vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: Μακάρι κ ο φίλος μας να μην χάσει τίποτα  μα ειλικρινά εδώ σε εμάς λές κ το έχουν κάνει τάμα!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: Ίσως γιατί κάνει transit κ αλλού κ δεν προσέχουν καθόλου τις αποσκευές!!!!

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα ακολουθήσω
την συμβουλή της Αγγελικής που ταξιδεύει συχνά στη
περιοχή γιατί θα χρειαστώ τις αποσκευές μου.
(και θα αποφύγω σίγουρα το express του μεσονυκτίου   :laugh1: :laugh1:)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Αγγελική, με όλο το σεβασμό προς τα λεγόμενά σου, από θέμα εξαφάνισης αποσκευών, σαν την AlItalia ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!! Ακόμα θυμάμαι στο αεροδρόμιο της Ρώμης τις αποσκευές πεταμένες στην πίστα του αεροδρομίου...

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Σε πιστεύω απόλυτα γιατί αν κ δεν γνωρίζω τίποτα για την Alitalia έχουν δεί τόσα τα μάτια μου
με άλλες αεροπορικές εταιρείες που αυτό που λές το πιστεύω!!!!!!!

Δεν ήθελα ποτέ να μιλήσω άσχημα για κάποια εταιρεία που ναι, μπορεί να συμβούν κ λάθη κ είναι ανθρώπινα μα δυστυχώς
μερικές εταιρείες δεν σέβονται καθόλου τους επιβάτες τους !

Ίσως φταίνε οι άνθρωποι που εργάζονται στα αεροδρόμια  πολλές ώρες κ κουράζονται? Δεν ξέρω τι να  πώ μα είναι τραγικό
στην εποχή μας να χάνονται οι αποσεκευές λές κ είναι αόρατες !!!

Μου συνέβη να χάσω αποσκευή (Ευτυχώς μόνο με πράγματά μου) από την Τουρκία κ να κάνει τον γύρω του κόσμου δλδ?
Έφτασε η καημένη η βαλίτσα ώς την Αφρική παιδιά!!!!!   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Όταν αυτή η βαλίτσα "επέστρεψε" σε μένα ήταν τόσο χάλια που έβαλα τα γέλια για να μην θυμώσω!!  :yes: :yes: :yes: :yes:

Εύχομαι μόνο ένα μέσα από την καρδιά μου!! Να μας αφήνουν να ατμίζουμε γιατί το άτμισμα μέσα σε ένα αεροπλάνο δεν έχει καμία
σχέση με το κάπνισμα που ήταν όντως επικίνδυνο κ μπορούσε να θέσει μια ολόκληρη πτήση σε μεγάλο κίνδυνο!!!!! Όπως φωτιά από καύτρα
τσιγάρου σε επιβάτη που αποκοιμήθηκε σε νυχτερινή πτήση !!!  :yes: :yes: :yes: :yes:


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μου θύμισες τις πρώτες μέρες του αεροδρομίου "Ελευθέριος Βενιζέλος", εμένα η βαλίτσα μου έκανε το δρομολόγιο London Heathrow->Sydney Kingsford Smith->Athens Venizelos->CFU.

Και σίγουρα, άλλο να ταξιδεύεις με Etihad, άλλο με AlItalia και άλλο με Turkish!

Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις!


Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά Θεσσαλονίκη - Ζυρίχη (2 ώρες), Ζυρίχη - Νέα Υόρκη (9 ωρες), Νέα Υορκη - Λος Αντζελες (5,5 ωρες).  Άτμισα σύνολο καμιά 10ρια ml.  Όπως είπαμε ego μπαταρία, C ή το πολύ DCT σε τανκάκι πάλι στην ego και άπειρες ώρες ατμίσματος.  Ένα είναι το κόλπο ΜΗ ΣΑΣ ΔΟΥΝ!!! 

Με ρώτησε κάποιος παλιά τι γίνεται αν σε πιάσουν και τι λεει ο νόμος.  Η απάντηση είναι τίποτα αλλά θα σου κάνουν παρατήρηση και μετά θα σε προσέχουν συνέχεια.  Στο περιοδικό της UNITED λέει απαγορεύεται το κάπνισμα είναι ομοσπονδιακό αδίκημα και διώκεται με πρόστιμο και φυλάκιση και από κάτω "η εταιρεία μας απαγορεύει τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου".  Είναι κανονισμός της εταιρείας όχι ομοσπονδιακός νόμος άρα υπάρχει επίπληξη και σου το απαγορεύουν αν σε πιάσουν.

Παιδιά ας οργανωθούμε όλοι και ας μάθουμε να ατμίζουμε κρυφά στα αεροπλάνα.  Όχι στις καφρίλες και αν δειτε κάποιον που το παρακάνει βάλτε του χέρι.  Όσο δεν προκαλούμε τόσο δεν θα γίνει νόμος η απαγόρευση.  Αν προκαλούμε στο τέλος οι εταιρείες θα ζητήσουν την νομική πλεον απαγόρευση και μετα τελος.  Και τους ανιχνευτές θα τους κάνουν πιο ευαίσθητους στις τουαλέτες και θα έχουν συνέχεια το νου τους και τα παντα. 

Εγώ μέχρι και τα υγρά μου για τις πτήσεις τα κάνω μόνο βάση με 4 στ άρωμα το πολύ στα 10ml για να μη μυρίζει.  ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!  Αφου κατάφερα να ατμίζω συνέχεια σε αμερικάνικη εταιρεία τότε σιγουρα ειναι θεμα τροπου!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Μου θύμισες τις πρώτες μέρες του αεροδρομίου "Ελευθέριος Βενιζέλος", εμένα η βαλίτσα μου έκανε το δρομολόγιο London Heathrow->Sydney Kingsford Smith->Athens Venizelos->CFU.

Και σίγουρα, άλλο να ταξιδεύεις με Etihad, άλλο με AlItalia και άλλο με Turkish!

Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις!
Mιας και είπες για την Etihad...
Σε πρόσφατο ταξίδι που έκανα Αθήνα-Κίνα και επιστροφή, με τις βαλίτσες δεν είχα πρόβλημα κανένα,
αλλά φιλαράκι, έπεσε πολύ πείνα  :laugh1: :laugh1:

Παιδιά ας οργανωθούμε όλοι και ας μάθουμε να ατμίζουμε κρυφά στα αεροπλάνα.  Όχι στις καφρίλες και αν δειτε κάποιον που το παρακάνει βάλτε του χέρι.  Όσο δεν προκαλούμε τόσο δεν θα γίνει νόμος η απαγόρευση.  Αν προκαλούμε στο τέλος οι εταιρείες θα ζητήσουν την νομική πλεον απαγόρευση και μετα τελος.  Και τους ανιχνευτές θα τους κάνουν πιο ευαίσθητους στις τουαλέτες και θα έχουν συνέχεια το νου τους και τα παντα. 

Εγώ μέχρι και τα υγρά μου για τις πτήσεις τα κάνω μόνο βάση με 4 στ άρωμα το πολύ στα 10ml για να μη μυρίζει.  ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!  Αφου κατάφερα να ατμίζω συνέχεια σε αμερικάνικη εταιρεία τότε σιγουρα ειναι θεμα τροπου!!!!!!
Τώρα αυτή την προτροπή δεν την καταλαβαίνω και φυσικά σε καμία των περιπτώσεων δεν την συμμερίζομαι!
Χωρίς να θέλω να αντιδικήσω με κάποιον τουλάχιστον μην προτείνεις σε μέλη να το κάνουν γιατί εσύ μπορεί να στάθηκες μια φορά τυχερός και κάποιος άλλος να βρεθεί με μια ποινική δικογραφία στον εισαγγελέα!
Κοιτάξτε τι λέει η Καναδική νομοθεσία π.χ. κάτι ανάλογο θα είναι και αλλού όπως Η.Π.Α.
Συμπεριφορά κατά την πτήση:
Οι επιβάτες δικαιούνται να ταξιδεύουν σε ασφαλές περιβάλλον.
Σύμφωνα με τον Καναδικό Ποινικό Κώδικα και το Νόμο περί Αεροναυτικής, απαγορεύεται κάθε απειλητική συμπεριφορά κατά των μελών του πληρώματος και των επιβατών. Το πλήρωμα δεν θα ανέχεται καμία συμπεριφορά που θα διαταράσσει την τάξη εντός του αεροσκάφους κατά την διάρκεια της πτήσης. Εάν χρειαστεί θα ζητηθεί από τις αστυνομικές αρχές να προσέλθουν στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη του αεροσκάφους. Όποιος παραβαίνει το νόμο ή παραβιάζει τα δικαιώματα των άλλων θα συλλαμβάνεται από την αστυνομία μετά την προσγείωση. Η διατάραξη της τάξης εντός του αεροσκάφους κατά την διάρκεια της πτήσης επισύρει χρηματική ποινή έως CA$100.000 και ποινή φυλάκισης έως 5 ετών, διαζευκτικά ή σωρευτικά.

Παραδείγματα παρακώλυσης:

Παρενόχληση
Εξύβριση
Άσκηση σωματικής βίας
Προσβολή γενετήσιας ελευθερίας
Εκφοβιστική συμπεριφορά
Μέθη ή συμπεριφορά που διαταράσσει την τάξη στο αεροσκάφος
Παράβαση των κανονισμών περί καπνίσματος
Κατανάλωση αλκοολούχων ποτών που έχει φέρει μαζί του ο επιβάτης
Άρνηση συμμόρφωσης με τις οδηγίες του πληρώματος
Διακινδύνευση της ασφάλειας του αεροσκάφους
(Πηγή: Καναδική Υπηρεσία Μεταφορών)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2012, 20:10 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Γιαννη μου οπως γραφω και στο ποστ μου δεν αποτελει νομο η ομοσπονδιακο αδικημα. Ειναι κανονισμος της εταιρειας και σε καμια περιπτωση μεχρις αλλαγης της νομοθεσιας  δεν προκειται να συλληφθει κανεις για το ατμισμα!!! Ειδικα αν συμορφωθει σε περιπτωση παρατηρισης! Στο περιοδικο της united το αναφερει χαρακτηριστικα το καπνισμα τιμωρειται βασει ομοσπονδιακου νομου το ατμισμα απαγορευεται βασει κανονισμου της εταιρειας. Αν σου κανουν παρατηριση λες συγγνφξη δεν το ηξερα και τελειωνει η υποθεση. Παρολα αυτα αναθεωρω και δεν προτεινω σε κανεναν αυτη την πρακτικη παρα μονο με δικη του ευθυνη. Εγω παντως θα συνεχισω να παιρνω τις κλεφτες μου.

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IZ0hmAs2Oak&feature=plcp[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Εχει κανεις προσφατη εμπειρια απο Turkish Airlines????????
Θα ταξιδεψω σε λιγες μερες κι αν παιζει κατι να το ξερω....(Γνωριζω τους κανονες αλλα λεω ΜΗΠΩΣ παιζει κατι ιδιαιτερο με τις Τουρκικες αερογραμμες)

Ο Πολυκράτης γνωρίζει μιας και είχε ταξιδέψει ρώτησέ τον καλύτερα

Καλησπερα απο Σμυρνη, ταξιδεψα προχθες αλλαζοντας 2 αεροπλανα, κανενα προβλημα (θηκη ego στην τσεπη με μεσα 2 μπαταριες, φορτιστη, 3 μπουκαλακια υγρο των 10μλ εκαστο, 3 μεγκα καρτο και ενα i-mist). Συν το CE4 στο τσεπακι του πουκαμισου. Με προστατεψε ο ΑηΜίστ  ;D
Μπουκαλακι με 100 ml και επανω δεν επιτρεπουν, κατω απο 100 εισαι οκ (φρεσκοτσεκαρισμενο).

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Εκανα 4 πτησεις με turkish τον Απριλιο.
Στα αεροδρομια (Κων/πολη, Σμυρνη) κανενα προβλημα, ατμιζα με την ευλογια των σεκιουριταδων. Περιμενοντας να επιβιβαστω, ατμιζα ...ημιδιακριτικα. Ερχεται κοπελα σεκιουριτυ, μου λεει απαγορευεται το καπνισμα. Της λεω (δειχνοντας το) "σιγκαρέτ ελεκτρονίκ" (με τουρκογαλλικη προφορα). Α οκ! λεει, χαμογελαει και φευγει.
Στα αεροπλανα δεν μπηκα (και δεν μπαινω) στη διαδικασια να ρωτησω, γιατι αν ρωτησεις και η απαντηση ειναι αρνητικη, σε εχουν και λιγο στο ματι μετα οι αεροσυνοδοι μηπως κανεις καμμια στη ζουλα.
Προτιμω να παω στο wc για δυο τρεις μακροντουμανατες να το ευχαριστηθω (φυσωντας προς τα κατω, κανενα προβλημα συναγερμων κλπ), και στο καθισμα διακριτικες τζουρες οχι πολυ μακροσυρτες και φυσημα κατω, αν'αλογα με το τι κοσμος καθεται γυρω μου.

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.

Φαινεται μαλλον οτι αυτου του ειδους οι απαγορευσεις μεσα στα αεροπλανα δεν αφορουν τοσο το υγειονομικο κομματι του πραγματος, αλλα περισσοτερο την αναγκη διατηρησης της ταξης.
Γιατι αν καποιος παραξενος αρχιζει και κανει φασαρια επειδη νομιζει οτι ειναι καπνος τσιγαρου αυτο που βλεπει, αντε εσυ μετα να του εξηγησεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.

Στο μεταξυ η αναστατωση θα εχει συμβει, και πολυ πιθανον να εχουν εμπλακει και οι αεροσυνοδοι η οι φροντιστες.

Συνηθως η εμπειρια φτιαχνει τους κανονισμους, γι αυτο καλο ειναι να προσεχουμε και να μην προκαλουμε.


Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Αν έχουμε τα μοντ ατμο που είναι μεταλλικά,στον έλεγχο αποσκευών δεν υπαρχή πρόβλημα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245984 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572038 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121621 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 395 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326710 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8600 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297664 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511645 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios