vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

51 επισκέπτες, 7 χρήστες
maprix, lagoudakis, Buliwyf, Lazy Dog, vag21, camber, tibolaso

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Για τις διαρροές έχω ακούσει (ίσως και εδώ μέσα) ότι καλό είναι να βάζουμε τους ατμοποιητές τύπου kayfun ανάποδα. Δλδ το drip tip να κοιτάει προς τα κάτω. Έτσι με την αλλαγή της πίεσης το υγρό δεν μπορεί να φύγει από την είσοδο του αέρα αφού θα είναι μαζεμένο στο πάνω μέρος του ατμοποιητή το οποίο αν δεν έχουμε κανένα φθαρμενο oring είναι θεωρητικά στεγανό.

Δύο φορές που έχω ταξιδέψει έχοντας mod πάνω μου, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μία φορά μόνο με έβαλαν στο Ελ. Βενιζέλος να τους δείξω τι είναι αλλά όταν τους εξήγησα ότι είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είχαμε κανένα θέμα.

Επίσης να σημειώσω ότι δεν νομίζω να παίζει κανένα ρόλο η εταιρεία με την οποία ταξιδεύουμε. Δεν εμπλέκεται η εταιρεία σε κάποιο σημείο του ελέγχου. Ο έλεγχος λογικά γίνεται από το προσωπικό ασφαλείας του αεροδρομίου.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Εγω ουτε τα μπουκαλακια βαζω σε σακουλακι

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα σας μετα απο 4 μηνες απουσιας!
Θελω να καταθεσω την παρακατω εμπειρια μου , τοσο για να ενημερωσω αλλα και να δω αν υπαρχει λυση στο προβλημα.
Ειχα κοψει τελειως το τσιγαρο για 6 μηνες με την βοηθεια του ηλεκτρονικου.
Αρχες Οκτωβρη ταξιδεψα Σιγκαπουρη για να μπαρακαρω (ναυτικος).
Στην βαλιτσα μου ειχα προμηθειες για κανα 5 μηνο (υγρα ,μπαταριες,ατμοποιητες κτλ). Πριν βγω στην εξοδο του αεροδρομιου μου ζητησαν ελεγχο στη βαλιτσα.
Βρηκαν ολον τον εξοπλισμο και μου ζητησαν να παμε στο ειδικο γραφειο τελωνειου.
Μου ανακοινωσαν οτι το ΗΤ απαγορευεται δια ροπαλου στην Σιγκαπουρη και οτι ολος ο εξοπλισμος κατασχεται! :wall:
Τους εξηγησα οτι ειμαι ναυτικος και οτι δεν θα παραμαεινω στην χωρα καθως επισης και το αν υπαρχει τροπος εστω να πληρωσω για να τα παρω πισω.
Καμια ανεχεια με καταληξη να ξαναρχισω το καπνισμα για 4 μηνες που ημουν στο πλοιο!
Τωρα ξανα απο την αρχη να μαζεψω εξοπλισμο και να ξαναρχισω την προσπαθεια!!!
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Αδερφε..... καλο κουραγιο

Αποσυνδεδεμένος hail

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • φορτίζω-γεμίζω-ατμίζω
Κουράγιο και από μένα και (ξανά) καλος'ήρθες!

Αποσυνδεδεμένος elenigeop

  • *
  • 25
  • Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα παίδες,
Σκοπεύω να ταξιδέψω με μία budget αεροπορική που τα κουβαλάς όλα μέσα στη χειραποσκευή σου..Σκοπεύω να πάρω μαζί μου και τα DIY υγρά μου τα οποία φυσικά δεν θα είναι σε μπουκαλάκια με ταμπέλα απ'έξω.Λέτε να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα με την ασφάλεια του αεροδρομίου;Να μου πουν τι εκρηκτικά είναι αυτά που κουβαλάς;;;Κρίμα είναι γιατί θα κουβαλάω καμιά 80αριά mL...Σας έχει τύχει τίποτα τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Οχι, δε θα εχεις κανενα προβλημα. Απλα να εχεις μικρα μπουκαλακια, μικροτερα των 100ml.
Οσες φορες εχω μεταφερει μπουκαλακια σε χειραποσκευη δεν με εχουν ρωτησει καν τι περιεχουν.

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Κανένα  πρόβλημα.  Δες και τον κανονισμό που ισχύει για όλες τις αεροπορικές εταιρείες


Μεταφορά υγρών στις χειραποσκευές των επιβατών - Νέα μέτρα ασφάλειας στην Ευρωπαϊκή Ένωση

Από τις 06/11/2006, νέα μέτρα ασφαλείας ισχύουν σε όλα τα αεροδρόμια της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκός Κανονισμός 1546/06 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής) σχετικά με τη μεταφορά υγρών στις χειραποσκευές των επιβατών.

Σύμφωνα με το νέο Ευρωπαικό Κανονισμό, περιορίζονται πλέον οι ποσότητες των προϊόντων σε υγρή μορφή που επιτρέπεται να μεταφέρετε στην καμπίνα επιβατών του αεροσκάφους (π.χ. νερό, ποτά και αναψυκτικά, ζελέ, κρέμες, αλοιφές, κόλλα, λοσιόν, αρώματα, σαμπουάν, λακ μαλλιών, μάσκαρα, λιπ-γκλος, οδοντόπαστας, αφρός ξυρίσματος, σπρέι, υγρό φακών επαφής, λάδι και λοιπά αντικείμενα παρόμοιας υφής).

Ο παρών κανονισμός λειτουργεί συμπληρωματικά στους ισχύοντες κανονισμούς για τα απαγορευμένα προς μεταφορά στην καμπίνα επιβατών αντικείμενα και προϊόντα και αφορά τον περιορισμό των υγρών που μεταφέρονται στις χειραποσκευές σας μόνο. Δεν ισχύει για τις αποσκευές που παραδίδονται κατά τον έλεγχο των εισιτηρίων.

Παρακάτω θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες και οδηγίες για την καλύτερη και ταχύτερη εξυπηρέτησή σας στα αεροδρόμια που ισχύει ο παρόν κανονισμός.

Τι επιτρέπεται να μεταφέρετε στην χειραποσκευή σας:
Υγρά σε δοχεία χωρητικότητας μέχρι 100 ml ανά συσκευασία. Οι συσκευασίες αυτές θα πρέπει να χωρούν σε μία διαφανή επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα, μέγιστης χωρητικότητας 1 λίτρου. Επιτρέπεται μία μόνο τέτοια σακούλα ανά επιβάτη, που θα πρέπει να είναι κλειστή και θα παραδίδεται ξεχωριστά στον Έλεγχο Χειραποσκευών για εξέταση.

Υγρά φάρμακα και διατροφικά είδη που σας είναι απαραίτητα κατά την διάρκεια του ταξιδιού σας μπορούν να μεταφερθούν στην χειραποσκευή σας. Μπορεί όμως να σας ζητηθεί να αποδείξετε ότι είναι απαραίτητα για το ταξίδι.

Αγοραζόμενα είδη από τα καταστήματα των αεροδρομίων (Καταστήματα Αφορολογήτων Ειδών). Αυτά τα είδη θα πρέπει να τοποθετούνται σε ειδική σφραγισμένη σακούλα, η οποία θα διατίθεται από τα εν λόγω καταστήματα και την οποία δεν πρέπει να ανοίξετε προτού περάσετε τον έλεγχο χειραποσκευών, αλλιώς το περιεχόμενό της μπορεί να κατασχεθεί στο Σημείο Ελέγχου. Εάν πρόκειται να κάνετε μετεπιβίβαση σε άλλο αεροδρόμιο της Ευρωπαικής Ενωσης, καθώς και στην Νορβηγία, Ελβετία και Ισλανδία μην ανοίξετε τη σακούλα πριν το Σημείο Ελέγχου στο αεροδρόμιο μετεπιβίβασης ή στο τελευταίο αεροδρόμιο, εφόσον περνάτε από περισσότερους του ενός σταθμού μετεπιβίβασης. Όλα αυτά τα υγρά είναι επιπλέον των προαναφερθεισών ποσοτήτων στην επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα.
Το προσωπικό ασφαλείας είναι υποχρεωμένο να σας ζητήσει να αποχωρισθείτε τα υγρά προϊόντα που δεν πληρούν τους όρους του νέου Ευρωπαϊκού Κανονισμού. Τα αντικείμενα αυτά θα ανακυκλώνονται ως άχρηστα.
 

Αποσυνδεδεμένος toufas

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Ολοι ατμίζουμε πια στο σπιτι....
Καλησπερα σας μετα απο 4 μηνες απουσιας!
Θελω να καταθεσω την παρακατω εμπειρια μου , τοσο για να ενημερωσω αλλα και να δω αν υπαρχει λυση στο προβλημα.
Ειχα κοψει τελειως το τσιγαρο για 6 μηνες με την βοηθεια του ηλεκτρονικου.
Αρχες Οκτωβρη ταξιδεψα Σιγκαπουρη για να μπαρακαρω (ναυτικος).
Στην βαλιτσα μου ειχα προμηθειες για κανα 5 μηνο (υγρα ,μπαταριες,ατμοποιητες κτλ). Πριν βγω στην εξοδο του αεροδρομιου μου ζητησαν ελεγχο στη βαλιτσα.
Βρηκαν ολον τον εξοπλισμο και μου ζητησαν να παμε στο ειδικο γραφειο τελωνειου.
Μου ανακοινωσαν οτι το ΗΤ απαγορευεται δια ροπαλου στην Σιγκαπουρη και οτι ολος ο εξοπλισμος κατασχεται! :wall:
Τους εξηγησα οτι ειμαι ναυτικος και οτι δεν θα παραμαεινω στην χωρα καθως επισης και το αν υπαρχει τροπος εστω να πληρωσω για να τα παρω πισω.
Καμια ανεχεια με καταληξη να ξαναρχισω το καπνισμα για 4 μηνες που ημουν στο πλοιο!
Τωρα ξανα απο την αρχη να μαζεψω εξοπλισμο και να ξαναρχισω την προσπαθεια!!!
Ευχαριστω!

Συγνωμη προκαταβολικά για την τεραστια παράθεση αλλα Chief79 μια και ειμαστε πρακτικά συνάδελφοι μια συμβουλη ... Ολα τα μοντακια και οι ατμοποιητες λυμένοι - κομματια μεσα στις αποσκευες σε διαφορα σημεια και ανακατεμενοι με εργαλεια Οι μπαταριες με τον φορτιστη στην χειραποσκευη. ... (αν καταλαβα καλα από το ψευδωνυμο κουβαλας εργαλεια!!!)...

Αν σε ρωτησουν τι ειναι ανταλλακτικά για το βαπορι...  :eyesplash:

Τελειωνω σε λιγες ημερες ενα tour 45 ημερων στην ΝΑ Ασία (Σιγκαπουρη, Kobe, Σαγκαη) και δεν ειχα πουθενα πρόβλημα ... Μαζί μου ομως ειχα επανω μου και μια e-go δια παν ενδεχομενο και 5 κλεφτες τζουρες στο αεροπλανο.  :angel: . Αντε καλη ξεκουραση και καλα ταξιδια!

Αποσυνδεδεμένος ozz

Vamo, istick, nitecore φορτιστής και μπαταρίες καλύτερα στη χειραποσκευή ή σε ένα τσαντάκι χειρός?

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Αρτι αφιχθεισα στα Λονδινα με Aegean:

- Στο αεροδρόμιο, σε όλους τους χωρους μέχρι και την αίθουσα αναμονής ατμιζα κανονικα. Μαλιστα στο gate ρώτησα και την υπάλληλο και μου επιβεβαίωσε ότι μπορώ να ατμιζω. Δεν ήταν σίγουρη για μέσα στο αεροπλάνο μόνο.
- Ειχα μαζί μου συνολικά 70 ml σε μπουκαλάκια των 10 κ 20 ml. Τους το είπα πριν τον έλεγχο και δε μου έδωσαν καν σακουλάκι να τα βάλω. Κανένα θέμα.
- Στο scanner περασα 2 ego και 2 ατμοποιητες χωρις θεμα και στο χερι το istick με τον ατμοποιητη του γεματο. Ουτε που ρωτησαν τι ειναι.
- Μεσα στο αεροπλάνο από περιεργεια τραβηξα 2 τζουρες, αλλα το πρόβλημα ηταν οτι τρελαθηκα στις διαρροες, όπως και να έβαζα τους ατμο "δακρυζαν" συνεχεια και οποτε δοκιμασα ηπια μπολικο υγρο. Οποτε είτε επιτρεποταν ειτε οχι, δεν μπορουσα να το ευχαριστηθω και το παρατησα. Ευχαριστηθηκα ομως οτι ήταν το πρώτο ταξίδι εδώ και 15 χρόνια που δε μου έλειψε το τσιγάρο.

Αξια: ανεκτιμητη.

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό γίνεται λόγο υποπιεσης κατά την απογείωση και την προσγείωση. Το κόλπο είναι να γυρίζεις ανάποδα τον ατμο ΠΡΙΝ αρχίσει η αποσυμπίεση της καμπίνας και να σφηνωνεις το σετακι σου, παντα ανάποδα, στη θήκη μπροστά στο κάθισμα σου. Όταν θέλεις να πάρεις τζούρα το γυρίζεις κανονικά και ατμιζεις. Μετά τη χρήση πάλι ανάποδα και στη θήκη. Που και που πατάς το κουμπί χωρίς τζούρα να κάψει πιθανά οποίο υγρό έχει υπερτροφοδοτηθει λόγω υποπιεσης. 

Φυσικά όπως έχω πει πολλές φορές το ατμισμα στα αεροπλάνα απαγορεύεται. Γι αυτό καλό είναι να είμαστε διακριτικοι. Εγώ πετάω συνέχεια λόγω δουλειάς και φροντίζω να κάνω τσεκ ιν από την προηγούμενη. Διαλέγω πάντα παράθυρο ώστε να έχω συνεπιβάτη μόνο από τη μία πλευρά και ιδανικά πρώτη σειρά  μετά τη business class ώστε να κρύβομαι πίσω απ την κουρτίνα. Στα αεροπλάνα παίρνω ναυτιλο μίνι, μικρή τρύπα αέρα, χαμηλά ρεύματα, μικρή τζούρα, κρατάω τον ατμό μέσα μου, και σχεδόν δε βγαίνει ντουμανι κατά την εκπνοή. Ποτέ δε μου έχουν κάνει παρατήρηση εκτός από τις φορές που με έχουν δει να το χρησιμοποιώ.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Kαλημερίζω τους φίλους συνατμιστές!
Μιας και αύριο πετάω για εξωτερικό θα ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα στη μεταφορά 2 18650 και 2 18350 μπαταριών για τα μοντακια μου.
Yπάρχει κάποιο όριο στη ποσότητα υγρών που μπορώ να πάρω?
Η αεροπορική εταιρεία που πετάω ειναι η Aegean.
Ευχαριστώ προκαταβολικά  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα. Οσον αφορα τα υγρα ισχυει η πολιτικη που ισχυει σε ολη την ευρωπαικη ενωση. Δηλαδη μεχρι 100ml το μεγαλυτερο μπουκαλακι και συνολικος ογκος 1 λιτρο (εφοσον μιλαμε για χειραποσκευη). Υποψιν οτι ισχυει για καθε ειδους υγρα.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Θα ζητήσεις να σου δώσουν τα ειδικά σακουλάκια, που σφραγίζουν και καλά, για τα υγρά και είσαι κύριος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 70 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248230 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 278 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 252 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573118 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2341 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8503 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123494 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 982 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 328015 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99