντες που την επηρρεάζουν) της τάσης που εφαρμόζουμε στην αντίσταση, της ποσότητας του αέρα που μπαίνει στην καμπάνα, τη θέση της τρύπας της καμπάνας, καθώς και το μέγεθος της καμπάνας.

Αυτό το υγρό για το οποίο μιλάς που κάθεται μέσα στα κενά, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να ανατροφοδοτηθεί? άρα μιλάμε για τροφοδοσία? τί διαφορετικό είπα δηλαδή εγω? είναι λογικό ότι αν αρχίζουμε να παίζουμε με τις λέξεις σήγουρα θα γίνει σπουδή το νήμα.


Μάλιστα έχω τόσο καιρό ο καημένος πλέγμα περίφραξης και ξοδεύτηκα να αγοράσω 325 πλέγμα!!!!! :wall: 
(Πλέγμα περίφραξης = κοτετσόσυρμα! :laugh1: :laugh1:  ( να είσαι καλά Knomax) :laugh1: )



Δυστηχώς ο γραπτός λόγος δεν βοηθά για να δείξω ότι δεν σοβαρολογώ σε κάποια πράγματα. Συγνώμη σου ζητάω DaemonaS, δεν το εννοούσα σοβαρά, πλάκα έκανα. :respect: :-[

να στρώσει... Δεν λέει ότι είναι κανόνας για όλους τους μεσάτους... Είχα τέτοιο ατμοποιητή και όντως δούλευε ωραιότερα οριζωντιωμένος ή με μια μικρή κλίση..

Ποτέ δεν το είπα αυτό!!!!!!!! Μάλιστα σε επόμενο πόστ έγραψα:

Εσείς αναφέρεστε σε Ζ?
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το βίντεο αναφέρεται στη χρήση του Ζ.


Τέλος πάντων συγνώμη σε όλους σας για το ύφος μου, δεν θα επαναληφθεί... Νόμιζα ότι υπήρχε κλίμα παρέας. Και πάνω σε αυτή τη βάση έγιναν τα σχόλιά μου. Αν είναι να παρεξηγούμαι θα αρκεστώ στα βασικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:51 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #619 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:14 »
Ηρεμία, ειρήνη, αγάπη, ανοξείδωτο πλέγμα.
Απο τον Συντονισμό.




Ρε σείς, είμεθα μια πολύ συγκεκριμένη μερίς πειραγμένων του φόρουμ.
οχι και μεταξύ μας ντε!!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :idiot1: :idiot1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:




Η φυσική εδώ, μας δίνει τις βασικές μονο κατευθύνσεις έτσι κι αλλιώς.
Είναι τόσες οι παράμετροι, που η δημιουργία έστω και χαλαρών κανόνων είναι αδύνατη.
Ασε που ο καθένας μας, μπορεί να δοκιμασει απο το μηχανάκι του αλλου, με το σετάπ στο οποίο ορκίζεται αιώνια αγάπη, και να το βρεί μούφα.


και λέγοντας αυτό, καταλήγω οτι όλα τα σετάπ σας είναι μούφα. μονο τα δικά μου αξίζουν!
 :wall: :wall: :wall: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #620 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:21 »
Κουβέντα κάνουμε βρε παιδιά..δεν είναι ανάγκη κανένας να αρκείται στα βασικά.
Κάποιος φορές και εγώ θα πω μια "λαλακια" που νομίζω είναι σωστή και θα με διορθώσουν ..κάποιες φορές θα πω κάτι σωστό.
Έτσι μαθαίνουμε εξάλλου.
Και μόνο που συμμετέχουμε σε αυτό το νήμα δείχνει ότι υπάρχουν ανήσυχα πνεύματα που ψάχνονται.
Ο καθένας παραθέτει απορίες,λύσεις,προτάσεις,προβληματισμούς,ιδέες ..κτλ.
Όλο αυτό είχε σαν αποτέλεσμα μια πολύ χρήσιμη βάση δεδομένων που λέγεται "Genesis Hints & Tips" έχουν βοηθηθεί πολλοί..όπως και εγώ στα πρώτα τους βήματα στο mesh..και πολύ πιθανόν εάν δεν υπήρχε να μην ξεκινούσαν καν.
Οπότε θεωρώ το να μείνουμε μόνο στα βασικά μόνο χασούρα θα έχουμε όλοι μας.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #621 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:29 »
Από τα βασικά θεωρώ να απαντήσω σε εσένα Άλεξ!!!!! :))


Αν τα σετάπ σου είναι τα καλύτερα, βάλε φωτό στο νήμα με τα σετάπ!!!!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:  Άντε μεγάλε , να σε δούμε κι εσένα!!! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #622 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:41 »
Μέχρι ποσο μεγάλη θα μπορούσε να είναι η τρυπα για το mesh?
Άσχετο με το ποσο mesh θα χρειαζόμασταν για το στήσιμο του.

Επίσης έβαλα καινούρια αντίσταση στον DID με σύρμα 0.26 Kanthal όμως.
6 σπείρες (4+2 μισές) 1.2Ω .
Προς το παρόν η γεύση έχει εκτοξευθεί...και ο ατμος..βελουδο. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:53 από Knomax »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #623 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:46 »
Μόλις επλυνα το πλέγμα να φτιάξω καινουρια αντίσταση !
Οπως ήμουν στο νυπτηρα και είδα τις σταγόνες του νερού δοκίμασα να ακουμπισω το μες πάνω τους, και παιδιά της "ρουφουσε "αστραπιαία πραγματικά τις εξαφανιζε!!! Το νερό ερχόταν στην κορυφή του μες σε ελάχιστο χρόνο ! Πραγματικά ανέβαινε σφαίρα , οταν ειναι στεγνό φαίνεται καθώς βρέχεται γιατι σκουρενει πιο πολυ! Το δοκίμασα σε εντελώς κάθετη κλήση και τροφοδοτεί σφαίρα!
Έκανα το ίδιο και με σταγόνες απο υγρο , πάλι την απορροφά αλλά σε πολυ περισοτερο χρόνο , πάλι κάθετα το μες.
Δυστυχώς δεν έχω άλλο μες απο 325 για να κάνω πειράματα ως το πιο ειναι καλύτερο σε θέμα τροφοδοσίας και σχέση pg VGA με νούμερο μες!
Πάντως έτσι εύκολα μπορούμε να δούμε πως τροφοδοτείται ένα πλέγμα σε σχεση με το πως το τυλιγουμε , το νούμερο και τα υγρα !
Θα κάτσω μια μέρα να τεσταρω ....

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #624 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:49 »
Η VG θέλει έτσι κι αλλιώς περισσότερο χρόνο..είναι θέμα ρευστότητας.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #625 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:51 »
@Anathema: ναι ρε συ..
εγω στο τελευταιο μου στησιμο αδειασα ολο το υγρο με το μπουκαλακι πριν φτιαξω την αντισταση, ωστε να εχω στεγνο μες για το σεταρισμα...Οταν πρωτοδοκιμασα το κουμπι εβγαλε αμεσως ατμο γιατι καπου ακουμπησε κατω στο τανκ καποια σταγονα και το ρουφηξε μεχρι πανω..

Απλα για το ατμισμα..θες καλη τροφοδοσια...γιατι εχουν μεγαλη καταναλωση σε υγρο..

50/50 το υγρο μου..

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #626 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:57 »
Δεν έχω καμία έχθρα και κανένα μίσος με κανέναν... Δεν μου αρέσουν οι τσακωμοί και με στεναχωρεί αν φαίνομαι να σκέφτομαι η να πράττω αντίθετα... Ίσως επειδή στον demkoni μίλησα σε ποιό προσωπικό επίπεδο να φάνηκε αυτό...
Λατρεύω τις εποικοδομητικές συζητήσεις που φέρνουν νέα και βοηθούν όχι μόνο όσους ανταλλάσουν κουβέντες αλλά και όσους τα διαβάζουν μετέπειτα... Έτσι σκέφτομαι και κάνω... Σιγά μην μπαίνω στο φόρουν 33 χρονών άνθρωπος γιατί δεν έχω τι να κάνω οπότε ας τραβήξω έναν τσακωμό...Διευκρινήσεις ζήτησα νωρίτερα μάλιστα έκανα και σκέψεις (κακώς δεν τις ανέφερα θα βοηθούσαν να καταλάβετε τις σκέψεις μου) ότι σε king size genesis ατμοποιητή θα βοηθούσε ενα πλέγμα περίφραξης οξειδωμένο στη λογική του mesh....

Συγνώμη και απο δικής μου πλευράς αν έδωσα να εννοειθει έχθρα κακία ή οτιδήποτε τέτοιο αρνητικό !!!

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #627 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 20:19 »
Από τα βασικά θεωρώ να απαντήσω σε εσένα Άλεξ!!!!! :))


Αν τα σετάπ σου είναι τα καλύτερα, βάλε φωτό στο νήμα με τα σετάπ!!!!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:  Άντε μεγάλε , να σε δούμε κι εσένα!!! :laugh1:





Και εγω τόσο καιρό περιμένω απο τον αλεξ φωτο!!
Αλλά άλλο βάρος και κύρος ειναι η φωτο απο το δάσκαλο ....
Θα ανεβάσει πιστεύω οταν θα έχει κάτι να μας πει αυτή η φωτο και όχι σαν και εμάς που ανεβάζουμε φορά παρτίδα ...
Αντε δάσκαλε ..... :respect:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #628 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 20:21 »
DaemonaS, ζητάω προσωπικά από εσένα συγνώμη, σε παρεξήγησα. :-[
Ούτε εμένα με βοήθησε ο γραπτός σου λόγος να καταλάβω τί εννοούσες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 20:56 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #629 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 20:53 »
Εγω 2 σεταρισματα εχω κανει με mesh 250 (δικο μου και  ενος φιλου)
Χωρις βρεξιμο. Μονο καψιμο σε ανοιχτο και μετα διπλωμενο. Χωρις καρφιτσα. Η τρυπα στην μεση απλα εγινε απο μονη της.
Ατμιζω vg και ουτε καψιλα πηρα, μονο γευση και ντουμανι
Πολυ απλη διαδικασια παιδια, μην το κανουμε πολυπλοκο και τρομαζουμε τους αρχαριους.
Κι εγω νεος ειμαι οπως ειπα και ειχα πανικοβληθει με το mesh γιατι μετα απο 1,5 χρονο ατμισματος, θελω πλεον κατι γρηγορο.
Θεωρω λοιπον οτι το mesh ειναι ο πιο γρηγορος τροπος.
Νομιζα οτι ηταν η τυχη του αρχαριου και το πετυχα αμεσα, αλλα και το 2ο που εφτιαξα μολις τωρα, μια απο τα ιδια. Ολα αψογα !!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30854 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357408 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11310 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1126 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios