vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

94 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #435 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 13:51 »
Τα πράγματα είναι σχετικά. Ένα iStick με Ατλαντίδα θα καλύψει για πολύ καιρό το 90% των καινούριων ατμιστών, πολλοί από τους οποίους δεν θα θελήσουν ποτέ να πάνε σε κάτι άλλο. Ο δικός σου τρόπος είναι ο καλύτερος για σένα αλλά υπάρχει λόγος που δεν είναι αυτό που συνήθως προτείνεται σε αρχάριους.

Από άλλη οπτική είναι ένα χρονοβόρο κυνήγι θησαυρού:
Ψάχνεις σε ιστοσελίδες που δεν έχεις ξαναμπεί για να ανακαλύψεις την καλύτερη τιμή για κάτι που δεν ξέρεις αν αξίζει τον κόπο και να σου έρθει μετά από εβδομάδες (αν σου έρθει όπως πρέπει και στην ώρα του). Κάνεις το ίδιο για βάσεις. Διαβάζεις κάμποσο για να ανακαλύψεις τι γλυκερίνη φαρμακείου θέλεις και μετά ψάχνεις να τη βρεις, (συχνά χωρίς να ξέρεις ακριβώς καθαρότητα) και θέλεις μελέτη για όλες τις παραμέτρους που θα σου δώσουν ωραίο υγρό για άτμισμα.

Τα 100 ευρώ διαφορά που βγάζεις σημαίνουν πως η φθηνότερη λύση προϋποθέτει ένα μήνα διάβασμα, ψάξιμο, αναμονή και ρίσκο κάτι από όλα να μην το κατάλαβες σωστά ή να έχει κάποιο θέμα που δεν περίμενες. Για την τεράστια πλειοψηφία των ατμιστών αυτό δεν είναι λύση: είναι εγγύηση πως θα γυρίσουν στο τσιγάρο. Δεν γίνεται να μην κοστολογούμε (1) τον χρόνο, (2) την διάθεση και (3) την δυνατότητα να μπει κάποιος σε αυτό τον δρόμο, ούτε να τα θεωρούμε αυτονόητα για τους άλλους.

Φάνηκες φορτσάτος και μελετηρός, με σχετική ιντερνετική εμπειρία και χομπίστικη διάθεση και βρέθηκες στο 10% των ατμιστών που έμαθαν καλύτερους και οικονομικότερους τρόπους να ατμίζουν. Όμως την εμπειρία όλης αυτής της πορείας την θεωρείς πια αυτονόητη, ενώ είναι ακριβώς το αντίθετο. Μπράβο στα παληκάρια του καταστήματος που σου έδωσαν κάτι για αρχάριους. Αρχάριος ήσουν και αυτό έπρεπε να σου δώσουν -το οποίο βολεύει και πάμπολους βετεράνους. Δεν υπάρχει προφητική ικανότητα να μαντέψουν την εξέλιξή σου, και αν σου πρότεινε κάποιος αυτά που έμαθες μόνος σου αργότερα οι στατιστικές πιθανότητες είναι συντριπτικά υπέρ του να συνέχιζες να καπνίζεις.

Η ιδέα του "αρχάριου" και του "έμπειρου" είναι μια ψευδαίσθηση που μας την δημιουργεί ο μικρόκοσμος του φόρουμ. Δεν υπάρχει αντικειμενικά αυτή η "πρόοδος", ούτε οι περισσότεροι την θέλουν ή την επιδιώκουν. Οι μισοί (και βάλε...) ατμιστές στο δρόμο κυκλοφορούν με κάποιο clearomizer διετίας και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ακόμα κι εδώ μέσα οι περισσότεροι δεν κάνουν όλα αυτά που συζητάς (σιγά μην κάνω τέτοιες τούμπες για να φτιάξω υγρά για να εξοικονομήσω χρήματα που δεν φτάνουν ούτε για σουβλάκια!  :D ).

Καλώς κάνεις αυτά που κάνεις γιατί δουλεύουν και σε ικανοποιούν. Την τεράστια πλειοψηφία των ανθρώπων θα τους κρατούσε στο τσιγάρο, οπότε πιστεύω πως όχι απλώς δεν "πρέπει" αλλά θα ήταν έγκλημα να είναι η αυτή η στάνταρ πρόταση σε νέους ατμιστές. Δεν κάνουν διδακτορικό οι άνθρωποι, να χαρούν μια τζούρα χωρίς να αρωσταίνουν θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #436 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 15:54 »
Την τεράστια πλειοψηφία των ανθρώπων θα τους κρατούσε στο τσιγάρο, οπότε πιστεύω πως όχι απλώς δεν "πρέπει" αλλά θα ήταν έγκλημα να είναι η αυτή η στάνταρ πρόταση σε νέους ατμιστές. Δεν κάνουν διδακτορικό οι άνθρωποι, να χαρούν μια τζούρα χωρίς να αρωσταίνουν θέλουν.

Συμφωνώ 100%.Έχω δώσει σε φίλη iStick με Ναυτιλο να δοκιμασει το σ/κ και ψιλοαγχωνομαι μηπως κάτι δεν πάει  καλά γιατι η κοπέλα δεν έχει ιδέα. Είπαμε, να μην ψηνουν τους αρχάριους για άσκοπα εξοδα σε ego κλπ, από τη στιγμη που υπαρχουν πλέον καλύτερες εναλλακτικές, αλλά μην πάμε στο άλλο άκρο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #437 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 18:32 »
Νομίζω πως έδωσες καλό κιτ. Ακόμα και στις παλιότερες eGo εποχές πολλά μπορούσαν να είναι άβολα. Περισσότερα από σήμερα (ειδικά με τους ατμοποιητές). Πάντα χρειάζεται η θέληση του νέου ατμιστή να αντιμετωπίσει τυχόν αναποδιά και να βοηθήσει και ο ίδιος τον εαυτό του.

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #438 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 13:51 »
Ναυτιλος με iStick ειναι καταπληκτικο για να κοψει κανεις το καπνισμα γιατι δεν ειναι καθολου δυσκολο καποιος να το επιχειρησει με καποια entry-level συσκευη που δινουν συνηθως υποτονικο ατμισμα, να απογοητευτει και να τα παρατησει.
Και ειναι ταυτοχρονα κατι που θα καλυπτε και παρα πολλους βετερανους ατμιστες.
Απο εκει και περα ο καθενας βρισκει το δρομο του.
Αρκει να θελει.
Το πιο σημαντικο για μενα να παρει καποιος απο την αρχη "πηδωντας" καποιες υπερβολικα απλες προτασεις ειναι ενα ηλεκτρονικο mod που θα τον βοηθησει να βρει το ιδανικο ατμισμα, και βεβαια καποιο tank που να του δινει περιθωρια να βρει τη χορταστικη τζουρα που θα τον καλυψει.
Ενα κοστος της ταξης των 80-100 ευρω ειναι χαμηλοτερο απο το καπνισμα ενος μηνα ακομα και για καποιον που κανει στριφτο.
Και οποιες και αν ειναι οι πιθανοτητες επιτυχιας,και ακριβο να ειναι, αξιζει κανεις να το επιχειρησει μπας και καταφερει και το κοψει το ρημαδι, το οφελος δεν υπολογιζεται σε χρημα...

Αποσυνδεδεμένος kasparidis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #439 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 13:47 »
Εγώ ξεκίνησα πριν από ένα μήνα και κάτι με istick 50w και nautilus mini. Έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα αλλά μετά από 2-3 εβδομάδες αγόρασα τον ατμοποιητή Kangertech Aerotank V2 και μου βγάζει καλύτερο άρωμα και ατμό από nautilus mini. Από εδώ και πέρα κάποια στιγμή θα αγοράσω ένα δεύτερο mod για backup και μετά θα πάω σε επισκευάσιμους. Πέρα από το αρχικό κόστος περίπου 125 ευρώ mod και 2 ατμοποιητές, μόνο υγρά από εδώ και πέρα.

Αποσυνδεδεμένος vapec

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #440 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 14:02 »
νομίζω ότι η έννοια του αρχικού κόστους είναι λάθος τρόπος να το βλέπουμε. Δλδ, αν ο εξοπλισμός (mod,ατμο,κτλ) πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για 6 π.χ. μήνες, και έχεις δώσει 120 ευρώ, το μηνιαίο κόστος του εξοπλισμού σου είναι 20 €.
Ακόμα και να καταναλώνεις 15ml τη μέρα, diy υγρά, το κόστος υγρών δύσκολα θα ανέβει πάνω από τα 35 €.
Τα αναλώσιμα σύρματα, βαμβάκια κτλ να είναι 2-3 €. Συνολικά δεν ανεβαίνεις πάνω από τα 50-60.
Εκτός και αν κάποιος θέλει να πειραματιστεί κτλ.
Εγώ έδινα 170 το μήνα για καπνό....καμιά σχέση

Αποσυνδεδεμένος kasparidis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #441 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 14:37 »
Θα σου πω το εξής. Απο εξοπλισμό άνετα λέω ότι είμαι καλυμένος αλλά όποτε πάω σε μαγαζί με ΗΤ θέλω να τα αγοράσω όλα.....

Αποσυνδεδεμένος zorlac

  • **
  • 143
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #442 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2015, 11:31 »
3 μήνες ατμιστής. Περίπου 200€ για 'hardware' και γύρω στα 150€ για υγρά.

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #443 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 00:40 »
Αυτο που καταλαβαίνω στις 25 μέρες στο ηλεκτρονικό είναι ότι καλύτερα να πάρεις ένα σωλήνα με δικό του ατμόποιητή και να μείνεις εκεί.οςο ψαχνεςαι για το καλύτερο ξοδεύεις λεφτά και δεν βλέπεις και ιδιαίτερο αποτελεςμα. έχω ξοδέψει σε 25 μέρες 200 euro σε συσκευές και ατμοποιητες και αυτο που δουλεύει καλύτερα είναι το πρώτο που πήρα ένας σωλήνας 34 euro. Οι ατμοποιητες τώρα δουλεύουν καλά μετά απο λίγες ώρες θα βγει υγρό απο δω θα βγει υγρό απο κει θα κάνει μπουρμπουλήθρες είναι λίγο ξενέρωμα η κατάσταση!!! Πραγματικά καταλαβαίνω γιατί αρκετοί απο το ηλεκτρονικό ξανά πήγαν στο κανονικό. Προτιμώ το ηλεκτρονικό αλλά ανάλογα πως θα συνεχιστεί η κατάσταση αλλά λεφτά δεν δίνω άμεσα ούτε για συσκευές ούτε για ατμοποιητες.....και αυτο που γύρισε και μου είπε πωλητής απο γνωστό κατάστημα ήταν ότι άμα πάει κάποιος και του πει ότι έχει πρόβλημα με κάτι που αγοραςε θα του απαντήσει ότι αυτός φταίει κάτι δεν κάνει καλά....σαν να σου λέει παρτο κι αν ειςαι τυχερός και δουλεύει καλά έχει καλώς αλλιώς πετά το μην έρθεις να μου παραπονεθείς!!!!
για να μην σχολιασω ότι στα μισά μαγαζιά που επισκέφτηκα,στο δεύτερο η τρίτο υγρό που ζητηςα να δοκιμάσω είχαν ένα ύφος έτοιμοι να με διάολο στείλουν. Η μια ειδικά μιλούσε στο τηλέφωνο και μάλλον τσαντιστηκε που αναγκάστηκε να κλείσει αφού μπήκα!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #444 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 00:54 »
Γι'αυτο θελει σωστη ενημερωση απο την αρχη..
Κ λιγο ψαξιμο απο μονος σου..


Για να παρεις κατι καλο & λειτουργικο απο την αρχη κ ας δωσεις το κατι παραπανω.
Απο κει κ περα, οπως σωστα αναφερεις, οσο το ψαχνεις, τοσο θα βρισκεις. Μαυρη τρυπα.


Απο την αλλη δε βολευονται ολοι το ιδιο ευκολα ή γρηγορα.
Στην αρχη, οταν κανεις την αποπειρα να ξεκινησεις το ΗΤ, δε ξερεις αν αυτο που θα αγορασεις θα σ'αρεσει, αν θα σε κρατησει μακρυα απο το ΚΤ ή αν
θα ξαναγυρισεις στον περιπτερα της γειτονιας σου, οποτε λες γτ να τα σκασω?


Εγω δεν ημουν καλυμμενος με το αρχικο σετ των 37€ που ειχα αγορασει.
Οπως κ πολλοι αλλοι. Στην πορεια βρηκαμε αυτο το κατι που μας καλυψε κ μας κρατησε μακρυα απο το ΚΤ.


Πλεον, για αρκετους ειναι χομπυ, κατι ευχαριστο. Φυσικο επακολουθο, να ψαχνεις, να χαζευεις, να δοκιμαζεις κ να θες να αγορασεις.


Πρεπει να ξερεις για ποιο λογο πας απο το ΚΤ στο ΗΤ.


Welcome to the vape world  :bye:

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #445 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 01:14 »
εγω οπως τα υπολογιζω  χοντρικα εδω και 13 μηνες που ατμιζω εχω ξοδεψει καπου 400-500 ευρω μαξ.
σε σχεση με τα τουλαχιστον 1500 ευρω που εδινα στανταρ το χρονο για τσιγαρα υπαρχει σαφης προοδος.
τωρα που εχω αρχισει να στηνω και δικες μου αντιστασεις το μονο που μου μενει ειναι να βρω μεγαλυτερες ποσοτητες βασεων ωστε να μου ερχονται πιο φτηνα τα υγρα.πιστευω οτι τα κοστη του δευτερου ετους ατμισματος θα ειναι ακομα πια χαμηλα.

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #446 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 02:15 »
@mantos έχεις δίκιο οι περισσότεροι τη πατάμε στην αρχή ειδικά αν έχεις και το μικρόβιο του gadget-ακια...εκείνη την ώρα τα πήρα βασικά που έκανα το ποστ γιατί ο πρώτος ατμοποιητης έβγαλε υγρά απο κάτω και φτάσανε πάνω στο καινούριο μοντακι γι αυτο συμβουλεύω στους καινούργιους που δεν έχουν σκοπό να κάνουν πνευμονικές να πάνε σε ένα nautilus και οχι σε ατμοποιητες των 15-20 ευρώ. Μια βδομάδα δούλεψε καλά ο gs air m και μετά με πήγε &@&€&@ -ντας...υγρά βγάζει μπουρμπουλήθρες κάνει ανεβάζω watt μου κεγεται η γλώσσα άσε που σε σχέση με το ναυτιλο μου καίει πιο γρήγορα τη Μπαταρια.....μακρύα απο eleaf gs air m λοιπόν...θα πάρω και ένα δεύτερο nautilus,mini αυτή τη φορά για το δεύτερο μοντακι και τέρμα, κι αυτοί έχουν θεματάκια αλλά σίγουρα μικρότερα


Sent from my iPad using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2015, 02:20 από steve35 »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #447 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 16:15 »
 :hapy_jump: :happy_roll_01: :laugh_cool_jump:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2015, 11:11 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος otrelos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook Page
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #448 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 16:16 »
Θεωρω τον εαυτο μου τυχερο γιατι δεν εχω ξοδεψει παραπανω απο 300 ευρω !
Εχω ενα φιλαρακι που αγοραζει σαν τρελος οτι βγει και αφου τα βαρεθει [μετα απο 10 μερες αντε 15] τα δοκιμαζω εγω και οποιο μου κανει το κραταω σε χαμηλη τιμη που οριζει ο φιλος .
Ετσι μπορεσα να καταληξω σε καλα και αψεγαδιαστα κομματια με χαμηλο κοστος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόσα Ξοδέψατε μέχρι στιγμης για το ΗΤ ?
« Απάντηση #449 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 10:54 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116538 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824776 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154984 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569050 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244109 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294463 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1840 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762997 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1199 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4085 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem