vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 1 χρήστης
kingdm

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 12:16 »
Εγώ το βλέπω αλλιώς, γιατί να συμβιβαστώ εγώ με αυτόν και όχι αυτός με μένα;
Υποχόνδριος είμαι και γω.
 
Όσο ενοχλητικός γίνομαι εγώ γι αυτόν άλλο τόσο γίνεται για μένα που με ζαλίζει ότι τον ενοχλεί.
Ας πορευτούμε εν Ειρήνη στο δρόμο του ατμού.
 
Υπάρχει η εξαίρεση της Ευγένειας που κάνω πάντα πίσω ή της ασθένειας που πρέπει να το αναφέρει για να το γνωρίζω.

Οσο για άγραφους νόμους, και μένα με ενοχλεί το κακάρισμα της κύριας που κουτσομπολεύει στη τράπεζα και κράζει τη κυρά Ματούλα ή το παιδί της γειτόνισσας που βγήκε γκει και πλέον έχουν και σφραγισμένο χαρτί, τι πρέπει να κάνω να της τυλίξω με μονωτική το στόμα ή να της πω να σου πω άπλωσε πιο πέρα τα ντεσιμπέλ σου γιατί έτσι μου άτμισε.

Είμαι της άποψης λοιπόν, αν γίνω ενοχλητικός δείξε την ευγένεια που σε διακατέχει αλλιώς λούσουτα.

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 12:21 »
Στα μέρη που συχνάζω δεν είχαν κανένα προβλημα μεχρι πριν δυο μέρες που χρησιμοποιούσα ένα καπνικό υγρό με τον Summit της nobbaco! Χθές πήγα με τον subtank mini v2 και ντουμάνιασε το μέρος! Βεβαια και εγώ προσπαθώ να είμαι όσο διακρητικός μπορώ!

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 12:58 »
Ρε παιδια εγω δεν καταλαβαινω γιατι ειναι οκ να ατμιζουμε εκει που αλλοι δεν μπορουν να καπνιζουν. Βασικα καλυτερα, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ατμισει κανεις σε κλειστο χωρο. Μεσα στο νοσοκομειο ας πουμε ή μεσα στην τραπεζα ή ακομα χειροτερα στα μουτρα της κοπελας που κανει ταμειο στο σουπερμαρκετ. Σε δυο λεπτα θα εισαι εξω ρε αδερφε, βαστα λιγο. Χερακια εχουμε, ποδαρακια εχουμε, πορτες υπαρχουν. Αν 20 ατομα σε ενα χωρο αποφασισουν να ατμισουν σκεφτεστε τι θα γινει? Εχει υγρα που ακομα και εγω - που πτωμα να βαλεις κατω απο την μυτη μου δεν θα το καταλαβω - οταν τα μυριζω μου ερχεται αναγουλα.
Γιατι? Γιατι να επιβαλεις στον αλλο να μυρισει το ντουμανι σου? Δεν μυριζει? Γιατι να τον επιβαλεις να αναπνευσει αυτο που βγαινει απο μεσα σου?

Αν λοιπον στην τραπεζα ο μπροστινος ενος ατμιστη που το φουντωνει, κλασει, δυνατα δυο τρεις φοριτσες καβατζωτα- αλλα προσοχη - δεν μυρισει, ο ατμιστης (ή ο οποιοσδηποτε) δεν θα τσινισει? 

Εδω σε ατμαδικο μπαινω που το φουντωνουν 2 - 3 ταυτοχρονα και ψαχνω πορτα να φυγω.

Τεσπα - γουστα ειπε η μαιμου και εφαγε σαπουνι.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:07 »
Βασικά δεν νομίζω σε Ελληνική τράπεζα να τελείωσες σε 2 λεπτά, και κάνε το αστείο να φύγεις από τη σειρά σου στο ΙΚΑ. Ok στο supermarket το δέχομαι.
Εξάλλου παίρνουμε εκδίκηση που παλιότερα όπου πήγαινες κάπνιζαν, ακόμα και στην τηλεόραση, ουσιαστικά μας έχουν βάλει το τριπάκι να τους κάνουμε παντού διαφήμιση, "να κοίτα να δεις εγω μπορώ εσυ όχι, πάρε από αυτό να το κάνεις και συ".
Το χει πει άλλωστε αρκετός κόσμος θα πάρω και γω να μπορώ να το δουλεύω όπου θέλω.
Όσο για το "αυτό που βγαίνει από μέσα σου", υποχρεωτικά θα το αναπνεύσω και γω μιας που ήμαστε σε κλειστό χώρο δε χρειάζεται να συνοδεύεται και με ατμο, εξάλλου καλύτερα αυτό που "βγαίνει από μέσα του" να μυρίζει βανίλια, μέλι, σοκολάτα, ή ότι άλλη γεύση κάνει, παρά να μου έρχεται η παστουρμαδίλα από τα άπλυτα δόντια τους.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:13 »
Φιλε Silas εν'μερη εχεις δικιο,εγω ατμιζω όπως ειπα σε χωρους που δεν επιτρεπεται το κανονικο τσιγαρο αλλα προσπαθω να είμαι και διακριτικος και να μην ενοχλω κανεναν ,δηλ. όταν παω στο κλειστο γηπεδο παω στα πανω διαζωματα και κοιταω να μην εχω κανεναν κοντα μου και ετσι πιστευω δεν ενοχλω κανεναν ,αντε καντο αυτό με κανονικο τσιγαρο.
Στο νοσοκομειο που ημουν και εκει ξεκινησα και το ηλεκτρονικο ανοιγα λιγο το παραθυρο και ατμιζα αβερτα και δεν ενοχλησα τους αλλους 2 που ηταν στον θαλαμο,αντε καντο αυτό με κανονικο τσιγαρο!
Δηλ. θελω να πω ότι δεν είναι το ιδιο ενοχλητικο το κανονικο τσιγαρο και το ατμισμα!

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:39 »
βασικα κι εγω προσπαθω να ειμαι διακριτικος σε κλειστους χωρους κι ετσι το αποφευγω...
αν μεινω για ωρες βεβαια θα τραβηξω μια δυο τζουρες διακριτικα...
παντως υπαρχουν πολλοι κομπλεξικοι ακομα που νομιζουν οτι καπνιζεις και οτι ειναι το ιδιο και χειροτερο...  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #231 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 13:47 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Η λογική είναι πάντα ψύχραιμη, γι' αυτό συμφωνώ απόλυτα με τον αγαπητό Nemesis_rds.

 
Το η.τ. είναι συσκευή εισπνεόμενων. Ακόμα κι οι εταιρείες κατασκευής, τα σημεία πώλησης, και γενικότερα, όλο το δίκτυο διάθεσής τους, δεν αναφέρουν καν και πουθενά πως είναι τρόπος διακοπής καπνίσματος, πόσο μάλλον ως συσκευή παραγωγής αγνού οξυγόνου.

 
Τα δεδομένα: νομικό καθεστώς, θολό και σε βρεφικό στάδιο. Έρχονται αυστηρότεροι έλεγχοι με βροχή από ευρωπαϊκές οδηγίες και αστείες απαγορεύσεις. Μπορώ επίσης, σαν χρήστης, να βάλω ό,τι υγρό θέλω σε μία συσκευή που επίσημα μου αναφέρουν ως συσκευή πρόσληψης νικοτίνης.

 
Γιατί λοιπόν να βγάζω μόνος τα ματάκια μου; Νόμιμο και ηθικό, ατομικά δικαιώματα κι επιβολή, ευγένεια και αντίποινα.

 
Ποιο το επιχείρημά μου ν' ατμίζω ελεύθερα παντού; επειδή το λέω εγώ εσύ κι ο Χατζηπετρής;

 

 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #232 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 14:16 »
Δεν το λέει ο Χατζηπετρής, το επιτρέπει ο νόμος...

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #233 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 14:32 »
Προς Θεου


Φιλε valsam δεν συγκρινω κ.τ με η.τ. Το θεωρω αυτονοητο οτι δεν υπαρχει συγκριση και σιγουρα ειναι λιγοτερα ενοχλητικο. 
Προσωπικα στο γηπεδο δεν θα ατμιζα. Χαρμανα ξερχαρμανα - υπομονη. Οταν καπνιζα δεν εκανα κατι διαφορετικο.
Στο νοσοκομειο προφανως οπως μπορεις την κατασταση σου θα την κανεις. 1.5 μηνα στο 401 κρεμομουν απο τα παραθυρα μεχρι που με λυπηθηκαν οι νοσοκομες και μου δωσαν προσβαση στον τεκε τους. Δεν συζηταω για καταστασεις στις οποιες εισαι καθηλωμενος. Μιλαω για σουπερμαρκετ - εφοριες - οαεδ κτλ κτλ. Παντα οταν ηθελα να καπνισω εβγαινα απο την σειρα μου μετα απο συννενοηση με τον μπροστα μου και τον πισω μου και παντα η θεση μου με περιμενε.
Μπορει να ενοχλησει καποιον? Μπορει. Εμενα θα με ενοχλουσε αν εμπαινα σε μια υπηρεσια και μυριζα 30 διαφορετικα ντουμανια? Θα με ενοχλουσε.

Τελος παντων ο,τι θελει ο καθενας κανει. Αυτο που λεω ειναι οτι τωρα ειμαστε (βαζω και εμενα πια μεσα) λιγοι. Οταν αυριο μεθαυριο η πλειοψηφια ατμιζει, εκει τι θα γινει ?


thenetpoet, υπαρχει νομος που ρητα το επιτρεπει ή δεν υπαρχει νομος που ρητα το απαγορευει (καμια ειρωνια - ρωταω ειλικρινα)?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #234 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 14:37 »
Ανακυκλώνεται η συζήτηση νομίζω και είναι πράγματα που τα έχουμε πει.

Δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει, άρα επιτρέπεται. Το κατά πόσο θα αποφασίσουμε να μην ατμίζουμε ή να ατμίζουμε διακριτικά, ή να πετάμε ντουμάνια στο Θεό σε μέρη που απαγορεύεται το κάπνισμα, εναπόκειται πλέον στην ιδιοσυγκρασία μας και στο κατά πόσο έχουμε όρεξη να υποστούμε το ότιδήποτε, έχοντας δίκιο. Προσωπική επιλογή του καθενός με απλά λόγια. Μεγάλα παιδιά είμαστε, μπορεί ο καθένας να θέσει τα όριά του σε αυτό το κομμάτι.

Προσωπικά, το γραφείο μου το ντουμανιάζω! Στη ΔΟΥ είμαι γνωστός και δεν έχω πρόβλημα. Άλλο που πολλές φορές επιλέγω να μην ατμίσω (εκτός αν βρεθώ με φίλο εφοριακό οπότε παίζει καφές και ντουμάνια  ;D ). Με τράπεζες δεν έχω πάρε δώσε, σε φυσικό επίπεδο καθώς η ηλεκτρονική τραπεζική πάει σύννεφο. Κατά κανόνα πάντως, επιλέγω είτε να μην ατμίσω καθόλου ή να ατμίσω πολύ διακριτικά σε μέρη που απαγορεύεται το κάπνισμα. Και σε αυτά δεν συμπεριλαμβάνω καφετέριες, μπαρ, κλαμπ, εστιατόρια κλπ...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #235 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 14:44 »
Οτι δεν απαγορευεται με νομο τοτε επιτρεπεται κανονικα.
Ο νομος δεν απαγορευει τον αλλον μεσα στο λεωφορείο να εχει φαει τρεις σκελίδες σκορδο και να βρωμοκοπάει  και αντε να μην εχει μποτιλιαρισμα λες του π#%$τη θα αντεξω .
Ο νομος δεν απαγορευει να μην ερχεται κοντα σου ανθρωπος που εχει να κανει ενα μηνα μπανιο η γιατι του ηρθε να αφησει την πορδιτσα του μεσα εκει που περιμενει μαζι με ολους.
Αλλα εκει ολοι κανουν μουγκα.
Στο ητ ανοιξαν ολοι τα στραβα τους.
Γιατι? ....γιατι ετσι ειμαστε.Οτι δεν μπορουμε να κανουμε εμεις γιατι φοβομαστε μας ενοχλουν στους αλλους που ατμιζουν.
Και να μην ξεχναμε οτι πολλοι αρχισαν το ΗΤ γιατι απογορευτηκε το κανονικο και να μπορουν να ατμιζουν εκει που απαγορευεται.Αλλα μολις πανε σπιτι να 3 πακετα στην καθισια με την φραπεδουμπα

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #236 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 14:59 »
Τις προάλλες έφευγα από το γραφείο και πάτησα στο ασανσερ να κατέβω στο υπόγειο παρκινγκ. Τραβάω μερικές τζούρες και ψιλογέμισε με ατμό το ανσασερ. Έλα όμως που μια γιαγιά μαζί με την κόρη της είχαν πατήσει το κουμπί στο ισόγειο για να ανέβουν στον 2ο σε ένα γιατρό. Βγαίνω λοιπόν στο ισόγειο με σκοπό να πάω από τις σκάλες στο υπόγειο. Με ρώταγε εάν έπαθε τίποτα το ανσασερ. Της είπα να μην ανησυχεί όμως γιατί ήταν ατμός από ατμοποιητή. Τώρα εάν κατάλαβε ή όχι δεν είμαι και τόσο σίγουρος.  :laugh1:


Γενικά πάντως αποφεύγω το άτμισμα όταν είμαι σε κλειστό δημόσιο χώρο γιατί θεωρώ ότι ο άλλος δεν είναι υποχρεωμένος να παραμένει σε ένα ντουμάνι και γιατί μπορεί να γίνουν και παρεξηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #237 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:22 »
SEB σχωρα με αλλα ουτε την πορδιτσα μου θα αφησω οταν ειναι καποιος διπλα μου ουτε μηνα θα κανω να κανω μπανιο ουτε θα φαω 3 σκελιδες σκορδο πριν μπω στο λεωφορειο. Το η.τ δεν αποτελει ( για εμενα ) ειδικη κατηγορια. Οπως φροντιζω να μην προσβαλω τον διπλανο μου με οποιαδηποτε μυρωδια μου ( ειτε ειναι απλησια ειτε ειναι το τζατζικι ειτε ειτε ) ετσι φροντιζω να μην τον υποβαλλω και στους ατμους μου γιατι πιθανοτατα δεν συμμεριζεται τα γουστα μου.   


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #238 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:34 »
Να ρωτησω τοτε κατι αλλο .........
Ποσες φορες δεν μπηκαμε σε δ.υ και καπνιζαν οι υπαλληλοι ενω εμεις απαγορευοταν να καπνισουμε.
Υπηρχε κανενας νομος?
Γιατι δεν με σεβοταν τοτε εκεινος ο υπαλληλος με την φραπεδια διπλα και το τασακι τιγκα στα αποτσιγαρα?
Και εχει την απαιτηση τωρα να σεβαστω οτι τον ενοχλει ο ατμος ?
Γιατι να μπαινω σε μια τραπεζα και να ατμιζει ο διευθυντης της τραπεζας και να ενοχλω εγω οταν ατμισω αυτους που περιμενουν.
Γιατι να κανουν μουγκα ολοι στον διευθυντη και να την λενε σε μενα?
Γιατι στα jumbo με εκανε παρατηρηση ο σεκιουριτας να μην ατμιζω γιατι δινω το κακο παραδειγμα στα παιδια ενω τα ραφια ειναι γεματα σταχτοδοχεια αναπτηρες κτλ κτλ .
Υποκρισια? επιλεκτικοι νομοι ?
Ατμιζω οπου βρεθω και οπου σταθω και οποιος θελει ας ερθει να μου την πει.
Το εκανε καποτε της δημοτικης αστυνομιας ενας σε ενα ταβερνακι που ημουν και του ειπα ηρεμα και ωραια φερε μου γραπτο τον νομο αφου πρωτα μου δωσεις τα στοιχεια  και θα σου κανω μηνυση για παρενοχληση.
Τσαμπουκας? Οχι δεν ειμαι αλλα οπως σεβομαι θελω να με σεβονται ΟΛΟΙ

υγ. πριν επτα χρονια που αρχισα το ατμισμα δεν ειχα τοσες πολλες παρατηρησεις οπως τωρα .Τι αλλαξε?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #239 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 15:44 »
Σε αυτά που περιγράφεις έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως το ότι η συμπεριφορά του άλλου προς τους τρίτους δείχνει έλλειψη σεβασμού (π.χ. το άτμισμα του διευθυντή) δεν δικαιολογεί να χάσω και εγώ τον σεβασμό μου προς τους άλλους, δηλαδή να αρχίσω και εγώ να ατμίζω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342292 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206498 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541445 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50188 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597252 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357782 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591914 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios