vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

192 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mulder, sakissalonika, Tem, Mantis039

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #525 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 19:40 »
Για την τροφοδοσία έχω παρατηρήσει :
Οσο πιο πολυ πλάτος έχουμε στο πλέγμα τόσο καλύτερα , και για να μην ανέβουμε πολυ σε διάμετρο ( αν δεν θελουμε ) κάνουμε την τρύπα στο κέντρο  του μες πολυ μικρή η και καθόλου τρύπα !
Αλλά σίγουρα βοηθάει το ΔΙΑΓΩΝΙΟ κόψιμο στο μες στην πλευρά που θα μπει μέσα στη δεξαμενή ! Με αυτόν τον τροπο βρέχονται ταυτόχρονα όλα τα επίπεδα "στρωσεις" στο κυλινδρικο μες και έχουμε πολυ καλή τροφοδοσία! Για τον παραπάνω λόγο και όχι για κάτι κυκλοφορία αέρα και τέτοια που έχω διαβάσει !
Ερχονται όλες η στρωσεις σε επαφη με το υγρο ενισχύοντας έτσι το τριχοειδες
Φαινόμενο !

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #526 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 19:51 »
Συμπλήρωμα στο πάνω σχόλιο:  :bye: Στάθη


Αν τοποθετήσεις το πλέγμα 1-2 χιλιοστά πάνω από τον πάτο του ατμοποιητή, έτσι ώστε να μην ακουμπάει κάτω δηλαδή, και να μην κοπεί διαγώνια, πάλι η τροφοδοσία καλή είναι. Έχω διαβάσει σε κάποια σχόλια ότι το υπερβολικά διαγώνιο κόψιμο, μπορεί να προκαλέσει υπερτροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #527 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 20:05 »
Συμφωνώ , και οταν δεν ακουμπήσει κάτω το πλέγμα για τον ίδιο λόγο έχουμε καλη τροφοδοσία , το υγρο έχει πρόσβαση σε όλες τις στρωσεις του πλέγματος !
Έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα με δυο τρόπους αλά για τον ίδιο λόγο !

Κωνσταντίνε στο νήμα με τις φωτο εκεί που έβαλα μια κατα το κάψιμο φαίνεται το διαγώνιο κόψιμο που χρησιμοποιώ προσωπικα !


Και κάτι άλλο :
Κάπου είχα πει οταν καψουμε το σύρμα για το ακριβώς ίδιο στήσιμο χωρις κάψιμο παίρνουμε λίγο παραπάνω αντίσταση (0.1-0.2 Ω )
Παρατήρησα και κάτι άλλο : στο καμένο σύρμα μετά απο λίγα μλ συνεχίζουμε και έχουμε μια μικρή άνοδο στην τιμή της αντίστασης πχ αν ξεκινήσω με 1.9 μετά λίγα μλ θα παει 2 -2.1 Ω
Αν δεν καψω το σύρμα έχω πτώση στην αντίσταση! Αν πχ ξεκινήσω με 2 θα πάω 1.8-1.9 μετά απο λίγα μλ.
Θέμα οξυδωσης δεν ειναι το κάνει πάντα και στο ίδιο πλέγμα !

Σημείωση : μιλάω για κανθαλ πάντα μόνο αυτό έχω δοκιμάσει !
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2013, 20:24 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #528 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 21:41 »
Οι ευθυγραμμίσεις έγιναν με τη χρήση του δίσκου λείανσης ενός... μηχανακίου από Lidl (για μοντελισμό και συναφείς εργασίες). Κατά τα λοιπά, εφάρμοσα τις συμβουλές σας για τις οποίες και σας ευχαριστώ.
Φαγώθηκε η καμπάνα του κλώνου Did, η οποία είναι μάλλον επινικελωμένος χαλκός (φαγώθηκε εύκολα και από κάτω ξεπρόβαλε το... μπρουτζί χρώμα του).
Ο έτερος ευθυγραμμισθείς δεν ήταν genesis (Φοίνιξ), αλλά ήταν αρκετά  ανθεκτικότερος, οπότε ίσως και να είναι ατσάλινη η καμπάνα του.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #529 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 21:56 »
Ελπίζω να τον έχεις βράσει αλλιώς δεν θα έχεις και τις καλύτερες εντυπώσεις με την πρώτη τζούρα από genesis.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #530 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 16:03 »
Προσωπικά δεν τον έβρασα. Τον έπλυνα όμως καλά με ζεστό νερό. Δεν είχα μεταλλική γεύση ιδιαίτερη και την απέδωσα στο φρέσκο mesh.


Demkoni δίκιο έχεις, έτσι ακριβώς είναι το mesh μου. Από κάτω είναι λίγο "κούφιο" σαν κώνος. Ακουμπάει ωστόσο τον πάτω του tank και μάλλον γι'αυτο έχω τροφοδοσία μέχρι τέλους. Από την στιγμή και μετά που είναι έτσι το mesh δεν χρειάζεται να αφήνεις κενό καθώς περνάει μέσα από το mesh το υγρό καθώς μιλάμε ουσιαστικά για 1/2 στρώσεις στο κάτω μέρος. Πρέπει να στεγνώσει τελείως για να καταλάβεις ότι πάει στραβά κάτι.


Επίσης να επισημάνω ότι έτσι βγαίνει ένα σφιχτοστριμένο mesh όπως και να το κάνεις. Ότι και αν τυλίξεις βγαίνει λίγο κωνικό στο κάτω κάτω. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μην το ισιώσεις πολύ.


Και φυσικά να αναφέρω ότι αυτό το κάνω κατά τύχη από το προηγούμενο στήσιμο. Δεν είναι ότι το σκέφτηκα πριν το κάνω. Απλά οδηγούμαι σε αυτά τα συμπεράσματα τώρα που το ανέφερες και άρχισα να το σκέφτομαι  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #531 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 20:26 »
Είδες!!!! Κόβει το μάτι μου!!!!


Και να μην το ακουμπήσεις στον πάτο, πάλι θα μαζεύει όλο το υγρό :yes:  αρκεί να είναι 1-2 χιλ ΜΟΝΟ πάνω από τον πάτο. Πίστεψε με, ΑΚΟΜΗ καλύτερη τροφοδοσία.


Άσε που είναι πολύ εύκολο να γίνει. Στον DID, αντί να κόψω το πλέγμα στο ίδιο ύψος με το μήκος του θετικού πόλου, κόβω 1-2 χιλιοστό πιο κάτω, οπότε μετά, φτιάχνοντας την αντίσταση, φροντίζω να έχω το πλέγμα στο ύψος του θετικού πόλου. Οπότε λογικά αυτό το κενό πάει από κάτω.


Αν θα είχα σκοπό να το ακουμπήσω τότε ίσως και να έκοβα σε μικρή γωνία το πλέγμα από την κάτω πλευρά για τους λόγους που αναφέρει ο Anathema πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #532 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 20:32 »
Σε αυτό,το να μην ακουμπά μέχρι κάτω, συμφωνώ και εγώ...
Το καλύτερο μες που έχω φτιάξει μου βγήκε τυχαία λίγο πιο κοντό (από μη καλά υπολογισμένο κόψιμο). Η τροφοδοσία που είχε ήταν η τέλεια για μένα. Από τότε το σηκώνω το μες λίγο, πριν τυλιξω αντίσταση..

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #533 στις: Φεβρουαρίου 02, 2013, 21:05 »
Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορα mesh 235 στον DID συγκεκριμένα. 2.9X4 διαστάσεις 1.5 χιλιοστό τρύπα στο καλαμάκι,1-2 χιλιοστά απόσταση από τον πάτο και κομμένο διαγώνια.

Παρατήρησα καλύτερη τροφοδοσία..
Επίσης κάποιες μικρές διαπιστώσεις από τα mesh που έχω χρησιμοποιήσει.

Mesh 400:Δουλεύεται σχετικά δύσκολα και είναι αρκετά μπελαλίδικο στην οξείδωση του.Με VG σκέτη που κάνω δεν είχα και την καλύτερη τροφοδοσία χωρίς να αλλάξω κάτι στο set up μου.(Δεν συνιστάται σε όσους χρησιμοποιούν γκαζάκι για καφέ)

Mesh 325:Δουλεύεται κανονικά χωρίς να είναι ιδιαίτερα απαιτητικό στην οξείδωση του.Κανονική τροφοδοσία.
(Εάν δεν είστε βιαστικοί οξειδώνεται άνετα και σε γκαζάκι χωρίς προβλήματα.)

Mesh 235:Πολύ εύκολο στο δούλεμα του επειδή είναι πολύ μαλακό.Ο χρόνος που χρειάζεται για να οξειδωθεί μειώνεται δραματικά..οπότε προσοχή μην το χαλάσετε.
Τροφοδοσία..για εμένα τέλεια.
(Συνιστάται σε όσους χρησιμοποιούν γκαζάκι για να οξειδώνουν mesh.)


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #534 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 13:11 »
Ο Πής Μπουσάρνδος ανακάλυψε τον τροχόνανε.
Και δικαιώνει και τον DID που τον ψιλοέθαψε σε προηγούμενο ρηβγιού. Πάλι καλά!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1xmYklqnQ0M&feature=em-uploademail[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #535 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 13:25 »
κοιτα να δεις που θα μας γινει και pusardo φανατικος μεσακιας! :laugh1:
βουνο με βουνο δεν σμηγει! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #536 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 13:32 »
Τι να μας πει μωρε ο καρτοτανκάκιας!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #537 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 13:33 »
ποσο μ'αρεσουν αυτες οι εκφρασεις του pusardo οταν καταφερνει κατι....  ;D



και μου αρεσουν οι ανθρωποι που αναθεωρουν τις αποψεις τους.. Ποσες φορες ειπε το "now I get it"?

Περα απο αυτα... 1,1ωμ ? ??? λιγο χαμηλες του βγαινουν..γιαυτο χρησιμοποιει μονο μηχανικο μοντ..
Αντε και σε μεγαλυτερες Φιλ...να τους βαζεις και στο προβαρι σου...  ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #538 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 13:54 »
Δείτε την αντίδρασή του στο 4:01 και μετά όταν τον τίναξε πίσω ο DID :laugh1: :laugh1: :lotpot:


Τώρα μάλιστα!!!!!! DAMN!!!!


Βέβαια συμφωνώ ότι η αντίσταση είναι χαμηλή αλλά η αρχή είναι το ήμισυ του παντώς!!!

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #539 στις: Φεβρουαρίου 03, 2013, 14:30 »
Τα είδε όλα με τον did αχχαχαχαχααχχα Η αλήθεια είναι ότι του άφησα ακόμα και εγώ που είμαι νέοπας tips στα πρόσφατα review του γιατί ο τύπος έκανε μακακίες :))  Άσε που το φλόγιστρο που χρησιμοποιεί είναι υπερβολικό... Είναι δυνατόν να οξειδωθεί σωστά κάτι με φλόγιστρο καταστροφέα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341991 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206286 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540995 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30879 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49978 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596949 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357469 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11361 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192830 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1188 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591413 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios