vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

147 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, agelosd, manoslykos, camber, gfilip

Twitter

Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?

Αποσυνδεδεμένος BadWolf

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #450 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 12:18 »

Εγω μαζί με τη γυναικα μου πηραμε με 185 δολαρια απο κινα κατευθείαν τα ακόλουθα :

-ενα joyetach evic tc mini μαζί με τον EGO2 ατμοποιητη,
-έναν έχτρα ατμοποιητη kranger submini V2,
-ενα full πακετο EMOD2 της kranger 1600 VW
- με μια δευτερη μπαταρια kranger 1600 VW
- 2Χ5 εχτρα κεφαλες Τι για το kranger submini V2
- 5 εχτρα κεφαλες Τι για το EGO2
- 5 εχτρα RBA κεφαλες για το EGO2
- 2 εχτρα RBA κεφαλες για το kranger submini V2
- 5 εχτρα κεφαλες για τον EMOD2 της kranger (αλλες 5 ειχε μεσα το πακετο)
- 50 μετρα συρμα απλό (οχι Νι-Τι)
- 25 πακετακια βαμβακι
- 2 IMR μπαταριες

Στη συνεχεια πηραμε 10 αρωματα και μια βαση νικοτινης 36mg απο Ατμος,1λτ PG και 0,8λτ VG απο syndesmo (φαρμακειο) και 1 lt νερό ενεσιμο , σύριγγες και ολίγα μπουκαλακια .... κοστος γι αυτα 92 ευρω Αυτα και τελος
Θα χρειαστουμε σιγουρα καποια στιγμη νεα βαση νικοτινης (16 ευρω) αλλα πιστευω οτι μετα και απο την 2-3η βαση θα το εχουμε κοψει.Τελικο κοστος 30ml μείγματος έως  3,20 ευρω αναλόγως την περιεκτικότητα σε νικοτινη

ΥΣ: Θα παρω και ενα 2ο joyetech 37 δολαρια να το εχω σαν backup
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2015, 12:32 από BadWolf »

Αποσυνδεδεμένος giannakis

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #451 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 12:27 »
μετα απο 8-9 μηνες ατμισμα στα τελη του 2011 ειχα δωσει γυρω στα 1500.στη συνεχεια εκοψα και το ηλ.
ξανα αρχισα το ατμισμα πριν 1 μηνα περιπου και εχω ξοδεψει 300 με 350 ευρω

Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #452 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 17:58 »
Επειδή κρατάω ακριβώς τι ξοδεύω για το η.τ. (ώστε να μπορώ να συγκρίνω με το κ.τ.), στις 35 μέρες που ατμίζω, έχω ξοδέψει 339,45€  (ναι, με τόση ακρίβεια  :) )

Αναλυτικά, αυτά πήγαν σε:

  • 2 iStick TC40W
  • 1 Nautilus Mini + 1 Nautilus
  • 1 Nautilus Mini (αγοράστηκε ένα SubTank nano - πρόταση του μαγαζάτορα σε αρχάριο χρήστη.... - αλλά ανταλλάχθηκε με το nautilus mini)
  • Διάφορα υγρά + αντιστάσεις
Θεωρώ ότι προς το παρόν, ο εξοπλισμός μου με καλύπτει πλήρως και έχω ψιλοκατασταλάξει στο τι υγρά μου αρέσουν, οπότε από δω και πέρα το μέσο ημερίσιο κόστος του η.τ. θα αρχίσει να πέφτει και θα κάνω σύντομα απόσβεση στο κόστος απόκτησης εξοπλισμού.


Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #453 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 18:23 »
100 Ε για το πρωτο ego c,30Εγια nautilus mini,80Εγια istick30 και lemo2,γυρω στο 100αρικο για υλικα επισκευασιμων,βασεις και αρωματα,σε ετοιμα υγρα δεν εχω ιδεα τι ποσο μπορει να ειναι

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #454 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 19:16 »
Eγω ενα ξερω ,και αυτο ειναι οτι αν δεν την ψαξει κανεις το ατμισμα ισος βγει και πιο ακριβο απο το κανονικο τσιγαρο!
Εγω ειμαι 16 μηνες ατμιστης και μονο οικονομια δεν εκανα στην αρχη (και για καμποσο καιρο!)με το ηλεκτρονικο  ,με το τσιγαρο(στριφτα old holborn) ηθελα 70-80 ευρω τον μηνα  και με το ηλεκτρονικο  οταν εκατσα και τα εβαλα κατω ειδα οτι μου εφευγαν σχεδον τα ιδια λεφτα ,ηθελα 2 μπουκαλακια των 10ml την εβδομαδα και 2 κεφαλες aspire bdc την εβδομαδα ,δηλ. 17 ευρω την εβδομαδα τουλαχιστον (8Χ10ml ry4 flavourart =48 ευρω και  8 κεφαλες aspire bdc =20 ευρω συνολο δηλ. 70 ευρω τον μηνα και ολο κανα τανκακι εσπαγα ,ολο και καμια μπαταρια εχανα η χαλουσε και να'σου και αλλα εξοδα!).
Για να ριξω τα εξοδα του ηλεκτρονικου το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να το γυρισω στα diy υγρα(μιλαμε για τεραστια οικονομια)μετα το γυρισα στην αγορα κεφαλων απο εξωτερικο  οπου μου εβγαινε η μια στα 1,5 ευρω απο εκει που αγοραζα απο εδω στα 2,5 ευρω την μια και μετεπειτα στα 2 ευρω την μια,τωρα το γυρισα στο επισκευασιμο και στηνω αντισταση με οργανικο βαμβακι   και το κοστος ειναι εξευτιλιστικο πλεον!
Εχω φιλο που ειναι 4 χρονια ατμιστης και εξακολουθει και τα ακουμπαει κανονοκοτατα και σε ετοιμα υγρα και σε εργοστασιακες κεφαλες ,τι να πω,του φαινεται βουνο η διαδικασια του να αναμειξει βαση και αρωμα και του να στριψει μια αντισταση σε κατσαβιδακι!

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #455 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 21:20 »
Να σας πω κατι & ιδιαιτερα σου παλιοτερους ατμιστες & χρηστες η.τ που εχουν & μεγαλυτερη τεχνογνωσια. Ναι σιγουρα ειναι πιο οκονομικο να φτιαχνεις μονος σου αντιστασεις αλλα για καποιους που εχουν εξωτερικη δουλεια τους & ο χρονος τους ειναι ελαχιστος δεν μπορουν να καθονται να παλευουν με μεγενθυτικο φακο να φτιαξουν συρματακια & βαμβακια. Οι πιτσιρικαδες μπορουν να το κανουν αυτο πιο ανετα σιγουρα.Το κοστος της ετοιμης παντως για 1 μηνα χρησης ειναι στα 6 EUR (3 κεφαλες). Αν βαλεις & 2 αρωματα ιδιοκατασκευης το μηνα με αναμειξεις των βασεων κοστος,30 EUR - θελεις καποιος 36 ευρακια το μηνα. Μια χαρα βγαινει για εναν medium χρηστη αν αναλογιστουμε το οικονομικο αλλα κυριως το καλο που κανουμε σε αντιθεση με το κ.τ.  :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #456 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 21:44 »
Τον πρώτο χρόνο στον ατμό πρέπει να ξόδεψα περί τα 600€ περίπου σε εξοπλισμό (ατμοποιητές, μοντάκια κλπ). Για υγρά δεν έχω ιδέα τι έχω ξοδέψει μέχρι να βρω αυτά που μου αρέσουν. Τώρα όμως που έχω κατασταλάξει (φυσικά και λόγω κρίσης) οι αγορές εξοπλισμού είναι αραιές και επιλεγμένες και τα μηνιαία μου έξοδα ανέρχονται περίπου στα 60€. Να σημειώσω ότι εξακολουθώ να κάνω κυρίως έτοιμα υγρά αλλά αραιωμένα συνήθως κατά 50%. 

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #457 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 22:07 »
40 μέρες ατμιστής, ο λογαριασμός για απλό εξοπλισμό αρχαρίου + υγρά ανέρχεται ~ στα €200 και είναι στο δρόμο εξοπλισμός αξίας €100.
Αν κάπνιζα θα ήθελα €400 + €60 για ένα καφέ παραπάνω τη μέρα που τώρα δεν τον πίνω γιατί μου αλλοιώνει τη γεύση της σοκομπανάνας που έχω  :baby: ...

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #458 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 22:09 »
Για κάποιον που δεν είναι μανιώδης καπνιστής και έκανε καπνό το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα αργήσει αρκετά να κάνει απόσβεση. Και αυτό με την προϋπόθεση πως κάνεις DIY υγρά μόνο. Δηλαδή αν κάποιος που έκανε κοντά σταν20 στριφτά τη μέρα όπως εγώ (περίπου 60 ευρώ το μήνα)  πάρει 2 μοντακια και 2 ατμοποιητες πάμε στα 100 συν ευρώ. Βάλε και την αναζήτηση υγρών ειδικά το πρώτο διάστημα και βγαίνεις μείον. Δε μετανιώνω βέβαια . Απλά πρέπει να είναι προετοιμασμένος κάποιος πως δε σημαίνει αυτομάτως οικονομία το η/τ

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #459 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 22:49 »
Εχω αγορασει αρχικα εναν εργοστασιακο ατμοποιητη και ενα σετακι μοντακι με τον ατμο του.ενα μηνα μετα ακομη εναν ατμοποιητη αυτη τη φορα επισκευασιμο.νεχρι τωρα περιπου καθαρα για εξοπλισμο 230 ετρω χωρις να υπολογισω αντ/κες κεφαλες για τους 2 εργοστασιακους ατμο που μετα απο 1 μηνα ειναι στο συρταρι,υγρα,βαμβακια,συρματα,2 μπαταριες κλπ.ολα αυτα σε διαστημα περιπου 2 μηνων.τωρα φοβαμαι μηπως ξεμεινω η εχω καποιο απροοπτο καθως εχω μονο ενα μοντακι...!!!!.δηλ αλλα 70-100 ευρω χοντρικα αναλογως τι θα μου γυαλισει.εκκρεμει και αλλη 1 παραγγελια καποιων αξρσουαρ,μπαταριων κλπ απο κινα...ηρθε και εδεσε το γλυκο..


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #460 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 23:01 »
Δεν θα πω πόσα έδωσα, αν και τα θεωρώ επένδυση. Θα σας δείξω τι όφελος οικονομικό είχα από τον Μάρτη μέχρι αρχές Σεπτέμβρη:



Πιστευω μεχρι το Γεναρη - Φλεβάρη να εξοικονομήσω το ποσόν και να τοποθετήσω τα πρωτα 40 μετρα πέτρα δαπέδου στην εισοδο.
Η είσοδος στο άτμισμα, ειναι απο τα σπουδαιότερα, και για την υγεία μας, αλλά και για την τσέπη μας που ας ειμαστε ρεαλιστές,
στους περισσότερους ειναι πρωτεύων θέμα και ζητούμενο στις ιστορικές εποχές που απολαμβάνουμε.

Συμπλήρωση: Ειμαστε δύο που κόψαμε το κ.τ και για αυτό ειναι σοβαρότατο το ποσόν.  3 πακετα καθημερινα και οι δυό θέλαμε.

Αποσυνδεδεμένος than07

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #461 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 23:11 »
Είμαι 6 μήνες ατμιστής και έχω δώσει μέχρι τώρα για εξοπλισμό και υγρά γύρω στα 700 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #462 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 23:40 »
Στο 4μηνο που ατμίζω τα έξοδα για 2 μοντάκια κ 2 ατμοποιητες είναι 186 ευρώ.
Για αναλώσιμα (αντιστάσεις, σύρμα, βαμβάκι υγρά) Δεν ξέρω αλλά η απόσβεση έχει γίνει.
Στην τελική πέταξα το κ.τ. είμαι καλύτερα κ δεν θέλω να ξαναγυρίσω πίσω..

Αποσυνδεδεμένος leontamp

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #463 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 23:46 »
Τρεις μήνες τώρα έχω ξοδέψει 129 ευρώ για εξοπλισμό και υγρά.Βάση ftw!!  :tongue_smilie:

 Βέβαια, μέσα στο μήνα, θα τσιμπήσω ένα μοντάκι κι ένα επισκευάσιμο (στο ψάξιμο είμαι κανά 100στάρι μαξ και για τα 2) για να κάμω και καμιά αλλαγή που και που.
Βάλε και κανα 20 ευρώ για κάτι αρωματάκια που θέλω για να μπω για τα καλά στον κόσμο του DIY θα μου βγει γύρω στα 250 το 4μηνο.



Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #464 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 00:02 »
Πήρα το 1ο σετ το Σεπτέμβρη (κανονικά 2ο, αλλά το 1ο δε μετράει γιατί ήταν πριν 3-4 χρόνια ένα ότι να 'ναι που το πέταξα μετά από 1 μήνα -ovale, αν θυμάμαι καλά).
€60: αρχικό σετ (ατμοποιητές, μπαταρίες, υγρό, φορτιστής).
€30: πολυβολτική μπαταρία.
€40: vamo+φορτιστής.
€60: μπαταρίες για vamo (πήρα πολλές  (Image removed from quote.) ).
€40: ατμοποιητές.
€40-50: έτοιμα υγρά.
€40: diy υγρά.
€30-40: αντιστάσεις, μπιχλιμπίδια κλπ.
~ €350 Σύνολο σε 6 μήνες. Κόστος τσιγάρων για αυτό το διάστημα €600-700 με καπνό, ενώ με πακέτο αρκετά περισσότερα. Επιπλέον, οι "ακριβές" αγορές έχουν γίνει, το στάδιο της πλήρους άγνοιας και του ψαξίματος έχει περάσει  και από δω και πέρα θα αγοράζω κυρίως αναλώσιμα, οπότε η αναλογία κατεβαίνει πολύ πιο κάτω από τα μισά λεφτά που είμαι τώρα. Άντε να πάρω και κανα μοντάκι ακόμα, για 2ο  (Image removed from quote.) .
------------------------------------------------------------
 Κλείνοντας 1 χρόνο το επόμενο Σάββατο, προσθέτω:

€40: Kanger Aerotank mega.
€25: 2o Vamo (το 1ο δουλεύει μια χαρά ακόμα, απλά για καβάτζα).
€25: Κλώνος Kayfun Lite v2.
€60 περίπου για αντιστάσεις, υγρά κλπ.

Σύνολο περίπου στα €500, οπότε δε χρειάζεται να αλλάξω και την αρχική ψήφο.

Είδα το θέμα και θυμήθηκα ότι έκλεισα τα 2 χρόνια, οπότε ώρα για απολογισμό:
€25: istick 20w.
€60: istick 50w.
€0: smok m80 plus (αντικατάσταση του istick 50w εντός εγγύησης χωρίς επιπλέον επιβάρυνση).
€50: Αυθεντικός Kayfun lite plus.
€25: Lemo 2 (μεταχειρισμένος από αγγελία στο φόρουμ).
€150 χοντρικά σε υγρά-σύρματα-μικροεργαλεία.

Χοντρικά, σε 2 χρόνια €800. Θα μπορούσα να το έχω μειώσει λίγο πουλώντας ότι δε χρησιμοποιούσα πλέον, αλλά χαρίστηκαν όλα σε φίλους που ήθελαν να αρχίσουν το ΗΤ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499316 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy