vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, ηλεκτρονικό τσιγαράδικο

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #540 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 14:38 »
Μπράβο του πάντως για το πώς εξήγησε την αλλαγή γνώμης.

Ας του στείλει κάποιος όλο αυτό το νήμα μεταφρασμένο στα Αγγλικά. Θα γίνει μάγος στους genesis.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #541 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 14:59 »
Το παράξενο είναι ότι μένει κοντά στον Zen... Αν δεν μπορεί να μάθει από τον zen, από που θα μάθει;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #542 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 15:22 »
Νάου άι γκετ ιτ...

Παιδιά, ερώτηση για μες:
Τι προσφέρει το 400άρι σε σχέση με τα "μικρότερα" (325,275 και κάτω); Κρατάει περισσότερο υγρό επάνω του; Βελτιώνει την τροφοδοσία; Υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσει κανείς 400ρι ή και 500ρι, έστω με pg (πιο...λεπτόρρευστα) υγρά;
Σημειωτέον ότι κάνω κυρίως 50/50 και στήνω το μες με τρύπα και με μικρότερο μες μέσα στην τρύπα (μες σε μες), σε κλώνο did, με το μες της συσκευασίας (το οποίο δεν ξέρω τι είναι) και μου δουλεύει απροβλημάτιστα. Τι λέτε, θα εχω καλύτερα αποτελέσματα με 400ρι και πάνω ή με 325 και κάτω;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2013, 15:42 από sao »

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #543 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 15:34 »
Οσο πιο παχυρευστα τα υγρα,μικροτερο το νουμερο σε mesh.
το mesh της συσκευασιας του κλωνου,ειναι 400.
Χωρις να ειμαι και ο πιο ειδικος,πιστευω οτι σε 325,θα τραβαει καλυτερα το υγρο σου.

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #544 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 15:42 »
Όσο πιο παχύρρευστα, τόσο μικρότερο. Το έχω διαβάσει αυτό. Το θέμα είναι αν βάλουμε "μικρό" σε λεπτόρρευστα, χάνουμε κάτι;

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #545 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 16:06 »
Θεωρητικά και τα παχύρευστα ανεβαίνουν τέλεια και σε μεγάλο νούμερο mesh καθώς τα τριχοειδή είναι ισχυρότερα. Αντίθετα τα πιο ρευστά υγρά δεν ανεβαίνουν σε πιο μικρό νούμερο mesh όπου τα τριχοειδή είναι λιγότερο ισχυρά.


Ο λόγος που λένε μικρότερο νούμερο για πιο παχύρευστα, από ότι έχω καταλάβει, είναι η υπερτροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #546 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 17:42 »
Τα παχύρρευστα ανεβαίνουν δυσκολότερα από ότι τα πιο ρευστά, σωστά; Άρα, αν τα τριχοειδή είναι ισχυρότερα στα μεγαλύτερα μες (διευκολύνοντας έτσι την άνοδο του υγρού), τότε θα έπρεπε να προτείνεται μεγαλύτερο νούμερο μες για τα παχύρρευστα υγρά και όχι το αντίθετο.
Με το ίδιο σκεπτικό, μικρότερο νούμερο θα οδηγεί σε υπότροφοδοσία και όχι σε υπερτροφοδοσία.
Εκτός κι αν παίζει ρόλο και η κάθοδος του υγρού.

Όπως το είχα καταλάβει, το πιο πυκνό μες ποτίζει δυσκολότερα, αλλά κρατάει και περισσότερο υγρό.
Αυτό που λες για τα τριχοειδή, δείχνει το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #547 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 17:48 »
Αυτό που λέω είναι ότι τα παχύρευστα ανεβαίνουν ευκολότερα και άρα σε πιο ισχυρά τριχοειδή μεγαλύτερη τροφοδοσία. Άρα όσο μεγαλύτερο το mesh (περισσότερες τρύπες) τόσο πιο μεγάλη η πιθανότητα υπερτροφοδοσίας. Γι'αυτό πιστεύω λένε μικρότερο mesh για παχύρευστο υγρό.


Ίσα ίσα που πιο πυκνό mesh πρέπει να έχει καλύτερη ροή σε όλα τα υγρά.


Από ότι έχω διαβάσει κιόλας, το πιο πυκνό (μεγάλο που λέω) ανεβάζει σε πιο μεγάλο ύψος (ή τουλάχιστον πιο γρήγορα) το ίδιο υγρό. Απλά τα λιγότερο παχύρευστα υγρά ανεβαίνουν πιο δύσκολα και έτσι γίνεται μονόδρομος το 400+ για καθαρά pg φάσεις.

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #548 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 18:04 »
Ξεκινούσαμε από διαφορετικά δεδομένα, γι'αυτό και η παρεξήγηση.
Τα πιο παχύρρευστα ανεβαίνουν ευκολότερα λες, ενώ εγώ θεώρησα ως δεδομένο ότι ανεβαίνουν δυσκολότερα.
Επειδή στο πολυκλαδικό τη φυσική τη σταματούσαμε από τη β' Λυκείου, οπότε δεν έχω τη θεωρητική κατάρτιση κι επειδή η απλοική λογική  μου, μού υπαγορεύει το αντίθετο (το χαρτί θα βραχεί δυσκολότερα από το μέλι απ'ότι από το νερό, όπως το'χω στο μυαλό μου), μπορείς να μου εξηγήσεις πού το χάνω;


Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #549 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 18:11 »
Τα τριχοειδή φαινόμενα βασίζονται στις δυνάμεις μεταξύ στερεού υγρού. Η επιφανειακή τάση του υγρού παίζει μεγάλο ρόλο. Οπότε δεν κοιτάς πόσο δύσκολα ποτίζει το χαρτί με μέλι, αλλά πόσο δύσκολα θα κατέβαινε το μέλι πάνω στο τζάμι σε σχέση με το νερό. Παράδειγμα αυτό βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #550 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 18:48 »
Συγκριτικό για τον DID ... Πετάγεται από το πουθενά και ο Z-Atty.;)

Sent from my HTC Explorer A310e using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #551 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 17:00 »
Μου την βάρεσε και όπως έπλενα το mesh είπα να ανοίξω τρύπα στην μέση (ενώ το είχα συμπαγές). Βλέπω ντουμάνι στον θεό τώρα. Σχετίζονται ή είναι η ιδέα μου;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #552 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 17:05 »
Μπα... Μάλλον επειδή καθάρισε το πλέγμα!!! :tongue_smilie: :))


Edit:  :confused1:  τώρα που το ξανασκέφτηκα!!!! Πώς μπορείς το ίδιο πλέγμα να το κάνεις και συμπαγές και με τρύπα? ή είχες άλλο πλέγμα μέσα το πλέγμα? :confused1:

Για να γίνει ένα πλέγμα με τρύπα, οι διαστάσεις του θα πρέπει πχ να είναι 30-35 mm X 40 mm. Ενώ ένα συμπαγές πλέγμα θα πρέπει να είναι πχ 70 mm X 40 mm :confused1: :confused1:
 
Ξαναedit: σβήνω το τιπ, συγνώμη αν είπα κάτι που έχω ξαναπεί, αλλά δεν θυμάμαι ούτε πριν λίγο τί έφαγα....... :confused1: τί έφαγα; :confused1: έφαγα; :confused1: :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2013, 18:07 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #553 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 17:23 »
μάλλον ανέβηκε σε διάμετρο . Πριν είχε κενό στην τρύπα του ατμοποιητη για το μες.
Άρα θα ανέβηκε και σε αντίσταση ίσως και σε βολτ και περνει και παραπάνω ντουμανια! (Υποθέτω)
Και σίγουρα ξεμπουκοσε και το πλέγμα με το πλύσιμο !
Ας μας πει ο ίδιος !

Dem: σαν σπιραλ το τυλιγεται απο μόνο του αν εννοείς χωρις τρύπα στο κέντρο και εγω έχω καλύτερη τροφοδοσία έτσι , κάπου το έχουμε ξαναπεί .
Αλλά και με τρύπα ποτε δεν είχα πρόβλημα σε βαθμό να μην μπορω να ατμισω , απλα έτσι έχει πάντα καλη τροφοδοσία να βαραμε όσες απανωτές θελουμε χωρις να στεγνώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2013, 17:39 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #554 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 17:34 »
Μπορεί να είναι η ιδέα μου λόγο ξεμπουκόματος. Η αλήθεια είναι ότι το υγρό που έκανα αφήνει και πολλά υπολείματα. Τα βλέπεις δηλαδή μέσα στην καμπάνα. Αυτό που κάνω τώρα αφήνει στα 50ml όσα το άλλο στα 20. :))


Όσο για την τρύπα και τις διαστάσεις του mesh, όσο θες το σφίγγεις ρε συ. Δεν θα φάω όλη την μέρα να στρίβω για να βγει τόσο σφιχτό που να χωράει σωστά στα 3.1mm όταν έιναι 46x40. Απλά το στρίβω αρκετά για να το πετύχω. Θα δοκιμάσω στα 60 την επόμενη, απλά για να δώ τι θα βγει από θέμα ντουμανιού.


Το μόνο που έκανα τώρα ήταν να το ξαναστρίψω με τον συνδετήρα μέσα και απλά το έστριψα λίγο πιο σφιχτά σε σχέση με όταν το είχα συμπαγές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341948 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206246 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540932 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30856 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49937 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596903 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192804 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1136 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591375 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios