vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Milarepa, pngtszs1976, bloodlessz

Twitter

Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:24 »
Το θεμα παντως με απασχολει και μενα και ενα ερωτημα που εχω ειναι οτι αυτοι οι κινεζοι, που αυτην την εφευρεση του αιωνα κατ'εμε, οι επιστημονες τους εκει, το fda το κινεζικο... :tongue_smilie: αν υπαρχει.. δεν το εχει ψαξει πριν το βγαλει στην αγορα? Για τους δικους τους ανθρωπους... δεν τους απασχολει το θεμα?
Δε νομιζω με τοσο πληθυσμο.Εδώ τους απαγορευουν αν θυμαμαι καλα να κανουν πανω απο ενα παιδι... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:30 »
μελαμινη βαζανε στο παιδικο γαλα για να κανουνε μεγαλυτερη αραιωση και να κερδιζουνε περισσοτερο ... οχι φυσικα δεν υπαρχει ελεγχος...

Κινεζικο κατα βαση σημαινει φτηνο χωρις ποιοτικο ελεγχο

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:38 »
για φιτιλι και πλεγμα δεν ξερω, οσα για αμιαντο εχουμε στουμπωσει  :yes:τ 60 της 100 το δικτυο της ευδαπ ειναι απο αμιαντοσωληνες  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος aelaras

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • 306DCA,vision eternity,,A7,AIOLOS,AGA-Tv2,GINI..
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:45 »
βρε παίδες m έχετε τρομάξει βραδιάτικα και άρχισα να κοιτάζω καχύποπτα το ego-w μου :hmmm: . εμείς που "ατμιζουμε" με ego-w που έχει τελείως ανοιχτή roi τι τραβάμε μαζί με τον ατμό?? :o..εφιάλτες θα βλέπω το βραδυ ..πάντως είναι νόστιμος ο αμίαντος  :tongue_smilie:
KEEP VAPING  ;D

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:51 »
υπομονη σε λιγο  καιρο πατενταρω φιλτροεπιστομιο  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2012, 22:58 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:52 »
Δεν ειναι παραξενο παντως που οταν καπνιζαμε δυο πακετα τη μερα δεν μας απασχολουσε και τωρα ψυριζουμε και την μαϊμου?
Καλα κανουμε βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:53 »
βρε παίδες m έχετε τρομάξει βραδιάτικα και άρχισα να κοιτάζω καχύποπτα το ego-w μου :hmmm: .

Και γω επισης...αλλα συνεχιζω να ατμιζω μανιωδως. :idiot1: :))

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:55 »
Δεν ειναι παραξενο παντως που οταν καπνιζαμε δυο πακετα τη μερα δεν μας απασχολουσε και τωρα ψυριζουμε και την μαϊμου?
Καλα κανουμε βεβαια.
οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαουρτη  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 01:22 »
Δεν ειναι παραξενο παντως που οταν καπνιζαμε δυο πακετα τη μερα δεν μας απασχολουσε και τωρα ψυριζουμε και την μαϊμου?
Καλα κανουμε βεβαια.
Έτσι ... έτσι.  :yes: :yes: :yes:
κάποιος πιό πάνω κάτι έγραψε για laser !!!
δεν είν' κακό ... :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 01:24 »
Ο Θανάσης σε κάποιο νήμα είχε γράψει πως η απόσταση είναι πολύ μικρή για να λειτουργήσει

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 01:55 »
και θα αυξανε και το μηκος του μοντ κατα 2 εκατοστα!!!!!!   :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
τροπους μπορουμε να βρουμε κι αλλους! Αλλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 02:04 »
Εγω ειπα.. φτιαξτε εναν τετοιον ναργυλε να τον βαζουμε εστω στην πριζα και θα ειμαι απ'τους πρωτους που θα τον αγορασουν αν ειναι για την υγεια μου.

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 02:19 »
Ναργιλε στην πριζα για το σπιτι και εξω η.τ...Και παλι καλο στην υγεια μας θα κανουμε. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #73 στις: Μαΐου 17, 2012, 15:18 »
Το mesh τώρα θ'αρχίσω να το δοκιμάζω/δουλεύω, για το φιτίλι "πυρίμαχου fiberglass/silica" έχουν γραφτεί στο φόρουμ κι αυτά:
Fiberglass τελικα ή Silica ?
Kαι τελικα πιο απ τα δυο ειναι καλυτερο ?
To silica είναι καλύτερο και ανθεκτικό.  :yes:
Τώρα αν βρήκε ο Λευτερης κάτι και λέει πως είναι ότι πρέπει δεν έχω λόγο να μη το πιστεψω  8)
Προσωπική άποψη, νομίζω το silica είναι καλύτερο ποιοτικά. Τώρα από άποψη αντοχής δεν γνωρίζω γιατί λογικά έχει λιγότερο ποσοστό σε fiberglass στην σύσταση του.
Αφού είναι καλύτερο το silica, γιατί δεν επιλέξαμε αυτό για ομαδική; Του τούρκου τι είναι το φυτίλι; silica ή fiberglass;

...πάμε πάλι:
Ας το παραθέσω γιατί βλέπω ότι ξαναμπερδευόμαστε:
Αν και ας γράψω κάποια πραγματάκια για τα φιτίλια, για να μην μπερδευόμαστε:
Το περιβόητο φιτίλι "silica" το οποίο πιστεύεται ότι είναι "ανώτερο-καλύτερο" από το υαλόνημα, δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια διαφορετική ονομασία για το "πυρίμαχο" υαλόνημα. Προϊόν επεξεργασίας του διοξείδιου του πυριτίου  SiO2(Si-licon di-O-xide, δλδ της άμμου).
Μην σας ξενίζει η ονομασία "σιλικόνη", κι ας έρχεται στο μυαλό των περισσοτέρων η γνωστή πολυεφαρμώσιμη πάστα των σωληναρίων που βρίσκονται στα χρωματοπωλεία (και στις εργαλειοθήκες πολλών από εμάς). Συνηθίστε στο μυαλό σας ότι έχει σαν βάση, το ίδιο στοιχείο με τα γυαλιά των παραθύρων στα σπίτια μας. Και τους ημιαγωγούς των υπολογιστών μας, τα κεραμικά υλικά, αλλά κι άλλα πολλά. Πυρίτιο. Τέλος.
Κανείς δε διαφωνεί ότι υπάρχουν ποιότητες και "ποιότητες" στα υαλονήματα, αλλά το να αναφερόμαστε στο ίδιο υλικό με άλλο όνομα, δεν το κάνει διαφορετικό ή καταλληλότερο για οποιαδήποτε χρήση.
Ας με βγάλει ψεύτη ο kallitexnis αν δε λέω κάτι καλά.
Επίσης, έχει υποθεί κι από αρκετούς που παρακολουθούν το ecf και το ukvapers συχνά, υπάρχουν κι εκεί μέλη-ατμιστές που πλέουν σε "άγνωστα" νερά και προτείνουν αρκετές λάθος επιλογές, ιδιαίτερα σε πατέντες που αφορούν επισκευάσιμους ατμο.(και φιτίλια)
Μπορεί να είναι πρωτοπόρο σε αρκετά πράματα το φόρουμ αυτό, να έχει ένα σκασμό μέλη κτλ, αλλά σε ορισμένα θέματα, θα μου επιτρέψετε να πω ότι, τους βάζουμε τα γυαλιά. Αν δεν υπήρχε το "θέμα" με τη γλώσσα μας, να είστε σίγουροι ότι αρκετά μηνύματα από εδώ, θα τα είχαν με λινκ εκεί. ;)
Μην σας κάνει εντύπωση, αλλά έχω καρατσεκάρει ότι σε αρκετά πράματα τους έχουμε φτάσει (ίσως και ξεπεράσει) :thumpup:

Σε πολλές επαφές που αποπειράθηκα να κάνω με κινέζους προμηθευτές για φιτίλι πριν κάνα εξάμηνο, κατάλαβα ότι χρησιμοποιούν μόνο την ορολογία "fiberglass" ακόμα και για τα πυρίμαχα υαλονήματα υψηλών θερμοκρασιών, που τα λέμε (εδώ στη δύση) "silica" μόνο και μόνο για να τα "ξεχωρίζουμε απ'τα απλά".
Επαναλαμβάνω, μην μπερδεύεστε, και τα silica υαλονήματα είναι, απλά αντέχουν σε μεγαλύτερη θερμοκρασία από τα κοινά. ;)

Το τεστ με τον αναπτήρα είναι υπεραρκετό για το θέμα καύσης/αλλοίωσης λόγω θερμοκρασίας, μένει να μας πει ο Λευτέρης αν ξεφτίζει κι αν έχει ατμιστικά ουδέτερη γεύση το συγκεκριμένο που παρέλαβε.

(έχει πέσει στα χέρια μου απλό υαλόνημα -ακατάλληλο για άτμισμα- και είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με το "σκάρτο" του βίντεο, στη φλόγα του αναπτήρα)

Vangos, χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, υπάρχουν και διάφορες ποιότητες silica, αναλόγως το ποσοστό γυαλιού (να το πω χονδρικά) που περιέχουν αυτά. Άλλο silica είναι αυτό που περιέχει 95%SiO2 και άλλο αυτό που περιέχει 80% και διάφορα άλλα μέσα.
Πως θα σας φαινόταν να παίρναμε ένα φυτίλι και τις ίνες του γυαλιού τις βάζουμε στα πνευμόνια μας;
...
Ακριβώς αυτό εννοώ crisx.
Τα πυρίμαχα υαλονήματα που είναι κατάλληλα για άτμισμα πρέπει να έχουν τρία κύρια χαρακτηριστικά:
- Ν'αντέχουν στις υψηλές θερμοκρασίες, χωρίς να "σπάνε/αλλοιώνονται/θρυματίζονται/συρρικνώνονται"
- Να έχουν καλή "μηχανική" συμπεριφορά στην κάμψη, εμπότιση και να διατηρούν την πλέξη τους χωρίς ν'απελευθερώνουν ίνες.
- Να μην έχουν οποιαδήποτε χημική επίστρωση (π.χ.βερνίκι, κερί, λιπαντικό κτλ.) ώστε να μην απελευθερώνουν τοξικά αέρια κατά τη θέρμανσή τους που θα κάνουν επικίνδυνο τον ατμό των e-liquid. (περισσότερο απ'όσο μπορεί να είναι ήδη, για το ακριβές της έκφρασης)

Όσο για τη σύσταση του φιτιλιού:
Δεν είμαι χημικός, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν αποτελεί μοναδικό κριτήριο η σύσταση αλλά και το αν είναι κρυσταλοποιημένο οξείδιο του πυριτίου για να είναι πυρίμαχο (κάτι σαν τον άνθρακα και το διαμάντι για να το πω χοντρικά), με μεγάλη επιφύλαξη όμως όλ'αυτά. (έχω να διαβάσω τεχνολογία σύνθετων υλικών εδώ και 23 χρόνια ;D)
...

Είναι κατάλληλο υλικό για άτμισμα;
Κανείς δε μπορεί ν'απαντήσει με απόλυτο τρόπο (ναι/όχι).
Οπωσδήποτε θα ήταν ευχής έργο να γίνει μια σχετική μελέτη, ή έστω να βρούμε κάτι αποδεδειγμένα αβλαβές, σε αντικατάσταση του "κλασικού" φιτιλιού.

Κυρίως, λόγω των επιφυλάξεων που αναλύονται υποδειγματικά εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6290.msg211899.html#msg211899
από τα μέλη panos και kfarsal (ο καρδιολόγος μας :thumpup:)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 09, 2012, 20:17 »
Ο χαλαζίας αντέχει σε τρομερές θερμοκρασίες. Το έτοιμο φιτίλι δεν έχει κανονικά λόγο να βγάζει μικροσωματίδια (δεν γνωρίζω τι γίνεται κατά την κατασκευή του πάντως) καθώς δεν νομίζω να θερμαίνεται τόσο ώστε να παραμορφωθεί. Χρειάζεται αρκετά μεγάλη θερμοκρασία απλά και μόνο για να γίνει πιο ελατό δηλαδή (τα καλά του χαλαζία). Τώρα αν τίθεται θέμα φθοράς λόγω επαφής με την αντίσταση δεν μπορώ να ξέρω δυστυχώς.

Το μόνο για το οποίο μπορώ να είμαι σίγουρος είναι ότι αν πράγματι είχε μικροσωματίδια, θα το είχαν κάνει θέμα οι πολέμιοι του Η.Κ. ήδη. Δεν είναι αστείο στο κάτω κάτω.

Καλή η θεωρία αλλά σίγουρα πρέπει να γίνουν έρευνες με ατμοποιητές και φιτίλια αυτά καθέ αυτά ώστε να ξέρουμε με απόλυτη σιγουριά τι γίνεται σε απλές συνθήκες ατμίσματος.

Και όσο και αν καπνίζαμε, δεν είναι κακό να ξέρουμε τι ατμίζουμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115916 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824382 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507401 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154777 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243884 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294192 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762777 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1127 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4019 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem