vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

51 επισκέπτες, 6 χρήστες
Sergios, stsoulos, Aoratix, Tem, vasim, tasos1976

Twitter

Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #900 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 18:28 »
Oi περισσότεροι μας αντιμετωπίζουν ως ανθρώπους που έχουν δαιμονοποιήσει το κ.τ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2014, 09:57 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #901 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 00:15 »
Εγώ ακόμα προσπαθώ να το τηρώ
Η μόνη "παρατυπία" είναι το αμάξι (όταν είμαι μόνος) και το σπίτι
οπουδήποτε απαγορεύεται το κάπνισμα δεν ατμίζω (πλην του γραφείου μου)

Κατάλαβα, μόνο εμένα μου φάνηκε αστείο..
Άρα, αμάξι, σπίτι, δουλειά, δεν ατμίζεις από το αμάξι στο σπίτι και στο ανσανσέρ!

Δυστυχώς
"Ψηφίστηκε τώρα νόμος, και ήρθε χαρτί από το υπουργείο ότι απαγορεύεται πια" :laugh1: :laugh1:
φταίει κι νοοτροπία μερικών που θαρρούν πως φυλάνε και προστατεύουν ένα χώρο ή κάτι, επειδή απλά είναι εκεί (διότι αυτό και μόνο επιτρέπεται άλλωστε, να είναι εκεί).. Και μένα σεκιουριτάς στο σταθμό τρένου Θεσσαλονίκης, μου είχε πει πως τους στείλανε κανονισμό από ΟΣΕ και απαγορεύεται από ιδιωτικό κανονισμό. Στο σταθμό της Θεσσλονίκης που είναι μια στοά λέμε τώρα! Τέλος πάντων, αν έπιανα κουβέντα κάθε φορά που άκουγα εξουσιαστικές τρολλιές, ακόμα στο σταθμό θα ήμουν. Εκεί ή τον γράφεις (αν δεν έχεις πάει για δουλειά!) ή τον αποφεύγεις, δε στο λέει για άλλο λόγο από το να κάνει τη δουλειά του πιο ενδιαφέρουσα από ό,τι είναι.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #902 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 00:37 »
Ελάτε όμως και στη θέση του...
Ένας ταλαίπωρος σεκιουριτάς, που φοβάται μη γίνει στραβή και χάσει τη δουλειά του.

Αυτό λείπει από τους έξω από εδώ. Η πληροφόρηση. Την οποία μπορούμε να γνωστοποιήσουμε με υπομονή, αλλά αν το άγχος της καθημερινότητας μεταφράζεται στον απέναντι σαν "τι μου λέει αυτός τώρα" ... φέξαμε.

Υπομονή, να πέσουν οι παρωπίδες που άθελά τους φορούν οι εν δυνάμει ανεξάρτητοι κριτές...
Αν μπορούσε ο κόσμος να πληροφορηθεί αντικειμενικά... Αν...

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #903 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 08:41 »
Κατάλαβα, μόνο εμένα μου φάνηκε αστείο..
Άρα, αμάξι, σπίτι, δουλειά, δεν ατμίζεις από το αμάξι στο σπίτι και στο ανσανσέρ!



Τι είναι αυτά που λες?
και σε συμπαθώ!


Τι σοι άντρας θα ήμουν αν εκανα μόνο αυτά (σπίτι δουλεια σπίτι)
πάω και Super Market, στο μπακάλικο κλπ ε?
εκει δεν ατμίζω ;D

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #904 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 09:58 »
Ελάτε όμως και στη θέση του...
Ένας ταλαίπωρος σεκιουριτάς, που φοβάται μη γίνει στραβή και χάσει τη δουλειά του.

Θα μπορούσε να είναι έτσι, και δε θα είχα πρόβλημα σε αυτό!


Στην περίπτωσή μου όμως που έχω γράψει παραπάνω, ενώ τον ενημέρωσα ότι ο προηγούμενος στη βάρδια του ήξερε, ότι δεν υπάρχει τέτοιος νόμος κλπ, επέμενε να λέει ψέματα με το χειρότερο τρόπο. Δηλαδή, ήξερε ότι έλεγε ψέματα, ήξερε ότι εγώ γνώριζα ότι λέει ψέματα, και παρ' όλα αυτά, ήθελε να υιοθετήσω την άποψή του αυθαίρετα! Σα να μου λέει μέρα μεσημέρι, έξω είναι νύχτα, κι εγώ να πρέπει να πω ναι είναι! Λυπάμαι δε γίνεται... Συχαίνομαι το ψέμα! Πες μου δε ξέρω, μη μου λες ψέματα!
Και να επιμένει, όχι ήρθε φαξ! Ε, φέρε μου το φαξ! 3 μέρες ήμουν εκεί, ακόμα το φέρνει! Δεν ήξερε ότι δεν υπήρχε τέτοιο φάξ; Ήξερε!


Όπως και να χει, αν έχεις πάει για δουλειά κάπου, αναγκαστικά συμβιβάζεσαι. Και φυσικά ο ατμός τον ενοχλούσε τόσο πολύ, που ατμίζοντας χωρίς να με βλέπει δεν είχε κανένα πρόβλημα. Κι ένα κάρο κόσμος που ήταν μαζί μου και με έβλεπε, κανείς άλλος δεν είπε τίποτα (ευτυχώς)! Είτε ήταν καπνιστές, είτε μη!


(μιλάμε για ένα χώρο, που ήμουν εκεί όλη μέρα. Όχι λίγες ώρες, που λες, ε, καλά θα κάνω και λίγο υπομονή)

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #905 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 10:05 »
H αλήθεια  είναι οτι θα βλέπουμε τέτοιες συμπεριφορές
όσο ακόμα  το άτμισμα είναι στα πρωτα του βήματα


Εμείς θα πρέπει να κρατάμε την ψυχραιμία μας
 γιατί απλά αυτό που κάνουμε το γουστάρουμε
και το κάνουμε για να αποφύγουμε μια κακή για την υγεία μας (και όχι μόνο) συνήθεια!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #906 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 10:17 »
Οι "φίλοι" μας οι Αμερικάνοι, έχουν μία ωραία ατάκα: "Put your money where your mouth is".
Εγώ το έχω τροποποιήσει λίγο, αλλάζοντας το "money" με το "ΦΕΚ"! Θα δεχτώ ακόμα και την πιο κουφή άποψη, αρκεί να μου την τεκμηριώσει και να μου την αιτιολογήσει κάποιος. Σένια, αν ήμουν στη θέση σου, δεν θα το άφηνα. Μπορεί όπως λέει και ο Μιχάλης, ο τύπος να ήταν τρομαγμένος, σεκιουριτάς είναι. Αλλά γι αυτό ακριβώς το λόγο, πληρώνεται για να κάνει μία δουλειά συγκεκριμένη, και όχι να παίρνει πρωτοβουλίες και να νομοθετεί. Όταν ένας Χ κάνει σύμβαση με μία εταιρία security για παροχή υπηρεσιών στο χώρο του, είθισται ο υπεύθυνος του χώρου να εκδίδει ένα memo με συγκεκριμένες οδηγίες. Αν έλεγε ότι η οδηγία του ήταν αυτή, δεκτό. Αλλά τότε ο άλλος υπάλληλος, θα είχε κάνει το ίδιο. Το "βγήκε Νόμος σήμερα", φερ' το μου να το δώ αφού το επικαλείσαι με τόση άνεση και καθώς φαίνεται είσαι ψαγμένος, ενημερωμένος και καριερίστας!!!

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #907 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 10:32 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:  Φοβερός είσαι!!! Πολύ καλός!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:


Ναι, του το είπα σε κάποια φάση να μου φέρει το φαξ. Και μου λέει τώρα πάω επάνω και θα σου το φέρω. 3 μέρες το ίδιο τροπάριο! Ούτε ουρανοξύστης να ήτανε και να έπρεπε να ανέβει με τα πόδια στον τελευταίο όροφο!!!  :laugh1:
Απλά ήμουν για δουλειά και δεν ήθελα περισσότερη ένταση. Οπότε, πίσω από την κολόνα ανά διαστήματα να παίρνω τις τζούρες μου εγώ, ευχαριστημένος κι αυτός γιατί ... τί καπνός να του μυρίσει; Και όπως είπα, δουλευόμασταν μεταξύ μας!!!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #908 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 11:01 »
Φαξ? Από ποιον? Και τι είναι το φαξ? Βίβλος??? Να μην τον αφήσεις σε χλωρό κλαρί! Αντίγραφο από το φαξ και βουρ στον υπεύθυνο του χώρου, να διαπιστώσεις αν όντως είναι εταιρική οδηγία ή φαξ "κατα παραγγελία"!

off topic: με τσίτωσε το περιστατικό και πάω να ξεσπάσω σε κανένα εφοριακό... :fight_knuppel:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #909 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 09:31 »
Το φαξ, δεν ήταν από εταιρική οδηγία!  Υποτίθεται ότι ψηφίστηκε νόμος στη βουλή, και το φαξ το έστειλαν από το υπουργείο!!!  :o :o :o :o 
Μπαίνοντας εγώ από την πόρτα, εκείνη την ώρα, πρωί-πρωί, ψηφίζονταν στη βουλή! Κι επειδή ξέρανε ότι θα πήγαινα, (μα, ποιά είμαι τέλος πάντων!) γραμματέας συνέταξε σε χρόνο μηδέν έγγραφο το οποίο τους το έστειλε με φαξ από το υπουργείο! Και επειδή ο τύπος είναι πολύ καλός στη δουλειά του, έχει το ένα του μάτι επάνω στον όροφο και βλέπει αμέσως τα φαξ, οπότε τα γνωρίζει για να κάνει στην πόρτα καλά τη δουλειά του!!!!
 :o :o :o :o :o :o
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Γενικά, τέτοια ψέματα τόσο θρασύτατα και τόσο αναιδέστατα δεν τα μπορώ. Κράτησα την ψυχραιμία μου, αλλά την επόμενη φορά θα τα καταφέρω;;;


Ήθελα να το γράψω κι εδώ, γιατί θεωρώ ότι ήταν ότι πιο εξτρέμ μου έχει τύχει. Να γνωρίζετε, ότι μπορεί να σας τύχει και τέτοια περίπτωση.....


Για το θέμα δεν ξαναγράφω.... προσπαθώ να το ξεχάσω, μέεερες τώρα......

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #910 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 09:50 »
Έ όχι και να μην ξαναγράψεις, έχει γίνει από τα αγαπημένα μας. Εδώ σκέφτομαι να φτιάξω στο PC μαϊμού ΦΕΚ που θα κάνει το άτμισμα υποχρεωτικό για τους υπαλλήλους των εταιρειών φύλαξης και να στο στείλω !!!

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #911 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 01:10 »
Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με μια γνωστή μου, η οποία έχει κόψει μαχαίρι εδώ κι ένα χρόνο το κ.τ. περί η.τ. και μου έλεγε ότι όταν ήταν να το κόψει, δεν ήθελε το η.τ. γιατί δεν ξέρει τι περιέχει, κατά πόσο είναι αθώο κτλ κτλ. Όταν προσπάθησα λίγο να το υποστηρίξω (έχω βαρεθεί πλέον να μπαίνω σε χρονοβόρες συζητήσεις) με επιχειρήματα του τύπου «έχουν γίνει έρευνες, όσο το δυνατόν, που αποδεικνύουν ότι, τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα έχει μηδαμινές επιπτώσει» μου απάντησε το θεϊκό «ποιος ξέρει πόσα πήραν αυτοί που έκαναν αυτές τις έρευνες για να το αθωώσουν»!!!!!!

Μια άλλη φορά, με δυο φίλες μη καπνίστριες (η μία φανατική ενάντια στο κ.τ.), με υποστήριζαν που το προτίμησα από το κ.τ. αλλά εξέφραζαν ανησυχίες για το παθητικό άτμισμα και το κατά πόσο είναι βλαβερό. Εκεί είχα πιο πολλή όρεξη, ανέλυσα διεξοδικά τα συστατικά των υγρών αλλά και πάλι η αντίδραση που έλαβα ήταν μια παροπιδική άρνηση των όσων έλεγα  συνοδευμένη με μια γενική ανασφάλεια για την αθωώτητα του ατμού.

Εν κατακλείδι, σύμφωνα με τα όσα έχω ακούσει το μικρό διάστημα που ατμίζω έχω καταλήξει στο εξής. Η όποια επιφύλαξη έχουν καπνιστές και μη απέναντι στον ατμό είναι καθαρά ψυχολογική και όσα αντικειμενικά επιχειρήματα κι αν τους παραθέσεις δεν πρόκειται να συμφωνήσουν μαζί σου. Εκτιμώ δε, ότι αν υπήρχε μια συσκευή ατμοποίησης, που να έπερνε το ίδιο υγρό, η οποία να χρησιμοποιούταν ως αρωματικό χώρου, έστω κι αν έβγαζε λίγο ατμό, κανείς δεν πρόκειται να είχε πρόβλημα.

Πραγματικά, έχω βαρεθεί να αναλύω επιχειρήματα υπέρ του ατμού και να λαμβάνω την κλασσική αντίδραση του έλληνα, που έχει προαποφασίσει τι θα σου πει, ασχέτως του τι λες εσύ και απλώς περιμένει να τελειώσεις για να σου επαναλάβει τα ίδια και τα ίδια.
ΑΤΜΟ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΩΝ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΩΝ.

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #912 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 10:46 »
Εγω παιδια εχω σταματησει να προσπαθω να πεισω τον οποιονδηποτε για οτιδηποτε. Αν εξαιρεσεις ενα 15% που οντως μπορεις να κανεις διαλογο οι υπολοιποι απλα ειναι τοσο στενομυαλοι και συντηρητικοι που δεν βγαζεις ακρη.


Προχτες μου ειπε μια θειά οτι η φιλη της που βλεπουν μαζι σαπουνοπερες, εχει μια αλλη φιλη που της ειπε ο ξαδερφος της που ειναι γιατρος οτι το η.τ. ειναι καρκινογονο. Ε της λεω, το ξερω  :tongue_smilie: 


Και στο κατω κατω, εκατσα 2 εβδομαδες και εψαξα τι ειναι το η.τ. πως δουλευει, τι κινδυνους μπορει να εχει, και γενικα ερευνες πανω στο θεμα. Γιατι να τους τα δωσω ετοιμα;  ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #913 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 11:21 »
Χτες, άκουσα το υπερκορυφαίο:
Κυρία που ήθελε να αγοράσει ητ, είπε τα εξής κορυφαία:
Δεν θέλω να κόψω τελείως το κτ γιατί:
α) Ο καπνός του τσιγάρου περιέχει κάποιες ουσίες που κλειδώνουν ένα μέρος του εγκεφάλου και δεν περνάνε τα υποσυνείδητα μηνύματα (1-0!!!)
β) Επίσης περιέχει ουσίες οι οποίες δεσμεύουν κάποια χημικά από αυτά που μας ψεκάζουν. Επιστημονικά απόδεδειγμένα, έγινε πείραμα σε χαμστεράκια - στα μισά έριξαν καπνό που αντιστοιχούσε σε 200 τσιγάρα ενώ στα άλλα τίποτα και μετά τα "ψέκασαν" - τα καπνισμένα ήταν μια χαρά μετά ενώ τα άκαπνα έπαθαν καρκίνο (3-0, το μετράω διπλό το γκολ!!!)
γ) Γι αυτό πολεμάνε τόσο το κτ, όχι ότι δεν κάνει κακό, αλλά αν γίνεται με μέτρο τότε όλα καλά (4-0, απόλυτη κυριαρχία!)

Στην ερώτηση "γιατί θες να αρχίσεις το άτμισμα?", απάντησε "γιατί καπνίζω 3 πακέτα τη μέρα και χάνω τσιγάρα, αφού τα ανάβω και τα ξεχνάω". (5-0, από τη σέντρα με εξωτερικό στο αριστερό γάμμα!!!)

I rest my case κύριε πρόεδρε!

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #914 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 11:27 »
ΘΕΛΩ από αυτό, που καπνίζει αυτή!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8824 1114828 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:22
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823680 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506655 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8839 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568358 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1631 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762414 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1031 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3935 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem