vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

151 επισκέπτες, 6 χρήστες
billaras, stauros53, razen, Milarepa, lagoudakis, JohnDag

ερεθισμος στο λαιμο

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #60 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 03:04 »
κανε  με  vg  maxx blend   4-5 ml :hmmm:  χωρις  κ,τ :hmmm: μαριος

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #61 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 03:12 »
Θα προσπαθησω κι εγω να σας πω, οσο το δυνατον πιο συντομα, το δικο μου προβλημα πανω στο συγκεκριμενο προβλημα.
Επισημενω οτι ειμουν βαρυς καπνιστης,πανω απο 20 χρονια, 2,5 πακετα marlboro silver (o,4 mg).
Ξεκινησα λοιπον με το fog για 1-2 μηνες, αλλαζοντας διαφορα υγρα pg-vg με διαφορα αρωματα, με περιεκτικοτητες νικοτινης medium (12-15).Ταυτοχρονα καπνιζα και 5-10 κανονικα τσιγαρα (δυσκολη για μενα η μεταβαση)
Στους 2 μηνες δοκιμων κατεληξα να αγορασω το GG με το καινουργιο avs , και να ατμιζω μονο το freedom της Halo (8-9 mg), 4 ml την ημερα με ατοποιητες opw 501 απο funstore.
Ολα καλα για 1-2 μηνες.
Μετα ομως αρχισαν τα προβληματα με τον λαιμο μου. Υποθετω οτι περασα μια ιωση-κρυωμα χωρις να το αντιμετωπισω με αντιβιωση (δεν ειχα ομως πυρετο) και μου αφησε καταλοιπα. Η pg μου στεγνωνε τον λαιμο, και μου δημιουργουσε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βηχα χωρις ομως φλεματα, δεν ητανε παραγωγικος δηλαδη ο βηχας. Κατι σαν ενοχληση-γαργαλημα και πολυ μα παρα πολυ ξεροβηχα.
Πηγα σε ενα γιατρο : Δεν εχεις τιποτα μου ειπε. Μεταλοιμωδικο αλλεργικο και κατι τετοια. παρε καμια ειπνοη να ηρεμισεις.
Εγω συνεχιζα να ατμιζω 4 ml freedom της halo και να καπνιζω και 5-7 τσιγαρα την ημερα.
Οι εισπνοες τελειωσαν αλλα ΤΙΠΟΤΑ. το προβλημα παρεμενε.
Ξαναπηγα στον γιατρο, εκανα και λαρυγγοσκοπηση (γιατι ανησυχησα πολυ) και μου τα βρηκε ολα καθαρα. Στο περιπου, μου ειπε οτι στεγνωνουν φλεματακια πισω στον λαρυγγα και μου δημιουργει γαργαλητο.
Και αφου εχουν περασει 4 μηνες με αυτο το προβλημα, εκοψα το η.τ. και ξαναρχισα το κανονικο.Η αληθεια ειναι οτι αμεσως ο λαιμος μου εστρωσε.
Μετα απο κανα μηνα πηγα μια μερα να δοκιμασω παλι το η.τ και ειχα ξανα γαργαλητα-ερεθισμο ξεροβηχα κτλ
Οποτε ειμαι δυστυχως ακομα στο κανονικο τσιγαρο.
Φοβαμαι ειναι μηπως οι συγκεκριμενοι ατμοποιητες 3-4 που χρησιμοποιησα ολο αυτο το διαστημα μηπως ητανε λιγο "αρπαγμενοι" (λετε;  :hmmm: ) γιατι ειχα πολυ ΔΥΝΑΤΟ χτυπημα στον λαιμο, σε βαθμο να μην το αντεχω!!!
Μηπως το συγκεκριμενο υγρο ?
Τα σχολια-γνωμες ευπροσδεκτα...

Με κάθε επιφύλαξη,πάρε άλλους 510 ατμοποιητές και τσέκαρε ξανά.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 03:19 »
Με κάθε επιφύλαξη,πάρε άλλους 510 ατμοποιητές και τσέκαρε ξανά.  :hmmm:

Μπορεις να μου υποδειξεις ποιους ? link κτλ
Γιατι ειμαι στον Βολο, οποτε θα πρεπει να παραγγειλω
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος giorgoskilkis

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 04:26 »
οσο αφορα το χτυπημα στο λαιμο μπορει να φταιει το οτι δεν κρατας αρκετα υγρο τον ατμοποιητη σου. Εγω εχω το γιου εφ ες και μου τυχαινει πολλες φορες την μερα να μου σκιζει το λαιμο. Μετα ομως απο μικρες ρυθμισεις ως προς τη ροη του υγρου στρωνει και ειναι ξανα απολαυση...

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 04:32 »
οσο αφορα το χτυπημα στο λαιμο μπορει να φταιει το οτι δεν κρατας αρκετα υγρο τον ατμοποιητη σου. Εγω εχω το γιου εφ ες και μου τυχαινει πολλες φορες την μερα να μου σκιζει το λαιμο. Μετα ομως απο μικρες ρυθμισεις ως προς τη ροη του υγρου στρωνει και ειναι ξανα απολαυση...
Δεν νομιζω να ειναι αυτο φιλε μου (μακαρι να ηταν)
Το εχω "ψαξει" αρκετα το avs.
Η' το συγκεκριμενο υγρο με "ενοχλει", η'  στην τελευταια παραγγελια ατμοποιητων εχει καποιο "θεμα" το φυτιλη, και μου δημιουργει καψιμο-χτυπημα=ερεθισμο στον λαιμο. κλεινω προς το δευτερο...
Θα κανω μια ερευνα για να παραγγειλω αλλους ατμοποιητες, για να δοκιμασω...

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 07:21 »
28 ημέρα ατμισματος και παρατηρώ ξηροστομία, και ένα μόνιμο κόμπο στο λαιμό τα υγρά που <πίνω> εναλλάξ τώρα είναι vanilla 0 και 11  Virginia 9, και Marlboro 18, δοκίμασα αλλα δεν μπορω χωρις νικοτινη με τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 09:26 »
28 ημέρα ατμισματος και παρατηρώ ξηροστομία, και ένα μόνιμο κόμπο στο λαιμό τα υγρά που <πίνω> εναλλάξ τώρα είναι vanilla 0 και 11  Virginia 9, και Marlboro 18, δοκίμασα αλλα δεν μπορω χωρις νικοτινη με τιποτα.
Εχω κ εγω το ιδιο θεμα μα το εχω προσεξει οτι συμβαινει με κατι κινεζικα υγρα!! Με τα υγρα απο Nobacco δεν εχω τετοιο προβλημα! Ειμαι εκατο τοις εκατο σιγουρη οτι το προκαλουν αυτο καποια υγρα!

Δοκιμασε απο αλλες εταιρειες κ δες αν αυτο συνεχιζει ναι? κ για να μην με παρεξηγησει κανεις ? δεν ειναι η μονη εταιρεια η Nobacco ! απλα εγω απο εκει αγοραζω τα υγρα μου κ εκανα την συγκριση με τα αλλα τα κινεζικα κ το λεω με απολυτη σιγουρια. Ομως οτι μπορει να ειναι καλο για εμενα? δεν σημαινει οτι μπορει να ειναι καλο κ για τους αλλους ναι?
Απλα δοκιμαζεις κ μετα κρινεις ποιο ειναι καλο κ ποιο δεν σου κανει.  ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2011, 09:51 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 15:51 »
o.k. ευχαριστω,το ξερω δεν ειναι διαφιμιση,επομενες αγορες απο nobacco και βλεπω!

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 16:16 »
Παιδιά, αν ξεχωρίσει κάποιος το χτύπημα της νικοτίνης από τον ερεθισμό στο λαιμό και είναι σίγουρος για το δεύτερο, θεωρώ ότι τα ενισχυτικά γεύσης είναι υπεύθυνα και όχι το φυτίλι ή ο ατμοποιητής. Επειδή ειδικά το τελευταίο διάστημα κάνω 10ml ημερησίως από διαφορετικά υγρά και μου έτυχε να κάψω κιόλας ατμοποιητές και φυτίλια, δε νομίζω ότι η καρβουνίλα μπορεί κάποιος να την πει ερεθισμό του λαιμού.
Δεν ξέρω αν αυτό το αίσθημα προέρχεται εν μέρει από ξηρότητα φυτιλιού αλλά υποπτεύομαι ότι χημεία κυκλοφορεί παντού και ιδίως σε κινεζιές.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 19:17 »
....αν αποχαιρετισεις τα αρωματα,
ξεκαθαριζει το τοπιο και δεν αμφιβαλεις οταν <<καιγεται>> ο ατμοποιητης ::)

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 19:22 »
Σωστός ο Yiannis...

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 19:26 »
Παιδιά, αν ξεχωρίσει κάποιος το χτύπημα της νικοτίνης από τον ερεθισμό στο λαιμό και είναι σίγουρος για το δεύτερο, θεωρώ ότι τα ενισχυτικά γεύσης είναι υπεύθυνα και όχι το φυτίλι ή ο ατμοποιητής. Επειδή ειδικά το τελευταίο διάστημα κάνω 10ml ημερησίως από διαφορετικά υγρά και μου έτυχε να κάψω κιόλας ατμοποιητές και φυτίλια, δε νομίζω ότι η καρβουνίλα μπορεί κάποιος να την πει ερεθισμό του λαιμού.
Δεν ξέρω αν αυτό το αίσθημα προέρχεται εν μέρει από ξηρότητα φυτιλιού αλλά υποπτεύομαι ότι χημεία κυκλοφορεί παντού και ιδίως σε κινεζιές.
:sign_oraios:           :respect_hat: :respect_hat: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 20:23 »
Και εγω ζητω βοηθεια επειδη σε αλλο νημα με θεμα γευσεις και περιεκτικοτητες υγρων για να αρχισει κανεις το ητ, προετρεπα να ξεκινησει καποιος με υψηλη νικοτινη και τσιγαρισιες γευσεις εχω να κανω μια παρατηρηση-αναθεωρηση:
Καταρχην ξεκινησα με flavourarts, δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο ως τωρα..
Λοιπον οσο ατμιζα 9 Mg νικοτινη ήθελα και κανονικο τσιγαρο. Δοκιμασα ακομα μια τσιγαρισια γευση με τα ιδια αποτελεσματα (δεν με γεμιζε η νικοτινη).

Πηγα στα 18 και τις πρωτες ωρες ειπα αυτο ειναι!

Ομως μεσα σε 2 μερες νοιωθω και εγω σαν να εχω μονιμα πιπερι στον λαιμο, ξηροτητα και καψιμο (με καινουργιο ατμοποιητη).
εχω την εντυπωση οτι φταιει η νικοτινη γιατι δεν μπορει σε δυο ακομα τσιγαρισιες γευσεις να νοιωθω σαν να ατμιζω την ιδια.

εξαιρεση η σοκολατα που οπως πολυ σωστα εχει γραψει καποιος πρεπει να ειναι πολυ πετυχημενη σαν διμιουργια και η οποια με 18αρα νικοτινη ειναι γλυκια και πολυ πιο προσιτη.

το θεμα ομως ειναι οτι δεν θελω γλυκια γευση γιατι ασχετως νικοτινης, δεν νοιωθω οτι κανω τσιγαρο αλλα κατι αλλο.

επισης να προσθεσω μια παρατηρηση που πολυ σοφα εχει γραψει ο ArXos σε ενα review που ειχε κανει, εχω την εντυπωση και εγω οτι πολλοι απο εμας χρησιμοποιουμε το η.τ. με λαθος τροπο και για διαφορετικο λογο απο αυτους για τους οποιους εφευρεθηκε:
Μηπως ειναι απλα μια λυση για να κοψεις το τσιγαρο και να απομακρυνθεις σιγα σιγα και οχι τροπος πληρης αντικαταστασης του?
 Γενικευω το θεμα αλλα μια οι ατμο, μια οι γευσεις, μια τα εξοδα, μια η νικοτινη, μια η μανια να ειμαστε με αυτο ολη μερα, εννοω μαλλον λαθος χρηση κανουμε σε σημειο να κανουμε μια τρυπα στο νερο και να αποζητουμε τελικα το κ.τ. στο τελος (μιλαω καθαρα για τους "θεριακληδες"!). Ενας φιλος που ξεκινησε μαζι μου εβλεπε θετικα το οτι μπορει να κανει 2-3 τζουρες και να το παραταει γιατι "επερνε αυτο που ηθελε" χωρις να πρεπει να καπνισει ολοκληρο τσιγαρο και εγω αντιθετα βλεπω θετικα οτι το ΗΤ ειναι ενα τσιγαρο που δεν σβηνει ποτε! :PPP

Εκει που εκανα τα τσιγαρα που εκανα με τις συνθηκες να μου επιβαλλουν που να τα καπνιζω, τωρα 15 μερες ειμαι με το Η.Τ στο χερι ΠΑΝΤΟΥ! Λες και εβγαλα το αποθημενο μου.

Θα ηθελα την γνωμη σας για την νικοτινη, ειναι οντως σκετο πιπερι η μεγαλη ποσοτητα σε ελαφριες γευσεις ή απλα φταινε οι γευσεις και θα πρεπει να αλλαξω εταιρια υγρων?

Συγκεκριμενα οι virginia, tuscan και dark vapure 18αρες απο flavourart ειναι τα πιπερια για τα οποια μιλαω. Ο λαιμος μου εχει γινει κ***ς και απο τις αλλαγες υγρων..

Ζητησα και απο κανα δυο μαγαζια σκετη γλυκερινη με νικοτινη και μου ειπαν οτι αυτο ειναι μονο για βαση και απαγορευεται να ατμιστει (ασχετως που η νικοτινη ηταν χαμηλη σχετικα).

(Μολις διαβασα το νημα απο την αρχη - Καταλαβα οτι οι αλλαγες γευσεων προκαλουν εν μερη ενοχληση. Πιο πολυ τον πονο μου εγραψα παρα να αναζητησω λυσεις, οι λυσεις ειναι προφανεις!! Μονο για την νικοτινη θελω να μαθω αν οντως επηρεαζει σε σημειο να νοιωθεις σαν να καπνιζεις πιπερι.)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2011, 20:41 από yianniss »

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 20:45 »
Αγαπητέ φίλε,
Θα σου πώ όσα γνωρίζω στα σίγουρα. Έκανα νύξη και παραπάνω. Στη συνάντηση ατμιστών που είχαμε προχτές στο ΣΕΦ έδειξα στα παιδιά τί ακριβώς θεωρώ ότι συμβαίνει:
Το παράδειγμά μου ήταν MAXX BLEND της Flavourart. Τα έτοιμα εμπορικά υγρά έχουν ενισχυτικό γεύσης.
Επειδή έφτιαξα ακριβώς ίδιας σύστασης το MAXX BLEND με προμήθεια από FA (ίδια ιταλική βάση, ιταλικό άρωμα), έβγαλα τα 2 μπουκαλάκια και τα έβαλα δίπλα-δίπλα.
Το εμπορικό (τυποποιημένο από τους Ιταλούς) είχε καστανό σκουρότερο χρώμα από το "δικό" μου ΜΑΧΧ που ήταν ανοιχτό καστανό.
Η διαφορά έγκειται 90% στο ενισχυτικό γεύσης MTS.Εγώ ΔΕΝ προσέθεσα τίποτα.

Ατμίζω πολλά ml την ημέρα αλλάζοντας ακόμα και 10 γεύσεις σε διάφορους ατμοποιητές και αν εξαιρέσω τις δοκιμές σε "αγοραστά" που είχα κάποια μεμονωμένα συμπτώματα στο λαιμό, τα υπόλοιπα 18άρια και 16άρια δεν μου εμφάνισαν ζήτημα.
Δυστυχώς κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα ενισχυτικά γεύσης ντοπάρουν μεν τη γεύση αλλά έχουν άλλες "παρενέργειες".
Προσπάθησε να κάνεις υγρά που είναι πιο αγνά από ενισχυτικά. Δεν θα αφήσουν κάποια πικρίλα ΠΟΤΕ ακόμα και αν κάνεις LR ή άλλο υψηλής ευαισθησίας ατμοποιητή (εννοώ τα περίτεχνα μηχανάκια που είχαν τα παιδιά στη συνάντηση GG κλπ).
Ίσως αυτό είναι μία άποψη επιλογής που θα σε φυλάξει από ανεπιθύμητα περιστατικά.
Πάντα από την μέχρι τώρα εμπειρία μου.Ταπεινά.

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 20:55 »
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα σαν αρχαριος δεν μπορω να διμιουργησω γευσεις ακομα. Εχεις να προτεινεις καποια ετοιμη ελαφρια απο FA που να μην ειναι "πιπερι" αλλα να μην ειναι και γλυκια (στα 18 mg)?  Να επιμεινω να παρω σκετη vg με νικοτινη χωρις κανενα προσθετο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343204 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206948 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542224 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31375 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50570 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597910 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358539 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193453 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1467 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1468 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594216 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios