vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, fds12, Barbapaidi, KORG N364, truckman, chkontog, dimitraf, lagoudakis

Twitter

Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 23:41 »

Μου κάνει εντύπωση αυτό που βρήκες στο διαδίκτυο. Διότι το πυρίτιο (silica) προκαλεί την πολύ γνωστή νόσο με το όνομα Silicosis, που είναι όμοια με τις βλάβες που προκαλεί ο αμίαντος (asbestosis λέγεται εκεί η νόσος). Με λίγα λόγια, προκαλούν πνευμονική ίνωση, που είναι μη-αναστρέψιμη και μη-ιάσιμη. Τα ίδια μπορεί να προκαλέσει και το fiberglass (που κάπου διάβασα ότι χρησιμοποιείται στα φυτίλια). To επιπλέον που προκαλεί ο αμίαντος και όχι τα υπόλοιπα είναι καρκίνος.
Το θέμα είναι το εξής: όλα τα παραπάνω δημιουργούνται με την πρυπόθεση ότι εισπνέεεις μαζί με τον καπνό κάποια μικροποσότητα silica ή ινών γυαλιού. Έχει μελετήσει κανένας αν και τί ποσότητα εισπνέεις; Αυτό είναι που έχει σημασία. Αν δεν δημιουργούνται μικροσωματίδια και δεν εισπνέεις τίποτα, τότε δεν υπάρχει θέμα. Αν όμως τα εισπνέεις, πόσο εισπνέεις; Θέλει ψάξιμο.

Το καλύτερο είναι να βρείτε (αν υπάρχουν) φυτίλια που φτιάχνονται από άλλο υλικό, εκτός αν μελετηθεί το θέμα και προκύψει ότι με την θερμοκρασία ή την χρήση δεν απελευθερώνονται μικροσωματίδια.........


Για το "σφουγγαράκι", δεν γνωρίζω από τί υλικό είναι φτιαγμένο και δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη. Βαμβάκι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως "σφουγγαράκι" ή καίγεται από τις θερμοκρασίες;


Επαναλαμβάνω για να είμαι ξεκάθαρος και να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις, πρόβλημα με fiberglass και silica δημιουργείται αν υπάρξουν μικροσωματίδια που μπορεί να εισπνεύσεις. Δεν ξέρει κανείς μάλλον αν από κατασκευής του ή λόγω της θέρμανσης που υποβάλλονται δημιουργούνται τέτοια μικροσωματίδια! Και μιλάω για το ενδεχόμενο πνευμονικής ίνωσης και όχι καρκίνου.


Δυστυχώς δεν θυμάμαι την πηγή που κατέληγε σε αυτό το συμπέρασμα, πάντως ήταν άσχετη με το ηλ. τσιγάρο.
Από όσο μπορώ να θυμηθώ το επιχείρημα της ηταν ότι δεν μπορουν να δημιουργηθούν τόσο μικρά σωματίδια με το silica rope*** όσο στον αμίαντο τα οποία να εισχωρήσουν στους πνεύμονες.
Ομως επιφυλάσσομαι με όσα έχουν δει τα μάτια  μου τα τελευταία χρόνια για την αξιοπιστία της πηγής.
Αν την ξαναβρώ θα βάλω link για να αξιολογηθεί απο πιο ειδικούς απο εμένα κατ αρχήν η αξιοπιστία της και έπειτα οι ισχυρισμοί της.

Μακάρι να βελτιωθεί η τεχνολογία στα η.τ. και να μην χρειάζεται φιτίλι, διότι ακόμη και αν είναι εντελώς ακίνδυνο, πράγμα που όλοι το ευχόμαστε,  η σκιά της αμφιβολίας που
ρίχνει είναι αρκετά βαριά ώστε να μας ανησυχεί.


 *** λέω silica rope γιατί νομίζω ότι είναι διαφορετικό υλικό απο τον απλό υαλοβάμβακα, αντέχει σε πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες : ενώ το συνηθισμένο υαλόνημα λιώνει πολύ ευκολα, το silica rope σε θερμοκρασίες απλόύ καμινέτου υγραερίου ερυθροπυρώνεται χωρίς να αλλοιώνεται ενώ ταυτόχρονα δεν είναι αμίαντος.


Επίσης η silicosis απο ότι είδα εδώ http://www.osha.gov/OshDoc/data_General_Facts/crystalline-factsheet.pdf
(διόρθωσέ με ως ειδικός αν κάνω λάθος) προκαλείται απο εισπνοή κρυσταλλικής σκόνης σιλικόνης (crystalline silica dust) η οποία βρίσκεται ελεύθερη στο έδαφος στο γρανίτη στο χαλαζία κ.α.
και (η silicosis) προκαλείται απο εισπνοή σκόνης που δημιουργείται απο τριβές αμμοβολές γεωτρήσεις τρυπημα με τρυπάνια πηγών κρυσταλλικής σιλικόνης κτλ.
Δεν φαίνεται να δημιουργείται σκόνη απο τη χρήση του φιτιλιου, (το υλικό του είναι κρυσταλλική σιλικόνη ή κάτι άλλο π.χ άμορφη σιλικόνη που δεν φαίνεται να συνδέεται με silicosis?)  αλλά ποιός μπορεί να το αποδείξει (και ποιός θα μπορουσε να το ερευνήσει?)

(Η silicosis είναι η περίφημη πνευμονοκονίαση που παθαίναν όσοι εργζόντουσαν σε λατομεία?)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:09 από panos »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 23:46 »
Εχει κανεις υπ οψιν του κατι πειραματακια που ειχαν κανει στο UKVapers με mesh αλλα ΟΧΙ οξειδωμενο? Πλεγμα που ηταν στριμμενο και εκτελουσε χρεη φυτιλιου και αντιστασης μαζι.
Αν το βρω αργοτερα θα το χωσω.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 23:51 »
Αν κατάφεραν να μην έχουν καμενο αλλά να μην έχουν και διαρροές μας ενδιαφέρει άμεσα!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 23:53 »
πολυ μανουρα το πλεγμα ρε παιδι μου....
πρεπει να παρεις φλογιστρο μου λενε στο νημα του Οδυσσεα....

φλογιστρο!!

νομιζω τραβει πολυ...

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 23:56 »
ενταξει υπερβολη το φλογιστρο,,, και στο γκαζακι του καηφε το οξειδωνεις αλλα θελει υπομονη
και χρονο !!!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 23:58 »
ρε Dio αυτο τουε ειπα και εγω..τραβα να δεις....
οχι κατηγορηματικο με ειπαν.... :(

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:01 »
δεν ξερω ρε συ εγω υπερβολη το βλεπω για να γεμισουμε ενα σωρο εργαλεια
για να κανουμε τι? ν'ατμισουμε?,,, ελα μωρε τωρα ενταξει... και με αναπτηρα αυτους που αναβουν ως φλογοβολο
εχω οξειδωσει πλεγμα,,,, οκ ισως να μην εγινε στο βαθμο που θα επρεπε,,, αλλα πως κρινεται εν τελει
ο βαθμος οξειδωσης του?!!

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:04 »
Το θέμα θα έπρεπε να είναι "τι θεωρείτε (εσείς) λιγοτερο ανθυγιεινό" . Δεν είναι βιταμίνες  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:04 »
εγω πολυμετρο θα σκεφτομουν....
να εχει αποκτησει αρκετα μεγαλη αντισταση...

(σκεφτομαι και ως ηλετρολογος βλεπεις....)

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:05 »
Δεν γίνεται σωστά με γκαζάκι ή αναπτήρα. Έβαλα προηγουμένως ένα λινκ πως γίνεται. (απαντ. 41)

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:06 »
ωραια αλλα αυτο το "σωστα" δεν εχει διευκρινιστει...

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:08 »
Αν δεν έχεις δυνατή φλόγα, το κάψιμο αφήνει κατάλοιπα πάνω στο πλέγμα.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:09 »
Παιδια αν υπαρξει οποιοδηποτε προβλημα με το η.τ. θα το μαθουμε απο τον Scott. Το Youtube πειραματοζωο μας. Αν σταματησει να κανει reviews για ηλεκτρονικα τσιγαρα πρεπει να αρχισουμε να ανησυχουμε..

Να ναι καλα το παλικαρι  :))! Τον παω πολυ!
Το θεμα παντως με απασχολει και μενα και ενα ερωτημα που εχω ειναι οτι αυτοι οι κινεζοι, που αυτην την εφευρεση του αιωνα κατ'εμε, οι επιστημονες τους εκει, το fda το κινεζικο... :tongue_smilie: αν υπαρχει.. δεν το εχει ψαξει πριν το βγαλει στην αγορα? Για τους δικους τους ανθρωπους... δεν τους απασχολει το θεμα? Τι λενε αυτοι για το η.τ.? Το εχουν σαν συσκευη ενναλακτικου καπνισματος ή σαν βοηθιμα διακοπης του καπνισματος?
Και για τις πατεντες injection που ειπε καποιος πιο πανω κατι που πιστευω πως βαζει φρενο σε νεες καινοτομιες για το πως θα λειτουργει ενα η.τ. ειναι σιγουρα η ανεπαρκεια τροφοδοσιας απο τις μπαταριες σωστα? Ε γιατι δεν φτιαχνει καποιος πολυμηχανος κανενα η.τ. που να το συνδεουμε στην πριζα του σπιτιου.. :)) Ατμοποιηση με λειζερ ... μικροκυματα.. βρασιμο πανω στο κεραμικο.. ξερω γω  :)) ειδικος δεν ειμαι.. ενα απλο λυκειο τελειωσα αλλα εχω φαντασια.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:11 »
ωραια αλλα αυτο το "σωστα" δεν εχει διευκρινιστει...

Σωστή οξείδωση πετυχαίνεις όταν το mesh δεν βραχυκυκλώνει την αντίσταση. Είναι μετρήσιμο μέγεθος.
Οδηγίες για οξείδωση υπάρχουν και στο topic του Line.

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Τι θεωρειται ποιο υγιεινο φυτιλι η πλεγμα
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 00:13 »
τεκμηριωμενα !!! ευχαριστω !!!
ρωτησα απο αγνοια καθαρα  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571304 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7605 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120950 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 586 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326147 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297172 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9498 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios