vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

178 επισκέπτες, 6 χρήστες
lagoudakis, Sergios, mathimatikos1966, karmakoma, GeorgeGTS, razen

ερεθισμος στο λαιμο

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #75 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 20:57 »
και να προσθέσεις γεύση... μία λύση είναι αυτή... διάβασε πώς γίνεται ανάμιξη....υπάρχουν νήματα κατατοπιστικά στο φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος Chris S.

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #76 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 21:19 »
Φίλε Kallitexnis,  δυστυχώς εγώ, όπως φαντάζομαι και πολλοί άλλοι νέοι ατμιστές, δεν έχουμε την όρεξη, το χρόνο κλπ να καθόμαστε να μπλέκουμε από την αρχή με DIY καταστασεις υγρών, μπουκαλάκια, σύριγγες, πιπέτες, και πολλοί "παλιοί' εδω μέσα προτρέπουν τους νέους να αρχίσουν με έτοιμα, τουλάχιστον στην αρχή. Όλα τα έτοιμα έχουν αυτό το ενισχυτικό που ανέφερες; άν όχι ποιά είναι αυτά τα έτοιμα και από ποιά εταιρία που δεν έχουν ενισχυτικά γευσης και απο που μπορούμε να προμηθευτούμε;

Πέρα από τα επίπεδα νικοτίνης που τα όρια για τον καθένα είναι υποκειμενικά, και το ζήτημα με το ενισχυτικό που αναφέρθηκε,  υπάρχει κάποιος "κανόνας" ας πούμε, για το θέμα του ερεθισμένου-ξηρού-στεγνού λαιμού, ιδιαίτερα το πρωί στο ξύπνημα; πχ κάποιοι λένε οτι τα υγρα 100%VG δεν ερεθίζουν ή ερεθίζουν λιγότερο κλπ ισχύει αυτό;;

Είμαι γύρω στις 20 μέρες τώρα, από τοτε που αρχισα το η.τ. δηλαδη, με ενα λαιμό χάλια, φαρυγγιτιδα-λαρυγγιτιδα, πόνος εκεί που είναι οι αμυγδαλές, ήταν δηλαδη γιατι τις εχω βγαλει, πρησμενοι λεμφαδένες και το παλέυω μεχρι και με αντιβίωση που μου εδωσε ΩΡΛ αλλά δεν βλέπω καλυτέρευση.

Για το γ@#ώτο δεν ξαναγυρίζω έστω και προσωρινά στο κτ ............

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #77 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 21:22 »
Ζητησα και απο κανα δυο μαγαζια σκετη γλυκερινη με νικοτινη και μου ειπαν οτι αυτο ειναι μονο για βαση και απαγορευεται να ατμιστει (ασχετως που η νικοτινη ηταν χαμηλη σχετικα).

Φίλε μου Γιάννη καλησπέρα!
Όποιος σου το είπε αυτό να του πεις εκ μέρους μου ότι είναι πολύ μεγάλος μ@λ@κας! :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #78 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 21:36 »
Ηταν προφανες οτι το ειπαν επειδη δεν κερδιζουν τοσα απο σκετη vg με νικοτινη-γιαυτο και δεν φερνουν.
Ο ενας μαλιστα μου ειπε πως γι'αυτο και λεγοντε ατμιστικες βασεις. "Κανουν κακο να ατμιζοντε μονες τους!!"
 

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:16 »
...παρε τοτε υψηλη περιεκτικοτητα βαση VG και φαρμακευτικη βρωσιμη Γλυκερινη,χαμηλη σε περιεκτικοτητα μεταλλων (>0,1) κωδικος Ε422 (by kallitexnis) :thumpup:  και κανε φτηνα και ποιοτικα υγρα ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:23 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος terryven

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #80 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 22:22 »
να πω και εγω την εμπειρια μου .ατμιζω εδω και 7 μερεσ και για αρχη μαζι με το ητ αγορασα και 2 ετοιμα υγρα pg 18mg. (ιδια εταιρια διαφορετικεσ γευσεισ).με την πρωτη γευση ολα καλα ολη τη μερα ......ολη την ωρα :thumpup:.μολισ δοκιμαζω τη δευτερη γευση αμεσωσ εχω βηχα. :sign_kraniooo:μου εδωσε κ ενασ φιλοσ μου αλλο ενα e liquid που δε του αρεσε  ολα ok.γνωμη μου ειναι τελικα οτι και καποιεσ γευσεισ παιζουν ρολο τελικα

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #81 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 05:54 »
Το "μαντάτο" από την ατμιστική βάση χρειάζεται λίγα δευτερόλεπτα.... και δεν έχει καμία σχέση με ερεθισμό. Η νικοτίνη "χτυπάει" και αμέσως γίνεται 15 πόντους παραπάνω αισθητή.
Τώρα να μην σχολιάσω τον "εμποράκο της πεντάρας" που σου είπε ότι δεν καπνίζεται η βάση σκέτη.
Συνιστάται κιόλας για:
1)Αλλαγή γεύσεων στον ατμοποιητή
2) Καθάρισμα από καρβουνίλα λόγω ξηρότητας φυτιλιού
3) Ξεμπάφιασμα μετά από αηδιαστική γεύση

Τό'πιασες το υπονοούμενο πιστεύω...

Υ.Γ. Είμαι ΣΥΝΔΕΣΜΟ να πάρω κάτι προχοϊδες και πληρώνω. Ακούω την κυρά Τασία "Τί να έχουμε;Φυτική γλυκερίνη;Όχι δεν έχουμε" να απαντά στο τηλέφωνο... "Έχετε..." της απαντώ. "Για ρώτα τον, για κάπνισμα είναι;".... την προτρέπω... "Ναι, για κάπνισμα"......
Δεν κάνω διαφήμιση φυσικά αλλά οι τύποι είναι απλά καλοί και έχουν απόθεμα ΠΑΝΤΑ....

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #82 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 09:32 »
Φίλε Kallitexnis,  δυστυχώς εγώ, όπως φαντάζομαι και πολλοί άλλοι νέοι ατμιστές, δεν έχουμε την όρεξη, το χρόνο κλπ να καθόμαστε να μπλέκουμε από την αρχή με DIY καταστασεις υγρών, μπουκαλάκια, σύριγγες, πιπέτες, και πολλοί "παλιοί' εδω μέσα προτρέπουν τους νέους να αρχίσουν με έτοιμα, τουλάχιστον στην αρχή. Όλα τα έτοιμα έχουν αυτό το ενισχυτικό που ανέφερες; άν όχι ποιά είναι αυτά τα έτοιμα και από ποιά εταιρία που δεν έχουν ενισχυτικά γευσης και απο που μπορούμε να προμηθευτούμε;

Πέρα από τα επίπεδα νικοτίνης που τα όρια για τον καθένα είναι υποκειμενικά, και το ζήτημα με το ενισχυτικό που αναφέρθηκε,  υπάρχει κάποιος "κανόνας" ας πούμε, για το θέμα του ερεθισμένου-ξηρού-στεγνού λαιμού, ιδιαίτερα το πρωί στο ξύπνημα; πχ κάποιοι λένε οτι τα υγρα 100%VG δεν ερεθίζουν ή ερεθίζουν λιγότερο κλπ ισχύει αυτό;;

Είμαι γύρω στις 20 μέρες τώρα, από τοτε που αρχισα το η.τ. δηλαδη, με ενα λαιμό χάλια, φαρυγγιτιδα-λαρυγγιτιδα, πόνος εκεί που είναι οι αμυγδαλές, ήταν δηλαδη γιατι τις εχω βγαλει, πρησμενοι λεμφαδένες και το παλέυω μεχρι και με αντιβίωση που μου εδωσε ΩΡΛ αλλά δεν βλέπω καλυτέρευση.

Για το γ@#ώτο δεν ξαναγυρίζω έστω και προσωρινά στο κτ ............

Αυτό, σε τόση έκταση και χρόνο, δεν είναι λογικό. Δώσε μερικές πληροφορίες. Στα πόσα mg περιεκτικότητα είσαι?
Δοκίμασες να μειώσεις τη νικοτίνη?

Πριν λίγες μέρες, είχα κρυολογήσει. Ατμίζω στα 5 mg (αρκετά χαμηλά δηλαδή) , είμαι 1 χρόνο ατμιστής και δεν μπορούσα να ατμίσω ούτε στα 5 mg.
Έφτιαξα έναν Non υγρό και άτμιζα αυτό για μια μέρα, μέχρι που αρχίσε ο λαιμός να βελτιώνεται. Βέβαια τσαγάκια και καραμέλες για το λαιμό, ήταν σε χρήση για όλο το τριήμερο.

Γιατί ταλαιπωρείσαι τόσο καιρό? Κάνε μια δυο δοκιμές με πολύ χαμηλή περιεκτικότητα να δεις αν θα βελτιωθείς.
Ναι, η γλυκερίνη είναι πιο ευγενική με το λαιμό, αλλά προσωπικά, αυτή η αίσθηση λιπαρότητας που δίνει, με αηδιάζει. Έτσι δεν έχω περισσότερο από 20% στα υγρά μου.




Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 10:07 »
Ειναι φυσιολογικο, μετα απο μια δραματικη αλλαγη στην καθημερινοτητα ενος καπνιστη (την μεταβαση του απο το συμβατικο τσιγαρο στο ατμισμα), να γινουν και πολλες "αλλαγες-αντιδρασεις" στο σωμα του.

Το ειδα σε εμενα. Σπυρακια (quitzits), καποιες ταχυκαρδιες, αλλαγες στη στοματοφαρυγγικη κοιλοτητα (εκει που δρουσε το τσιγαρο) σε γευση, ερεθισμους, κ.α. Αυτοματη αντιδραση-σκεψη του καθενα μας ειναι η αμφιβολια: "Μηπως το προκαλει το ατμισμα;" Περασε κι απ'το δικο μου μυαλο. Αλλα δεν το εβαλα κατω. Αναζητηση στο Διαδικτυο, ερωτησεις σε φαρμακοποιους και γιατρους (που σεβομαι την αποψη τους, γιατι υπαρχουν κι οι ... αλλοι) και γενικοτερα ενεργοποιηση της κοινης λογικης, με εκαναν να ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ατμισμα ειναι ασφαλες.

Βεβαια ο καλος (; ) θεουλης μας επλασε να αναπνεουμε τον ατμοσφαιρικο αερα και ΤΙΠΟΤΑ αλλο....


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #84 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 15:05 »

Βεβαια ο καλος (; ) θεουλης μας επλασε να αναπνεουμε τον ατμοσφαιρικο αερα και ΤΙΠΟΤΑ αλλο....
Αυτος να δεις τι περιεχει φιλε μου. Παιδια μην κολλατε, σε λιγα χρονια πιστευω οτι θα εχουμε τη γνωση για το τι η οχι προκαλει το ατμισμα. Τωρα ολα εινε εικασιες. Παντος συμφωνα με τα οφελη που εχουν παρατηρησει η πλειοψηφια των ατμιστων μονο καλο κανει σε σχεση με το ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος Chris S.

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #85 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 22:12 »
Αυτό, σε τόση έκταση και χρόνο, δεν είναι λογικό. Δώσε μερικές πληροφορίες. Στα πόσα mg περιεκτικότητα είσαι?
Δοκίμασες να μειώσεις τη νικοτίνη?

Γιατί ταλαιπωρείσαι τόσο καιρό? Κάνε μια δυο δοκιμές με πολύ χαμηλή περιεκτικότητα να δεις αν θα βελτιωθείς.
Ναι, η γλυκερίνη είναι πιο ευγενική με το λαιμό, αλλά προσωπικά, αυτή η αίσθηση λιπαρότητας που δίνει, με αηδιάζει. Έτσι δεν έχω περισσότερο από 20% στα υγρά μου.
Μαλλον εχεις δίκιο φίλε, ξεκίνησα με 18mg τις πρώτες 2-3 μέρες, μετά πήγα στα 11-12 και τωρα πλέον εδώ και κανα 2 μέρες ατμίζω στα 6mg

Θα κανω ισως και καμμια σκετη γλυκερινη να δω τι λέει και αναλογως τα αποτελέσματα θα δω πως θα συνεχίσω στο μέλλον

Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #86 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 22:40 »
καπνιζω εδω και 5 μερες ητ. της τελευταιες 2 μερες εχει βραχνιαση η φωνη μου και πιστευω οτι φταιει το ηλ?
καπνιζω υγρα απο ecocig standard virginia kai greek tabak (50-50 pg/vg me 9 ml νικοτινη).
Μηπως φταινε τα υγρα?

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #87 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 22:47 »
έτσι ήμουν και γω στην αρχή φίλε νομίζω ότι είναι μια αντίδραση του οργανισμού όταν απαλλάσσεται από το τσιγάρο.
ή μπορεί απλά να κρύωσες. :)

Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #88 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 22:49 »
ειμαι λιγο κρυωμενος, αλλα ποτε δεν ειχα τετοια συμπτοματα στο λαιμο?
μηπως το 50-50 με πειραζει?

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #89 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 22:51 »
συνήθως η vg είναι φιλικότερη προς τον χρήστη και με λιγότερο χτύπημα.
αλλά αν είσαι κρυωμένος ασφαλή συμπεράσματα πως να βγάλεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343153 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206842 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542142 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597828 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358448 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11872 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1445 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1443 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593944 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios