vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

219 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dinos_74, Milarepa, mathimatikos1966, laniel

Twitter

Άτμισμα και Παχυσαρκία

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 05:22 »
Αφού συνεχίζουμε να λαμβάνουμε νικοτίνη και δεν χάνουμε την συνήθεια του καπνίσματος που οδηγεί στο τσιμπολόγημα γιατί να υπάρχει πρόβλημα;

Είχα διαβάσει ότι ο μεταβολισμός αυξάνεται προσωρινά λόγω του τσιγάρου, αλλά αυτό οφείλεται στο ότι εισπνέουμε ζεστό καπνό και ο οργανισμός μας σπαταλάει ενέργεια για να επιφέρει την σωστή θερμοκρασία. Είχα δει ότι μπορείς να πίνεις λίγο νερό από το ψυγείο και έχει το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά και ο ατμός την ίδια δουλειά δεν θα κάνει;

Δεν θέλω να πάρω κιλά. Έχω και θυρεοειδή και μου βγαίνει η πίστη να τα χάσω. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 05:28 »
ουτε γω θελω να παρω αλλα μου ανοιξε τρελλα η ορεξη ΜΟΝο οταν εκοψα τη νικοτινη και αρχισα την μηδενικη! Αναγκαστικα ξαναγυρισα! Τσεκαρε να δεις αν η ελλειψη νικοτινης σου ανοιγει την ορεξη! Αν και δεν συναντησα αλλον με το συγκεκριμενο προβλημα! Οιπερισσοτεροι με το που κοβουν το κτ παιρνουν κιλα! Εγω παραλιγο με τοκοψιμο μονο της νικοτινης.

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 06:40 »
Έλλειψη νικοτίνης δεν νομίζω να είναι γιατί τα κ.τ. μου είχαν 0,4 και τώρα πήρα medium. Ελπίζω να είναι ή στο μυαλό μου ή κάτι άλλο που σκέφτομαι. Ένα ψιλοστερητικό πάντως το έχω, γι'αυτό και σκέφτηκα ότι μου άνοιξε η όρεξη επειδή έκοψα τα κ.τ. Θα αρχίσω να προσέχω λίγο και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 08:51 »
ουτε γω θελω να παρω αλλα μου ανοιξε τρελλα η ορεξη ΜΟΝο οταν εκοψα τη νικοτινη και αρχισα την μηδενικη! Αναγκαστικα ξαναγυρισα! Τσεκαρε να δεις αν η ελλειψη νικοτινης σου ανοιγει την ορεξη! Αν και δεν συναντησα αλλον με το συγκεκριμενο προβλημα! Οιπερισσοτεροι με το που κοβουν το κτ παιρνουν κιλα! Εγω παραλιγο με τοκοψιμο μονο της νικοτινης.

Αφου εισαι φαγανο οπως ελεγε κι΄η γιαγια μου.
 :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 09:00 »
Τελικά βλέπω ότι αρκετοί ατμιστές έχουμε περάσει από την ίδια "πόρτα" με την διακοπή του κτ.
Είχα φοβερό πρόβλημα με την απίστευτη όρεξη που είχα για φαγητό κ σε άλλο νήμα είχα πεί το πόσο δύσκολα ήταν για μένα τα πράγματα στις αρχές... Είχα γίνει ο φόβος κ ο τρόμος του ψυγείου μου ....με έβλεπε κ λιποθυμούσε!!!!  :laugh1:

Υπήρξαν εποχές που ήμουν υπέρβαρη (λόγω υγείας) αλλά ήμουν καπανίστρια κ έτσι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το φαγητό δεν έχει να κάνει με το κτ ούτε με το ητ!!!

Ναι ανοίγει τρομερά σε κάποιους η όρεξη με την διακοπή του κτ αλλά οι λόγοι είναι καθαρά ψυχολογικοί!

Δεν διαφωνώ ότι με το ητ  αποκτάμε κ πάλι την καλή μας όσφρηση κ γεύση ναι? Αλλά αυτή δεν είναι η αιτία που εμείς τρώμε περισσότερο από όσο πραγματικά το σώμα μας χρειάζεται για να μας υπηρετεί.
Απλά θα πώ ότι τρώμε συνήθως περισσότερο από το κανονικό όταν θέλουμε να ταίσουμε τους φόβους μας κ τις ανησυχίες μας...Τους ταίζουμε με έναν τρόπο που δεν καταλαβαίνουμε! Τρώγοντας νομίζουμε ότι "χορταίνουμε" τις ανασφάλειες μας κ ότι καλύπτουμε συναισθηματικά ότι  μας τρομάζει κ μας ανησυχεί!

Γεμίζουμε τα κενά μας τρώγοντας  κ στην συνέχεια αφού έχουμε "χορτάσει" βλέπουμε ότι δεν καταφέραμε τίποτα αλλά "χτυπήσαμε" για άλλη μια φορά τον εαυτό μας που ενώ θέλει βοήθεια εμείς αντιδράμε με έναν εσφαλμένο κ επικίνδυνο τρόπο ....

Το φαγητό το βλέπουμε ώς απόλαυση που όμως υποσυνείδητα το χρησιμοποιούμε κ  ώς άμυνα.....
Η διακοπή του κτ κάνει κ αυτή τα παιχνίδια της στην ψυχολογία μας που νοιώθουμε έντονα την έλειψη μιας μακροχρόνιας συνήθειας κ η καλλίτερη για εμάς λύση να γεμίσουμε αυτό το κενό μας......είναι τι άλλο? το φαγητό!!!!!!!!!!!!!


Το πρόβλημα του φαγητού κ της ακατάσχετης όρεξης εγώ προσωπικά τα έχω παρομοιάσει με τα ναρκωτικά!
Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό μα δυστυχώς η λάθος διατροφή από καθαρά ψυχολογικούς λόγους μπορεί να μας οδηγήσει σε δρόμους απίστευτους .........όπως εκείνους των ναρκωτικών!!!!!!
Γίνεται μια  εξάρτηση που για να βγεί κανείς από εκεί νικητής θα πρέπει να έχει ψάξει κ λύσει όλα όσα από μικρή ηλικία τον έχουν δέσει...........

Πολλοί λένε πεινάω..........μα δεν  λένε πραγματικά ότι πεινάνε μα ότι κάτι φοβούνται  :yes: :yes: :yes:
Έτσι με την διακοπή του κτ αρχίζει σε μερικούς  ο φόβος..... κ αυτόν τον "σκεπάζουν" τρώγοντας !!! Είναι απλό όπως το εξηγώ κ η αλήθεια είναι εκεί που δεν φανταζόμαστε ότι θα μπορούσε να είναι!!! Αντί να αντιμετωπίσουμε τους φόβους μας τους χορταίνουμε μέχρι να ξαναπεινάσουν κ πάει λέγοντας ..........

Θα πώ ότι με καμία δύναμη το ητ δεν είναι αιτία για να πάρει κανείς βάρος κ  ούτε το κτ ελαττώνει το βάρος!!!!!!!!! Μην εξαπατάμε τους εαυτούς μας με τέτοιες πεποιθήσεις  γιατί τα πάντα εξαρτώνται από τον ψυχολογικό μας κόσμο κ πόσο ήμαστε σε θέση να καταλάβουμε τι πραγματικά έχουμε ανάγκη  ;) γιατί ο  φόβος κ η ανασφάλεια  μπορούν να μας οδηγήσουν στην "τροφή" της καταστροφής μας. :yes: :yes:

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2012, 09:21 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 10:02 »
το θεμα σηκωνει πολυ συζητηση, νομίζω πως η ψυχολογια παιζει τρομερα σημαντικό ρόλο αλλα υπαρχουν και αλλες παραμετροι. Για παραδειγμα, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο οτι η νικοτίνη προκαλεί αυξηση του βασικου μεταβολισμου και μειωση της ορεξης. Αυτος ειναι βιολογικός μηχανισμος οχι ψυχολογικός. Η παυση του κτ χωρις εναρξη του ητ προκαλει αυξηση του βαρους οχι μονο για ψυχολογικους αλλα και για βιολογικους λογους, αυτο ειναι ξεκαθαρο. Το πραγμα αρχιζει να μπερδευεται οταν ο πρωην χρηστης κτ αρχιζει να ατμιζει και παρα την προσληψη νικοτινης η ορεξη συνεχιζει να αυξανεται. Που οφειλεται αυτο? Που πηγαινει η νικοτινη? εχει σημασία που ειναι σε υγρη μορφη? αναπαντητα προς το παρον ερωτηματα..
Ως προς το γέμισμα των κενων με το φαγητο, ασφαλως ετσι ειναι και το περιεγραψες υπεροχα. Παντως, με το χερι στην καρδιά, πειτε μου: δεν αισθανεστε μια ηδονή οταν δαγκωνετε το φρεσκο ζεστό τυροπιτάκι? :tongue_smilie: ή την σοκολατενια παστουλα?  :tongue_smilie: ή το αρνίσιο παιδάκι?  :tongue_smilie: ειδικα τωρα που επανηλθε η γευση και η οσφρηση?
δεν ξερω για τα ψυχικα κενα ομως εγω νιωθω μονιμως ενα στομαχικο κενο που να παρει!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 11:05 »
Τι κάνω, γράφω μισή πρόταση και την ποστάρω κατά λάθος, κάνω παράθεση αντί για τροποποίηση, ό,τι να'ναι.

Τέλος πάντων, ήθελα να ρωτήσω πότε επανέρχεται η όσφρηση για να ξέρω να αγοράσω μανταλάκια. :)) 

Σκέφτομαι κι εγώ ότι το ψυχολογικό παίζει μεγάλο ρόλο. Στην περίπτωσή μου, ας πούμε, και μόνο που ξέρω ότι όταν κόβεις το κάπνισμα σου ανοίγει η όρεξη, είναι αρκετό. Νομίζω ότι τα 350 γρ κρακεράκια που έφαγα χθες οφείλονται εν μέρει και σ'αυτό. :tongue_smilie: 

Ξέρω ότι πολλοί που κόβουν το κάπνισμα αρχίζουν να τρώνε τα συναισθήματα που κάπνιζαν, αλλά εμείς γιατί να μην τα ατμίσουμε; Ψυχολογικό δεν είναι αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2012, 11:39 από Lisnya »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 11:07 »
 @ Humphrey 

Σοκολατένια παστούλα.......μένω μακριά σου γιατί δεν θέλω να κλαίω μετά.... :laugh1: :laugh1: :laugh1: Θα προτιμήσω μια φρουτοσαλάτα κ θα σε ονειρεύομαι............ :laugh1: :laugh1: :laugh1: την παστούλα λεώ ναι? Μπορούμε να γεμίσουμε το στομάχι μας με κάτι καλό κ υγιεινό φτάνει να γεμίσουμε πρώτα το μυαλό μας.... ;) ;) ;) ;)

Η όσφρηση πότε επανέρχεται
Πολύ γρήγορα!! περίπου πάνω στον μήνα θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά!!!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2012, 19:07 από petra »

Αποσυνδεδεμένος obsession

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 11:36 »
Aν  το ατμισμα γινεται με νικοτινη γιατι να αυξανεται η ορεξη,λογικα δεν θα πρεπε να υπαρχει διαφορα.Νομιζω πως ολη η ιστορια ειναι εγκεφαλικη.Λειπουν τα υπολοιπα συνοδευτικα του καπνισματος αναπτηρας, τασακι ,σταχτη, κλπ,συνηθειες χρονων, που ο πρωην χρηστης τα αντικαθιστα με φαγητο .Aν ειναι ποιοτικο φαγητο που τρεφει παει καλα.Αν ομως ειναι junk food που καλυπτει εστω και προσωρινα τις αναγκες του emotionally eater(τρωω τα αισθηματα μου,γεμιζω τα κενα μου με φαγητο) τοτε δεν φταιει το η τ, αλλα φταινε.

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 11:44 »
Εμ, άμα πατάς τροποποίηση και μετά σηκώνεσαι και φεύγεις, αυτά γίνονται. Μπαίνουν άλλες 36736 απαντήσεις μέχρι να αλλάξεις την δική σου. :tongue_smilie:

Αυτό με το τασάκι και τον αναπτήρα πάντως, είναι θέμα. Κάθε φορά που πάω να ατμίσω, πιάνω τον αναπτήρα πρώτα. Και όσο διαβάζω αυτό το τόπικ, μου έρχεται να πάω στο περίπτερο, κάνοντας μια στάση στο ψυγείο και μετά στον φούρνο με τις σοκολατόπιτες. Φεύγω τρέχοντας. :))

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 11:47 »
Παιδια, εγω απο τις πρωτες μερες που σταματησα το τσιγαρο εχω τρομερη ορεξη. Ολη μερα τρωω σαν το ζωο :))  Ευτυχως εχω δυο σκυλια και περπαταω πολυ.
Την ορεξη μού την εκοβε το τσιγαρο. Με εκοβε γενικως.
Το η.τ., ακομα κι αν κανω βαρεια και γλυκα υγρα, δεν την επηρεαζει καθολου.

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 12:22 »
εκανα 1 χρόνο να χάσω 10 κιλά  :wall: και σε 2 μήνες έβαλα 5...  >:(

δεν ξέρω ανα ευθύνεται το ότι διέκοψα το κάπνισμα και ατμίζω ...  :hmmm: αλλά η αλήθεια είναι ότι ώρες ώρες έκανα φοβερές επιθέσεις στην κουζίνα και στο ψυγείο μου  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 12:36 »
Aν  το ατμισμα γινεται με νικοτινη γιατι να αυξανεται η ορεξη,λογικα δεν θα πρεπε να υπαρχει διαφορα.Νομιζω πως ολη η ιστορια ειναι εγκεφαλικη.Λειπουν τα υπολοιπα συνοδευτικα του καπνισματος αναπτηρας, τασακι ,σταχτη, κλπ,συνηθειες χρονων, που ο πρωην χρηστης τα αντικαθιστα με φαγητο .Aν ειναι ποιοτικο φαγητο που τρεφει παει καλα.Αν ομως ειναι junk food που καλυπτει εστω και προσωρινα τις αναγκες του emotionally eater(τρωω τα αισθηματα μου,γεμιζω τα κενα μου με φαγητο) τοτε δεν φταιει το η τ, αλλα φταινε.

γιατί όπως ειπαμε μπορει η νικοτινη του ητ (υγρη μορφη- ατμισμα) να μην ακολουθει την ιδια διαδρομη με του κτ (καυση-καπνισμα) οποτε μπορει να μην εχει την ανορεξιογόνο και μεταβολικη δράση που δεν μας αφηνει να βαλουμε κιλα! και το ψυχολογικο παιζει το ρολο του, πιστευω οτι ειναοι συνδυασμος των δυο

Αποσυνδεδεμένος obsession

  • *
  • 79
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 00:25 »
Ισως. Μονο να εικαζουμε μπορουμε. Ηαληθεια ειναι οτι ολοι εμεις οι ατμιστες ειμαστε τα εκοντα πειρα μα τοζωα του σημερα για τις αποδεδειγμενες παρενεργειες η οχι του αυριο.



pdim, αυτο κι'αν ειναι αισιοδοξο μηνυμα. μπραβο
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2012, 19:08 από petra »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 01:05 »
Μετά από 2.5 μήνες, αποκλειστικού ατμίσματος, παρατηρησα ότι έχω πάρει μερικά κιλά. Δεν ξέρω αν είναι απο την μείωση της νικοτίνης ή την χαμηλή απορρόφηση της, κλπ...
Είμαι σίγουρος όμως ότι η βελτίωση της γεύσης και της όσφρησης οδηγεί σε καλύτερα και πιο απολαυστικά γεύματα.... πολύ απλά, μου φαίνονται όλα πιο νόστιμα.
Νομίζω όμως ότι είναι παροδικό (θέλω να πιστεύω).....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 42 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 44 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325011 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8124 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1119600 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296505 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826561 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510146 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156172 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570558 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245330 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios