vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 2 χρήστες
george kotsopoulos, Milarepa

Twitter

Άτμισμα και Παχυσαρκία

Αποσυνδεδεμένος rgthekid

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
  • w00t w00t
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #105 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 19:17 »
Το σώμα σου, προκειμένου να καθαρίσει απ την βρωμιά του κανονικού τσιγάρου, ( πέρα της νικοτίνης που είναι προσωρινά διεγερτική για τον μεταβολισμό όσο προσωρινή είναι και ο καφές) καίει περίπου 200-250 θερμίδες ημερησίως (!!!).
Μειώνοντας ακόμα και 200 θερμίδες απ την διατροφή σας, μένετε αν όχι σταθεροί, με το ελάχιστο δυνατό βάρος.
Αν τα βάλετε κάτω έχοντας ~200*30(ημέρες)=6000= ~0.8 κιλά τον μήνα χωρίς να κάνετε τίποτα .
Μια χαλαρή δίαιτα επίσης προετοιμασίας για την διακοπή του τσιγάρου 1 μήνα πριν κόψει το τσιγάρο, ανεβάζει από μόνο του τον μεταβολισμό, πέρα απ το σπρώξιμο που κάνει το τσιγάρο!
Δεν έχω πάρει κιλά καθόλου λόγο διακοπής του τσιγάρου, και να σας πω την αλήθεια, τρομάζω να πάθω κάτι τέτοιο, όντας στρουμπουλό αγόρι.

Αποσυνδεδεμένος noob

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #106 στις: Μαρτίου 03, 2013, 21:59 »
Κατα την αποψη μου, ολα ειναι στο μυαλο. Ο οργανισμος ενος πρωην καπνιστη, δεν θα του επιτρεψει ετσι ευκολα να στερηθει αλλη μια απολαυση, εννοω το φαγητο, γι'αυτο και πλακωνεται στο φαγητο και μαλιστα στο "νοστιμο" φαγητο=> γλυκα, κορεσμενα λιπη, αναψυκτικα κτλ..


Ενας τροπος να ελεγξεις τα πραγματα ειναι να ασχοληθεις με καποιο αθλημα, να ασκεισαι σε καθημερινη βαση και σιγουρα θα "παρασυρθει" και η διατροφη σου σε αυτους τους ρυθμους.


Για οσους δεν αθλουνται η αθλουνται περιστασιακα, καλο ειναι να αντικαταστησουν ολους τους υδατανθρακες τους με αργης αποροφησης υδατανθρακες (βρωμη, καφε ρυζι, μπασματι, ψωμι ολικης, μακαρονια ολικης, οσπρια).
Καλο ειναι επισης να μην το ριξουν στα φρουτα γιατι οι υπερβολες θα οδηγησουν σε παραπανω κιλα στο τελος λογω φρουκτοζης..
Μια ισορροπημενη διατροφη με αρκετη πρωτεινη, καλα λιπαρα (σολωμους, σαρδελες, λιγα αμυγδαλα-στραγαλια) λιναροσπορο και ελαιολαδο, αρκετο νερο και σαλατες με καθε γευμα, χωρις να στερουμαστε και να πειναμε και κιλα δεν μπαινουν.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #107 στις: Μαρτίου 03, 2013, 23:21 »
..Λοιπόν, απ'όσο ξέρω το να βάλεις κιλά όταν κόψεις το τσιγάρο έχει να κάνει με δύο παράγοντες. Ο υποθετικός καθαρά ότι δεν έχεις τι να κάνεις απο νευρικότητα, κι ο δεύτερος αυτός που έχει πιο πολύ βάση, λόγω του γεγονότος πως η νικοτίνη προκαλεί ανορεξία. Με τα χρόνια που συνεχίζεις και υποβάλεις τον εαυτό σου στην ίδια ουσία βρίσκεις κάποια στιγμή την ισορροπία.  Όταν απεξαρτοποιήσαι το σώμα αντιδρα, περιληπτικά παχαίνει. Αυτό μέχρι να ξαναβρείς την ισοροπία άσκησης και διατροφικών συνηθειών. Κι αν το κόψει αρχίζοντας το άτμισμα; Εκεί έχει κάθε λογική ένας νέος ατμιστής να μην πάρει καθόλου βάρος (ακόμα και στην υπόθεση 1 γιατί κάτι κάνει με τα χέρια του). Η νικοτίνη αδυνατίζει, όχι πως είναι καλό που το κάνει, αλλά έστω μόνο προσωρινά, το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #108 στις: Μαρτίου 03, 2013, 23:28 »
Μην ξεχνάμε και τον (πρωταγωνιστή, για μένα, παράγοντα)...
Μετά από 4 μέρες (μόνο) ενισχύεται η γεύση και όλα τα φαγώσιμα φαίνονται πεντανόστιμα.
Τα "βρώμικα" διεκδικούν όσκαρ.
Παθών, με τάσεις βουλημίας από την πρώτη μου μέρα στον πλανήτη...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #109 στις: Μαρτίου 03, 2013, 23:56 »
Ήθελα να περάσει καιρός πριν ποστάρω εδώ ώστε να έχω εμπεριστατωμένη άποψη.
Τα κιλάκια μου τα είχα πάντα, το χειμώνα του 2011-12 όμως το κακό παράγινε.
Το μόνο μέρος που μπορούσα να ζυγιστώ, ήταν η ζυγαριά χονδρέμπορου στη Λαϊκή, αλλά δεν το επιχειρούσα γιατί ο δείκτης από τις πολλές σβούρες με ζάλιζε!
Το ΗΤ το άρχισα τον Ιανουάριο του 2012, και συνέχισα την αισχρή διατροφή.
Μέχρι το καλοκαίρι που ανέβηκα κατασκήνωση μετά από χρόνια και την άκουσα στερεοφωνικά.
Είχα ξεχάσει να τρέχω.
Είχα περάσει τα 150kg, κατά πόσο δεν ξέρω γιατί όταν ανέβαινα σε ζυγαριά έβγαζε παύλες και φώναζε "ένας ένας, όχι όλοι μαζί!!!".
Εκεί έχασα κάποια κιλά αλλά η πραγματική αλλαγή άρχισε αρχές Αυγούστου, όταν μια ξαδέρφη μου μου είπε για μία διατροφή η οποία την βοήθησε να χάσει κιλά εγκυμοσύνης, τρώγωντας λεόντειες μερίδες!
Την έψαξα, την ερεύνησα και την εφάρμοσα.
Σήμερα είμαι 105 κιλά, μόλις 10 κιλά πάνω από το βάρος μου και 2 περίπου μήνες πριν ολοκληρώσω το στόχο μου και ξεκινήσω τα γυμναστήρια.


Κουραστικό και μακροσκελές, το ξέρω, αλλά τελικά, όλα είναι στο μυαλό και στη σωστή διατροφή.
Μαγειρεμένο από τα χεράκια μου σπιτικό φαγητό, χωρίς λίπη και σε τεράστιες ποσότητες αντί για τα Δευτεριάτικα 4 βραδινά πιτόγυρα!

Έχω κόψει και τα γλυκά, αλλά τι να τα κάνεις όταν ατμίζεις κανελομπισκότα και σοκολατοκαφέδες???

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #110 στις: Μαρτίου 04, 2013, 00:31 »
Πες το, Τρύφωνα, κι είχα τρομάξει με το αβατάρ.
Πέρασα από πολλά στάδια στη ζωή μου...

Νεογνό ημέρας, ήπια 500 γραμμάρια γάλα.
Ο μαιευτήρας σταυροκοπιόταν...
Όταν όλα τα νεογνά έφευγαν με χάσιμο βάρους, εγώ καμάρωνα με +1 κιλό  ;D

Ακολούθησαν στάδια στη ζωή μου, στα οποία ήμουν ή υπερβολικά αδύνατος  :yes: (3-4, 15-18, 23-24 ετών... ναι, με έβλεπαν κι έλεγαν "αδύνατος, σαν το παιδί") ή υπερβολικά χοντρός (5-11, 25-28, 45-48 ετών).

Με όλα αυτά, θέλω να πω ότι το 50% του ρόλου τον έχουν τα γονίδια.
Τα υπόλοιπα 50% η διατροφή.

Κι αν περισσεύει κάποιο 0,00001 %, τότε ΝΑΙ !!!
Το ΗΤ φταίει  :yes:
Το δηλώνω εγώ, που ποτέ δεν είχα σκαμπανεβάσματα με το βάρος μου  ;D

Αλλά μόλις γνώρισα την φορτισμένη πιπέτα, άρχισαν όλα  :angel:

Αλήθεια, ποτέ δεν κατάλαβα τι σημαίνει "μεταβολισμός"

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #111 στις: Μαρτίου 04, 2013, 00:41 »
Σαν το άβαταρ ήμουν πριν 13 χρόνια.
Θα ξαναγίνω!
Θα πάρω και το No Ma'am Mod και δεν το κόβω να μου τη λένε και πολύ για το άτμισμα!!!

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #112 στις: Μαρτίου 04, 2013, 12:02 »
Μια χαρά τα κατάφερα. Τώρα όταν θέλω γλυκό, ατμίζω καμιά γλυκατζούρα και μπουχτίζω  ;)


Αυτό δεν ισχύει με τίποτα σε μένα.... Όταν θέλω γλυκό... απλά θέλω γλυκό. Το minimum μια σοκολάτα με συνεφέρει.... η οποία πρέπει να γράφει επάνω ΙΟΝ Ή LACTA ή κάτι αντίστοιχο, κι όχι flavor art ή atmos ή οτιδήποτε άλλο που βρίσκεται σε υγρή μορφή σε μπουκάλι!

Αποσυνδεδεμένος mideia kai iokasth

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #113 στις: Απριλίου 05, 2013, 08:30 »
Για να πώ και εγώ την μαύρη μου αλήθεια ενα άγχος το έχω. Όσοι φίλοι ή γνωστοί έχουν κόψει ή και ελαττώσει το κάπνισμα οι περισσότεροι έβαλαν κιλά. Γιατί να μην το πάθω και εγώ σκέφτομαι. Μέχρι στιγμής έχω καταλάβει οτι δεν είναι οι επιδρομές μου στο ψυγείο που έχουν αυξηθεί αλλά η αναζήτηση νοστιμότερων τροφών, κάτι που εμένα δεν με δελέαζε ποτέ ιδιαίτερα γιατί εδώ και κάποια χρόνια ακολουθώ μια πολύ καλή και ισοροπημένη διατροφή. Πραγματικά όμως εδώ και μερικές μέρες έχει αλλάξει αυτό και έχω αρχίσει και αγχώνομαι λιγάκι :( Διάβασα κάποιες αναρτήσεις παραπάνω και κάποια σχόλια με διατροφικές συμβουλές και συμφώνω απόλυτα. Πώς ακολουθείς όμως αυτές τις συμβουλές όταν το μυαλό σου ειναι συχνά πυκνά στο τι γλυκάκι θα φάς;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #114 στις: Απριλίου 05, 2013, 08:46 »
Ατμίζεις Βανίλια και καθάρισες κι από αυτό.

Τώρα πώς θα γίνει οι παρασκευαστές να βγάλουν και τίποτα γεύσεις πιτόγυρα / πίτσες / ιμαμ μπαϊλντί να δείτε εκεί αδυνάτισμα που θα πέσει...

Αποσυνδεδεμένος mideia kai iokasth

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #115 στις: Απριλίου 05, 2013, 08:49 »
Λές Βαγγέλη να είναι τόσο απλό; :) Πραγματικά έχω σκεφτεί να το γυρίσω σε γεύσεις που μου θυμίζουν κέικ και πάστες  :)


Αποσυνδεδεμένος noob

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #116 στις: Απριλίου 05, 2013, 08:52 »
Για να πώ και εγώ την μαύρη μου αλήθεια ενα άγχος το έχω. Όσοι φίλοι ή γνωστοί έχουν κόψει ή και ελαττώσει το κάπνισμα οι περισσότεροι έβαλαν κιλά. Γιατί να μην το πάθω και εγώ σκέφτομαι. Μέχρι στιγμής έχω καταλάβει οτι δεν είναι οι επιδρομές μου στο ψυγείο που έχουν αυξηθεί αλλά η αναζήτηση νοστιμότερων τροφών, κάτι που εμένα δεν με δελέαζε ποτέ ιδιαίτερα γιατί εδώ και κάποια χρόνια ακολουθώ μια πολύ καλή και ισοροπημένη διατροφή. Πραγματικά όμως εδώ και μερικές μέρες έχει αλλάξει αυτό και έχω αρχίσει και αγχώνομαι λιγάκι :( Διάβασα κάποιες αναρτήσεις παραπάνω και κάποια σχόλια με διατροφικές συμβουλές και συμφώνω απόλυτα. Πώς ακολουθείς όμως αυτές τις συμβουλές όταν το μυαλό σου ειναι συχνά πυκνά στο τι γλυκάκι θα φάς;  :confused1:


Aπλα εξαφανιζεις απο το σπιτι αυτα που πιστευεις οτι κυνηγας περισσοτερο. Εφοδιαζεσαι με γλυκα "αθωα" ας το πουμε, ανεβαζεις ΣΤΑΝΤΑΡ στην διατροφη σου τον υδατανθρακα σου τον αργο (οχι απλα σακχαρα). Ετσι, θα διαπιστωσεις πως θα μειωθει η αναγκη σου για γλυκα αφου ο εγκεφαλος σου ουσιαστικα θα σου λεει οτι η γλυκοζη στο αιμα ανεβαινει.
Οποτε απο εκει και μετα, ειναι καθαρα θεμα του μυαλου σου αν θα φας γλυκο η οχι. Στην ουσια δλδ, το σωμα σου δεν θα το χρειαζεται.
Ενα τρυκ ειναι απλα αυτο που σου αναφερω. Μπορεις φυσικα να φτιαχνεις εσυ καποια γλυκα χρησιμοποιωντας στεβια ας πουμε αντι για ζαχαρη. Η  ελαιολαδο αντι για βουτυρο.
Απο τη στιγμη που ακολουθεις ισορροπημενη διατροφη καποια χρονια οπως ειπες, μην ανησυχεις, δεν προκειται να σε παει πισω η διακοπη του καπνισματος. Μια μικρη μεταβατικη περιοδος μπορει να υπαρξει αλλα ως εκει.


edit: παρε και τη βανιλια που ειπε ο vagskarm ομως, δεν χανεις κ τιποτα  ;D

Αποσυνδεδεμένος mideia kai iokasth

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #117 στις: Απριλίου 05, 2013, 09:00 »
Άρη δίκαιο έχεις σε αύτα που λές και σίγουρα έχω παραδώσει σημασία στο θέμα και τσάμπα αγχώνομαι τόσο πόλυ. Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις :)


Αργό υδατάνθρακα εννοείς μακαρόνια ψώμι ρύζια φρούτα κτλ;

Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #118 στις: Απριλίου 05, 2013, 09:08 »
<< η δράση της νικοτίνης επιφέρει αύξηση της κατανάλωσης ενέργειας και καταστολή του αισθήματος της όρεξης.>>
http://apneagr.blogspot.com/2008/03/blog-post_18.html

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=4554

Αποσυνδεδεμένος noob

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #119 στις: Απριλίου 05, 2013, 09:09 »
ναι σε ολα εκτος απο τα φρουτα που ειπες-ειναι μονοσακχαριτης και η φρουκτοζη οπως η γλυκοζη- απλα καταναλωνε τα με μετρο.
οσο μπορεις μαυρα τα μακαρονια, ρυζια, ψωμι που ανεφερες. οχι ασπρα αλευρα δλδ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά μπαταρία για διάρκεια +- 2 ημερών; [Μπαταρίες για mod] 68 26797 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:18
από LowellTip
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115599 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507138 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568626 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243668 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294033 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1706 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762629 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1081 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog