vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

139 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, grag, camber, takoulas

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Δεν απαντήθηκε η απορία του προηγούμενου συμφορουμήτη. Το ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω: Αν έχω στη χειραποσκευή 2 μπαταρίες 18650 για mod (εκτός mod, σε λαστιχένιες θήκες), θα έχω πρόβλημα με αυτές ή με το mod. Το υγρό θα είναι 20 ml, κάνω σύντομο ταξίδι στο εσωτερικό, δε θα χρειαστώ περισσότερο και 2 γεμάτους ατμοποιητές. Δε θα χρησιμοποιήσω η.τ. στο αεροπλάνο μέσα.
Από μια ματιά εδώ κατάλαβα πως δε θα "κολλήσει" το πράγμα. Το επιβεβαιώνει κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Elias_kall

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή βλέπω ότι μετά από τόσα χρόνια που κυκλοφορεί το Η.Τ υπάρχει ακόμα σύγχυση θα ήθελα να πω, πως δεν υπάρχει (στην Ευρώπη τουλάχιστον) κανένα πρόβλημα στο να κουβαλάς ΗΤ μαζί σου στις χειραποσκευές.. Ό,τι ΗΤ και να είναι αυτό.. Όσους άτμο, ό,τι και να ναι αυτοί.. Δουλεύω στον έλεγχο χειραποσκευών στο Ελ. Βενιζέλος και πολλοί ακόμα με ρωτάνε.. Για τα υγρά είπαμε τι ισχύει, εκεί μόνο υπάρχει ένας περιορισμός, αλλά θεωρώ πως ένας απλός ατμιστής δεν θα έχει θέμα διότι δε νομίζω πως ποτέ θα κουβαλάει υγρά άνω του ενός λίτρου συνολικά.. Όσο για τα λοιπά παρελκόμενα παρ'τε όσα ΗΤ θέλετε. Βαμβάκια, σύρματα και ό,τι άλλο σας είναι απαραίτητο. Ούτε πιστεύω πως κάποιος θα χρειαστεί για τον επισκευάσιμό του άτμο κατσαβίδι άνω των 6 εκατοστών -ενα κοινό δοκιμαστικο κατσαβίδι είναι 6 εκ-. Οπότε όσοι πετάτε μην αγχώνεστε.. Κουβαλήστε άφοβα.. Και αν θέλετε στην τελική να περιορίσετε τις πιθανότητες να ανοιχτεί η τσάντα σας προς έλεγχο, βγάλ'τε στη λεκάνη έξω από τη τσάντα, τα υγρά και τα μοντάκια έτσι ώστε να τα δουν πιο εύκολα και να μη χρειαστεί να σας ανοίξουν -γι αυτά τουλάχιστον- την τσάντα σας...  Λόγω υποχρεώσεων δεν μπαίνω συχνά εδώ. Όποτε μπορώ είμαι στη διάθεσή σας για τυχόν απορίες όσο αφορά τον έλεγχο στο αεροδρόμιο. Καλές διακοπές -σε όσους τυχερούς- και καλά ατμίσματα!!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Φιλτατοι συνατμιστες,
Την ερχομενη εβδομαδα πεταω για χωρες του αραβικου κοσμου(καταρ,εμιρατα) δεν ξερω ακομα ακριβως .
Αν καποιος γνωριζει καποια πληροφορια, για το τι παιζει και επειδη θα λειψω για κανα 5 μηνο και θα εχω μαζι μου πολυ πραμα και απο συσκευες αλλα και απο υγρα, παρακαλω να την εκθεσει ,γιατι δεν θελω να την πατησω σαν περσι και να ξαναρχισω το καπνισμα. (Σ.Σ , περισυ μου τα ειχανε παρει ολα στο αεροδρομιο της Σιγκαπουρης).

Ευχαριστω πολυ!!!!

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
chief79 μήπως να τα στείλεις ταχυδρομικώς και να τα παραλάβεις απο εκί?
Τώρα για 5 μήνες να φανταστώ τα υγρά σου θα είναι σε Λίτρα? Δεν θυμάμαι αν ο περιορισμός για υγρό είναι αν τα έχουμε μαζί μας στην καμπίνα.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ είχα πάει στο Κουβέιτ δεν είχα θέμα(όχι βέβαια με τόση ποσότητα που θα παρεις εσύ μαζί σου)!Και το μοντάκι το είχα μαζί μου και απλά με ρώτησαν αν αυτό είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο!Τώρα συγκεκριμένα στο Κατάρ εύχομαι να μην έχεις!Δεν παίρνεις καλύτερα την αεροπορική εταιρία να είσαι σίγουρος?Αν επιτρέπεται στη Σιγκαπούρη γιατί στα κράτησαν?Με ποιά δικαιολογία?

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
@higraf ,: Φιλε ειμαι ναυτικος και θα παω να παρω ενα καραβι απο εκει,οποτε δεν γινεται να τα στειλω.
Ενταξει δεν θα εχω και λιτρα ,γυρω στα 800 μλ υπολογιζω και θα τα εχω βαλιτσα σε 100 μελα.

@ΜΑΡΚ ΑΝΤΟΝΥ: Στην Σιγκαπουρη απαγορευεται δια ροπαλου ,γι'αυτο μου τα πηραν ολα φιλε. Εχουν θεμα και με τα τσιγαρα εκει. Και μια κουτα τσιγαρα να εβρισκαν θα τα επερναν... Την εχω φαει με το κουταλι την Σιγκαπουρη.Περιεργοι νομοι σε πολλα θεματα.
Ακομα δεν ξερω και αεροπορικη εταιρια...

Μαζι μου και στην χειραποσκευη , δεν θα εχω σχεδον τιποτα...Με καμια εγο 1000 αρα και κανα c4,θα το βγαλω το ταξιδι. Ολα τα αλλα (μοντακια, επισκευασιμους,υγρα ) μεσα στη βαλιτσα...

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Για δες και εδώ, το είχα βρεί όταν έψαχνα πριν καιρώ για Ηλ. Τσιγάρω για ταξίδι στον Πόντο που ήθελα
http://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2014/08/travelling-ecigarettes.html#mena
Απο τα λίγα που κατάλαβα δεν τα λέει και καλά για την περίπτωση σου.


Και αυτό http://www.migcigs.com/kb_results.asp?ID=14

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Εμ δεν τα λεει καθολου καλα... Βλεπω να εχω τα περσινα...
Πολυ καλα τα λινκς, ευχαριστω ρε φιλε...

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Το ότι πας για το καράβι το κατάλαβα, απλός δεν ξέρω αν υπήρχε τρόπος να το παραλάβεις απο το εκεί λιμάνι (κάποιο γραφείο της εταιρείας) αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα ελεγχθεί εκί βάση τον παραπάνω περιορισμών.
Δεν ρωτάς και καμιά courier για αποστολή στα εκί πρακτορεία και να τα παραλάβεις μόνος.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά και με κούριερ να πάει επειδή θα περιέχει υγρά λογικά δεν θα περάσει τελωνείο ή έστω έλεγχο? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Θα τα πεταξω ολα στη βαλιτσα (λυμενα και διασπαρτα) θα βαλω και 8 100μελα χωρις ετικετες και
μια εγο στο χερι .... και οτι ηθελε προκυψει!!!!

Σας ευχαριστω ολους παιδες, και αν εχει καποιος καμια αλλη ιδεα...εδω ειμαστε!

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
chief κάνε και μια έρευνα αγοράς και στα λιμάνια που θα πιάσεις :)

PS. Πλάκα σου κάνω, και ήρεμες θάλασσες πάντα να έχεις.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Επειδή είχα διάφορα θέματα κι εγώ με τελωνεια σε Σιγκαπούρη και Ινδονησία (οχι με η.τ.) σε υγρό το μονο που πέρναγε χωρις έλεγχο (ψάχνουν πολύ για αλκοόλ)  ηταν ελαιόλαδο. Ο, τι ειχε ταμπέλα λαδακι δεν το κοιτουσαν καν, σε πιο μεγάλη συσκευασία απο 100ml όμως. Ίσως έτσι να περάσεις πιο εύκολα τα υγρά - μη σε πάρω και στο λαιμό μου βέβαια και σου ζητήσει κανεις να δοκιμάσει  extra virgin olive oil!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Τέλος του μήνα θα ταξιδέψω για Ρώμη για 5 μέρες, αν έχω καταλάβει καλά λοιπόν, παίρνοντας μαζί μου δυο-τρία εργοστασιακά γυάλινα μπουκαλάκια της Eliquid France των 20ml έκαστο δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα σωστά; Χρειάζεται κάποια πρόσθετη "ασφάλιση" σε αυτά όπως τυλιγμα με μονωτική ταινία στο καπάκι ας πούμε ή αρκεί που θα είναι ασφαλισμένα με το δαχτυλίδι απ'το εργοστάσιο; Επίσης αυτή η "σακούλα υγρών" που παίρνουμε απ'τα duty free είναι πάντα απαραίτητη ή σε τόσο μικρή ποσότητα υγρών δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν απλά τοποθετήσω τα μπουκαλάκια μέσα στη χειροποσκευή που θα πάρω μαζί μου στην καμπίνα; Θα τα βάλω σε δική μου σακούλα νωρίτερα φυσικά.

Όταν λέω χειραποσκευή εννοώ τη δωρεάν βαλίτσα 10 κιλών που παίρνει κάποιος μαζί του στη Ryanair κι όχι το τσαντάκι που κρέμεται στον ώμο και που κουβαλάω πάντα μαζί μου έτσι κι αλλιώς.. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246303 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572239 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1928 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122077 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 417 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326874 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8635 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298056 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827674 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511825 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios