vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 7 χρήστες
Giannis.B, pngtszs1976, Doubt, Mimhsdr, manoslykos, bloodlessz, maprix

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Η σακούλα υγρών είναι υποχρεωτική. Τώρα για τα γυαλινα μπουκάλια θα σου πρότεινα να τα έβαζες ένα ένα σε ξεχωριστά μικρά σακουλάκια ζιπ για μεγαλύτερη ασφάλεια. Και για να μην σπάσουν αλλά και για να μην τρέχει υγρό σε κάποιο από αυτά. Πέρσι ταξίδεψα με ryan στην Γερμανία και είχα σακουλάκι υγρών με ζιπ αγορασμένο από τα lidl. Δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Ωραία, θα φροντίσω να ψάξω για τέτοια σακουλάκια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και μάλλον θα φροντίσω να βάλω τα υγρά σε πλαστικά των 30ml που μου έχουν μείνει από υγρά της Innovaton, αν και δεν φοβάμαι και τόσο το σπάσιμο των γυάλινων δηλαδή αφού έχω σκοπό να τα χώσω ανάμεσα στα ρούχα της βαλίτσας.

Ευχαριστώ! :)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

φεύγει σε λίγο το αφεντικό μου για γερμανία με το αεροπλάνο και θα έχει μαζί του ένα mod kbox mini, έναν τρίτον, 2 μπαταρίες 18650 σε κουτάκι και 2 μπουκαλάκια ένα 50ml και ένα 10ml υγρά
θα πρέπει να τα έχει όλα αυτά στις χειραποσκευές?

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά επιτρέπονται σε όποια ποσότητα στη βαλίτσα που πηγαίνει κατ'ευθείαν στο αεροπλάνο. Στη χειραποσκευή επιτρέπονται έως 100 ml το κάθε μπουκάλι με την προϋπόθεση ότι θα πρέπει να μπουν σε πλαστική διάφανη σακούλα (σου την δίνουν επιτόπου στο αεροδρόμιο) όπου θα περάσει από το σκάνερ και μετά θα τοποθετηθεί στην χειραποσκευή.  Για τα άλλα (mods, atmo κτλ.) δεν υπάρχει πρόβλημα όπου και να τα βάλεις.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Χτες το πρωί, ταξίδεψα από το "Μακεδονία". Είχα αποφασίσει από πριν να έχω ένα μοντ πάνω μου και όλα τα υπόλοιπα στη βαλίτσα που τσεκάρισα. Πρόβλημα με το μοντάκι πάνω μου, δεν αντιμετώπισα, IPV3Li + Phenomenon, και η ασφάλεια και γενικά όλοι, το αγνόησαν επειδικτικά. Έπρεπε να βλέπατε όμως τη φάτσα της τύπισας που σκανάρισε τη βαλίτσα μου, όταν είδε στο X-Ray το κτήνος με τις τρεις μπαταρίες. Την είδα να σκαλώνει και της λέω "μην τρομάξεις με τις τρεις μπαταρίες, η.τ. είναι". Ευγενέστατη, μου είπε "να το δούμε λίγο?". Φυσικά! Πήγαμε σε πριβέ χώρο, άνοιξα την τσάντα, της έδειξα το κτήνος, το περιεργάστηκε, της πρότεινα να το λειτουργήσω και λίγο αν θέλει, δεν χρειάστηκε. Εθελοντικά, της έδειξα και το Snow Wolf που δεν είχε μπαταρίες μέσα, αλλά και τη θήκη, που είχε υγρό, κατσαβίδια, μπαταρίες και δύο ατμοποιητές.

Εντάξει, λογική αντίδραση, άντε να έχει συνηθίσει τους σωλήνες και τα μποξάκια, αλλά όταν στο σκάνερ βλέπει ένα κουτάκι με πλακέτα, τρεις μπαταρίες και εργονομική κοψιά, ε, να μην ψαρώσει?  :laugh1:

Αν λοιπόν περάσετε από εκεί και αγνοήσει η ασφάλεια κανένα μυστήριο μποξ, ξέρετε ποιον να ευχαριστείτε!!!

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
φεύγει σε λίγο το αφεντικό μου για γερμανία με το αεροπλάνο και θα έχει μαζί του ένα mod kbox mini, έναν τρίτον, 2 μπαταρίες 18650 σε κουτάκι και 2 μπουκαλάκια ένα 50ml και ένα 10ml υγρά
θα πρέπει να τα έχει όλα αυτά στις χειραποσκευές?

Να του πεις μόνο τον ατμοποιητή να τον έχει σε αεροστεγές σακουλάκι  :)) δεν υπάρχει πτήση που να μην είχα διαρροές είτε με pheno είτε με billows είτε με nautilus ή το CE5... πάλι καλά που το είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ πριν τα ταξίδια και δεν την πάτησα... αλλιώς η επαγγελματική μου τσάντα θα είχε γεμίσει και θα έκλαιγα laptop και πορτοφόλι/διαβατήριο κλπ  :)

Τώρα είδαι πόσο ετεροχρονισμένη ήταν η απάντηση  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόοοον,

Σε λίγες ημέρες πετάω με Aegean για Αγγλία. Πρώτη πτήση μετά από σχεδόν δεκαπενταετία (άλλες δύο φορές έχω πετάξει, ούτε που θυμάμαι και πολλά) και ΤΡΕΛΟ άγχος, φοβία γαρ. Ένας από τους λόγους που κάθομαι και τα ψάχνω τώρα.  :-[

Κάνω μια σούμα να επιβεβαιώσω πως κατάλαβα καλά αυτά που διάβασα μέχρι τώρα:

Για υγρά μπορώ να έχω μαζί στη χειραποσκευή (δεν θα έχω βαλίτσες) υγρά συνολικού όγκου 1λτ, σε μπουκαλάκια κάθε ένα από τα οποία δεν ξεπερνά τα 100μλ. Έτσι κι αλλιώς για έξι ημέρες πάω, θα πάρω 100μλ μαζί οπότε με ένα ή δύο είμαι κομπλέ.

1) Σακουλάκι θα προμηθευτώ από το σημείο ελέγχου των αποσκευών σωστά;

2) Λόγω  υψομέτρου κλπ, θα είναι καλό να πάρω πλαστικά ή γυάλινα; Τα γεμίζω με υγρό όσο περισσότερο μπορώ προτού τα βιδώσω ή είμαι οκ να έχουν λίγο (ελάχιστο) αέρα μέσα;

Τα μοντάκια (SX Mini, iStick 40w) και τους ατμοποιητές (Triton, GS Tank) θα τα έχω επάνω μου σε τσαντάκι μηρού που θα έχω μαζί. Έτσι έχω συνηθήσει, και βέβαια το προτιμώ για να γλυτώσω χρόνο σε τυχόν συναγερμούς, «βγάλτα να τα δούμε», κ.λπ. αλλά και για να έχω άμεση πρόσβαση στα ατμιστικά μου συμπράγκαλα με το που φτάσω. Η φοβία που λέγαμε, με βλέπω να τελειώνω δύο τανκ με τον Τρίτωνα πριν κάνω δέκα βήματα έξω από το Heathrow. :))

Οι 18650, τρεις στον αριθμό θα είναι εννοείται σε ξεχωριστή πλαστική θήκη (λέω να πάρω μια με φερμουάρ της efest) και όχι μέσα στο mod (SX) και ο φορτιστής τους στη χειραποσκευή.

Στο αεροπλάνο μέσα δεν θα ατμίσω, τουλάχιστον θέλω να το αποφύγω, γιαυτό και οι ατμοποιητές θα είναι άδειοι. Τώρα αν αγχωθώ τόσο που δεν την παλευώ και θέλω να ξεχαστώ, γέμισμα (ή μάλλον στάξιμο!) τον GS Tank και στην τουαλέτα για λίγες διακριτικές τζούρες με όσο χαμηλότερα W ή θερμοκρασία γίνεται. Συνεπώς:

3) Υπάρχει περίπτωση να μου επιτραπεί να έχω επάνω μου (στο τσαντάκι μηρού) ένα μπουκαλάκι 10μλ; Ή θα μπει με τα υπόλοιπα στη σακούλα; Ακόμα, αν γεμίσω τον ατμοποιητή αφού φτάσουμε σε crusing altitude φαντάζομαι δεν υπάρχει κίνδυνος διαρροής, ούτε και μετά στο κατέβασμα, σωστά;  ::)

Παρεμπιπτόντως, αν έχουμε κανένα κάτοικο Λονδίνου, τι παίζει με το άτμισμα εκεί, κυρίως σε pubs; Απαγορεύεται παντού σαν το τσιγάρο ή είναι πιο επιεικείς και εξαρτάται από το μαγαζί  8)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Καλημέρα φίλε μου. Θα σου απαντήσω σε όσα γνωρίζω.

1) Ναι, έχουν εκεί.
2) Δεν έχεις πρόβλημα. Εγώ θα άφηνα πάντως λίγο χώρο, ας επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.
3) Από τη στιγμή που πέρασες τον έλεγχο, βγάλε ένα μπουκαλάκι 10ml και βάλτο στο τσαντάκι μηρού. Όσο για τον ατμοποιητή, αν έχει υγρό μέσα τότε τον γυρνάς ανάποδα στην άνοδο και στην κάθοδο και γλιτώνεις το θέμα της υποπίεσης. Για άτμισμα στο αεροπλάνο, συστήνω προσοχή και διακριτικότητα. Κατά προτίμηση σκέτη βάση για να μην προκαλέσει το άρωμα.

Όσον αφορά το αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται, θα βρεις μαγαζιά που δεν θα έχουν πρόβλημα, θα βρεις όμως και μαγαζιά που θα σε υποβάλλουν σε εξορκισμό!

Αποσυνδεδεμένος marios doukas

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Πήγαμε σε πριβέ χώρο,της έδειξα το κτήνος, το περιεργάστηκε, της πρότεινα να το λειτουργήσω και λίγο αν θέλει


Αχαχαχαχαχ σορρυ ρε μαν δεν αντεξα

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Μένω Αγγλία οπότε το Λονδίνο-Θεσσαλονίκη το έχω κάνει Καλαμαριά-Κέντρο.

Μπουκαλάκια όλα σε σακουλάκι. Ειδικά στην Αγγλία θα σου ζητήσουν να τα περάσεις ξεχωριστά, έξω απο το βαλιτσάκι σου, όπως και laptop, iPad, κλπ

Άτμισμα στο αεροπλάνο απαγορεύεται όπως και το κάπνισμα.

Σε εστιατόρια στην Αγγλία, ούτε κατα διάνοια άτμισμα. Μην το επιχειρήσεις καν. Σε pubs εξαρτάται απο την pub, έχω δει πολυ λίγους ατμιστές μέσα. Εγώ πάντως, πάντα ατμίζω έξω και όπου απαγορεύεται το κάπνισμα, απλά βγαίνω έξω κι εγώ. Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό αλλα ειναι προσωπική επιλογή

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι καθόλου υπερβολικό, κατά την άποψη μου, οι συσκευές πλέον δεν είναι για άτμισμα σε εσωτερικούς χώρους, πέρα από το σπίτι μας. Ακόμα και ένας καλοστημένος Kayfun δηλαδή είναι στα όρια, και δεν μιλάω φυσικά για όλα τα υπόλοιπα. Σκέψου εγώ, στην Ελλάδα, με καπνιστές μέσα στην καφετέρια ή το μπαρ, δεν βαράω φουλ. Μπορεί να πάρω τον Kayfun μου με 1.5mm τρύπα, ή άντε να πάρω Subtank στην μια τρύπα και 15w.

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Σε 2 πρόσφατα ταξίδια Αθήνα-Λονδίνο δεν είχα πρόβλημα με τα πλαστικά μπουκαλάκια, αν και το φοβόμουν λίγο. Κάποιοι μου είχαν πει ότι είχαν θεματάκι.

Από τους ατμοποιητές όμως έτρεξαν υγρά. Ειδικά την πρώτη φορά που δεν είχα καν το νου μου, έγινε χαμός, ευτυχώς τους είχα αφήσει στα σακουλάκια του αεροδρομίου και δεν είχα ζημιές, μόνο μπουγάδα όταν έφτασα στο ξενοδοχείο :)) . Στην δεύτερη πτήση είχα αφήσει λίγο υγρό, ίσα-ίσα να ατμίσω όταν θα προσγειωνόμουν, τους είχα και ανάποδα, τους κότσαρα και χαρτοπετσέτα στο drip tip (δεν ξέρω αν έκανα καλά με αυτό) και πάλι έσταξε λίίίγο υγρό. Από τότε τους έχω άδειους όταν πετάω και γεμίζω τον έναν με το που βγαίνω από το αεροπλάνο.

Για το άτμισμα σε κλειστούς χώρους στο Λονδίνο δεν έχω ασχοληθεί καν, γιατί κι εγώ από προσωπική επιλογή ατμίζω μόνο έξω. Μόνο στο δωμάτιο του ξενοδοχείου ατμίζω (που ήταν ο αρχικός λόγος που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό) με ρέγουλα, προσοχή και αποφεύγοντας έντονα αρώματα και πολλά ντουμάνια (που ούτως ή άλλως δεν είμαι του πολύ ντουμανιού).

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Ενα 100ml περναει κανονικα απο τον ελεγχο γιατι παντα εχει λιγο αερα οποτε περναει για λιγοτερο  απο 100 ml.
Προβλημα δεν θα εχεις πουθενα εκτος απο Fujairah στα UAE.
Πλρον ειναι ενημεροι και δεν παθαινουν σοκ απο τα διαφορα box/mods.
Βεβαια μην κρατας κι εσυ κανενα box με look χειροβομβιδας...
Μην ξεχαστεις κι εχρις επανω σου τπτ κατσαβιδια γιατι θα τα χασεις..
Συριγγα για πληρωση υγρου περναει κανονικα.

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης και το γνωστό γαλάζιο μικρό κατσαβιδάκι περνάει κανονικά.

Για ποσότητα υγρών μπορείς να περάσεις μέχρι 1 λίτρο, σε μπουκαλάκια μέχρι 100ml, τα οποία να χωράνε σε ένα απο τα γνωστά σακουλάκια αεροδρομίου ανά επιβάτη. Αυτό λέει ο κανονισμός, αλλα πρακτικά δεν χωρανε 10 μπουκαλάκια των 100ml στο σακουλάκι. Το μέγιστο που έχω περάσει ειναι 3 βάσεις των 100ml, συν 3-4 μπουκαλάκια των 30ml χωρίς πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Εχω ταξίδι εσωτερικού για λίγες μέρες και θα εχω μόνο χειραποσκευή. Για τα υγρά διάβασα τι επιτρέπετε ,το θέμα ειναι για σύρμα αν επιτρέπεται; μικρή ποσότητα κανα 2 μέτρα.απο κατσαβίδι τωρα λέω μήπως επιτρέπεται το μικρό μπρελόκ που εχει ο expromizer v2 και ένα coil jig ξέρετε το απλό που κυκλοφορεί σε διάφορες διασταστεις.αυτα περνάνε στον έλεγχο χειραποσκευής; Επίσης απ ότι διάβασα με μπαταρίες δεν θα εχω θέμα,το μοντακι δηλαδη και δυο μπαταρίες; Μπαταρίες ενοω τις lg τις καφε όχι Μπαταρια ego.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499453 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy