vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

173 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, bloodlessz, camber, domaze

Twitter

Άτμισμα και Παχυσαρκία

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #90 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2012, 18:26 »
εγω εβαλα + 15 αλλα τωρα  διαιτα μια ερωτηση μηπως φταιει η γλυκερινη που τρωμε πολυ? :confused1: :confused1: >:( >:(
Mαλλον η γυμναστικη στις μασσελες φταιει  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:  συν 5 κιλακια αλλα ελπιζω να τα χασω με λιγη διαιτουλα :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 19:52 »
Είχα και επιπλέον βάρος και την κακιά συνήθεια του καπνίσματος πάνω μου. Εβαλα πρόγραμμα λοιπόν και για πρώτη φορά στην ζωή μου έκανα μια δίαιτα αρκετά αυστηρή και μέσα σε 4 μήνες έχασα αρκετά κιλά και -το πιο σημαντικό- συνήθισα τον εαυτό μου σε αρκετα μικρότερες ποσότητες φαγητού, διατηρώντας την ίδια τελική αίσθηση κορεσμού και ευχαρίστησης. Απλά χόρταινα πιο εύκολα! Σταθεροποιήθηκα στο χαμηλότερο βάρος για πολλούς μήνες και αφού πήρα μια.... βαθειά ανάσα έκοψα το κ.τ. αντικαθιστώντας το με το Η.Τ. και μάλιστα μέσα σε ένα απόγευμα (έκανα συνολικά 2 τσιγάρα από τότε). Πήρα όμως πίσω τα κιλά που είχα χάσει μέσα σε 6-7 μήνες και ίσως και μερικά παραπάνω. Ετοιμος πια να ξανα-αρχίσω νέα διατροφή, ώστε να ξαναγυρίσω σε φυσιολογικό και υγιεινό βάρος, παραθέτω τις παρακάτω προσωπικές διαπιστώσεις, σε πολλές από τις οποίες έχω αναφέρει και σε άλλα νήματα του φόρουμ:
-Υπάρχει όντως έλλειψη νικοτίνης στον οργανισμό και μάλιστα ΜΕΓΑΛΗ στην αρχή! Και να σκεφτεί κανείς ότι τον πρώτο καιρό έκανα 24άρια υγρά!! Προφανέστατα για μένα, η απορρόφηση νικοτίνης με το Η.Τ. είναι υποπολλαπλάσια σε σύγκριση με το κ.τ., αλλά όχι μηδενική (όπως διαπίστωσα τους τελευταίους μήνες που κάνω προσπάθεια να φτάσω σε επίπεδα "φλωρεξ" στα υγρά μου).
-Η έλλειψη νικοτίνης, ίσως να επηρεάζει τον μεταβολισμό σε κάποιο βαθμό, ίσως και όχι. Αυτό που σίγουρα κάνει, είναι να προκαλεί μια νευρικότητα, αμηχανία, κακή διάθεση, συναισθήματα που σε συνδυασμό με την καθημερινότητα, μπορεί να προκαλέσουν αλλαγές και στις διατροφικές συνήθειες, τρώγοντας ασυνείδητα μεγαλύτερες ποσότητες, "απρόσεχτα", παίρνοντας λάθος μηνύματα από το στομάχι μας για το αν χορτάσαμε ή όχι.
-Ακόμα και με "διαταραγμένες" τις διατροφικές συνήθειες, η πρόσληψη βάρους επηρεάζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό από την φυσική δραστηριότητα. Και πιο συγκεκριμένα, με μια ελάχιστη αυξηση της καθημερινής δραστηριότητας με κάποιες σωματικές εργασίες, διαπίστωσα ότι εντός εβδομάδας άρχισα να χάνω βάρος και ας έτρωγα ακόμα πιο πολύ (η σωματική άσκηση ανοίγει την όρεξη ούτως ή άλλως) , διαπίστωση που ενισχύει την υποψία μου ότι η παχυσαρκία στις μέρες μας είναι κυρίως επακόλουθο της έλλειψης κίνησης γενικά.
-Το Η.Τ. δεν "αντικαθιστά" το φαΐ:  Σαν καπνιστής, είχα πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να θέλει να κάνει τσιγάρο, ενώ πεινούσα (ίσως υποσυνείδητα απασχολιόμουν με το τσιγάρο για να ξεχάσω προσωρινά την πείνα). Δεν νοιώθω ποτέ το ίδιο με το Η.Τ.
 


Αποσυνδεδεμένος giorgos las

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 11:36 »
Γειά σας είμαι 14 μήνες ατμιστής και 30 χρόνια υπέρβαρος νομίζω οτι δεν φταίει σε τίποτα το τσιγάρο, στο μυαλό μας είναι όλα!!!

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 12:20 »
Γειά σας είμαι 14 μήνες ατμιστής και 30 χρόνια υπέρβαρος νομίζω οτι δεν φταίει σε τίποτα το τσιγάρο, στο μυαλό μας είναι όλα!!!

Πόσο συμφωνω!Για μένα η αρχή του ατμίσματος έγινε -τη δεύτερη και τελευταία φορά- ενώ ήδη βρισκόμουν σε διατροφή για να χάσω τα 25 κιλά της εγκυμοσύνης. Μια χαρά τα κατάφερα. Τώρα όταν θέλω γλυκό, ατμίζω καμιά γλυκατζούρα και μπουχτίζω  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΤΣ

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 13:08 »
Σωστή :thumpup:
Θελω γλυκό, θα κάνω μερικές τζούρες Τιραμισού-Σοκολατα φουντουκι-πραλίνα
έχουμε πολλές επιλογές  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 13:16 »
και για τους λάτρεις των αλμυρών γεύση τραγανό μπέικον, ψητό κοτόπουλο, breakfast,τα είχα δει σε νήματα εδώ και πέθανα να γελάω! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 13:23 »
Ρε σταματήστε ντεεεεε!
Μπακ του τώπηκ, γιατι σας διαβάζω τόση ώρα και μου χει ανοίξει η όρεξη!!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #97 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 13:43 »
Σε νιώθω γιατί το ίδιο έπαθα κ εγώ!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Για να είμαι στο θέμα, πιστεύω ότι το η.τ. δεν ευθύνεται για τις διατροφικές μας επιλογές!
Η όρεξη που έχουμε οφείλεται στην καλυτέρευση του οργανισμού μας κ φυσικά μπορούμε να την περιορίσουμε
τρώγοντας τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες κ πίνοντας πολύ νερό!!!!

Μπορούμε να προσέξουμε ώστε να μην πάρουμε κιλά.
Να περπατάμε την ημέρα για μισή ώρα σε γρήγορο ρυθμό κ να γενικά να μην καθόμαστε πολλές ώρες μπροστά στην
τηλεόραση κ στους υπολογιστές μας !!! Αν έχουμε ένα καθημερινό πρόγραμμα άσκησης πιστεύω δεν θα έχουμε
πρόβλημα κανένα.

Φυσικά χρειάζεται κ θέληση στο να αποφεύγουμε να τρώμε έτοιμα φαγητά κ γλυκά !!!
Τα όσπρια βοηθούν πολύ στο να μην ζητάει ο οργανισμός μας γλυκά!! Ρυθμίζουν το ζάχαρο!!!!

Τα φρούτα επίσης είναι πολύ καλά !!!!!! Αποφεύγετε  όμως να τρώτε μήλα με άδειο στομάχι γιατί αυτά θα σας κάνουν να πεινάσετε
τρομερά πολύ !!!   :)



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2013, 13:55 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #98 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 14:26 »
Σαν την άσκηση δεν έχει, η δική μου είναι να τρέχω όλη την ώρα πίσω απ' τις μικρές μου, να κουτρουβαλάω από τα πεσμένα στο πάτωμα παιχνίδια και να ξανασηκώνομαι κλπ!
Τα φρούτα είναι καλές τροφές αλλά δε χρειάζεται να ξεπερνάμε τα 3 τη μέρα (αν μιλάμε για μικρά φρούτα τότε πχ τα δύο δαμάσκηνα=1φρούτο)λόγω των φυσικών ζακχάρων που περιέχουν. Δηλαδή αν τρώμε όλη μέρα φρούτα το πιθανότερο είναι ότι δε θα χάσουμε γραμμάριο το αντίθετο μάλιστα.Τα "χειρότερα" φρούτα για δίαιτα είναι τα σταφύλια,οι μπανάνες,τα ακτινίδια(αν και τα τελευταία είναι φοβερή πηγή βιταμίνης c και φυσικά ευεργετικά σε...γνωστά θέματα με το έντερο).Καλύτερο από αποψη κορεσμού, το μήλο.
Επίσης, κόβοντας τους "κακούς" υδατάνθρακες τα αποτελέσματα είναι θεαματικά!Κρατάμε δηλαδή -σε περιορισμένες ποσότητες- ψωμί ολικής και καστανό ρύζι-μακαρόνια αν δε μπορούμε να τα αποφύγουμε και κόβουμε πατάτες,κανονικά μακαρόνια,λευκό ρύζι και ψωμιά.Αποτέλεσμα να καίγεται το λίπος αφού ο οργανισμός καίει πρώτα τους υδατάνθρακες,όταν δε βρίσκει υδατάνθρακες καίει λίπος.
Τέλος προτιμούμε άπαχες πρωτείνες,καλή πηγή τους και το ασπράδι του αυγού,αποφεύγουμε το χοιρινό,λέμε όχι στα τηγανιτά και...
γινόμαστε κορμάρες και ρεντέδες και μετά πάμε ταβερνείον να το γιορτάσουμε!

υ.γ δεν είμαι ειδικός οπότε αυτά τα μεταφέρω από προσωπική εμπειρία

Αποσυνδεδεμένος antonis78

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #99 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 14:47 »
παιδιά η πικρή αλήθεια είναι ότι αν δεν κάνουμε κάποια μορφή άσκησης και δεν προσέχουμε τι και πόσο τρώμε,η κοιλίτσα θα αυξάνει χρόνο με τον χρόνο..ειδικά μετά την ηλικία των άντα..!!!
 :wall:





Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #100 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 17:31 »
Εγω το εχω πει πολλες φορες..
Με το η.τ. ΔΕΝ παχυνα!!
Ισα ισα εχασα κιλα...
Και αυτο γιατι ολη μερα πιπιλα,δεν ειχα ορεξη για κατι αλλο μετα..
Και αυτο γινεται και τωρα..

Βεβαια,εγω ειμαι μια χαρα αδυνατη,και γενικα δεν ετρωγα, αλλα με το η.τ. Ενιωθα μεγαλυτερο κορεσμο και δεν ζητουσα γλυκα και λοιπα σνακς.. ^-^

Sent from my GT-I9100


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #101 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 02:00 »
Ήμουν παχύς σαν παιδί.
Στη διάρκεια της ζωής μου, έμαθα για τις τροφές που δεν παχαίνουν και κατάφερα να χάσω ακόμα και 30 κιλά, σε 2 χρόνια βέβαια, τρώγοντας βράδυ.
Εξαιτίας της δουλειάς.


[Παρένθεση:
Ναι, τρώγοντας βράδυ  :yes:
Αυτοί που λένε ότι δεν αδυνατίζεις τρώγοντας μόνο το βράδυ, έχουν μεν δίκιο...
1) Όλη τη μέρα, κάτι θα φας
2) Με βαρύ στομάχι το βράδυ, δεν έχεις ενεργητικότητα το πρωί
Όμως, αν το ακολουθήσεις αυστηρά, πιάνει
Μην ξεχνάμε και την αρχή διατήρησης της ενέργειας...
Αν πρέπει να κινηθείς το πρωί, καις το λίπος του νυχτερινού.
Κλείσιμο παρένθεσης]

Μέχρι που ανακάλυψα το ΗΤ...
ή, μάλλον, έκοψα το ΚΤ.

Η γεύση βελτιώθηκε ραγδαία, από την πρώτη βδομάδα.
Είχα πειστεί πως όλα τα "βρώμικα" σουβλατζίδικα και καντίνες είχαν μια μυστική συνταγή.
Μέχρι που κατάλαβα την αλήθεια.

Κόβεις το ΚΤ, σου έρχεται πίσω η γεύση και η όσφρηση...
συνεπάγεται ΠΕΙΝΑΣ

Όλα τα υγρά άτμισης μου θύμιζαν, το δεύτερο μήνα, θεσπέσιο καμένο λίπος από μπριζολίτσα...
Όταν το ξεπέρασα, είχα 7 κιλά στη μέση μου, που ακόμα με πονά δεόντως.

Όμως, ο στόχος χτυπήθηκε στο δόξα πατρί.

Πήρα 7 κιλά με το κόψιμο του ΚΤ.
Κατάλαβα ότι το ΗΤ δεν σχετίζεται με την αύξηση της μάζας.

Και ξεκινώ διατροφή υγείας, χωρίς τον παραμορφωτή γεύσης που με βασάνιζε δεκαετίες.

Απεναντίας, χάρη στο ΗΤ, βρίσκω γεύσεις απίθανες, κρυμένες από το ΚΤ, που με γεμίζουν.

Κι όπως λέει κι ο Cruiser 79 στο άβατάρ του...

(το ΗΤ)...
ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙ  :yes: ΔΕΝ ΠΑΧΑΙΝΕΙ  :nope:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2013, 02:12 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #102 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 02:30 »
Έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου πάνω από χρόνο.
Τους πρώτους 7-8 μήνες το βάρος μου διατηρήθηκε όπως ήταν (χαμηλό).
Από το φθινόπωρο άρχισα να παίρνω λίγο-λίγο και τώρα είμαι 5 κιλά βαρύτερος.
Η αύξηση του βάρους άρχισε λίγους μήνες αφού μηδένισα τη νικοτίνη.
Στην περίπτωση μου, η διακοπή της νικοτίνης έφερε αύξηση του βάρους ή για να πω αλλιώς, όσο έπαιρνα νικοτίνη μέσω του η.τ. το βάρος μου δεν άλλαζε.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #103 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 04:27 »
Γνωμη μου ειναι, οτι οταν καποιος καπνιστης παρει την αποφαση να κοψει το καπνισμα χωρις χρηση υποκαταστατων,
τοτε ειναι λογικο να παρει κιλα γιατι θα ψαχνει εναλλακτικους τροπους να αντικαταστησει το τσιγαρο σε διαφορες καταστασεις μεσα στη μερα, οπως στιγμης αγχους, αμηχανιας, αγωνιας κτλ.
Ενας απο αυτους του τροπους λοιπον ειναι να τσιμπολογαει λιγο περισσοτερο απ' οταν καπνιζει για να αντιμετωπισει τις καταστασεις αυτες κι ετσι αναποφεκτα να παιρνει κιλα.

Προσωπικα, δεν εχω αλλαξει καθολου τις διατροφικες μου συνηθειες τους 7 μηνες που ειμαι χωρις τσιγαρο
και ουτε εχω παρει κανενα παραπανω κιλο (με εξαιρεση τα κιλα των Χριστουγεννων. Ατιμη βασιλοπιτα  :wall: )

Αποσυνδεδεμένος Pandora

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • HandMade By Pandoras
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #104 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 13:36 »
Δεν μπορω να πω οτι προσεχω ιδιαιτερα την διατροφη μου,τρωω οταν πεινασω χωρης υπερβολλες.Παντα ειχα χαμηλο βαρος δεν αλλαξε κατι με το η.τ και οποιες αλλαγες ειχα κατα διαστηματα στο βαρος μου ηταν προς τα κατω.Εκτος απο τις διατροφικες μου συνηθειες ισως παιζει ρολο και ο μεταβολισμος μου.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115887 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824361 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507360 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294176 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem