vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

157 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος gazius

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #195 στις: Οκτωβρίου 14, 2014, 16:25 »
Ενα ωραιο πρωινο ξερετε απο αυτα με καφε κ τσιγαρα συνειδητοποίησα οτι το καπνισμα αποτελει μια συνηθεια κοινη πολλων ανθρωπων που ομως στην ουσια δεν ειναι 'δικια μας',απλως μιμουμεθα ο ενας τον αλλο...(τελος η αυτογνωσια).
συνεχισα να καπνιζω εχοντας ομως στο μυαλο μου τα παραπανω,ώσπου το μεσημερακι φιλος σε επισκεψη στο γραφειο κραταει ενα η.τ.,ωπα λεω οιωνος αυτο ειναι...φυγαμε του λεω θελω κ εγω!!
Περασε απο τοτε 1μηνας κ μισος ,χωρις τζουρα κ.τ.
Α και δεν εχω κοντρα με το τσιγαρο δεν  πολεμαω να το κοψω απλως αλλαζω μια 'συνηθεια' μου/μας...


Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #196 στις: Οκτωβρίου 14, 2014, 21:07 »
Για να κόψω το τσιγάρο χωρίς να κόψω το κάπνισμα  ;D  (άτμισμα πλέων)

Αποσυνδεδεμένος abath

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #197 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 12:58 »
Οι δικοί μου λόγοι που ξεκίνησα το άτμισμα...


[1] Να μην εισπνέω τις χιλιάδες χημικές ουσίες κατά την καύση του τσιγάρου
[2] Να ξυπνάω το πρωί και να μη νιώθω το λαιμό μου σα να έχω καταπιεί γλίτσα
[3] Να απολαμβάνω διάφορες γεύσεις όταν κ όποτε το επιθυμώ
[4] Να μη μυρίζει το στόμα μου σαν αποδυτήρια γυμναστηρίου  :laugh1:
[5] Να μπορώ να ατμίζω σε χώρους που δεν επιτρέπεται το τσίγαρο, χωρίς βέβαια να ενοχλώ τους γύρω


Παρόλο που δεν ήμουν τακτικός καπνιστής και εξαρτημένος από τη νικοτίνη, μέσα σε ένα μόλις μήνα, είδα άμεσα διαφορά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #198 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 20:37 »
Πέρα από υγεία, που δεν είχα κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα (όχι πως δεν μου έκανε κακό το τσιγάρο και το ήξερα)
όλα τα υπόλοιπα έφτασαν στο ΑΜΗΝ.
Ήδη, για 18 μήνες, δεν έβγαινε οικονομικά να συνεχίσω να αγοράζω 2 πακέτα ημερησίως. Στριφτό με καπνό εμπορίου ή και λαθραίο (το σκέφτηκα κι αυτό και δοκίμασα ένα τρακαδόρικο) δεν ήταν επιλογή. Το στρίψιμο "δεν τό'χω" και δεν με ενδιαφέρει να το μάθω. Αν ήταν να πάθω κάτι, τουλάχιστον θα το πάθαινα με την άνεσή μου :))
Αγόραζα λοιπόν κούτες, λαθραία τσιγάρα από αλλοδαπούς. Φτήνια, 1 ευρώ το πακέτο. Τι πακέτο όμως...σπάνια έβρισκα 2 φορές την ίδια μάρκα. Ποιότητα από απαράδεκτη, ως και (σπάνια) πολύ καλή. Αργά ή γρήγορα βέβαια συνηδητοποιείς το κατάντημα και τον κίνδυνο μια μέρα απλά να μη βρίσκεις πλέον "εμπόρευμα"
Το σπίτι εσωτερικά είχε καλυφθεί από λεπτό στρώμα πίσας, από το ταβάνι, τους τοίχους, τα τζάμια, τα έπιπλα και δεν συμαζεύεται. Όποιος καπνιστής αμφιβάλλει, ας περάσει ένα βρεγμένο πανάκι από οπουδήποτε.
Το καλοκαίρι, μια συνάδελφος που την ξέρω 15 χρόνια, καπνιστρια, αρρωσταίνει με καρκίνο στον πνεύμονα.
Λίγο καιρό πριν το κόψω, το παράνομο πακέτο πήγε 1,5 ευρώ, η αστυνομία γυρόφερνε τα στέκια και η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν όταν μου πούλησαν κάτι τσιγάρα "μπόμπες" και (επιτέλους) είπα ΩΣ ΕΔΩ...
Από κει και πέρα πιστεύω πως θα τα καταφέρω με το ηλεκτρονικό. Πληροφόρηση άφθονη, εξέλιξη ραγδαία, προιόντα σε ποικιλία τιμών, μεγεθών, γεύσεων κλπ.
Καλή συνέχεια σε όλους και όλες.

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #199 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 23:35 »
Γιατι άρχισε να με ενοχλεί η μυρωδια του κανονικού. μυριζαν μαλλιά, ρούχα,χερια,το σπίτι...το σκεφτομουν απο πριν το καλοκαιρι, μεχρι που καμια μερα, ενω ειχα κανει πολλα τσιγαρα την προηγουμενη, ξυπνησα με μπουκωμα κ αποφασισα να αρχισω το ηλεκτρονικό. εδω κ 1 μηνα που ατμιζω δεν εχω κανει ουτε ενα  τσιγαρο. Μην σας πω ότι όταν ειμαι γύρω από καπνιστες (καπνιζει ολη η παρεα μου. ειμαι η μονη που ατμιζει) με ενοχλει ο καπνος...
Μιας και ανεφερες πως ολη η παρεα σου καπνιζει, πως σε αντιμετωπιζουν τωρα που ατμιζεις?
Σε πειραζουν? , σου ζητανε να δοκιμασουν? σε ρωτανε για να ενημερωθουνε?

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #200 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 23:39 »
Με πείραξαν λίγο στην αρχή για το μέγεθος του ηλεκτρονικού σε σύγκριση με τα κανονικά τσιγάρα. μου ζητάνε σχεδόν κάθε φορά να δοκιμάσουν, ειδικά αν εχω γεύσεις τύπου frosty melontic, 6*9..πιο ασυνήθιστες δλδ.. κανουν κ σχολια του τύπου: "α... αυτο που είχες προχθες ηταν καλύτερο" . Με ρώτησαν τις διαφορές έχει από το κανονικό αλλα ως εκει. Δε σκεφτεται κανένας τους να κόψει το κανονικο... ίσως γι αυτο δε ζητάνε περισσότερες πληροφοριες.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #201 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 00:04 »
με πόναγε η τσέπη μου με 2 1/2 πακέτα malboro την ημέρα. σώθηκα με το η.τ και δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου για αρκετό καιρό

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #202 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 00:25 »
Οι λόγοι που ξεκίνησα το άτμισμα:
  • Η σύζυγος κυοφορεί.
  • Κομμένο το κτ (2x3.70€/ημέρα).
  • Βελτίωση υγείας.
  • Επαναφορά όσφρησης, γεύσης
  • Άτμισμα εντός σπιτιού

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #203 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 01:22 »
Εγω παλι το αρχισα γιατι κολλησα με την γευση που εκανε ο ξαδερφος μου που μου εδειξε το πρωτο ητ και μου έδωσε να.δοκιμασω.Επισης καθώς ηθελα να ξεμπερδευω με τα στριφτα και να επωφεληθω στο μεγιστο της γυμναστικης που προσφατα ειχα ξεκινησει.Αυτα

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #204 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 02:23 »
Συνδυασμος λογων, οχι κατι ξεκαθαρο. Μου κακοφαινοταν να παιρνω καπνο μερα παρα μερα απο οικονομικης αποψης. Αρχισα να νιωθω τυψεις που καινουργιο καπνο τον ειχα μισοαδειο σε λιγες ωρες (ειδικα οταν οι καπνοι εγιναν 20gr). Εκει καπου ειπα μεσα μου ``αραξε, το χεις παρακανει``.

Ε αφου μπηκε το σαρακι της αμφισβητησης μεσα μου, αρχισαν να μου κακοφαινονται πολλα που δεν εβλεπα μεχρι τοτε: οικονομικο, θεματα υγειας, μυρωδια κουναβιου στο στομα το πρωινο ξυπνημα, γενικοτερη βρωμα μετα απο ποτο κλπ.

Παρολα αυτα, και με το η.τ. δεν ηταν ολα ευκολα. Τον πρωτο καιρο εβλεπα κοσμο με κανονικο τσιγαρο και ηθελα να φαω τα δαχτυλα μου. Οποτε με το που ξεμεινα απο ανταλλακτικα (και στην επαρχια του 2010 επρεπε να περιγραψεις τι ειναι ο ατμοποιητης), γυρισα στην ευκολια του καπνου. Απο λογους πεισματος (και τσιγκουνιας - τοτε που ενα σετ ego-t κοστιζε τριψηφια νουμερα - επρεπε να βγαλει τα λεφτα του!) επεστρεψα δριμυτερος. Απο τοτε καπνισα ποια τσιγαρα τρακα και πειστηκα οτι λιγες φορες κανω τοσο σωστες επιλογες οσο το η.τ. (ποιος θα μου το ελεγε οτι θα επλενα τα χερια γιατι μυριζαν καμενο χαρτακι). Πως θα μπορουσε αλλωστε να μου φαινεται το κ.τ. στη γευση οταν στο στομα ειχα γευση red bull, φραουλα, ρουμι-βανιλια και ο,τι αλλο σχετικο;

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #205 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 07:47 »
Το κ.τ., το έκοψα καθαρά για λόγους υγείας και υγιεινής (..πιανόταν αμέσως η ανάσα μου σε σκάλες - αποστάσεις ..και γενικά σε κάθε λίγο πιό έντονη δραστηριότητα, είχα χάσει γεύση και όσφρηση, μύριζα σαν τασάκι ..και επιπλέον ενοχλούσα και τους γύρω μου, όταν κάπνιζα σε κλειστούς χώρους).

..από την άλλη, επειδή έκανα 2,5 περίπου πακέτα marlboro light την ημέρα (..τουτέστιν +/-300 ευρώ τον μήνα), απόκτησα και ένα επιπλέον χόμπυ - παιχνίδι {..πλέον διαθέτοντας περί τα 150 - 200 από αυτά (..άρα και έχω όφελος τα υπόλοιπα) ..μπορώ να "παίζω" με αγορές - δοκιμές ..τόσο σε επίπεδο υγρών (..αν και σε αυτά έχω πλέον κατασταλάξει) ..όσο και περιφερειακών (επισκευάσιμους, driper, mod κλπ).

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #206 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 17:45 »

Για λογους υγειας φυσικα,εχω χομπι που απαιτουν αντοχες οπως ποδοσφαιρο,γυμναστηριο,τρεξιμο.
Δοκιμασα να κοψω μαχαιρι το καπνισμα (1μιση prince τη μερα) και αντεξα 2 μερες,πολλα νευρα και δε μου φταινε σε κατι οι γυρω μου.
Να ναι καλα ενας φιλος που βρηκα τυχαια και κρατουσε μια μπαταρια ego στα χερια και μου εδωσε την ιδεα.
Φυσικα δεν ηταν ολα ροδινα,για μενα τουλαχιστον στις αρχες.
Πολλα ασκοπα λεφτα για υγρα,μπαταριες,ατμοποιητες αλλα πλεον εχω ηρεμησει και εχω βρει αυτα που με ευχαριστουν.

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #207 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 19:14 »
Καπνίζω από το 15. Από τα 17 κανονικός καπνιστής. Είμαι στα 43.
Εκοψα το κάπνισμα τον Ιούλιο το '09. Το ξανάρχισα τον Μάρτιο του '11. Το ξανάκοψα τον Σεπτέμβρη του '11 αλλα το Μάη του '12 ξανακύλησα. Το ξαναμανακόβω το Φλεβάρη του '13 με την υπόσχεαη πως μέχρι να χρονίσει η δευτερη μου κόρη δεν θα το βάλω στο στόμα μου. Στα γεννέθλια της άναψα τσιγάρο. Οσοι τα έχετε περάσει καταλαβαίνετε.
Αρχισα το ατμισμα λοιπόν για να μπορώ να καπνίζω χωρίς να καπνίζω. Δεν πίστευα πως θα μου πολυάρεσε αλλά ευτυχώς διαψεύθηκα.
Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ καλύτερο (πλέον) από τον καπνό.

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #208 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 13:01 »
Γιατι μετα απο 30 χρονια καπνισματος,  η καρδια η ψευτρα η προδοτρα και τα περιξ αυτης σωληνακια εκαναν του κεφαλιου τους  ;D
Μετα απο ενα περιποιημενο διπλο bypass ηταν μονοδρομος  :)

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #209 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 13:48 »
Για να μην βγαίνω στο μπαλκόνι για να καπνίσω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246002 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572043 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1867 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8019 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121626 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8602 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297672 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827593 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511656 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios