vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

353 επισκέπτες, 5 χρήστες
dallaskdp, maprix, camber, thanos1071, Thankin

Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 16:45 »
Δηλώνω επισήμως ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ απο το άτμισμα.
Δεν κάνω πλάκα. 10ml τη μέρα αλλά στα 1.5-2mg/ml.
Το ΚΤ το έκοψα χωρίς καμία προσπάθεια και ούτε φυσικά να το δω δε θέλω.
Το άτμισμα όμως δεν το βλέπω. Μου έχει γίνει μανία και το απολαμβάνω. Υπάρχουν όμως στιγμές που ατμίζω απο συνήθεια.
Αυτό για μένα αποδεικνύει οτι η εξάρτηση δεν έχει σχέση με τη νικοτίνη.
Πιστεύω δε ότι στον καπνό και στο τσιγάρο (πέρα απο τη συνήθεια/διαδικασία) υπάρχουν ΑΛΛΕΣ εξαρτησιογόνες ουσίες ,πιθανά γνωστές, κρυφές και επίτηδες, πιθανά άγνωστες ή μη μελετημένες.

Θα ήθελα να σου πω ότι αν κάποιος θέλει να κόψει  και το άτμισμα η καλίτερη κατά την προσωπική μου γνώμη μέθοδος είναι η εξής.

α)Να καταργήσει σιγά - σιγά τα αρώματα και να ατμίζει σκέτη βάση με ή χωρίς νικοτίνη.

β)Να μηδενίσει σιγά - σιγά τη νικοτίνη.

Από εκεί και πέρα όλα θα έρθουν από μόνα τους.

Εγώ από τη στιγμή που μηδένισα τη νικοτίνη (τα αρώματα τα είχα κόψει πολύ νωρίτερα) μετά από 3 και 1/2 μήνες σταμάτησα και
το άτμισμα αφού κατάφερα σε αυτούς τους μήνες από 2-3 ml υγρά που έκανα ημερησίως να κάνω 10-20 τζούρες και οι περισσότερες
από αυτές ζούφιες,αφού δεν κατάπινα ατμό.

Έτσι φυσιολογικά μια μέρα σταμάτησα παντελώς και το άτμισμα χωρίς μέχρι σήμερα να μου έχει λήψει.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 16:48 »
Μιλωντας παλι μονο για τον εαυτο μου γιατι δεν ξερω για αλλους εχεις δικιο. Μου εχει γινει χομπυ και δεν θελω να το αφησω. Σε αυτο βεβαια δεν φταινε τα μοντ αλλα οτι γενικα ασχολουμαι με το θεμα. Βεβαια μπορω να το αφησω και να συνεχισω να το εχω για χομπυ οπως ο papoys αλλα τελος παντων... Στο μονο που διαφερω απο αυτα που λες ειναι οτι ξεκινησα το ατμισμα γιατι το ειδα σαν μια εξελιξη στο καπνισμα και οχι σαν τροπο διαφυγης απο αυτο. Οταν ξεκινησα συμφωνησα με τον εαυτο μου οτι θα κανει κτ οποτε θελει χωρις καμια τυψη. Δεν καπνισα ποτε εκτοτε...
Αλλα ακομα και με ητ με 0 νικοτινη και λιγα μλ το να το εγκαταληψω ειναι ενα βημα μακρυα. Θα γινει κι αυτο. Δε βιαζομαι. Εδω καπνιζα τοσα χρονια και χρονια.

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 17:10 »
Πιστεύω ότι το άτομο που αποσκοπεί το πέρασμα του από το η.τ να είναι ένα στάδιο για αφήσει τελείως το θέμα καπνισμα ατμισμα δεν πρέπει να ασχοληθεί με mod γιατί μετά γίνεται hobby και σε κάποιους μανία γνώμη μου βέβαια :))

Στάλθηκε από το ST17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Κώστα προσωπικά εγώ θα συμφωνήσω με την άποψή σου. :yes: :yes:

Μπήκα στο χώρο του ατμίσματος πρωταρχικά να κόψω το κ.τ. αλλά από την αρχή κάπου σε κάποια άκρη στο πίσω μέρος του μυαλού
μου υπήρχε η σκέψη κάποια μέρα να ασταματήσω και το άτμισμα.

Πιθανώς για αυτό το λόγο δεν ασχολήθηκα στην ατμιστική μου σταδιοδρομία με μοντ και επισκευάσιμους.
Άτμιζα από την αρχή ως το τέλος με απλές  μπαταρίες ego και απλούς εργοστασιακούς ατμοποιητές.

Έτσι καθόλου δεν στεναχωρήθηκα όταν τους έριξα στοσυρτάρι την 27-11-2012. :)) :)) :))

Κάποιοι το βλέπουν σαν χόμπυ και σαν εναλακτικό τρόπο καπνίσματος χωρίς τις βλαβερές ουσίες του τσιγάρου.
Λένε ότι το απολαμβάνουν αν και προσωπικά έχω κάποιες αντιρρήσεις σε αυτό.

Το παν είναι να μένουμε μακρυά από το τσιγάρο και τις βλαβερές του συνέπειες. :yes: :yes:

Και ούτε είναι ανάγκη σώνει και καλά να κόψουν όλοι και το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 17:17 »
Εγω παντως παιδια ξεκινησα το ατμισμα για να κοψω το κ.τ. δηλαδη λογοι οικονομιας και υγειας.
Καποια στιγμη ελπιζω να καταφερω να κοψω και το ατμισμα και να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Πιστευω ειναι οτι καλυτερο.
Και μπραβο στον παππου και ολους τους υπολοιπους που το καταφεραν !!

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 17:27 »
Προσωπικά και εγω όταν άρχισα το ατμισμα σκοπό είχα και έχω τη διακοπή του καπνίσματος , έτσι έλεγα τουλάχιστον ! Πάντως η εταιρίες Ηλ τσιγάρου το λανσαρουν ως εναλλακτική μέθοδο καπνίσματος και όχι διακοπής του. Οχι πως ακόμη δεν θέλω να σταματήσω και το ατμισμα αλλά προς το παρών δεν το βλέπω μιας και το έχω αγαπήσει πολύ !
Αυτός ο έρωτας όμως για μένα ήρθε πολύ πριν αποκτησω κάποιο μοντ η κάποιον επισκευασιμο ! Πιστεύω έγινε το αντίθετο , δηλαδή επειδή η σχέση μου με το ατμισμα έγινε πολύ δυνατή η αγορά των παραπάνω ήταν ένα δωρο προς τον έρωτα μου αυτόν ! Σίγουρα όμως και η ασχολία σου με αυτά σε δένει ακόμη περισσότερο , θα παίξει δε θα παίξει, θα έχω διαρροές , θα μου δίνει καμμενο, έτσι καλύτερα η μάλλον όχι και τα λοιπά ειναι κάτι του τύπου : όσο με πληγωνεις τόσο με πορωνεις!!

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 20:33 »
Αρχικά ξεκίνησα το άτμισμα ως υποκατάστατο του ΚΤ.
Στην πορεία κατάλαβα ότι είναι εναλλακτικό. Έχει δική του φιλοσοφία.
Δεν μπορείς να πεις ότι το μηχανάκι/μηχανή είναι υποκατάστατο του αυτοκινήτου. Ίσως να ξεκινά έτσι αλλά κατανατά να έχει δική του, αυτόνομη πορεία. Έτσι και το άτμισμα. Έτσι και το προτείνω/λανσάρω στους υποψήφιους ατμιστές.

Και δεν είπα ότι έχει ουσίες ο ατμός. Είπα ότι έχει ουσίες ο καπνός και το τσιγάρο.

Επιμένω ότι - για μένα τουλάχιστον- το άτμισμα δεν είναι θέμα εξάρτησης απο τη νικοτίνη (ήδη όπως είπα είμαι στα 1.5-2mg και αν πάω παραπάνω με χαλάει). Είναι θέμα μυαλού και κατα περίργο τρόπο χόμπυ-gadget και μανίας και επιμονής και προσπάθειας και ικανοποίησης που παίρνω στο να κάνω τις συσκευές μου να λειτουργούν/αποδίδουν το καλύτερο δυνατόν και θέλω να το επιβεβαιώνω αυτό κάθε στιγμή (και έτσι ρουφάω συνεχώς  :)) ). Η αναζήτηση του Holy Grail.  :)

Αποσυνδεδεμένος Pandora

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • HandMade By Pandoras
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 20:36 »
 Μπραβο στα παιδια που τα καταφεραν.Προσωπικα μου ειναι δυσκολο να αποχωρηστω το ατμισμα στο αμμεσο μελλον γιατι εκτος οτι το βλεπω και σαν hobby ,ειναι μια συνηθεια που απολαμβανω.Αν και πιστευω οτι ολα ειναι θεμα μυαλου.Εχω αγαπησει το ατμισμα και δεν θελω να το αποχωρηστω. :)  :)  :)

Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 20:45 »
Εξαρτημένος αρκετά χρόνια από το κ.τ. δεν σκέφτηκα ποτέ να το κόψω, αλλά όσο ήμουν νέος.
Όταν περνούν τα χρόνια η σκέψη δυναμώνει ώσπου πρέπει να παρθούν αποφάσεις που έχουν
να κάνουν με την υγεία περισσότερο παρά με το πάθος.
Σε αυτό πάνω προστέθηκε το η.τ. σαν εναλλακτική μέθοδος καπνίσματος.
Έλα όμως που είναι πολύ καλύτερο και απολαυστικότερο από το κ.τ. και όταν το καταλαβαίνεις
είναι πλέον αργά, το χεις λατρέψει. Το δε κίνητρο να συνεχίσεις με πιο ενδιαφέρον αποκτάται
βλέποντας σημαντική βελτίωση στην υγεία σου, χωρίς να κάνεις παραχωρήσεις στην απόλαυση :)

Αποσυνδεδεμένος kaminadas

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 20:57 »
ιστορια η δικη μου ειναι ως εξης ξεκινησα 24 αρα πριν  2 χρονια και μετα απο 3 μηνες τη κατεβασα στα 18 στα 4βολτ απο κει περα μεχρι σημερα ατμιζω 18 αρα και το τελευται καιρο με vv μονιμως στα 5 βολτ ..που πιστευω γινεται ακομα πιο βαρυ..δε μπορω ομως να κατεβω εχω δοκιμασει με 12 αρα και 6αρα και μου φαινεται πολυ δυσκολο...ενα μεγαλο μπραβο σε οσους το χουν κοψει τελειως αλλα και σε οσους εχουν κατεβει very low

Αποσυνδεδεμένος giorgos las

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 23:58 »
καλησπέρα και εγω ξεκίνησα το η.τ. για να κόψω το κ.τ. όπως και τα κατάφερα εδω και 14 μήνες εχω κατέβει σε 6αρα νικοτίνη πολύ καιρό και κάποια στιγμή να σταματήσω και αυτό αλλά δεν καίγομαι κιόλας για το πότε θα γίνει

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 22, 2013, 01:37 »
Aτμιζω εδω και 11 μηνες και ουτε μου εχει περασει η ιδεα απο το μυαλο να το κοψω

μου αρεσει και απο ενα σημειο και μετα το βλεπω και σαν χομπυ αλλωστε ατμιζω μηδενικα απο την αρχη

και δεν ενιωσα καμμια αναγκη ολον αυτο το καιρο ουτε για ενα τσιγαρο κανονικο επομενως συνεχιζω  :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

ΤΟ ΑΤΜΙΖΕΙΝ :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος danai

  • *
  • 60
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #86 στις: Μαρτίου 03, 2013, 02:55 »
Θα ήθελα να σου πω ότι αν κάποιος θέλει να κόψει  και το άτμισμα η καλίτερη κατά την προσωπική μου γνώμη μέθοδος είναι η εξής.

α)Να καταργήσει σιγά - σιγά τα αρώματα και να ατμίζει σκέτη βάση με ή χωρίς νικοτίνη.

β)Να μηδενίσει σιγά - σιγά τη νικοτίνη.

Από εκεί και πέρα όλα θα έρθουν από μόνα τους.

Εγώ από τη στιγμή που μηδένισα τη νικοτίνη (τα αρώματα τα είχα κόψει πολύ νωρίτερα) μετά από 3 και 1/2 μήνες σταμάτησα και
το άτμισμα αφού κατάφερα σε αυτούς τους μήνες από 2-3 ml υγρά που έκανα ημερησίως να κάνω 10-20 τζούρες και οι περισσότερες
από αυτές ζούφιες,αφού δεν κατάπινα ατμό.

Έτσι φυσιολογικά μια μέρα σταμάτησα παντελώς και το άτμισμα χωρίς μέχρι σήμερα να μου έχει λήψει.

Ισως η καλύερη "συνταγή" διακοπής ατμίσματος που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #87 στις: Μαρτίου 03, 2013, 06:33 »
danai  :bye: δεν ξέρω αν είναι η καλλίτερη. :dontknow: Πάντως εμένα ειλικρινά με βοήθησε αφάνταστα. :yes:

Αυτό που ξέρω είναι ότι μετά από 3μήνες και 4ημέρες νοιώθω πλέον ελεύθερος.

Καμία επιθυμία πλέον για ούτε για κ.τ. ούτε για η.τ. :) :)

Μπορεί να μην γράφω πολύ τελευταία.Αλλά να ξέρετε ότι συχνά είμαι εδώ και σας διαβάζω.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #88 στις: Μαΐου 25, 2013, 21:17 »
Μετά από μία γεμάτη εβδομάδα μακρυά και από τον ατμό νομίζω δικαιούμαι να ποστάρω στο νήμα αυτό ως (έστω για λίγες μέρες) πρώην ατμιστής. Δεν θέλω να πω μεγάλα λόγια για το ότι το έκοψα οριστικά αλλά αν είναι στα ζόρικα να ξαναγυρίσω σε ΑΤΜΙΣΜΑ μηδενικού υγρού είμαι ικανοποιημένος!
Νιώθω πιο ελεύθερος γιατί δεν χρειάζεται να έχω τον νου μου να μην ξεμείνω από κάτι ή να ανησυχώ αν ξεχάσω στο σπίτι τα σύνεργα τι θα ατμίσω...
Στεναχωριέμαι γιατί βγαίνουν στην αγορά ωραία ατμιστικά πραγματάκια αλλά δεν πειράζει. Πάντα κάτι νέο αναμένουμε.
Θα παραμείνω στο φόρουμ όπως και ο papoys τουλάχιστον προς το παρόν. Ελπίζω να μεγαλώσει πολύ το νήμα αυτό!

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #89 στις: Μαΐου 25, 2013, 21:40 »
συγχαρητήρια  :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

αν θέλεις πές μας και κανα δυο λόγια για το πώς έφτασες μέχρι εδώ  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355038 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10402 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191282 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 728 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 606 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589051 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797224 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312806 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6721 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12019 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13267 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711