vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasim, lagoudakis, Jorge, maprix, white varadero, Milarepa

Twitter

Άτμισμα και Παχυσαρκία

Αποσυνδεδεμένος ymeg

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #60 στις: Αυγούστου 05, 2012, 19:01 »
Λίγους μήνες μετά την διακοπή του καπνίσματος και την αντικατάστασή του με άτμισμα άρχισα να παίρνω κάποια κιλά. Δεν μπορώ να ξέρω αν οφείλεται σε αυτό!
Πάντα είχα κάποια παραπανίσια και μόλις είδα ότι πλησίαζα επικίνδυνα τα 110 τρομοκρατήθηκα και ξεκίνησα μια ειδική διατροφή (αποκλειστικά δικής μου εμπνεύσεως με βάση διάφορα που διάβασα στο internet και κυρίως το βιβλίο του Tom Venuto Burn the fat Feed the muscle - διαθέσιμο σε όλα τα torrent tracters δωρεάν! lol).
Έτσι κατάφερα να χάσω περισσότερα από 10 κιλά γεγονός που με ανέβασε πολύ ψυχολογικά, ίσως όσο και το κόψιμο του ρημαδοτσίγαρου.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #61 στις: Αυγούστου 09, 2012, 15:36 »
Οι λόγοι πρόσληψης βάρους είναι 2.
1) Η διακοπή από οτιδήποτε προκαλεί εξάρτηση (στην προκειμένη περίπτωση η νικοτίνη), αλλάζει το μεταβολισμό του σώματος. Έτσι είναι αναπόφευκτο, ακόμα κι αν διατηρήσει κάποιος ακριβώς ίδια τη διατροφή του, θα πάρει βάρος σίγουρα. (για όσους χρησιμοποιούν υγρά με λιγότερη ή καθόλου νικοτίνη).
2) Με τη διακοπή του κτ, όπως ήδη έχει γραφεί, οξύνονται και οι αισθήσεις - στην προκειμένη περίπτωση όσφρηση και γεύση. Έτσι ο πρώην  καπνιστής, απολαμβάνει ξαφνικά περισσότερο το κάθε γεύμα και λογικά... τρώει περισσότερο! (αυτό ισχύει για όλους, ανεξαρτήτως νικοτίνης στα υγρά).
Ίσως παίζει και η ψυχολογία, αλλά δε γνωρίζω κάτι αποδεδειγμένο επί του θέματος.
Προτείνω, αφ'ενός να κρατήσετε σταθερές τις ώρες των γευμάτων σας και αφ'ετέρου να προσπαθείτε να μη ξεπερνάτε τις ποσότητες που τρώγατε πάντα.
Και το καλύτερο για το τέλος...
Όλοι όσοι κόψατε το τσιγάρο σίγουρα νιώθετε την καλύτερη φυσική κατάσταση του σώματός σας. Είναι η ευκαιρία για γυμναστική λοιπόν. Θα καίτε περισσότερες θερμίδες και θα βοηθήσει. (προσοχή πάντα στη σταθερή ποσότητα φαγητού).
(Προσωπική εμπειρία: επειδή σταμάτησα και τη νικοτίνη, άρχισα αμέσως να παίρνω βάρος. Τότε ήταν που ξεκίνησα γυμναστική και πρόσεχα να μην τρώω περισσότερο. Λίγη σαλάτα ή φρούτο κάποιες φορές βοηθάνε. Σταμάτησα την άνοδο στα νούμερα της ζυγαριάς, έχασα κι αυτά που έβαλα και το επίσης σημαντικό: νιώθω ακόμα καλύτερα λόγω της άσκησης και αυτό μου έφτιαξε τη διάθεση ακόμα περισσότερο.)
Το προτείνω να το δοκιμάσετε!
Επίσης (για τον ymeg) καλό είναι να συμβουλεύεται όποιος θέλει διαιτολόγο. Προσοχή στις δίαιτες που όλοι κάνουμε κάποιες φορές "από μόνοι" μας. Εγκυμονούν κινδύνους σε βάρος της υγείας. Πληρώνεις κάτι, αλλά είναι σωστή και σίγουρη η προσπάθεια. Αυτό που ξέρω και μπορώ να προτείνω επί του θέματος, είναι να μην αποκλείσεις κανένα είδος τροφής από το διαιτολόγιό σου. Όλα με μέτρο.

Αποσυνδεδεμένος peris72

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • !!! LOL !!!
    • Ένα μικρό καθημερινό κέρδος ;-)
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #62 στις: Αυγούστου 09, 2012, 17:31 »
Έκανα δίαιτα, με γυμναστική ταυτόχρονα, για 3 μήνες και 18 ημέρες.
Έχασα 23 (!) κιλά χωρίς κανένα πρόβλημα ή έστω κάτι που να με προβληματίσει λειτουργικά ή οργανικά.

Ξεκίνησα το "άτμισμα", 1 μήνα μετά την δίαιτα (το είχα σκοπό άλλωστε).

Αυτό που διαπίστωσα τώρα (2 μήνες μετά το τέλος της δίαιτας), είναι πως, αν και εφόσον έχετε καταφέρει να αλλάξετε τον μεταβολισμό σας, δεν θα πάρετε "εύκολα" κιλά.

Αν στην περίπτωση που δείτε, πως βάζετε απότομα κάποια κιλά (σε διάστημα 2 εβδομάδων π.χ. βάλετε 2-3 κιλά), τότε ακολουθήστε μια επαναληπτική, πλήρης και σε μικρές ποσότητες διατροφή. Κάντε ένα συγκεκριμένο κύκλο διατροφής κάθε μέρα για 1-2 εβδομάδες.

Π.χ πρωινό με δημητριακά και γάλα ή μια τυρόπιτα ή ένα αυγό βραστό (υπάρχουν πολλές εκδοχές πρωινού, για όλα τα γούστα και τα βαλάντια), μεσημεριανό κάτι ελαφρύ και το ίδιο για βραδινό. Απογευματινό, κάτι σε φρούτο.

Έχω "σαβουριάσει" τα πάντα εδώ και 2 μήνες μετα το τέλος της δίαιτας (και απο ποτά), χωρίς να έχω πάρει περισσότερο απο 2-3 κιλά (χωρίς ίχνος αεροβικής ή κάποιας άλλης γυμναστικής) - (λόγο καύσωνα λίγο δύσκολο).

Αυτο που θέλω να πω με λίγα λόγια, είναι πως αν πάρετε κάποια κιλά μετα το κόψιμο του κανονικού τσιγάρου, πιστεύω πως οφείλεται στο ότι δεν έχετε "ενεργοποιήσει" τον μεταβολισμό σας. Κάνετε ότι κάνατε ακριβώς και πρι το κόψετε. Λίγο περπάτημα παραπάνω, μια καλύτερη διατροφή και με "άφθονο άτμισμα) δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με τα κιλά.


Sent from my iPhone 4S using Tapatalk.




Σε όλα τα παραπάνω, αναφέρομαι υπό των προϋποθέσεων πως, δεν αντιμετωπίζει κάποιος, συγκεκριμένα προβλήματα υγείας ή οτιδήποτε άλλο έγκειται κάτω απο συνθήκες που απαιτούν γνωμάτευση ή έγκριση ιατρικής γνωματευσης για οποιαδήποτε απώλεια βάρους. Προσωπικά δεν έκανα τίποτα περισσότερο, απο καλή διατροφή και γυμναστική για το διάστημα που προανέφερα, ακούγοντας-διαβάζοντας απόψεις και προτάσεις γιατρών (μοριακών διατροφολόγων π.χ.), μέσω του διαδικτύου.Τα υπόλοιπα είναι θέμα, χρόνου και επιμονής!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 09, 2012, 21:59 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #63 στις: Αυγούστου 13, 2012, 11:49 »
Εγώ πάλι από τον Οκτωβριο που εχω ξεκινησει με το η.τ ειμαι στα κιλά μου.
Απλά κατα περιόδους μπορει να πάρω κανά δυο,συνηθως χειμωνα, αλλά μετά τα χάνω πολύ ευκολα.
Οτανα για καποιο διαστημα ειχα κοψει το κ.τ ειχα πάρει αρκετά αλλά ευτυχωε δεν εχει συμβει το ιδιο και τωρα.
Πολύ πιθανο αυτο να οφειλεται στη νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #64 στις: Αυγούστου 13, 2012, 15:45 »
Εγώ άρχισα το άτμισμα αρχές Δεκεμβρίου 2011 κόβοντας ταυτόχρονα τοκ.τ.

Μέσα σε 4 μήνες είχα πάρει 6 κιλά και άρχισα να ανησυχώ μήπως συνεχίσω έτσι και δεν σταματάω πουθενά.

Εκεί έκανα κάποιες μικρές προσπάθειες δίαιτας αλλά όχι μεγάλα πράγματα γιατί ο κύριος σκοπός μου ήταν να μην ξαναγυρίσω στο
κ.τ. και να μειώσω και την νικοτίνη.

Μετά από άλλους 4 μήνες βρίσκομαι σήμερα ευτυχώς να μην έχω πάρει άλλα κιλά και να ατμίζω εδώ και 10 μέρες 0 νικοτίνη. :yes: :yes:

Νοιώθω ειλικρινά άλλος άνθρωπος και πιστεύω ότι τους επόμενους μήνες θα καταφέρω να διώξω και τα παραπανίσια 6 κιλά που πήρα
τους πρώτους 4 μήνες ατμίσματος. :) :)

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #65 στις: Αυγούστου 13, 2012, 20:22 »
Ναι γεγονός είναι οτι στους πρώτους κιόλας μήνες (δεν θυμάμαι ακριβώς) έβαλα κι εγώ 5 κιλά περίπου.
Αυτό βέβαια δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα ως τώρα, ούτε έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τα επίπεδα σακχάρου ή κάτι άλλο.
Νιώθω πολύ καλύτερα, γιατί δεν έχω πρόβλημα με τα πνευμόνια μου πλέον.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 13, 2012, 22:04 »
Από ότι βλέπω μας επιρρεάζει όλους διαφορετικά. Εγώ δεν πήρα κιλό από τον Δεκέμβρη που ατμίζω και τώρα μάλιστα χάνω καθώς ανοίξαν τα πνευμόνια μου και άρχισα πάλι το τρέξιμο.  :)

Αποσυνδεδεμένος thepar

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Καραμελα του Ιακωβ και του Cov
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 13, 2012, 22:25 »
Επειδη αρχισες το τρεξιμο μαλλον εγω στην ζωη μου δεν ειχα παχυνη τοσο πολυ μαλλον πρεπει να αρχισω το τρεξιμο

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #68 στις: Αυγούστου 13, 2012, 22:52 »
Εγώ όταν το άρχισα έχασα κιλά!!!

Αποσυνδεδεμένος sandoula1

  • *
  • 32
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #69 στις: Αυγούστου 13, 2012, 23:01 »
και εγω ατμιζω απο αρχες φεβρουαριου και τους πρωτους μηνες εβαλα 6κιλα !μετα εμεινα σταδερα στα ιδια κιλα αλλα μ 'ενοιαζε πρωτα  να κοψω το κτ και να μειωσω τη νικοτινη!!τωρα εδω και ενα μηνα ειμαι στα 6 mg και συχρωνως ακουλωθω μια διαιτα και καταφερα να χασω 4κιλα :) θα πρασεξω να μην τα ξαναβαλω!!! :)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #70 στις: Αυγούστου 13, 2012, 23:25 »
Μην ξεχνάμε και τα γονίδια! Αυτά καθορίζουν τα μέγιστα και ελάχιστα όριά μας.
Και είναι διαφορετικά για καθέναν από εμάς.

Ήμουν το πιο χοντρό παιδί στο Δημοτικό. Στο Γυμνάσιο έγινα... αδύνατος, αλλά μετά από κάποια ηλικία...
Είμαι πανευτυχής που πήρα μόνο 7 κιλά, όλα το δεύτερο μήνα ατμίσματος (σαν έγκυος μιλάω  :laugh1:) και θεωρούμαι ακόμα κανονικός προς λίγο χοντρός, σε αντίθεση με το υπόλοιπο σόι, που είναι όλοι παχουλοί.

Αποσυνδεδεμένος psychologos

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
  • DUM SPIRO SPERO
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #71 στις: Αυγούστου 13, 2012, 23:26 »
Kι εμενα δεν αλλαξε καθολου το βαρος μου μετα απο 7 μηνες ατμισματος. Εξαλλου δεν κοψαμε το τσιγαρο, το αντικαταστησαμε με το ατμισμα. Νικοτινη παιρναμε, νικοτινη παιρνουμε, ποιος ο λογος να παρουμε κιλα; Παραδοξως, τους τελευταιους 2.5 μηνες που εχω πεσει σε μηδενικη νικοτινη και παλι εχω καταφερει να διατηρησω το αρχικο μου βαρος  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 14, 2012, 01:27 »
τρέξιμο; ... ποιός τρέχει;  :o  :sfyrigma:
 :)) :)) :)) εγώ κάνω διάφορες ασκήσεις καρέκλας και κρεβατιού  :hapy_jump:
Φαντάζομαι με τον alexmach, κάνουμε την ίδια γυμναστική  :yes: :yes: :yes:
 :sleep35: :sleep35: :sleep35:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 24, 2012, 00:01 »
Εγώ πάντως χωρίς γυμναστική έχω πάρει 6 κιλάκια τους 8 μήνες που είμαι ατμιστής. :yes: :yes:

Αλλά από 3-8-2012 ατμίζω 0 νικοτίνη. ;) Οπότε δεν προβληματίζομαι. :nope: :nope:

Τώρα που μηδένισα επόμενος στόχος να χάσω τα 6 κιλάκια.Και αν δεν τα χάσω σκασίλα μου.Τις σκάλες που ανεβαίνω τώρα αν και 6
κιλά βαρύτερος αν της ανέβαινα πριν θα μου έβγαινε η γλάσσα έξω.

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #74 στις: Αυγούστου 31, 2012, 08:41 »

Η χρήση υποκατάστατων νικοτίνης δεν επηρεάζει την πρόσληψη ή την απώλεια βάρους.

http://www.24h.gr/section/ugeia/posa-kila-fernei-i-diakopi-tou-kapnismatos

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro