vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Blackwolf, John K, Jorge

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος CHARMANIS13S

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω Αλεξ θα μπω στο νοημα για modes σιγα σιγα .τωρα απλα ξεκινησα με ενα λαβακι ειμαι νεος θα τα μαθω που θα παει !!! :yes: :yes:

ποσο αντεχουν οι aw?εχω διαβασει οτι αν κ πανακριβες κλαταρουν σχετικα συντομα
κ απο αποδοση μια δανεικη που πηρα δεν καταλαβα διαφορα.
συγκριτικα με τις senybor μου,ακομα κ με τις tf

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Για να τα λεμε οπως ειναι τα πράγματα, οταν παίζεις με μπαταρίες ΕΚΤΟΣ απο 18650, οι AW ειναι μονόδρομος. Γιατι ειναι οι μόνες που αντέχουν στην εκφόρτιση που απαιτεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Σε 18650 απ την αλλη οταν απαιτείς ρευμα 2Αμπέρ και η μπαταρία σου ειναι 2500mAh η 3000 δεν στρεσσάρεται περαν των ορίων της. Η ποιότητά της είναι αλλο θεμα.
Αλλα σε μικρότερες μπαταρίες, οταν απαιτείς 2Αμπερ απο μια μπαταρία 500mAh δηλαδή μισού Αμπέρ, πρεπει να μπορεί να σου δώσει με ασφάλεια αυτην την Χ4 εκφόρτιση που ζητάς. Μεχρι στιγμής μόνο τις AW (και αλλη μια μαρκα δυσεύρετη που μου διαφεύγει) ξερω να μπορουν να το κανουν.
Εγω σε 16340 που χρησιμοποιω καταλαβαίνω τη διαφορά μονο οταν πεσουν στα 3 βόλτ η και παρακατω ακομα! Η καμπυλη αποδοσής τους ειναι εξαιρετική. παρότι βεβαια κρατανε λίγο.

στις μικροτερες θα συμφωνησω
αλλα στις 18650 εχει τεραστια ποικιλια
πχ οι senys που πηρα ειναι για 5-6 αμπερ κ προτεκτεντ
η ας πουμε αυτες
http://www.orbtronic.com/batteries-chargers/imr-panasonic-cgr18650ch-10a-18650-rechargeable-battery-cell-high-drain

επωνυμο πραμα κ αντοχης

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Αυτές στο λινκ φαίνονται πολλά υποσχόμενες.
Δυστυχώς, πάντα με την επιφύλαξη να είναι αυτό που λέει και που δείχνει φωτό -το made in Japan ακούγεται καλό αν ισχύει.


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
με πιθανόν εικονικά 1200mAh που στην πραγματικότητα μπορει να ειναι και 800 η λιγοτερα και αποφόρτιση που σθγουρα δεν υπερβαίνει το 2C που σημαινει πιθανον 800,Ah X2= 1,6Aμπερ εγω αυτες δεν θα γύρναγα να τις φτύσω.

Πιθανότεροι αριθμοι ειναι τα 700mAhX1,5C αποφορτιση μας κανει κατι πανω απο ενα αμπερ.
και ολοι θελουμε δυο και πανω.
Σορυ παιδιά αλλα με την ασφάλειά μου δεν παίζω.
Δεν ειμαι ανεργος, ειμαι απλήρωτος εδω και μήνες, μου χρωστάνε πανω απο 6000€ αλλα παιρνω ΜΟΝΟ κοκκινες IMR. Απο το -σαφεστατα- υστερημα μου! ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ

με πιθανόν εικονικά 1200mAh που στην πραγματικότητα μπορει να ειναι και 800 η λιγοτερα και αποφόρτιση που σθγουρα δεν υπερβαίνει το 2C που σημαινει πιθανον 800,Ah X2= 1,6Aμπερ εγω αυτες δεν θα γύρναγα να τις φτύσω.

Πιθανότεροι αριθμοι ειναι τα 700mAhX1,5C αποφορτιση μας κανει κατι πανω απο ενα αμπερ.
και ολοι θελουμε δυο και πανω.
Σορυ παιδιά αλλα με την ασφάλειά μου δεν παίζω.
Δεν ειμαι ανεργος, ειμαι απλήρωτος εδω και μήνες, μου χρωστάνε πανω απο 6000€ αλλα παιρνω ΜΟΝΟ κοκκινες IMR. Απο το -σαφεστατα- υστερημα μου! ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ

μυνημα προς alexmach απο τους εργοδοτες που σου χρωστανε.....

παιξε με την ασφαλεια σου.....παιξε οσο θες μπας και γλυτωσουμε κανα φραγκο..... :tongue_smilie:

παντως συμφωνω μαζι σου imr κοκκινες και τιποτε αλλο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Ασε γιατι οσο σκεφτομαι ποσες μπαταρίες θα επαιρνα με αυτα τα λεφτά......  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

ΝΑΙ εχω βλαβη!!!!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
~823mah στο 1A για την ακρίβεια:
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?268127-16340-VS-18350&p=3333628&viewfull=1#post3333628

Still, δουλεύουν άψογα, έχουν μεγαλύτερη διάρκεια από τις AW και την μισή τιμή.

EDIT: Α! και τις βρίσκεις και όποτε θες από όπου θες..όχι να παρακαλάς να έχει ο guru και ή ο carto και αν όχι πας σε cpf κτλ κτλ και βάλε και μεταφορικά και και και...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
ρε συ τα χουμε ξαναπει αυτα πολλες φορες! Το δουλευουν αψογα δυστυχως θα τοανακαλυψουμε για ΟΛΕΣ αν μας τυχει καμμια στραβη!
Στραβες βεβαια ειναι εξαιρετικα λιγες παγκοσμιως μεχρι στιγμης, αλλα κανεις μας δεν θελει να γινει μερος αυτης της στατιστικής.

Απλα, οι κοκκινες εξακολουθουν να δινουν καλυτερα χαρακτηριστικα μακροπροθεσμα. Σε διαρκεια ζωης  αλλα και βραχυπροθεσμα, (σε μενα τουλαχιστον) σε σταθερότητα. (καταλαβαινω οτι η μπαταρια εχει πραγματικα πεσει καπου στα 3 βολτ, ειδικα με genisis setup) H ασφαλεια του 8 και του 10C φαινεται αν γινει βραχυκυκλωμα που η μπαταρια βγαζει του κοσμου το ρευμα.
Σε κοκκινη 18350, ζεσταθηκε ολοκληρη η τσαντα που ηταν μεσα, ψιλοφουσκωσε η μπαταρια και εφυγε το κοκκινο πλαστικο περιβλημα. Δεν ξερω τι θ γινοταν αν η μπαταρια ηταν 1 και 2C αντι για 10 ομως!

Στη διαθεσιμοτητα κλπ εχεις απολυτο δίκιο! Οπως και στην τιμη! Αλλα ΔΕΝ μπορω να τα βαλω πανω απ την ασφαλειά μου!

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Εγώ από την άλλη αυτό με τις μπαταρίες το βλέπω όπως το παράδειγμα με τα αεροπλάνα vs ηλεκτρονικό τσιγάρο. Τόσα έχουν πέσει κι όμως θεωρούνται μια χαρά ασφαλή.

Κατά τα άλλα μαζί σου alex απλά όταν ψαχνόμουν για τις πρώτες μου μπαταρίες έφαγα τρελή ξενέρα με τις AW. Δίνω μεγαλύτερες πιθανότητες στο να βρεις στο δρόμο ένα 20ευρο παρά διαθεσιμότητα σε ΑW την ώρα που θα τις χρειαστείς.

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Αυτή η μπαταρία που ήταν μαζί με την αγορά του lava τι σας λέει??Είναι καλή ποιοτικά??Εφ όσον είναι imr είναι protekted έτσι??Για να ακούσω μια κριτική απο τους γνώστες.Ευχαριστώ.

http://www.totallywicked-eliquid.com/products/torpedo-vvv-ecig/torpedo-vvv-2200mah-high-drain-product.html

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Όχι! IMR ΔΕΝ σημαίνει protected. ΙMR σημαίνει ασφαλούς χημείας. Αν την αποφορτίσεις υπερβολικά δεν θα κόψει αλλά θα συνεχίσει να δίνει μέχρι να καταστραφεί. Απλά δεν θα γίνει έκρηξη (υποτίθεται).

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα.
Νεος και γω στα μοντς και περιμενοντας το προβατακι μου, διαβαζω το νημα με μεγαλο ενδιαφερον για τις μπαταριες  για να ειμαι ετοιμος οσο γινεται. Θα ηθελα να ρωτησω μονο το εξης. Για τις AW IMR 18490/18500   δεν ειδα να αναφερετε κατι οποτε ειπα να ρωτησω αν καποιος τις εχει χρησιμοποιησει και αν τιθετε θεμα με την ασφαλεια τους, αν και απο οτι αποκομησα απο την συζητηση μεχρι τωρα οι IMR AW θεωρουνται απο τις ασφαλεστερες στα μοντς.

Ευχαριστω πολυ !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4697 503719 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 22:54
από treloneritis
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8288 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153309 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567228 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 242460 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 292478 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1228 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 761411 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3606 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13349 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis