vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

114 επισκέπτες, 4 χρήστες
Giannis.B, george kotsopoulos, teo77, Doubt

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #510 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 03:20 »
Απλά έλεγα ότι είναι τόσο της πλάκας το ss του που τα αδύνατα είναι δυνατά και με σπιτικά εργαλεία και έφερα για παράδειγμα αυτό που έκανα. Πάντως από τότε που το έκανα έτσι τραβάει και την τελευταία σταγόνα από το tank  :D

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #511 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 07:24 »
Μώρε SS είναι, τι ποιότητα SS είναι δεν ξέρουμε. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο πάντως σίγουρα οπότε μπορείς σχετικά εύκολα να κάνεις πράγματα που κανονικά δεν γίνονται με σπιτικά εργαλεία.  :))  Εγώ άνοιξα την τρύπα του Aga W σε 3mm με το τρυπάνι. Τι να λέμε τώρα...  :laugh1:

3 χιλιοστά  :o :o :o :o :o :o :o

Άρη κακώς την άνοιξες τόσο , έπρεπε να αφαιρέσεις όλη τη καμπάνα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
αυτή δεν είναι τρύπα πλέον, είναι φως στο τούνελ  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #512 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 08:35 »
Πάτε καλά ρε παιδιά; Του mesh εννοώ φυσικά!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 :sfyrigma: :sfyrigma: :sfyrigma:
δεν ανοιξε την τρυπα αερισμου... αλλα του μες  ;)

Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #513 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 08:38 »
Ήταν μικρή  :tongue_smilie: δεν πέρναγε το καλαμάκι του φραπέ  :)) :)) :))

Προσωπικά αν ήταν να είχε μικρότερη τρύπα θα ήταν σαφώς καλύτερα μιας και όταν τον γέρνεις
παρότι έχω mesh 4 Χ 4,5 φάρδος ! έχει διαρροή, όχι πολύ αλλά έχει. Θα ήταν μάλλον χρησιμότερο
να ήταν πιο κοντά η τρύπα στον θετικό πόλο και σαφώς μικρότερη :)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #514 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 15:05 »
Η έμπνευση για τις διαστάσεις της τρύπας ήρθε από πολύ γνωστό ελληνικό ατμοποιητή τύπου genesis :P Κάτι ξέρουνε, σκέφτηκα, και κάθησα ένα απόγευμα και το έκανα. Και πράγματι, τουλάχιστον εμένα με έχει βολέψει για τα καλά. Στο επόμενο στήσιμο θα δοκιμάσω με τρύπα στο mesh να δώ μην έχει κάποια διαφορά. Το σίγουρο είναι ότι για την ώρα έχω το καλύτερο στήσιμο μου μέχρι τώρα και δουλεύει απλά υπέροχα.


Άσε που ήρθε και η τρύπα πιο κοντά στον πόλο. Μου πέρασε η όρεξη να πάρω ροδέλες.


Edit: Βασικά 3άρι τρυπάνι χρησιμοποίησα άρα η τρύπα είναι γύρω στα 3.1. Το καλό είναι ότι έτσι όπως είναι σχεδιασμένη η τρύπα του aga σου δίνει ουσιαστικά οδηγό για να την ανοίξεις παραπέρα και μάλιστα οδηγό για το 3άρι τρυπάνι.  :)) Όρεξη και νερό να έχεις να σβήνεις το τρυπάνι και την βάση αν και ακόμα καλύτερα να έχεις μια μέγγενη να το κρατάει όσο τρυπάς. Το τέλειο βέβαια είναι να έχεις κανένα κουμπάρο τορναδόρο αλλά που τέτοια τύχη  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2013, 15:18 από Atrum »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #515 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 15:16 »
Ροδέλες? ??? Washers εννοείς? :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :angel:
Ρε παιδιά γιατι σας φάνηκε περίεργο? 3,5 χιλιοστά είναι ο DID. Δίκιο εχει ο σύντροφος. και πάλι μικρότερος είναι!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #516 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 15:19 »
Δωσε μας μια φωτο με mesh μεσα να δουμε το μεγεθος της τρυπας συγκριτικα με το μες που φτιαχνεις..

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #517 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 15:28 »
To είχα σκοπό αλλά ντρέπομαι τώρα. Σήμερα έχει καθάρισμα βλέπεις. :tongue_smilie:  Ο άλεξ μου είχε πει να το κάνω από όταν το έφτιαξα αλλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι δεν θα πάει για πέταμα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #518 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 15:37 »
Γιατι να παει για πεταμα καλε...?
οι παραπανω "απορησαν" γιατι θεωρησαν οτι το εκανες στην τρυπα αερισμου...  ::) την τρυπα του μες και εγω μικρουλα την βλεπω..αλλα βολευομαι.
Τωρα αν εχεις τοσο καλυτερα αποτελεσματα... μπορει να μπω στο τρυπακι ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #519 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 15:59 »
Με 3,5 χιλιοστά τρύπας πλέγματος στον DID, από ότι έχω καταλάβει η τροφοδοσία είναι πάντοτε κορυφαία. Το κακό(?) είναι ότι με μεγάλη διάμετρο πλέγματος, βγάζει μεγάλες αντιστάσεις. Αυτός μάλλον είναι και ο λόγος των μεγάλων απαιτήσεων του DID σε ενέργεια. Αυτός πιστεύω όμως ότι είναι και ένας από τους λόγους που ο συγκεκριμένος ατμοποιητής είναι από τους κορυφαίους σε γεύση.


Ξέρω ότι είναι λίγο αυθαίρετα αυτά που λέω, αλλά... Ονειρο ζω μη με ξυπνάτε!!!! :laugh1: :tongue_smilie:


Επίσης άμα σου τη δώσει όπως εμένα χθές που δεν μπορούσα να τον γεμίσω από την τρύπα πλήρωσης γιατί έβγαινε το υγρό λόγο αέρα που είχε στο εσωτερικό του, μπορείς να βάλεις τη βελόνα του μπουκαλακίου μέσα στο πλέγμα και να τον γεμίσεις από το πλέγμα (αργά και σταθερά) με λίγο γερμένο τον ατμοποιητή και να παρακολουθείς το υγρό που βγαίνει από την τρύπα πλήρωσης να πηγαίνει προς το πλέγμα και αυτό να το ρουφάει μέσα σαν σφουγγάρι!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2013, 16:09 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #520 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 16:36 »
Ροδέλες? ??? Washers εννοείς? :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :angel:
Ρε παιδιά γιατι σας φάνηκε περίεργο? 3,5 χιλιοστά είναι ο DID. Δίκιο εχει ο σύντροφος. και πάλι μικρότερος είναι!

Ροδέλες ροδέλες , ελληνικά μιλάμε >:( ;D

Μας φάνηκε περίεργο διότι νομίζαμε ότι άνοιξε την τρύπα της καμπάνας ;)
Με 3,5 χιλιοστά τρύπας πλέγματος στον DID, από ότι έχω καταλάβει η τροφοδοσία είναι πάντοτε κορυφαία.


Ξέρω ότι είναι λίγο αυθαίρετα αυτά που λέω, αλλά... Ονειρο ζω μη με ξυπνάτε!!!! :laugh1: :tongue_smilie: 



Και εγώ εδώ και μία μέρα τα έχω καταλάβει αυτά.

Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις σε αρκετά πράγματα 8)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #521 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 17:17 »

Ο demkoni έχει απόλυτο δίκιο σε όσα είπε. Πιο μεγάλο mesh, πιο καλά τριχοειδή και άρα πιο καλή λειτουργία. Γι'αυτο πλέον αδειάζει το τανκ χωρίς να καταλάβω ότι θέλω υγρό, αν δεν κοιτάξω. Επίσης όμως πιο μεγάλες αντιστάσεις και άρα πιο μεγάλη κατανάλωση ρεύματος (γι'αυτο πήρα και άλλη 18650.... 4 έχω ο αθεόφοβος... χαχααχχα)

Μπα φίλε τσιβ, ο επιμένον... τρυπά :))  Σοβαρά σκυλομετάνιωσα που δεν πήρα απ'ευθείας τον did. Θα το φτιάξω το λάθος μου κάποια στιγμή.  :)


Urahara που να ήξερα ρε φίλε τι μπορει να πήγαινε στραβά μετά από την διάνοιξη του μετρό; Τελικά δεν πήγε τίποτα στραβα και δουλεύει τέλεια από τότε.


Τελικά κατά τη διάρκεια του καθαρισμού το mesh σκίστηκε κιόλας οπότε έστησα νέο, 46x40 325, χωρίς τρύπα, να οι φωτογραφίες αλλά δεν νομίζω να βγάλεις ακρή δυστυχώς.











Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #522 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 17:42 »
Μπράβο ρε φίλε τελικά έκανες πολύ καλή δουλειά :thumpup:

(γι'αυτο πήρα και άλλη 18650.... 4 έχω ο αθεόφοβος... χαχααχχα)

Μπα φίλε τσιβ, ο επιμένον... τρυπά :))  Σοβαρά σκυλομετάνιωσα που δεν πήρα απ'ευθείας τον did. Θα το φτιάξω το λάθος μου κάποια στιγμή.  :)


4?

Εγώ που έχω 12 :idiot1: :))

Δεν το μετάνιωσα καθόλου με τους αγάδες.
Ίσα ίσα που τους ευχαριστήθηκα κιόλας.
Και τους πούλησα - χάρισα και όλα goodys 8)

Αλλά ο did άλλη φάση :cigar: :cigar: :cigar:

Και είναι και πατεντιασμένος ο δικός μου με ελατήριο στο θετικό και άντε :bye:

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #523 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 17:50 »
Είναι μακράν η καλύτερη ατμιστική εμπειρία μου ως τώρα tsiv, αλλά απλά και μόνο που μπήκα στον κόπο να το κάνω σαν τον DID και πράγματι είναι καλύτερο έτσι, νιώθω άσχημα που δεν πήρα τον did αμέσως παρά είπα "και αν είναι τόσο δύσκολος ο genesis;". Αυτό μετανιώνω και τίποτα άλλο.

Γι'αυτό έλεγα νωρίτερα ότι το κουράζουμε πολύ με τα σεντόνια που γράφουμε και τρομάζουμε κόσμο. Είναι πολύ απλά τα πράγματα και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αρκεί να ξέρεις να στρίβεις αντίσταση, να έχεις φλόγιστρο και μπορείς να στήσεις genesis πανεύκολα.

Εγώ καταναλώνω 8 νομίζω..... αλλά δεν είμαι σίγουρος κιόλας... ίσως παραπάνω. Απλά είναι 2 θέσεων ο xstar οπότε δεν παίρνω παραπάνω. Όταν πάρω τον nitecore για να φορτίζω και τις AA μου τότε τα λέμε  :tongue_smilie:   Καλοάτμιστος ο did, tsiv!

Τέλος το off topic από εμένα :))

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #524 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 18:31 »
Οφ τόπιτς:
Αν συμφωνείτε και γίνεται, να μεταφερθούν αυτά τα μηνύματα που αφορούν τον DID στο νήμα του. Λέγονται νομίζω καλές κουβέντες και είναι κρίμα να μην είναι εκεί που ανήκουν.

Επίσης, να πω κάτι πέρα ως πέρα αληθινό (τουλάχιστον για εμένα). Κάνω πιό πολύ ώρα να στήσω ΙΑΤΤΥ με τα τερτίπια του, παρά DID. Το εργαλείο, απλά δουλεύει!!!!




Για να είμαι όν τόπικ σχετικά με τον τίτλο του νήματος. Αν το πλέγμα έχει ελάχιστα τη μορφή κώνου (προσοχή ελάχιστα!!!), βάλουμε την φαρδυά πλευρά μέσα στο τανκ και στην πιό λεπτή κάνουμε την αντίσταση, έχω παρατηρήσει ακόμη καλύτερη τροφοδοσία. Άσε που με αυτό τον τρόπο γλίτωσα από το χοτ σπότ της πρώτης από επάνω σπείρας. Αφήνουμε το πλέγμα 1-2 χιλιοστά πιό πάνω από τον πάτο, όταν ολοκληρώσουμε το στήσιμο της αντίστασης, χτυπάμε ελαφρά με το δάχτυλό μας από επάνω το πλέγμα, εκείνο παίρνει ελάχιστα προς τα κάτω, και έτσι ελευθερώνεται η επάνω σπείρα αν την έχουμε σφιχτή. Έχω την εντύπωση ότι το πλέγμα του Atrum έτσι είναι.



Atrum, τις φωτογραφίες με τους στημένους ατμοποιητές, εδώ ;) ;D


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15846.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2013, 19:27 από demkoni »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499075 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy