vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

147 επισκέπτες, 2 χρήστες
mathimatikos1966, ZoeM

Twitter

Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #420 στις: Αυγούστου 23, 2015, 16:37 »
πηγαινε σε Subtank mini με το RBA του και τηα μειωσεις τραγικα τα εξοδα των αντιστασεων και θα εχεισ και πολυ καλυτερη γευση/τζουρα . Στο λεω γιατι και εγω 3 μηνεςς ατμιζω και προσφατα ξεκινισα με το RBA και αισθανομαι χαζοσ που φοβομουν οτι ειναι δυσκολο και δεν το εκανα νωριτερα

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #421 στις: Αυγούστου 23, 2015, 16:38 »
Εχω τον Kanger mega σε ένα sigelei legend, και τον gs air της eleaf σε ένα istick 20w, σαν βασικό εξοπλισμό ,έχω και τον ναυτίλο τον μίνι σαν δευτερέυων γιατί δεν με έχει βολέψει, και τον χρησημοποιώ αραιά και που...

Παω για... Μάσα  :D τα λέμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2015, 16:43 από Manpet »

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #422 στις: Αυγούστου 23, 2015, 16:47 »
Φίλε lipo η αλήθεια είναι οτι έχω στο μυαλό μου τον subtank mini  για 2 σετάκι μελλοντικά αλλά το ψάχνω ακόμα γιατί δεν ξέρω αν θα ανέβω(μαλλόν θα συμβεί με αρκετή διαφορά) σε ml με τον subtank και ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε diy για να κάνω αυτή την μετάβαση.


manpet πολυ καλά σετάκια  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #423 στις: Αυγούστου 23, 2015, 16:53 »
Τι να τον κανει κανεις τον Subtank mini παιδια αμα μπορεις να παρεις τον Russian με ενα 30αρι απο Ελλαδα;
Εκτος απο φθηνοτερος (νομιζω) ειναι και ανωτερος (παλι νομιζω :)) ).


Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #424 στις: Αυγούστου 23, 2015, 17:02 »
7 μήνες ατμιστής και έχω χαλάσει κανένα 600άρι στο η.τ. Αν κάπνιζα θα είχα χαλάσει ένα 500άρι (απ' ότι έχω καταλάβει πρέπει να κάπνιζα αρκετά λιγότερο απ' ότι οι περισσότεροι από εσάς).


Τα 300 τα έχω χαλάσει στον εξοπλισμό, οπότε τώρα που έχω αρχίσει το DIY και είμαι καλυμμένος από μοντάκια και ατμοποιητές, μπορώ να αρχίσω την απόσβεση. Θα δείξει!

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #425 στις: Αυγούστου 23, 2015, 17:05 »
Φίλε lipo η αλήθεια είναι οτι έχω στο μυαλό μου τον subtank mini  για 2 σετάκι μελλοντικά αλλά το ψάχνω ακόμα γιατί δεν ξέρω αν θα ανέβω(μαλλόν θα συμβεί με αρκετή διαφορά) σε ml με τον subtank και ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε diy για να κάνω αυτή την μετάβαση.


manpet πολυ καλά σετάκια  :thumpup:
χεχε εγω το πιασα αναποδα αρχισα την επισκευη και τορα σκευτομαι να πας σε DIY υγρα αλλα ακομα δεν εχω ιδεα πως να το κανω και δεν εχω προλαβει να ασχοληθω να διαβασω

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #426 στις: Αυγούστου 23, 2015, 17:42 »
Επέστρεψα!  ;D . Συμβουλή μου πρός νέους ατμιστές : ΜΗΝ ξεκινάτε το η.τ. με επισκευάσιμους, subohm , και diy υγρά, Οταν ακόμα δεν έχετε κατασταλάξει σε τι σας αρέσει και τί όχι στο η.τ. Ξέρω άτομο που ξόδεψε Ενα Σκασμό λεφτά , απογοητεύτηκε και ξαναγύρισε στο κ.τ. γιατί επί μήνες παιδευόταν με συνταγές, σύρματα ,σεταρίσματα, και δοκιμές άσκοπες. και δεν θέλει να ξαναδεί το η.τ. ούτε... ζωγραφιστό από τα νέυρα του.Ενώ όλα θα μπορούσαν να είναι πιο απλά.ΜΗΝ ξεχνάτε μόλις βγήκατε απο μία βλαβερή συνήθεια (το τσιγάρο), το οποίο είναι το ...ρημάδι  ;D Τάξεις μεγέθους πιο απλό στην χρήση του και εθιστίκο.Δεν έχετε ακόμα ξεφύγει από τα δεσμά του (και είναι... Βαριά μήν τα υποτιμάτε). Στην αρχή το άτμισμα θα πρέπει να είναι όσο πιο απλό γίνεται, δεν είμαστε όλοι ηλεκτρολόγοι, μάστορες, Κυρ-γρανάζης  :)) .Βρίσκουμε τον εξοπλισμό που μάς καλύπτει και τον κρατάμε όσο το δυνατόν περισσότερο για να μας αποδόσει τα λεφτά που δώσαμε, είναι σημαντική η ψυχολογία όταν δείς ότι κερδίζεις χρήματα.Εγώ π.χ. στον ένα χρόνο έκανα δώρο στόν εαυτό μου ένα καινουργιο laptop με τα λεφτά που γλύτωσα από το κ.τ.  (και μου μείναν και λεφτά)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2015, 17:48 από Manpet »

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #427 στις: Αυγούστου 23, 2015, 19:40 »
Κοιταξε, εγω απο την αρχη επιασα τα DIY χωρις κανενα προβλημα με τα υλικα και τα νουμερα (λογω επαγγελματος).
Γρηγορα ομως τα παρατησα για τους εξης λογους:
1)Βαριομουν να ασχολουμαι
2)Δεν εμπιστευομουν την ποιοτητα των διαφορων αρωματων
3)Δεν ημουν καθολου σιγουρος οτι θα μου εβγαινε πιο οικονομικο.
Γιατι για να βρεις μια γευση που θα σου γινει μονιμη θα πρεπει να αγορασεις και δοκιμασεις χιλια δυο μπουκαλακια γευσεων.
Δεν ξερεις αν θα σου κανει αν δεν το δοκιμασεις αλλα εσυ θες μισο ml και αυτο εχει μεσα 10.
Χωρια που η διαδικασια δε σταματα ποτε, μετα αρχιζεις να αναμιγνυεις γευσεις, αντιγραφεις συνταγες που προτεινουν αλλοι και τελειωμο δεν εχει.
Βρηκα μια ποιοτικη εταιρια με υγρα, βρηκα αυτα που μου αρεσουν και τελος.
Δεν κανω sub-ohm vaping να ατμιζω 10-30 ml τη μερα να ξετιναζεται η τσεπη μου.
Για εμας που ατμιζουμε 2-4ml ημερησιως το DIY εχει πολυ μικροτερη σημασια σε σχεση με οσους κανουν πολλα ml.
Χωρια που ειναι πολυ πιθανο απλα να καταληξει μια ταλαιπωρια χωρις να βγεις ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα απ'οτι διαβαζω.
Και αναρωτιεμαι με πια λογικη να πιστεψω οτι εγω που δεν εχω τις γευσεις διαθεσιμες να τις δοκιμαζω κατα βουληση και να τις δουλευω μεταξυ τους μπορω να πετυχω το ιδιο καλο αποτελεσμα με καποιον ο οποιος φτιαχνει ετοιμα υγρα,τα εχει ολα μπροστα του. και δεν ασχολειται με τιποτε αλλο.
Αν μπορω να τον φτασω η ξεπερασω σε αποτελεσμα μαλλον θα πρεπει να ασχοληθω επαγγελματικα να πουλαω ετοιμα υγρα...

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #428 στις: Αυγούστου 23, 2015, 20:02 »
Christos_swc
Σε βρίσκω σωστό και συμφωνώ και επευξάνω με αυτά που λές.Η αλήθεια είναι όμως ότι οι ατμοποιητές νέας γενιάς είναι πιό ...ζουμορουφήχτρες  :)) και ενεργοβόροι από τους πίο παλιούς, γιατί εκεί σπρώχνει η βιομηχανία του η.τ. τους χρήστες για μεγιστοποίηση της κερδοφορίας τους.Ομως ευτυχώς επιλογές υπάρχουν για όλους (ακόμα τουλάχιστον).Είναι πιό σημαντικό ειδικά για το νέο χρήστη οι συσκευές να είναι απλές στην λειτουργία τους και τα εξοδα περιορισμένα σε σχέση με το κ.τ. Και θυμίσου πιο σημαντικό για εναν νέο είναι η σωστή επιλογή υγρού ατμισης.Γι'αυτό πάντα λέω σε νέους χρήστες να διαλέγουν καπνική γεύση για αρχή ΜΕ νικοτίνη που αντιστοιχεί σε αυτά που κάπνιζαν.Οπως έχει αναφέρει παλιότερα ο δρ. Φαρσαλινός σε αυτό το φόρουμ η μετάβαση στο ατμισμα από το κάπνισμα είναι μία αργή διαδικασία στον εγκέφαλο που εχει <<εκπαιδευτεί>> να καπνίζεις επί χρόνια και χρειάζεται μία περίοδο προσαρμογής στο ατμισμα.Για αυτό βλέπουμε αρκετούς να εγκαταλείπουν την <<μαχη>> μπλέκοντας περισσότερο με τις συσκευές παρά με την έυρεση του κατάλληλου υγρού. Τα DIY υγρά είναι οικονομικότερα Αφότου έχεις καταλήξει σε τι σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #429 στις: Αυγούστου 23, 2015, 20:04 »
νομιζω εχουμε παει πολυ εκτος θεματος  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #430 στις: Αυγούστου 23, 2015, 20:09 »
lipo Νομίζω ότι αυτή η συζήτηση είναι Εντός θέματος γιατί στην τελική έχει να κάνει με το κόστος χρήσης του η.τ. (θυμίζω ότι ζούμε σε εποχές Αγριας Κρίσης) και αυτό το θέμα πρέπει να μας απασχολεί όλους και ειδικά τους νέους στο σπόρ ;) .

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #431 στις: Αυγούστου 24, 2015, 03:40 »
Φίλε manpet νομίζω έχουμε πάνω κάτω το ίδιο σκεπτικό σε ότι αφορά το άτμισμα γενικά,το έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ μου οτι δεν με βρίσκει σύμφωνο ολο αυτό που γίνεται στην ατμιστική αγορά, είναι αυτο που είπες οτι η βιομηχανία σπρώχνει τους ατμιστές σε μια καταναλωτική μανία.Εγώ όπως προείπα έχω ένα istick30 και ένα ναυτίλο μινι και η αλήθεια είναι οτι δεν με ενδιαφέρει να πάρω 2ο σετάκι,απλά καμιά φορά ανησυχώ μην τύχει καμία στραβή και χτύπα ξύλο χαλάσει κάτι απο τα 2 και είναι πχ αργά το βράδυ η κυριακή η τελος πάντων οταν δεν θα μπορώ να πάω να προμηθευτώ,για αυτόν και μόνο τον λόγο κάποια στιγμή θα πάρω και ένα 2ο σετακι.


Όσον αφορά τα υγρά,αποψή μου είναι όταν κάποιος βρει 1-2 υγρά που να του αρέσουν η μια εταιρεία που να τον καλύπτει όπως είπε και ο φίλος christos_swc,απλά να μείνει εκεί και να μην μπει στην διαδικασία εύρεσης του ''απόλυτου'' υγρού γιατί πολύ απλά μάλλον δεν θα το βρει ποτέ η ακόμα και να το βρει πλέον θα έχει χάσει τόσο χρόνο και τόσο χρήμα για κάτι που δεν άξιζε όλο αυτό.Όταν κάναμε κ.τ δεν νομίζω να αλλάζαμε κάθε μέρα μάρκα η να αλλάξαμε όλες τις μάρκες που υπάρχουν για να κατασταλάξουμε κάπου, όλα μέσα στο μυαλό είναι νομίζω.Εγώ ξεκίνησα με ένα υγρό που μου άρεσε αρκετά,δοκίμασα και μερικά υγρά απο κάποιες άλλες εταιρείες και λόγο περιεργειας (καθώς καινούριος στο ''σπορ'') και αφού είδα οτι δεν μου κάνουν είπα τέλος,δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να δοκιμάσω όλα τα υγρά της αγοράς για να δω ποιο μου ''κάθεται'' καλύτερα και όσα δεν μου κάνουν να ψάχνω να τα δώσω σε φίλους για να μην πάνε χαμένα.


Το όλο σκεπτικό εξαρχής για όλους μας ήταν ένα,να μείνουμε μακρυά απο τον εθισμό που είχαμε για το κ.τ με βοήθημα το η.τ και κάποια στιγμή να μπορέσουμε να το παρατήσουμε και αυτό και όχι να εθιστούμε με αυτό.

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #432 στις: Αυγούστου 24, 2015, 08:15 »
Πάνω από 600 ευρώ μέσα σε 6 μήνες και έπεται και συνέχεια....

Αποσυνδεδεμένος stergis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #433 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 00:39 »
Συμφωνα με τους υπολογισμούς μου ειμαι μέσα 100ευρώ 6 ( 5 μηνες ατμιστης)αν κάπνιζα κτ , αλλα φυσικά δε το μετανιώνω
1o set , subtank mini + ISTCK 50watt,
Τωρα Κυριο set joytech EVIC VT + joytech mega one / Subtank mini
2o back UP set istick 40 Watt TC + 2ος Subtank (γνήησιο airflow -ιμιτατιον bellcup ) xxx
DIY σε υγρα και στησίματα απο τον 2ο μηνα χρήσης αλλιώς θα μουν πολλά ευρώ μέσα αν αναλογιστεί κανεις οτι κάνω 10ml την μερα , 3mg nic 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 00:47 από stergis »

Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #434 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 11:37 »
Γύρω στο 700άρι. Αντίθετα με το τι λέτε κάποιοι, όμως, πιστεύω πως ΠΡΕΠΕΙ κανείς να ξεκινήσει "με πιο advanced φάση" από ό,τι "με μια πρόταση εντελώς για αρχάριους". Και αυτό διότι σχεδόν τα μισά από αυτά μου έφυγαν αρχικά "για πλάμματα για αρχάριους". Μόνο το iStick 30W με την Ατλαντίδα με έβαλε μέσα γύρω στο κατοστάρικο, όταν θα μπορούσε κάποιος να μου πει να πάρω το πακέτο Subox από το εξωτερικό, που και θα με κάλυπτε, πάνω-κάτω, το ίδιο, και θα μου επέτρεπε ΑΝ ήθελα να προσπαθήσω να το επισκευάσω. Όχι να βρεθώ να αγοράζω και 20 ανταλλακτικές κεφαλές για την Ατλαντίδα για σχεδόν ένα πρόσθετο κατοσταρικάκι. Αντί να πληρώνω δεκάρια για έτοιμα υγρά, θα μπορούσε να μου πει "ψιτ, τα υγρά της Atmos είναι σχεδόν τα ίδια με το να χώσεις τα αρώματα της σε βάσεις που αγοράζεις", αλλά και να μου εξηγήσει πως απλά σκας ένα 50άρι να φέρεις βαρβάτες βάσεις από το εξωτερικό, τις κάνεις μίξη με PG-VG Συνδέσμου (+€15) και... έχεις βάση για ένα εξάμηνο ή και χρόνο.

Συνολικό κόστος που έσκασα "Για Το Αρχικό Πακέτο" εδώ, γύρω στο διακοσάρι - διακοσοπενηντάρι (συσκευή, ατμοποιητής, υγρά, ανταλλακτικά).

Συνολικό κόστος Subox, βάσης νικοτίνης, PG-VG Συνδέσμου και αρωμάτων Atmos, γύρω στα €150. Περίπου τα μισά. Και, ταυτόχρονα, "είναι υλικό για εξάμηνο και βάλε" - ΑΚΟΜΑ και αν δεν ασχοληθείς με το κομμάτι του επισκευάσιμου.

Να ξεκαθαρίσω, βέβαια, πως τα παλικάρια στο κατάστημα από όπου ξεκίνησα ήταν άκρως φιλικά και με βοήθησαν με το παραπάνω, μα απλά "δεν με έκοψαν ως άτομο του DIY" και μάλλον μου πρότειναν "πιο αρχάρια κατάσταση" από ό,τι ήθελα τελικά :-)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246016 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1876 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8025 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121651 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326746 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297703 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827599 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios