vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, stsoulos

Twitter

Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #105 στις: Μαΐου 17, 2014, 11:57 »
Δεν είμαι σε θέση ακόμη να μπορώ να πω με σιγουριά πως μπορώ να κόψω το ατμισμα και δεν ξέρω αν θέλω κιόλας να το κάνω γιατί όσο ατμιζω το θεωρό απόλαυση έστω και με μηδενική νικοτίνη .
για εμένα με μηδενική είναι σα να τρως ένα γλυκό ας πούμε η απολαμβάνεις ήρεμες στιγμές μετά από μια κουραστική μέρα ( χειμώνα μπροστά στο τζάκι , καλοκαίρι στην αυλή σου , στο μπαλκόνι σου, κάπου έξω  ) πίνοντας ένα ποτάκι. 


Εν πάση περιπτώσει … μπράβο σε αυτούς που έχουν τη θέληση και το αφήνουν στην άκρη :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #106 στις: Μαΐου 17, 2014, 14:26 »
Εγώ προσωπικά προτιμώ να μην επιβαρύνω τον εαυτό μου με την σκέψη ότι πρέπει να κόψω και το η.τ.. Βέβαια είμαι πολύ νέος ατμιστής ακόμα και βλέπω μόνο τα θετικά...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #107 στις: Μαΐου 17, 2014, 14:50 »
Το πρέπει είναι κακιά λέξη για μένα. Αν ΕΠΡΕΠΕ να κάνω ΗΤ και αν ΕΠΡΕΠΕ να το κόψω θα τίναζα τη στάχτη στο τασάκι και θα έλεγα "Βρε δε πα να λέτε..."

Όλα είναι θέμα να τα κάνεις και να γουστάρεις...

Αποσυνδεδεμένος fanis-leros

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Χωρίς καπνό,χωρίς ατμό........και μια χαρά.
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #108 στις: Ιουνίου 12, 2014, 04:18 »
Κατάφερα και εγω να κοψω το καπνισμα 3/2/2013 και την επομενη το πρωι να αρχισω το ατμισμα,αποκλειστικα, μεχρι τις αρχες του προηγουμενου μηνα 10/5/2014 οπου σταματησα και το ατμισμα μετα απο 15 περιπου μηνες.


Μεγαλη και πολυτιμη η βοηθεια του φορουμ, και των χρηστών , οφειλω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους,καλη δυναμη σε οσους φτασουν στο σημειο διακοπης και μην το βαζετε κατω,δεν ειναι ακατόρθωτο.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #109 στις: Ιουνίου 12, 2014, 08:26 »
Μπράβο και εγγράφως Φάνη. :thumpup:

Καλώς όρισες στο κλαμπ. :)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #110 στις: Ιουνίου 12, 2014, 16:50 »
Ωραίος φίλε! Ελα να βλεπω το κλαμπ να μεγαλωνει....

Αποσυνδεδεμένος amal

  • *
  • 12
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #111 στις: Ιουνίου 13, 2014, 18:24 »
Κατάφερα και εγω τελικα να κοψω το ηλεκτρονικο καπνισμα...πηγα να δοκιμάσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο ετσι για πλακα....το αγόρασα κατευθείαν  και εκοψα το κανονικο καπνισμα χωρις δευτερη σκεψη(υποψιν καπνιζα εναν old holborn λευκο καθε2,5 με 3 μερες)...μετα απο 3 βδομαδες εκοψα και το ηλεκτρονικο ισως λιγο πιο δυσκολα αποτι εκοψα μαχαιρι το κ.κ και πηγα στο η.κ.Οπότε ειμαι στην διαδικασια μονο να διαφημιζω το ηλεκτρονικο τσιγαρο για καποιον που στο πισω μερος του μυαλου του εχει να κοψει το τσιγαρο...ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες σας...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #112 στις: Ιουνίου 13, 2014, 18:46 »
Μπράβο amal!  :thumpup:
Επειδή τα έκοψες όλα σε χρόνο-ρεκόρ, θα ήταν ασφαλές να κρατήσεις το ηλεκτρονικό σε κατάσταση ετοιμότητας. Αν τύχει να σου λείψει κάτι, καλύτερο να ρουφήξεις μερικές τζούρες παρά να μπεις στον πειρασμό να πας περίπτερο.

Αποσυνδεδεμένος amal

  • *
  • 12
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #113 στις: Ιουνίου 13, 2014, 18:58 »
το γεγονος οτι υπαρχει το ηλεκτρονικο σε ετοιμοτητα αν τυχον δεν τα καταφερω ειναι αυτο που με βοηθησε να το κοψω!ευχαριστω για την συμβουλη!!!σιγουρα απο συναισθηματικης αποψης παντως μια συσκευη ηλεκτρονικου θα την κρατησω.το πως μυριζω και κυριως τους καπνιστες νομιζω θα με βοηθησει να κρατησω αυτο το αποτελεσμα...πραγματικα αναρωτιεμαι πως 12 χρονια μυριζα ετσι....επισης ψαχνω ενα υγρο σε περιπτωση που μουρθει με 0 νικοτινη απλα δεν βρισκω σκετικο θεμα μεσα στο forum....παιδια παντως δεν ειναι τοσο δυσκολο να κοπει λιγη αυτοσυγκρατηση θελει...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #114 στις: Ιουνίου 13, 2014, 19:14 »
....επισης ψαχνω ενα υγρο σε περιπτωση που μουρθει με 0 νικοτινη απλα δεν βρισκω σκετικο θεμα μεσα στο forum....

Ολα τα υγρα που ατμιζες μεχρι στιγμης μπορεις να τα βρεις και με μηδενικη νικοτινη.
Επισης στο φορουμ υπαρχει νημα εδω για αυτους που ατμιζουν υγρα χωρις νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #115 στις: Ιουνίου 13, 2014, 19:27 »
Και εμενα μου περναει απο το μυαλο μερικες φορες να σταματησω και το ατμισμα ιδιως τωρα που μου μυριζει πολυ ασχημα το κανονικο τσιγαρο, αλλα νιωθω οτι ειναι νωρις ακομα. Θα δειξει στο μελλον. Παντως μπραβο σε οσους καταφεραν να κοψουν και τα δυο.


Κατι αλλο, επανερχομαι λιγο στο γεγονος οτι εδω και κανενα μηνα πλεον μου μυριζει πολυ ασχημα το κανονικο τσιγαρο, σε σημειο να αναρωτιεμαι πως γινεται να μην το μυριζουν οι καπνιστες αυτο και φυσικα καταλαβαινω σε ποσο δυσκολη θεση εφερνα τους μη καπνιστες τοσα χρονια που καπνιζα μπροστα τους. Και συνεχιζοντας να επισημανω το εξης, οταν καποτε ειχα κοψει το κανονικο τσιγαρο και μαλιστα για 3-4 χρονια παντα μου αρεσε να το μυριζω ακομα και χρονια μετα, τωρα μου μυριζει πολυ ασχημα και μαλλον θα πρεπει να οφειλεται στο ηλεκτρονικο και τα φρουτακια που ατμιζω γιατι δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.

Αποσυνδεδεμένος amal

  • *
  • 12
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #116 στις: Ιουνίου 13, 2014, 19:40 »
πολυ πιθανον....δεν αντεχω με τιποτα την μυρωδια των καπνιστων....σε τετοιο σημειο που εχω αρχισει και λυπαμαι τον εαυτο μου τοσα χρονια που δεν το καταλαβαινα....επιση τις πρωτες μερες χρησημοποιησης η.τ.  λατρεψα τις μυρωδιες του σπιτιου μου!!!το κ.τ καταστρεφει τελειως την μυτη....πιστευω πως αν με καποιο τροπο δειχναμε στους καπνιστες πως ειναι να μυριζεις τοτε το  μεγαλυτερο ποσοστο καπνιστων θα το γυριζε  στο η.τ!!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #117 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 10:56 »
Γεια σας φίλοι, να καταθέσω κι' εγώ την εμπειρία μου ως αποτοξινωμένος πλήρως.


Κάπνιζα από τα δεκαπέντε, όσα περισσότερα μπορούσα και προλάβαινα. Λες και πάλευα να κερδίσω κάποιο βραβείο περισσότερων τσιγάρων...
Τα τελευταία χρόνια ήμουν κοντά στα δύο πακέτα. Με έκοβε απίστευτα το τσιγάρο, ενώ καταλάβαινα όλο και περισσότερο πόσο επικίνδυνο ήταν.
Δεν είχα κάνει καμία σοβαρή προσπάθεια να το κόψω όμως. Πριν τρισήμισυ χρόνια όμως, με παρότρυνση της συζύγου, έψαξα το διαδίκτυο και μπήκα στον χώρο του ατμίσματος.
Έκοψα πολύ γρήγορα το τσιγάρο και ενθουσιάστηκα με το άτμισμα. Το άτμισμα είναι όπως παρουσιάζεται το κάπνισμα (από τους καπνιστές, δηλαδή εμάς πριν λίγο καιρό): ευχάριστο, τονωτικό, σχετικά ακίνδυνο. Το άτμισμα είναι όμως...
Τον πρώτο χρόνο περίπου το υποστήριζα δεόντως, έπαιρνα και ότι συσκευή και μπουκαλάκι νά'ναι (τα λεφτά στην τσέπη περίσσευαν...) Σιγά σιγά όμως, μείωνα την νικοτίνη, γιατί ανακάλυψα πως και μικρότερη ποσότητα ήταν το ίδιο πράγμα: μία αίσθηση στον λαιμό και αρκετή ποσότητα στο αίμα για να μην σου λείπει. Στους έξι μήνες ήμουν στα 4-6mg, και εκεί έμεινα για δύο χρόνια. Αρώματα κάργα όμως, κανένα καπνικό - όλο φρούτα και γλυκά.
Μετά, στην διαδικασία του κατεβάσματος των mg, μηδένισα την νικοτίνη. Πολύ εύκολα και χαλαρά. Απλώς αύξησα την κατανάλωση υγρού. Μετά από κανα-δυο μήνες, κατάργησα και το άρωμα. Πάφα-πούφα όλη μέρα λοιπόν, σκέτη PG (ή μίξη με VG? τα ξεχνάω τώρα). Συνέχεια όμως! Μόνο για την κίνηση, τίποτα άλλο δεν είχε μείνει. Ε, μια μέρα το παράτησα. Για μια-δυο βδομάδες κάτι μου έλειπε, αλλά αυτό δεν ήταν ούτε η/τ ούτε τσιγάρο (θου κύριε...) και μετά απλώς δεν μου λείπει τίποτα.
Δεν νοιώθω καπνιστής που το έκοψε και του λείπει πού και πού αλλά αντέχει. Δεν μου λείπει ντιπ.
Έχω κανά εξάμηνο ελεύθερος κι' ωραίος.
Δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακαπνίσω. Μου βρωμάει απίστευτα, βήχω όταν καπνίζουν στο παραδίπλα γραφείο. Τα ρούχα καπνιστή για μένα είναι Άουσβιτς. Και φυσικά, δεν θέλω ποτέ να με ξαναδούν τα παιδιά μου με τσιγάρο, να μην μεγαλώσουν με οικειότητα με αυτό (για μένα, ως γιος καπνιστών, όταν πρωτοέπιασα τσιγάρο η κίνηση μου ήταν απολύτως φυσική).
Και δεν έχω καημό να ξαναατμίσω. Μόνο που το σκέφτομαι, θυμάμαι όταν πήγαινα οπουδήποτε: να σκεφτώ πόσο θα μείνω, που θα πάω μετά, να κανονίσω συσκευές, μπαταρίες, φορτίσεις, βάσεις, νικοτίνες, μπουκαλάκια... Και βέβαια, φοβάμαι πως ακόμα και βλέποντάς με να ατμίζω τα παιδιά θα είχαν την οικειότητα με την κίνηση. Καλύτερα μάσα μια τσίχλα, βρε αδερφέ.


Τον πρώτο καιρό ήμουν σταυροφόρος του ατμίσματος. Μετά, βαρέθηκα. (Δεν κατάφερα να αλλαξοπιστήσω και κανέναν, είναι η αλήθεια). Η ζωή του καθενός στο κάτω-κάτω είναι δική του ευθύνη. Αν με ρωτούσαν, τους ενημέρωνα. Αλλά τον τελευταίο καιρό κι' όλας, είχα ξεχάσει ότι ατμίζοντας, έκανα κάτι περίεργο και ασυνήθιστο. Και όταν έμπαινα σε χώρους μη καπνίσματος, το χρησιμοποιούσα σαν αφορμή για να μην ατμίσω. Δεν ήθελα να είμαι προκλητικός αφενός, και αφετέρου μετά από μια-δυο ώρες αποχής ήταν πραγματικά πιο απολαυστικό. Και βέβαια, είχα στο βάθος του μυαλού μου να γλυτώνω και από δαύτο σιγά-σιγά.


Συνολικά, με το άτμισμα έκοψα το τσιγάρο εύκολα (δεν αξίζω μπράβο! δεν ζορίστηκα!), σιγά-σιγά, χωρίς σοβαρή προσπάθεια (που ελλοχεύει κίνδυνο αποτυχίας) και με άμεση βελτίωση της υγείας μου και μηδενισμό των κινδύνων του τσιγάρου. Τώρα το βλέπω σαν ένα ευχάριστο διάλειμμα, ένα ακίνδυνο χούι που, όπως όλα τα χούγια, κάποιοι τα αγαπάνε και δεν θέλουν με τίποτα να τα αφήσουν, ενώ άλλοι λένε " Ε! χούι είναι, το κόβω."


Αυτά! Καλό άτμισμα ή κόψτε το κι' αυτό, για τον οργανισμό δεν έχει μεγάλη διαφορά.


Να ευχαριστήσω εδώ όλους τους συμφορουμίτες για την εκπληκτική ατμόσφαιρα παρέας και συντροφιάς που έχουν δημιουργήσει με μεράκι εδώ στο φόρουμ. Καλή διασκέδαση!






Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #118 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 11:07 »
Γράφω σε αυτό το θέμα, για να συγχαρώ εσάς που ελευθερωθήκατε, αλλά ντρέπομαι να υπάρχω εδώ. Αν δεν άτμιζα πιθανώς να μη ντρεπόμουν. Η εξάρτηση μπορεί να είναι μέσα στις επιλογές του ανθρώπου, αλλά είναι πολύ μακρυά από τη θεϊκή του φύση ..



Αποσυνδεδεμένος christoforos

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #119 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 14:27 »
Εγω γραφω εδω διοτι σκοπος μου ειναι και μενα να σταματησω και το η.τ σε καποια φαση.. δυο ατωμα που το χουν καταφερει και ειναι γνοστοι μου μου ειπαν κατι πολυ σημαντικο.. ωταν ατμηζεις και θες να εισαι οπως καπνιζες μς το κ.τ απλα τωρα χρησιμοποιας η.τ πολυ δυακολο. εαν ομως το η.τ το χρησιμοποιας μονο ωταν σου ερχεται να ατμησεις (δηλαδη 4 τζουρες να φεβγει η στεριση και παλυ ειναι πολυ ποι εφκολο και στη βιολογικη αλα και στη ψυχολογικη εξαρτιση διοτη και το σωμα και ο εγκεφαλος καταλαβενουω οτη βρησκεσε στη σιαδικασηα μετεβασης μιας αλλαγης.. φυσηκα αυτο ειναι η αποψη μου.. ισως καποιυς τους βοηθησει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro