vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 3 χρήστες
pngtszs1976, bloodlessz, antre

Twitter

Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #90 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 11:05 »
Νομίζω πως για να θαμπώσουν τα τζάμια στο αυτοκίνητο η ζέστη πρέπει να είναι μέσα και το κρύο απ'έξω κι όχι το ανάποδο!  :)

 :thumpup: το πιο λογικό!

μηπως εριχνε και καρεκλοποδαρα εξω και δεν ειχες βαλει το καλοριφερ καθολου? ::)

 :tongue_smilie:


Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #91 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 11:41 »
Και η αληθεια βρίσκεται αν βρεθούν δυο ατμιστες μέσα σε ένα μίκρο αυτοκίνητο.Με τον ατμό το τζάμι θολώνει αμέσως.Κάτι που δεν συμβαίνει με τον καπνό του τσιγάρου.. 8)
Για το παρακάτω πείραμα θα χρειαστούμε 2 γυαλάκια 10χ10 cm, έναν ατμιστή και έναν ... καπνιστή.

Βάζουμε τον ατμιστή και τον καπνιστή να εκπνέουν (αφού έχουν εισπνεύσει τζούρα) πάνω στα γυαλάκια.
Συνεχίζεται η διαδικασία για 15 λεπτά της ώρας και προσέχουμε η εισπνοές τζούρας και οι εκπνοές να είναι ίσες τόσο σε ποσότητα αλλά και σε χρονικό περιθώριο.

Αφού περάσουν τα 15 λεπτά, με δύο λευκά απορροφητικά χαρτιά (ένα για κάθε γυαλάκι) σκουπίζουμε το μισό από τα γυαλάκια και παρατηρούμε (οπτικά).
Παρατηρήται ότι από το γυαλάκι του καπνιστή υπάρχουν κατάλοιπα καύσης (πίσσα κτλ) ενώ από το γυαλάκι του ατμιστή δεν έχουμε ορατά δεδομένα.

Στη συνέχεια με νυστέρι, ξύνουμε την επιφάνεια από τα γυαλάκια που δεν σκουπίσαμε και τα στέλνουμε τα κατάλοιπα ευρήματα για χημικό έλεγχο.
Ο χημικός έλεγχος από το γυαλάκι του ατμιστή δείχνει γλυκερίνη ή και γλυκόλη (χωρίς αλλαγή χημικής σύστασης) με ίχνη αρωματικού ελαίου και νικοτίνης (ελάχιστα), ενώ από το γυαλάκι του καπνιστή δείχνει μεγάλες συγκεντρώσεις πίσσας (αποτέλεσμα καύσης) κτλ...

Τα συμπεράσματα δικά σας...

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2011, 12:02 από Bill_tsiminieras »

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #92 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 12:03 »
Ο κρύος αέρας 'χωράει' πολύ λιγότερη υγρασία από τον ζεστό.
Έτσι, όταν ο αέρας κρυώνει απότομα, λ.χ. ακουμπώντας στο τζάμι, ακουμπάει εκεί την υγρασία που πλέον δεν μπορεί να 'χωρέσει'.
Το ίδιο συμβαίνει και στα αιρκοντίσιον, γι' αυτό στάζουνε: αυτή είναι η υγρασία που ο αέρας εξαγωγής, κρύος πλέον, δεν 'χωράει'.


Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #93 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 12:04 »
Καλημέρα, ατμίζω στο αυτοκίνητο του μπαμπά μου κ έχει πάντα ερκοντίσιον (λόγω ζεστού κλίματος αν κ αυτόν τον μήνα έχουμε δροσιές εδώ)  μα δεν θάμπωσαν τα τζάμια καθόλου! Ίσως γιατί ατμίζω μόνο εγώ κ κανείς άλλος?  :dontknow: :dontknow:

Edit: το αυτοκίνητο είναι τζίπ κ όχι μικρό κ ίσως για αυτό να μην θαμπώνουν τα τζάμια ναι?

Μια παρενεργεια του air condition, γνωστη μονο σε μερικους επαγγελματιες που ασχολουνται με το θεμα (  ;) ) ειναι οτι ξηραινει τον αερα. Συγκεκριμενα, και για να το διαπιστωσετε κ εμπειρικα μονοι σας, ολες οι συσκευες κλιματισμου (ειτε σπιτιου ειτε αυτοκινητου) εχουν ενα "σωληνακι", στα αυτοκινητα οι "μαστορες" το λεμε "νεροχυτη" το οποιο ξεκινα απο τον "ψυκτη" (evaporator) του κλιματιστικου, και μετα απο καποια ωρα λειτουργιας το σωληνακι αρχιζει να σταζει νερο. Ο ψυκτης (evaporator γιατι εκει μεσα περνα απο την υγρη στην αερια μορφη το φρεον) ειναι το κομματι εκεινο του κλιματισμου που "παγωνει" τον αερα. Φανταστειτε το σαν ενα παγωμενο κουτακι κοκα - κολα - που οταν το βγαζουμε απο το ψυγειο μαζευει επανω του σταγονιδια απο την υγρασια του αερα. Που θελω να καταληξω λοιπον;
Μη περιμενεις ποτε, σε ενα αυτοκινητο,στο οποιο δουλευει το κλιματιστικο (air condition) να δεις "θαμπωμα" των τζαμιων απο την ανασα σου η το ατμισμα η.τ. για το λογο οτι ο ατμος του ητ. υγροποειται αμεσως περνωντας απο τον "ψυκτη" (σε μορφη σταγονιδιων, ακριβως οπως στη παγωμενη κοκα κολα) και μενει εκει ως υγρο το οποιο μετα απο αρκετη ωρα θα "χυθει" στο εξωτερικο του αυτκινητου (περιπου κατω απο τα ποδια του συνοδηγου) ;)

Για τους ιδιους λογους, σε νεα αυτοματοποιημενα μοντελα κλιματισμου αυτοκινητου, οταν παταμε το πληκτρο "ξεθαμπωματος" των τζαμιων, οπλιζει αυτοματα και το air condition αφου εχει αποδειχθει οτι αρκουν μερικα μονο λεπτα λειτουργιας του για να ξεθαμπωσει τα τζαμια - σε αντιθεση με το πατροπαραδοτο "καλοριφερ" του αυτκινητου που ηθελε πολυ περισσοτερη ωρα για να φερει αποτελεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2011, 12:32 από Teodor »

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #94 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 12:22 »
Αμα είσαι προ τι να λέμε !! :laugh1: Μπράβο Τεό πολύ διευκρινιστικό νομίζω! ;)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #95 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 12:34 »
@ Teodor

Πραγματικά πολύ όμορφα το εξήγησες!!!!!!!!! Κ το καλλίτερο όλων? Είναι που ΔΕΝ συμβαίνει κάτι τέτοιο......ομιχλώδης τοπίο.......  ;D ;D

Γιατί........ο Μπαμπάς μου θα μου έλεγε........Διάλεξε παιδάκι μου........με τα πόδια θα πας στην δουλειά η θα έρθεις μαζί μου δίχως την ομίχλη σου?  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #96 στις: Δεκεμβρίου 25, 2011, 03:57 »
Είναι γνωστό ότι το ερκοντίσιον ξηραίνει τον αέρα. Γι' αυτό είπα χωρίς ερκοντίσιον.

Και βέβαια θαμπώνουν και χωρίς άτμισμα τα τζάμια αλλά δώστε σημασία στα τονισμένα σημεία:

Τώρα με το κρύο δεν σας θαμπώνουν υπερβολικά γρήγορα τα τζάμια στο αυτοκίνητο όταν ατμίζετε και δεν έχετε το ερκοντίσιον αναμμένο; [...]

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1937
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #97 στις: Δεκεμβρίου 25, 2011, 04:20 »
Έτσι ακριβώς είναι Atmos... O τονισμός, έχει τη σημασία του.... Για μένα είναι η δεύτερη από τις παρατηρήσεις που έχω κάνει ατμίζοντας μέσα στο αυτοκίνητο....

Η πρώτη, ήταν ότι μου μύριζε τσιγαρίλα.....  >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #98 στις: Δεκεμβρίου 25, 2011, 04:26 »
Τσιγαρίλα από πριν από τον καιρό του καπνού; Ή λόγω των υγρών που ατμίζεις;
Αν είναι το δεύτερο, άλλαξε υγρά ειδικά για το αυτοκίνητο. Πάρε κανένα φρουτένιο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1937
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #99 στις: Δεκεμβρίου 25, 2011, 04:28 »
 :)) :)) :))
Όχι βέβαια!!! Δεν είναι το δεύτερο....  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #100 στις: Δεκεμβρίου 25, 2011, 04:39 »
Υπάρχουν και κάποια υγρά που μυρίζουν τσιγαρίλα. Δεν ξέρω όμως αν παραμένει η μυρωδιά τους και μετά το τέλος του ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #101 στις: Δεκεμβρίου 25, 2011, 04:47 »
Απορώ για ποιό λόγο υπάρχει το νήμα αυτό ακόμη.... :hmmm:
 :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #102 στις: Δεκεμβρίου 25, 2011, 09:56 »
οκ το θάμπωμα το παρατήρησα κι εγώ αυτές τις μέρες με το κρύο αλλά δεν μου έκανε εντύπωση - το συνέδεσα με το άτμισμα εντός οχήματος. Ομως το αυτοκίνητό μου αυτές τις μέρες όντως μυρίζει τσιγαρίλα!
Υπέθεσα ότι μάλλον είναι η παλιά τσιγαρίλα αφού κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει ακόμα ξεβρωμίσει αφού ατμίζω μόνο ένα μήνα (yessss) και πιθανολογώ ότι κάτι γίνεται με τη θερμοκρασία. Παλιά είχα παρατηρήσει ότι όταν άφηνα το αυτοκίνητο στο υπόγειο γκαράζ του σουπερ μάρκετ (άκου τώρα ένα περίεργο πράγμα), όταν γύριζα με τα ψώνια... βρωμούσε τσιγαρίλα ελεεινά. Απέφευγα το υπόγειο γκαράζ του σπ ακριβώς γι αυτόν τον λόγο. Ποτέ δεν κατάφερα να το εξηγήσω. Ισως συμβαίνει κάτι ανάλογο και τώρα αλλά επειδή οι μύτες μας πια είναι σαφώς πιο ευαίσθητες στην τσιγαρίλα, αντιλαμβανόμαστε την παλιά τσιγαρίλα που ''εκλύεται'' απο το εσωτερικό του αυτοκινήτου μας, όταν κάνει κρύο...
...νομίζω ότι η λύση είναι να γίνει βιολογικός καθαρισμός του αυτοκινήτου... αλλά είναι ακριβός γμτ...  :lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #103 στις: Δεκεμβρίου 25, 2011, 10:02 »
το μονο σιγουρο ειναι πως ΔΕΝ ειναι καπνος τσιγαρου !!! εκει ειναι ολο το θεμα  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Ατμός και υπολείμματα στο χώρο.
« Απάντηση #104 στις: Δεκεμβρίου 25, 2011, 10:16 »
οκ το θάμπωμα το παρατήρησα κι εγώ αυτές τις μέρες με το κρύο αλλά δεν μου έκανε εντύπωση - το συνέδεσα με το άτμισμα εντός οχήματος. Ομως το αυτοκίνητό μου αυτές τις μέρες όντως μυρίζει τσιγαρίλα!
Υπέθεσα ότι μάλλον είναι η παλιά τσιγαρίλα αφού κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει ακόμα ξεβρωμίσει αφού ατμίζω μόνο ένα μήνα (yessss) και πιθανολογώ ότι κάτι γίνεται με τη θερμοκρασία. Παλιά είχα παρατηρήσει ότι όταν άφηνα το αυτοκίνητο στο υπόγειο γκαράζ του σουπερ μάρκετ (άκου τώρα ένα περίεργο πράγμα), όταν γύριζα με τα ψώνια... βρωμούσε τσιγαρίλα ελεεινά. Απέφευγα το υπόγειο γκαράζ του σπ ακριβώς γι αυτόν τον λόγο. Ποτέ δεν κατάφερα να το εξηγήσω. Ισως συμβαίνει κάτι ανάλογο και τώρα αλλά επειδή οι μύτες μας πια είναι σαφώς πιο ευαίσθητες στην τσιγαρίλα, αντιλαμβανόμαστε την παλιά τσιγαρίλα που ''εκλύεται'' απο το εσωτερικό του αυτοκινήτου μας, όταν κάνει κρύο...
...νομίζω ότι η λύση είναι να γίνει βιολογικός καθαρισμός του αυτοκινήτου... αλλά είναι ακριβός γμτ...  :lipssealed:
η τσιγαριλα δε φευγη με τπτ
3 μηνες τωρα και το αμαξη μου βρωμαει ακομα
ναι σε ορισμενα μερη με υγρασια  οντως μυριζει πιω εντονα
δε πειραζει....καποια στιγμη θα ξεβρωμιση...
(βιολογικος καθαρισμος=200 ευρα +)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824381 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507400 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154777 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243882 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294191 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762776 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1127 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4018 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem