vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 7 χρήστες
NikolaosKZ, Milarepa, nightdream, maprix, Buliwyf, sakissalonika, Sergios

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #570 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 21:53 »
Λέει λοιπόν ο αγαπητός/μισητός (αναλόγως γιατί και τα 2 εκφράστηκαν και όχι απαραίτητα σε αυτό το νήμα) κυριούλης ότι η διαφορά στο πλέγμα του mesh δεν παίζει ρόλο στην τροφοδοσία του υγρού και το πόσο παχύρευστο είναι αλλά στο χτύπημα... Αργότερα όταν βρω τον εν λόγω βίντεο θα το παραθέσω να το δείτε...


Δηλαδή : αν πάρουμε ένα πλέγμα με 50 τρύπες την ίντζα και ένα πλέγμα με 500 τρύπες στην ίντζα θα έχουμε την ίδια τροφοδοσία, ανεξαρτήτως πυκνότητας υγρού. :hmmm:  Ενταξ.... ΟΚ.


Κάνω το παράδειγμα έντονο μπάς και καταλάβουμε...Φυσικά και το σχόλιό μου δεν αφορά εσένα DaemonaS, αλλά τα λεγόμενα του κυριούλη. ;) 

Και... Τότε πότε έχουμε καλύτερη τροφοδοσία υγρού? ή πάντα έχουμε την ίδια? (Edit: αυτό που έγραψα σε αυτό το σημείο το παίρνω πίσω ήταν κακία. Γι αυτό το έσβησα)
Τώρα... Εάν το μοναδικό που παίζει ρόλο στο χτύπημα είναι οι τρύπες ανά ίντζα του πλέγματος, αυτό δεν το ξέρω. Απλά εγώ πίστευα ότι το χτύπημα είναι συνάρτηση του ποσού του υγρού που ατμοποιήται (άρα τροφοδοσία με όλους τους παράγοντες που την επηρρεάζουν) της τάσης που εφαρμόζουμε στην αντίσταση, της ποσότητας του αέρα που μπαίνει στην καμπάνα, τη θέση της τρύπας της καμπάνας, καθώς και το μέγεθος της καμπάνας. Κρίμα το διάβασμα που έριξα στο νήμα!!! :wall: :wall: :wall: :))

Εν αναμονή του βίντεο λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2013, 23:50 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #571 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 23:42 »
Στο βίντεο που μας ξεστράβωσε με την πυράκτωση των σπειρώνανε το λέει!
Ο Αη Βασίλης εχει δίκιο!
Αν μη τι αλλο, μπορείς με ενα νουμεράκι πλέγματος, χωρίς να ψάχνεσαι και πολύ, να βρείς το ιδανικό σου σημείο ανάλογα με το πλάτος που θα χρησιμοποιήσεις.
Ο βασικός κανόνας είναι οτι πολύ αραιό πλέγμα (χαμηλά νουμερα) μπορεί να μην ανεβάζουν πολύ αραιά υγρά. Αλλα εδώ απο δική μου εμπειρία, δεν μιλάμε για πολλή pG , αλλα για πολύ νερό.
Αλλα και πάλι, με αυξομείωση του πλάτους του χρησιμοποιούμενου πλέγματος, την βρίσκεις την χρυσή τομή.
Απο κεί και πέρα, ολα γίνονται ανάλογα με την όρεξη που έχει ο καθένας μας για πειραματισμό.
Ακόμα και οι πρώτοι πρώτοι πειραματιζόμενοι, εχουν διαφορετικές απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος rdperformance

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • ggts-odysseus-pilla-penellope
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #572 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 02:58 »
θελω να αρχισω δοκιμασω το mesh αλλα δεν εχω καταλαβει την προετοιμασια και οξειδωση του μπορει καποιος φιλος να βοηθηση η υπαρχει καποιο αναλυτικο βιντεακι  :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #573 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 03:00 »
Δές σε αυτό το νήμα!
Εχουμε πεί σχεδόν τα πάντα!!!!
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.0.html

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #574 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 03:04 »
Ειναι όλα εκεί που σου είπε ο Αλέξης !!!!!!
Αλλά και ένα ένα να πάρεις τα νήματα του καθε " μεσατου"
Ατμοποιητη πάλι θα τα δεις !!!
Φιλικά και καλη αρχή με το μες  :bye:

Αποσυνδεδεμένος rdperformance

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • ggts-odysseus-pilla-penellope
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #575 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 03:31 »
ευχαριστω πολυ παιδια λιγο μπερδεμα το βλεπω :(

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #576 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 03:38 »
Ειναι πιο εύκολο απ ότι φαίνεται !! Δοκίμασε και θα δεις αξίζει τον κόπο .
Η πρώτη φορά ειναι μέχρι να το στησεις και μετά :baby:
Και ότι θες τα παιδιά στο φόρουμ ειναι εγγύηση δεν αφήνουν κανέναν χωρις να τα καταφέρει ....

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #577 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 04:37 »
Θα έσκαγα αν δεν το έβρισκα... Δεν λέω κουβέντες στον αέρα και αν δεν αποδεικνύω αυτά που λέω αισθάνομαι ότι αυτο-ακυρώνομαι...


Από το 11:40 δείτε...


[youtube]ZxGfAmIcs70[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #578 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 10:44 »
Ε δεν αντέχω, θα τη γράψω τώρα την κακία. :laugh1:
Πρώτα από όλα κύριοι από τούδε και στο εξής μην ακούσω κανέναν σε αυτό το νήμα να πεί ότι διαφορετικά σε τρύπες ανά ίντζα πλέγματα έχουν διαφορετική τροφοδοσία!!!! :tongue_smilie:  (12:18 that is incorrect. They both wick EQUALLY well)   Αφού το είπε αυτός, ΤΕΛΟΣ!!! Να πάει στο διάολο και η φυσική και τα τριχοειδή και όλα!!!


Μάλιστα έχω τόσο καιρό ο καημένος πλέγμα περίφραξης και ξοδεύτηκα να αγοράσω 325 πλέγμα!!!!! :wall:


Θα πω επίσης το εξής: μα βέβαια δεν έχει σχέση το αν το πλέγμα είναι 325 ή 200 ή 500 στον Ζ!! Σε όποιο βίντεο έχω δει οι χρήστες του Ζ ατμίζουν με τη μπαταρία στο Θεό!!!! Οπότε είναι σίγουρο πως ότι πλέγμα και να βάλουν θα έχουν τροφοδοσία ΛΌΓΩ ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ!!!!(5:10 του βίντεο) (Μάλιστα στο ίδιο βίντεο ο κυριούλης προτείνει πως η καλύτερη θέση είναι με το πλέγμα από κάτω και ο ατμοποιητής παράλληλα με τη γη 9:25, προσέξτε και το slowdown  ;)  που λέει). Αν ατμίζουν με θέση 45 μοιρών σε σχέση με τη γη (η μπαταρία προς τα κάτω), όπως ατμίζω πχ έναν DID ;) , τότε να δουν τί χτύπημα θα έχει ο Ζ, από το καψούλι που θα τρώνε!!!!! (Ξέρω ... κι άλλη κακία!!! :tongue_smilie: )


Ας με συγχωρήσουν οι χρήστες του Ζ. Διάβασα αρκετά πλέον ΚΑΙ για τον Ζ και έψαξα και είδα και αρκετά βίντεο, μέχρι να φτάσω στο παραπάνω συμπέρασμα. Από ότι διάβασα ο Ζ έχει περί αυτού το θεματάκι του.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2013, 19:21 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #579 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 10:53 »
Μην γίνεσαι κακός. Εδώ οι άνθρωποι σχεδιάζουν νέο drip tip σε ορθή γωνία, για να κρατάνε ανάποδα το μοντ και να ατμίζουν χωρίς να γυρίζουν το κεφάλι τους  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #580 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 11:11 »
...πάντως γενικά στα βίντεο εξ Αμερικής, όταν ατμίζουνε Genesis type, έχουν μια τάση να τα κρατάνε σαν ...να πίνουνε μπύρα απ'το μπουκάλι!!!

Αν και σχετικά νεοφώτιστος στους Γενέσιους ατμοποιητές, ποτέ δε χρειάστηκε να γύρω περισσότερο τον ατμοποιητή μου, από παράλληλα με το έδαφος. Κι αυτό μόνο στις τελευταίες σταγόνες που απομένουν στο τανκ και δυσκολεύονται να βρουν το meshοκάλαμο.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #581 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 11:16 »
Πριν πάρω genesis, είχα διαβάσει αυτό εδώ το νήμα 2 φορές, ολόκληρο. Ηθελα πρώτα να δω κάποια πράγματα και μετά να αποφασίσω.

Δεν άκουσα κανέναν να αναφέρει ότι πρέπει να το γύρουμε. Εγώ ανάλογα την θέση άτμισης, το βάζω στην ανάλογη γωνία. Τόσο ψηλά θα το γύρω αν τυχόν και η θέση μου είναι τέτοια, δηλ. ημι-ξάπλα σε καρέκλα γραφείου, που το σώμα μου είναι υπό γωνία, για χαλάρωση. Οχι όλη την ώρα. Εκεί δεν γίνεται αλλιώς γιατί έχει τέτοια γωνία το σώμα.

Και εντελώς κάθετο να τον έχω, μια χαρά τρσβάει.

Αλλωστε και το 2ο βίντεο του busardo το διευκρινίζει αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #582 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 11:20 »
Εγω όπως και να το κρατάω την ίδια απόδοση έχει
 και καμία διαροή πλήν των υδρατμών

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #583 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 11:26 »

Εσείς αναφέρεστε σε Ζ?

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το βίντεο αναφέρεται στη χρήση του Ζ.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #584 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 11:33 »
Ενταξει, δεν ειναι μονο ο εν λογω κυριουλης που εχει πει οτι το νουμερο του μες δεν παιζει δα και τοσο ρολο (αρκετους εχω διαβασει να λενε οτι δεν παιζει καν ρολο). Προσωπικα, επισης δεν εχω παρατηρησει και καμια διαφορα...αλλα δεν το εχω τεσταρει και τοσο για να βγαλω συμπερασματα (με 2 νουμερα εχω παιξει μονο)..

Αυτο που εχω δει εγω, ειναι οτι οταν το στησιμο δεν ειναι καλο (στα πρωτα μου στησιματα) πρεπει να το εχω οριζοντιο για να εχει μια ανεκτη τροφοδοσια...αν το στησιμο ειναι καλο, οπως και να το κρατησω παλι αψογα θα δουλευει..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1113780 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 505573 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8692 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153986 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243102 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293278 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1486 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762051 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 919 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3824 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios