vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 0 χρήστες

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο με το σακουλακι για τα υγρα που χρειαζεται? Τι προσφερει βασικα?
Εγω ποτε δεν τα εχω βαλει σε ειδικο σακουλακι, ουτε μου ζητησαν να τα βαλω.
Και λιγο δυσκολο βασικα μιας και καθε φορα η τσαντα που κουβαλαω μεσα στο αεροπλανο εχει πεταμενα μπουκαλακια (οχι μονο ητ) απο εδω κι απο εκει.
Το μονο που φροντιζω ειναι να μην κουβαλαω συσκευασιες μεγαλυτερες των 100ml. Κατα τα αλλα, δεν ασχολουνται και ιδιαιτερα. Τουλαχιστον σε αεροδρομια της Ελλαδας.
Για ητ, μπαταριες, mods, ατμοποιητες κλπ, ουτε λογος ανησυχιας. Τα πρωτα χρονια ρωτουσαν "τι ειναι αυτο?", αν κουβαλουσες κανα περιεργο mod.
Πλεον ουτε βλεφαρο δεν του ριχνουν.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Στην ουσία δεν προσφέρει τίποτα γιατί μπορείς να το ανοίξεις πανεύκολα ανα πάσα στιγμή. Απλά όταν περάσεις απο τον έλεγχο και τα έχεις μέσα στο σακουλάκι σίγουρα δεν θα ρωτήσουν καν. Το λέω γιατί μετά απο σχετική ερώτηση για ένα άρωμα 50ml που είχε η γυναίκα μου στη τσάντα μας είπαν να το βάλουμε σε σακουλάκι για να μην μας κάνουν μανούρα στον έλεγχο. Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις (δεν μου έχει τύχει) που σου κρατάνε πράγματα στον έλεγχο και δεν σε αφήνουν να τα πάρεις μαζί. Σίγουρα απο αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο και απο εταιρεία σε εταιρεία ελέγχου διαφέρει. Πέρυσι πήγα σε 5 χώρες στην Ευρώπη, παντού περνούσαμε αέρα, στο αεροδρόμιο του Βερολίνου μας έβγαλαν και τις κάλτσες απο τα παπούτσια! Το είπα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό το σακουκάλι δεν ξέρω ακριβώς σε τι εξυπηρετεί όσον αφορά στον τομέα ασφάλεια γενικότερα. Πάντως εξυπηρετεί πολύ εμάς τους ίδιους. Μια φορά σε αεροπορικό ταξίδι είχα μπουκαλάκια 30ml με υγρά αναπλήρωσης τα οποία είχαν διαρροές την ώρα του ταξιδιού. Να μην ήταν καλά κλεισμένα, να φταίει η διαφορετική πίεση του αέρα όταν πετάει το αεροπλάνο, να ξεβίδωσε κανένα καπάκι λίγο για άγνωστο λόγο... δεν ξέρω. Πάντως το σακουλάκι επειδή είναι πολύ καλά κλεισμένο δεν επέτρεψε στα υγρά που χύθηκαν να πάνε και στα υπόλοιπα πράγματα της τσάντας.

Αποσυνδεδεμένος Elias_kall

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Αυτά τα σακουλάκια έχουν έναν και μόνο σκοπό.. Να συγκεντρώνονται εκεί όλα τα υγρά των επιβατών (πλην των φαρμάκων-και μόνο- που δεν υπόκεινται σε περιορισμό). Από το 2006 ισχύει ότι τα μεταφερόμενα υγρά στην καμπίνα δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τα 100ml ανά συσκευασία και να χωρούν σε σακουλάκι του 1 λίτρου και το σακουλάκι να κλείνει με ευκολία. Αυτό λοιπόν το περιβόητο σακουλάκι χωράει 1 λίτρο υγρών. Σε κάποια αεροδρόμια επιμένουν πολύ σε αυτό, σε κάποια όχι. Στης Αθήνας τουλάχιστον που γνωρίζω διότι δουλεύω εκεί, επιμένουμε αρκετά-έως πολύ σε αυτό. Θα ήθελα να επισημάνω τα εξής, γιατί πολλές φορές γίνονται παρεξηγήσεις και ταλαιπωρούμαστε και εσείς και εμείς.. Τα υγρά φακών επαφής ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ φάρμακα όσο κουλό και αν ακούγεται, όσο απαραίτητα και αν σας είναι, άρα τα μπουκάλια των 360ml που κυρίως κυκλοφορούν στην αγορά ΔΕΝ περνάνε. Ο κάθε επιβάτης δικαιούται ΜΟΝΟ ένα (1) σακουλάκι να μεταφέρει. Και κυρίως όταν λέμε 100ml εννοούμε να ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ 100ml και όχι "η συσκευασία ειναι 200ml αλλά μέσα δεν έχει ούτε το μισό, γιατί να μην το πάρω;". Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για να μην βρεθείτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων πριν πετάξετε. Και όσο αφορά τα είδη ατμιστών -Για Ελλάδα μιλώντας- για υγρά ισχύει ό,τι και πιο πάνω.. Για μοντς, μπαταρίες φυτίλια, συρματα, βαμβάκια και δεν ξέρω γω τι άλλο, δεν υπάρχει θέμα. Προσοχή στα κατσαβίδια μην είναι άνω των 6cm.. Βέβαια κλείνοντας να πω πως τα σακουλάκια είναι δωρεάν. Ζητήστε ένα και κρατήστε το να βάλετε μέσα ότι θέλετε.. Πραγματικά είναι για όλες τις χρήσεις

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ από Θεσσαλονίκη που πέταξα για Βερολίνο δεν Μου είπαν τίποτα για τα υγρά. Ούτε με ρώτησαν, ούτε Μου δώσανε σακουλάκι.
Στο τσαντάκι είχα περίπου 130μλ υγρά χύμα στα μπουκαλάκια τους, μοντ κλπ.

Από Βερολίνο για Θεσσαλονίκη ακριβώς το αντίθετο. Έλεγχο σε όλα.
Τσαντάκια, χειραποσκευές, βαλίτσες. Ακόμα και για κρέμες, υγρά φακών κλπ που ήταν μέσα στην βαλίτσα.

Κανένα πρόβλημα βέβαια πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Λοιπον, σε πρόσφατο ταξίδι από τον Βενιζέλο...
πτήση από αυτές που παίρνεις τα πάντα στο αεροπλάνο. Εκτός από την κλασική κολώνια, σε μπουκαλάκι όμως των 50μλ, είχα ένα καλλυντικό λάδι 30μλ, αντηλιακή 50μλ και πάνω από 15 μπουκαλάκια 10μελα με υγρά και άρτι αγορασμένα αρώματα.
Συναγερμός στον έλεγχο... βιαζόμουν κιόλας.
Αντε, ανοίξτε τα τους παροτρύνω, δεν θα βγάλετε άκρη με τις ακτίνες, ξέρω τι είδατε (είχα επίσης 3 μοντ με ατμοποιητές, ένα ego one και power bank πλας 2 18650.
Απλά έβαλαν τα 11 αρώματα σε σακουλάκι μαζί με την κολώνια. Η αντηλιακή παρέμεινε ως είχε, το ίδιο και το καλλυντικό λάδι, που είχε δικιά του συσκευασία. Τα υγρά τα άφησαν στο τσαντάκι του η.τ.
Πέρασα δλδ το όριο των 100μλ στο σύνολο.


Πάντως από Θεσσαλονίκη είναι γενικά χαλαρά τα πράγματα. Μια φορά μόνο σήμανε συναγερμός από λίγο μεγάλο για η.τ. κατσαβίδι. τους είπα να το κρατήσουν αν θέλουν, αλλά το ξανέβαλαν στη θέση τους.


Τελικά, μήπως παίζει ρόλο αν φαίνεσαι πρόθυμος να επιδείξεις ή και να ξεφορτωθείς τα "ύποπτα" αντικείμενα;  :)

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Σε αεροδρόμια παραδόξως δεν είχα ποτέ θέμα. Ακόμα και σε φάση που πήγα προκαταβολικά να εξηγήσω "Εε είναι..." η απάντηση ήταν "ξέρω, ξέρω, ηλεκτρονικό τσιγάρο". Στο Βενιζέλος σε καφετέρια του αεροδρομίου πρόσφατα ρώτησα από τακτ έναν σεκιουριτά αν μπορώ να ατμίσω και ήταν αφοπλιστικός: "κανονικά, μη ρωτάς καν".

Παρεμπιπτόντως, έχω την εντύπωση οτι 100ml είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο σε ένα μπουκαλάκι. Το συνολικό όριο είναι 1000ml (1l).

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Λοιπον, σε πρόσφατο ταξίδι από τον Βενιζέλο...
πτήση από αυτές που παίρνεις τα πάντα στο αεροπλάνο. Εκτός από την κλασική κολώνια, σε μπουκαλάκι όμως των 50μλ, είχα ένα καλλυντικό λάδι 30μλ, αντηλιακή 50μλ και πάνω από 15 μπουκαλάκια 10μελα με υγρά και άρτι αγορασμένα αρώματα.
Συναγερμός στον έλεγχο... βιαζόμουν κιόλας.
Αντε, ανοίξτε τα τους παροτρύνω, δεν θα βγάλετε άκρη με τις ακτίνες, ξέρω τι είδατε (είχα επίσης 3 μοντ με ατμοποιητές, ένα ego one και power bank πλας 2 18650.
Απλά έβαλαν τα 11 αρώματα σε σακουλάκι μαζί με την κολώνια. Η αντηλιακή παρέμεινε ως είχε, το ίδιο και το καλλυντικό λάδι, που είχε δικιά του συσκευασία. Τα υγρά τα άφησαν στο τσαντάκι του η.τ.
Πέρασα δλδ το όριο των 100μλ στο σύνολο.


Πάντως από Θεσσαλονίκη είναι γενικά χαλαρά τα πράγματα. Μια φορά μόνο σήμανε συναγερμός από λίγο μεγάλο για η.τ. κατσαβίδι. τους είπα να το κρατήσουν αν θέλουν, αλλά το ξανέβαλαν στη θέση τους.


Τελικά, μήπως παίζει ρόλο αν φαίνεσαι πρόθυμος να επιδείξεις ή και να ξεφορτωθείς τα "ύποπτα" αντικείμενα;  :)
Έχω την εντύπωση πως το όριο είναι 1 λίτρο (όχι 100ml) στο σύνολο σπασμένο σε μπουκαλάκια μέχρι 100ml. Γι αυτό και νομίζω πως τα πέρασες.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
χθες το πρωι στο αεροδρομιο μακεδονια ηρθα αντιμετοπος με 2 τυπους που προσπαθησαν ηρεμα να μου πουνε οτι απαγορευετε το καπνισμα μεσα στους χορους του αεροδρομιου ...


αφου τους κοιταξα καλα καλα για μισο λεπτο περιπου με απορια , τους εδειξα το γομαρο σχ μου και τους ρωτησα αν αυτο που κραταω τους μοιαζει για τσιγαρο δειχνοντας τους γεματους τοιχους απο χαρτακια που ελεγε οτι απαγορευετε το καπνισμα ..


βλεπετε τους λεω αυτο το πραγμα να μοιαζει με το τσιγαρο μεσα στον απαγορευτικο κυκλο ?


μαλλον δε θελανε να το συνεχισουνε και απλα μου ειπαν να ατμιζω διακριτικα και φυγανε

Μεταφορά από εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2015, 17:10 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Την Παρασκευή φεύγω από Αθήνα και πάω στην Θεσσαλονίκη για μια ημέρα μόνο... δυστυχώς.
Παρόλο που η εταιρεία μου έκλεισε και για βαλίτσα, σκέφτομαι αφού δεν θα έχω πολλά πράγματα να κουβαλήσω μαζί μου, μήπως πάρω το laptop μαζί με μια μικρή τσάντα μόνο σαν χειραποσκευή.
Το ερώτημα είναι αν μπορώ να πάρω μαζί μου στο αεροπλάνο, στην θήκη του ηλεκτρονικού τσιγάρου, 2 μπουκαλάκια με υγρά (20ml το καθένα),  2 μικρά κατσαβιδάκια των 8 εκατοστών το καθένα (5 εκατοστά το πλαστικό χερούλι και 3 εκατοστά το μεταλλικό κομμάτι), και ένα μικρό νυχοκόπτη.
Αν δεν επιτρέπεται, its ok. Όλα στον χώρο αποσκευών...

   
 

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ ταξίδεψα πολλές φορές με πολύ περισσότερα πράγματα πάνω μου

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Με τα υγρά δε θα υπάρχει πρόβλημα. Τα κατσαβίδια όμως παίζει ανάλογα με το μέγεθος. Εμένα μου κατέσχεσαν ένα σε μέγεθος κλασσικού ηλεκτρολογικού..

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Τα κατσαβιδακια και τον νυχοκοπτη να τα βαλεις στις αποσκευες..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Μαχαιρια, ψαλιδια, κατσαβιδια κλπ με μεγεθος λαμας, αν δεν κανω λαθος, πανω απο 6 εκατοστα δεν μπορεις να τα μεταφερεις μεσα στο αεροπλανο.
Εχουν μια μεζουρα κι αν βρουν καποιο τετοιο αντικειμενο θα μετρησουν το μεταλλικο τμημα του να δουν το μηκος.

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Ο νυχοκόπτης μάλλον θα μείνει σπίτι και αντί για τα κανονικά κατσαβιδάκια μου, θα βάλω στα κλειδιά μου το μικρό Κατσαβίδι Ατμοποιητών που είναι σε μπρελόκ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206500 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541447 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597253 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357783 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591920 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios