vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Ολυμπιακή απαγορεύει το ητ και με ανακοινώσεις της απο τα μεγαφωνα του αεροπλάνου, Aegian κάνει το παγώνι.  Λύση πάμε με Aegian και καμια κλεφτή τζούρα μέσα στο αεροπλάνο, κρατάμε μέσα μας όσο μπορούμε, ιδανικά με κανένα C σε ego μπαταρία που δεν κάνει αμαν και τι το ντουμανι και κραταμε τη τζουρα μεσα μας για να σπασει ο ατμος. Εγω ατμιζα εχθες απο ροδο για θεσσαλονικη ολη την ωρα αλλα δεν εβγαζα πολυ ατμο.  Μια χαρα το ευχαριστήθηκα και κανεις δε μου ειπε τπτ.  Αλλα δεν εβγαζα σχεδον καθολου ατμο και δεν ημουν προκλητικός

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Αρχικά ευχαριστώ όσες και όσους έχουν γράψει σε αυτό το θέμα προτάσεις και συμβουλές. Με βοήθησαν πολύ σε πρόσφατο ταξίδι μου.

Στη συνέχεια μοιράζομαι κι εγώ τη νέα εμπειρία:
1) αεροδρόμιο Αθήνας όλα OK! Άτμισμα σε cafe εντός χωρίς κανένα πρόβλημα.
2) αεροπλάνο Aegean με πτήση Lufthansa άτμισμα πολύ διακριτικό για 2 ώρες σε πτήση 3 ωρών... Μία Ελληνίδα αεροσυνοδός είπε πως δεν επιτρέπεται και σταμάτησα. Κανείς γύρω μου δεν είπε τίποτε.
3) αεροδρόμιο Μονάχου όλα OK και πάλι. Σε cafe εντός διακριτικό άτμισμα με τον καφέ και μακριά από τα κουτιά για καπνιστές.
4) αεροπλάνο Lufthansa για επιστροφή. Της τρελής στο αεροπλάνο ο ένας πάνω στον άλλο - δεν έβγαλα συσκευή.
Κατά τους ελέγχους συσκευές, μπαταρίες και υγρά κανένα πρόβλημα είτε πάνω μου είτε σε χειραποσκευή αρκεί να είναι κλειστά στην ειδική θήκη για υγρά κάτω των 100ml.
All in all  :thumpup:   

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Θεσσαλονικη - Ζυριχη με επιστροφη, ασταματητο ατμισμα με DCT nobacco σε ego.  Όλα καλα κανενα προβλημα. Γενικα ποτε κανενα προβλημα σε καμια αεροπορικη σε 20 ταξιδια τον τελευταιο χρονο αρκει να μη σε δουν οι αεροσυνοδοι και να μη βγαζεις πολυ ντουμανι.

Αν σε πιάσουν να ατμίζεις μέσα εν ώρα πτήσης ξέρεις τις επιπτώσεις ?
ή αν τις ξέρει κάποιος ας μας πει, νομίζω πως δεν θα είναι παιχνίδι  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος geost2012

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Ο φίλος Μάνος έχει δίκιο, πρόσφατα έκανα και γω το ίδιο, αρκεί να μην δώσεις στόχο :) επίσης πρόσφατα απο Θεσσαλονίκη για Βουδαπεστη έλεγχος στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης όλα καλα με μινι πρόβατο, το μόνο που με έκανε να γελασω ήταν : " κύριε αυτο το μιξερακι ή οδοντοβουρτσα που έχετε μαζι σας μπορώ να το δω;" εγω: " αυτο είναι το η.τ. που εχω μαζι μου" , "αποκλείεται" απαντά, εγω: " οριστε" , "Αααα, ναι αυτο είναι που παίρνει και μπαταρία απο κάτω, ναι!", " απο που το πήρατε κτλ".
Βουδαπεστη , ούτε που ασχοληθήκανε :)

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Αν σε πιάσουν να ατμίζεις μέσα εν ώρα πτήσης ξέρεις τις επιπτώσεις ?
ή αν τις ξέρει κάποιος ας μας πει, νομίζω πως δεν θα είναι παιχνίδι  :hmmm:

Γιάννη εφ όσον είναι οδηγία της εταιρείας και όχι βάση της νομοθεσίας απλά θα σου κάνουν παρατήρηση και μόνο αν δε συμβιβαστείς με την προτροπή τους θα σε παραδώσουν στις αρχές για αδιαφορία στους εσωτερικούς κανονισμούς.  Με το κάπνισμα είναι διαφορετικά τα πράγματα γιατί αποτελεί αδίκημα.  Με το άτμισμα μπορεί να γίνεις black listed στην εταιρεία και να μην σε αφήνουν να πετάς μαζί τους καθώς και να ορίσουν χρηματικό πρόστιμο σε περίπτωση που παραβείς την εντολή τους αλλά για να γίνει αυτό οφείλουν να ενημερώνουν πόσο είναι το πρόστιμο.  Στην προσγείωση οι αρχές είναι απλά εκεί για να επιβεβαιώσουν το γεγονός και να το καταγράψουν.  Δεν είναι αδίκημα να ατμίζεις σε αεροπλάνο αλλά η κάθε εταιρεία έχει δικαίωμα να έχει δικούς της κανονισμούς.  Μέχρι στιγμής απ όσες εταιρείες πέταξα φέτος, και πιστέψτε με δεν είναι λίγες, μόνο η Ολυμπιακή έχει ανακοίνωση που το απαγορεύει αλλά εγώ και σε Ολυμπιακή άτμιζα αλλά σας είπα πλέον έχω τον τρόπο.  Μόνο 1 τζούρα τη φορά και όχι απανωτές, καλό κράτημα μέσα να σπάσει ο ατμός και φύσιμα διακριτικά προς τα κάτω από τη μύτη να φύγει κάθετα κάτω, πάντα παράθυρο ώστε να έχετε συνεπιβάτες μόνο από τη μία πλευρά και άτμισμα στη ζουλα. Καλό είναι να είναι το υγρό πλούσιο σε PG για να μην βγάζει πολύ ντουμάνι, οι μπαταρίες σχετικά αδύναμες ή σε vv σε χαμηλά ρεύματα και οι άτμο να είναι μέτριοι (κανένας C πχ - μη σκασετε με τα προβατα και τα λαβακια στα 4,3 με  τα boge σας σε τανκακια γιατι προφανώς θα γίνει πανηγύρι και γιατί βγάζουν μάτι).  Διακριτική συσκευή και πνίξτε τον ατμό.

Εμένα θέλω να μου πει κανείς αν πέρασε βάσεις στην Αμερική που είναι τρελοί με τα ναρκωτικά και τις χημείες μην έχω κανένα πρόβλημα.  Όχι πάνω στην καμπίνα αλλά στη βαλίτσα του.  Κάνω DIY και θέλω τις βάσεις μου και επειδή πάω για 2.5 εβδομάδες θέλω μαζί μου αρώματα, βάσεις, σύριγγες και μπουκαλάκια και φοβάμαι μην τους φανεί είτε σαν ναρκωτικό είτε τίποτα σαν υλικό κατασκευής εκρηκτικών τους αδαής φίλους μας στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.  Όποιος έχει εμπειρία από Αμερική να μου πει άμεσα όμως γιατί πετάω την Παρασκευή!

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Στο τελευταιο μου ταξιδι την προηγουμενη εβδομαδα παρατηρησα το "απαγορευται το καπνισμα και η χρηση ηλεκτρονικου τσιγαρου".Δεν δοκιμασα να το ρισκαρω για 50 λεπτα πτηση.Παντως με 40ml υγρα και 3 ατμοποιητες γεματους δεν ειχα κανενα προβλημα σε ολες τις πτησεις.

Αποσυνδεδεμένος geost2012

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Manos επικοινωνία με την εταιρεία και μόνο η email σε Αμερική σε αρμόδιο τμήμα για να είσαι σίγουρος ;)

Αποσυνδεδεμένος tomk8ww

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
λοιπόν.....έχουμε και λέμε.......
καινούργιες πατέντες για φύσα-ρούφα στον αέρα......
1)αν είναι βράδυ και τα φώτα σβηστά(και το λαμπάκι από πάνω σας).......κανένα πρόβλημα
2)αν είναι μέρα 2 τρόποι :
  α)αφού ρουφήξουμε βαπορίσια τζούρα 8) ,ξεφυσάμε μέσα στο ποτήρι του καφέ αργά-αργά(τάχα μου ότι πίνουμε),και σκάει ο διπλανός απ την ζήλεια του που δεν έχει αχνιστό καφέ :laugh1:.........ειδικά αν ατμίζετε γεύση καφέ σας εγγυούμαι δεν θα καταλάβουν τίποτα(το έκανα επί δύωρο)
β)αν δεν έχετε υπομονή μέχρι να βγει ο καφές,ρουφάτε και ξεφυσάτε αργά προς τα κάτω,βάζοντας το περιοδικό στο στόμα(αφού το έχετε κάνει σαν τηλεσκόπιο).......μ αυτό το κόλπο αργεί να ανέβει ο ατμός(διαλύετε)
.........και στις 3 περιπτώσεις καλό θα είναι να σας φυσάει ο αεραγωγός κατακούτελα,και πριν τραβήξετε-φυσήξετε τζούρα,να σιγουρευτείτε ότι δεν σας τρώει κανα μάτι :angel:
αυτά εφάρμοσα σε πρόσφατο ταξίδι,και άτμιζα κανονικά
Σημαντικό : άτμιζα καφέ

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Γνωρίζει κανείς την πολιτική της Turkish σε σχέση
με το ατμισμα ? Ταξιδεύω Τουρκία στο τέλος του μήνα
και οι τιμές της είναι παραπλήσιες με την Ολυμπιακή.
Με δεδομένη τη πολιτική "όπως κάτσει" της Ολυμπιακής
σκέφτομαι να κλείσω με άλλη εταιρεία.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Δεν θέλω να κάνω δυσσφήμιση στην Τουρκική αεροπορική εταιρεία μα θα σου πώ κάτι πολύ πολύ πολύ σίγουρο!!!!!!! Αν ταξιδέψεις με αυτήν έχεις 90 τοις εκατό πιθανότητες να χάσεις τις αποσκευές σου!

Λυπάμαι ειλικρινά που το λέω  μα εδώ σε εμάς (Τζέντα) όσοι έρχονται από Ελλάδα χάνουν τις αποσκευές τους κ τις βρίσκουν αρκετές μέρες μετά κ μερικοί δεν τις βρίσκουν κ ποτέ!!!! Δικές μου αποσκευές με διάφορα ακριβά προιόντα κ αναλώσιμα για το ητ χάθηκαν ΟΛΑ !!!

Δεν θα έλεγα ποτέ δημόσια κάτι τόσο μα τόσο σοβαρό ναι? Εσύ σκέψου τι είναι καλλίτερο για εσένα κ προτίμησε την εταιρεία που μπορεί να μην σε αφήσει να ατμίσεις μα τουλάχιστον δεν θα ψάχνεις τις αποσκευές σου!!!  ;)



Να προσέχεις πάντως  8) να θυμάσαι το "Express του μεσονυχτίου"  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Γνωρίζει κανείς την πολιτική της Turkish σε σχέση
με το ατμισμα ? Ταξιδεύω Τουρκία στο τέλος του μήνα
και οι τιμές της είναι παραπλήσιες με την Ολυμπιακή.
Με δεδομένη τη πολιτική "όπως κάτσει" της Ολυμπιακής
σκέφτομαι να κλείσω με άλλη εταιρεία.

Και ο Βγενοπουλος τι θα απογινει βρε παιδα? Ο ζητιανος ? (καρκαβιτσα)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
@ Giannis Pap


ΚαλημΕΡα Γιάννη, ειλικρινά όσοι ναυτικοί έρχονται εδώ χάνουν τις αποσεκευές τους οι άνθρωποι κ λέμε κ για μεγάλη ταλαιπωρία στο τέλος!!!!   :yes: :yes:


@ GanaG


Η Ολυμπιακή θέλω να πιστεύω ότι είναι μια χαρά
!!!!!  ;) ;) ;) ;) Προτίμησέ την για να μην σου μείνει μόνο το ητ στο χέρι όταν φτάσεις στον προορισμό σου.  :) :) :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2012, 15:55 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Εκανα 4 πτησεις με turkish τον περασμενο μηνα.
Στα αεροδρομια (Κων/πολη, Σμυρνη) κανενα προβλημα, ατμιζα με την ευλογια των σεκιουριταδων.
Στα αεροπλανα δεν μπηκα (και δεν μπαινω) στη διαδικασια να ρωτησω, γιατι αν ρωτησεις και η απαντηση ειναι αρνητικη, σε εχουν και λιγο στο ματι μετα οι αεροσυνοδοι μηπως κανεις καμμια στη ζουλα.
Προτιμω να παω στο wc για δυο τρεις μακροντουμανατες να το ευχαριστηθω (φυσωντας προς τα κατω, κανενα προβλημα συναγερμων κλπ), και στο καθισμα διακριτικες τζουρες οχι πολυ μακροσυρτες και φυσημα κατω.
Πολυ σωστο αυτο μετο αρωμα tomk8ww - καφες, σκετη βαση, δεν ειδοποιουν οπως κατι μεντοκαπνικα η περιεργα αρωματα.

Dark angel, εγω αποσκευη δεν εχασα, αλλά εχασα το πανω πανω τζην που ηταν μεσα στην αποσκευη  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116274 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824598 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507600 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154882 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244001 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294332 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1796 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762880 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1156 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4046 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem