vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 5 χρήστες
Foyle, Sergios, Blackwolf, stamatisgr, camber

Twitter

Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 03:01 »
Το να καεί ένα ποσοστό του υγρού και να εξατμιστεί ένα άλλο δεν υπάρχει στη φυσική.
Τα υγρά έχουν υψηλότερο βαθμό καύσης από βαθμό ζέσεως.
Άρα, ακόμη και ένα εύφλεκτο υγρό (βενζίνη π.χ.) πάνω σε κάτι το οποίο ανεβάζει σταδιακά θερμοκρασία, θα εξατμιστεί. Δεν θα καεί.
Για να καεί θα πρέπει να έρθει άμεσα σε επαφή με κάτι το οποίο έχει υψηλότερη θερμοκρασία από την θερμοκρασία καύσης του.

Με λίγα λόγια, αν βάλεις ένα μπρίκι με βενζίνη σε ένα καμινέτο, η βενζίνη θα εξατμιστεί.
Αν τη ρίξεις απευθείας στη φλόγα θα καεί.
Αν γινόταν το αντίθετο και μπορούσε να καεί, θα είχε ισοπεδωθεί ο Σκαραμαγκάς!
Η φωτιά που βλέπετε στους πύργους είναι για να καίει τα κατάλοιπα και όχι το πετρέλαιο.   :D

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 08:01 »
Κατ αρχην δεν είμαι σίγουρος τι εννοείτε όταν μιλάτε για "καπνό".
Μιλάτε για αποτέλεσμα ατελους  (προφανώς) καύσης ή για κάτι άλλο?

Οταν κανουμε dry burn σε εναν ατμοποιητή τότε κατα πασα πιθανότητα συμβαίνει ατελής καυση:
Τα απανθρακωμένα υπολείμματα*** του υγρού επάνω στην αντίσταση γίνονται λευκές στάχτες που φεύγουν με φύσημα.
Αυτό έιναι καύση. Οπως τα καρβουνα στο μαγκάλι γίνονται στάχτες.
Λογικό γιατί η θερμοκρασία της αντίστασης όταν την αφήνουμε να πυρακτώσει είναι αρκετά υψηλή.
(καπου είχα δει μετρήσεις αλλά δεν θυμάμαι νουμερα) πάντως ήταν υψηλότερη απο τη θερμοκρασία αναφλεξης  πχ. της PG

Επίσης η γεύση "καμμενου" όταν κατι δεν λειτουργεί σωστά στον ατμ, είναι πιθανοτατα αυτό , καμμενο (με ατελή καύση).
Επίσης δεν μπορώ να αποκλείσω να συμβαίνει σε πολύ μικρή κλίμακα ατελής καύση ακόμη και στην φυσιολογική λειτουργία ενος ατμ όπως είναι οι ατμ σήμερα, ειδικά
σε προβληματικούς ατμ.
Υποθέτω όμως ότι οι άριστα εξοπλισμένοι και πολύ καλά χρηματοδοτουμενοι πολέμιοι του η.τ. στις ΗΠΑ αν αυτό συνέβαινε σε επίπεδο άξιο λόγου
 τότε θα το έγραφαν με τεράστια γράμματα στην ερημο της Νεβάδα, να φαίνεται και απο το διάστημα...


***Τα απανθρακωμένα υπολείμματα όσο και αν φαίνεται περίεργο είναι δυνατόν να έχουν δημιουργηθεί χωρίς καύση.
Παράδειγμα απανθράκωση χωρίς καυση (λογω απουσίας οξυγόνου) είναι οι γαιάνθρακες.
Μπορεί όμως και να μεσολαβεί και ατελής καύση


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2011, 11:32 από panos »

dksn20

Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 01:08 »
είχα την ίδια απορία γενικά για το καταπόσο είναι ατμός. σήμερα που είχε κρύο μου λύθηκε πιστεύω. βγάζοντας το ντουμάνι όσο ήμουν έξω και ήρθε στη μούρη μου, είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση που έχω πάνω από μια κατσαρόλα :P
τελείως μπακάλικος τρόπος αλλά με "έψησε" :P

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 01:17 »
Μα, βλεπουμε συνεχεια μικρες σταγονες γυρω απο τον ατμοποιητη, λογω υγροποιησης του ατμου. Ειναι κι αυτο μια αποδειξη.

Βεβαια, και ο καπνος κανει υγροποιηση υπο συνθηκες.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 01:30 »
Παιδιά, από την αρχή του νήματος έχω εξαντλήσει όλα μου τα επιχειρήματα...
 :sign_voithiaaaa:
Δεν έχω άλλα... στέρεψε το μυαλουδάκι μου...


Είμαστε homo sapiens...
στον 21 αιώνα...


Έξω κάνει κρύο...
ανοίξτε το παράθυρο, να φύγει η... ατμίλα !
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2011, 01:54 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 02:17 »
Τώρα με το κρύο δεν σας θαμπώνουν υπερβολικά γρήγορα τα τζάμια στο αυτοκίνητο όταν ατμίζετε και δεν έχετε το ερκοντίσιον αναμμένο; Δεν το παρατήρησε κανένας άλλος;

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 02:27 »
Θαμπώνουν... αλλά από το κρύο δεν είναι? Τα τζάμια θαμπώνουν, γιατί στην κρύα επιφάνεια του τζαμιού συμπυκνώνονται οι υδρατμοί που υπάρχουν στον αέρα...από το άτμισμα?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 02:29 »
Λευτέρη, το ξαναλέγαμε παλιότερα στον Γιάννη Ράστα.
Το ξέχασες;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #83 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 02:39 »
Θαμπώνουν... αλλά από το κρύο δεν είναι? Τα τζάμια θαμπώνουν, γιατί στην κρύα επιφάνεια του τζαμιού συμπυκνώνονται οι υδρατμοί που υπάρχουν στον αέρα...από το άτμισμα?  :confused1:

Ναι, αυτό λέω. Συμπύκνωση υδρατνών είναι.
Θαμπώνουν και με την αναπνοή αλλά όταν ατμίζω θαμπώνουν πολύ περισσότερο και πολύ πιο γρήγορα.

Λευτέρη, το ξαναλέγαμε παλιότερα στον Γιάννη Ράστα.
Το ξέχασες;

Όχι, δεν το ξέχασα, το λέω σ' αυτούς που συζητάνε εδώ ακόμα για το αν είναι ατμός. Δεν το έχουν παρατηρήσει; Με το κ.τ. Δεν συνέβαινε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 02:43 »
Σήμερα λόγω του καιρού πήρα το αυτοκίνητο να πάω στην δουλειά... και όντως θάμπωναν πολύ τα τζάμια αλλά δεν το συνδύασα καθόλου με το ατμισμα...

το είχα κάνει τεκε πάντως μέσα και χαιρόμουν που δεν έπρεπε να ανοιγω το παράθυρο να 'ξεβρωμιζει' όπως κάποτε!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Inps123

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 03:11 »
Και η αληθεια βρίσκεται αν βρεθούν δυο ατμιστες μέσα σε ένα μίκρο αυτοκίνητο.Με τον ατμό το τζάμι θολώνει αμέσως.Κάτι που δεν συμβαίνει με τον καπνό του τσιγάρου.. 8)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #86 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 07:31 »
Τώρα με το κρύο δεν σας θαμπώνουν υπερβολικά γρήγορα τα τζάμια στο αυτοκίνητο όταν ατμίζετε και δεν έχετε το ερκοντίσιον αναμμένο; Δεν το παρατήρησε κανένας άλλος;
Καλημέρα, ατμίζω στο αυτοκίνητο του μπαμπά μου κ έχει πάντα ερκοντίσιον (λόγω ζεστού κλίματος αν κ αυτόν τον μήνα έχουμε δροσιές εδώ)  μα δεν θάμπωσαν τα τζάμια καθόλου! Ίσως γιατί ατμίζω μόνο εγώ κ κανείς άλλος?  :dontknow: :dontknow:

Edit: το αυτοκίνητο είναι τζίπ κ όχι μικρό κ ίσως για αυτό να μην θαμπώνουν τα τζάμια ναι?

Αποσυνδεδεμένος Pavlatoras

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #87 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 08:18 »
Νομίζω πως για να θαμπώσουν τα τζάμια στο αυτοκίνητο η ζέστη πρέπει να είναι μέσα και το κρύο απ'έξω κι όχι το ανάποδο!  :)

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #88 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 08:27 »
Και η αληθεια βρίσκεται αν βρεθούν δυο ατμιστες μέσα σε ένα μίκρο αυτοκίνητο.Με τον ατμό το τζάμι θολώνει αμέσως.Κάτι που δεν συμβαίνει με τον καπνό του τσιγάρου.. 8)
δε νομιζω το ''2καπνιστες σε ενα αυτοκινητο με κλειστα παραθυρα'' να υπαρχει :o :o :heat:
Νομίζω πως για να θαμπώσουν τα τζάμια στο αυτοκίνητο η ζέστη πρέπει να είναι μέσα και το κρύο απ'έξω κι όχι το ανάποδο!  :)
ετσι ξερω κι εγω ;)... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 09:03 »
Σήμερα λόγω του καιρού πήρα το αυτοκίνητο να πάω στην δουλειά... και όντως θάμπωναν πολύ τα τζάμια αλλά δεν το συνδύασα καθόλου με το ατμισμα...

το είχα κάνει τεκε πάντως μέσα και χαιρόμουν που δεν έπρεπε να ανοιγω το παράθυρο να 'ξεβρωμιζει' όπως κάποτε!  ;)
μηπως εριχνε και καρεκλοποδαρα εξω και δεν ειχες βαλει το καλοριφερ καθολου? ::)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116297 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824613 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507613 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8973 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154888 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244010 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294349 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1800 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762887 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1158 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4046 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem