vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

291 επισκέπτες, 9 χρήστες
Nosterdamus, Sergios, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, Buliwyf, manoslykos, grag

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
γιατι συνηθως οπου δεν αναγραφεται ειναι 1C. δεν υπαρχουν απ οσο εχω μαθει και πολλες συσκευες που να απαιτουν παραπανω C. Αν χριεαζεται καπου παραπανω ρευμα βαζουν μεγαλυτερες μπαταριες! Εδω ομως παμε οσο το δυνατον με το μεγεθος.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Οι κοκκινες IMR γραφουνε Αλεξ ?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Οχι βεβαια!Αλλα δεν θελει και τρελλο ψαξιμο για να το βρεις! Να αναγραφουν επανω τους τα C δε νομιζω να το κανει καμμια!
Ετσι κι αλλιως με αυτο που μπλεξαμε οτι και να κανουμε (εφοσον μιλαμε για μοντ) ψαξιμο θελει! Δυστυχως!


Εχεις δικιο! Ειχα απαντησει στο αν αναφερεται! οχι στο αν αναγραφεται! Διαβασα λαθος!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Εχεις δικιο για το ψαξιμο, ετσι κι αλοιως, αλλα αυτο με την τιμη C κατα δηλωση του κατασκευαστη ή του οποιουδηποτε, δεν το καταπινω με τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Δεν εχεις καθολου αδικο, αλλα και εγω και πιθανον και εσυ, στηριζόμαστε σε καποιον συμφορουμίτη γνωστη, που εχει βρεί εναν αλλον γνωστη που με καποιο τρόπο εχει κανει τα απαραίτητα τέστ, και τα παραθετει!
Απ την αλλη εδω τα mAh που γραφουν ειναι εικονικα και καθολου πραγματικα! Θα κολωναν στα C?

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Ελα μου ντε. Τουλαχιστον τα mah με εναν ψηφιακο φορτιστη τα ελεγχεις, τα C ?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Οι χρήστες φακων ομως, χρειαζονται τα C που χρειαζομαστε εμείς? Περαν περιπτωσης βραχυκυκλωματος κλπ που απ οτι καταλαβαινω η μεγαλη αποφορτιση ειναι πλάς, τους απασχολει μια μπαταρις με 8C? Η μονο εμας τελικά?
Νομίζω πως τους νοιάζουν κι αυτούς.

Ας υπενθυμίσουμε και τα C των μπαταριών που συνήθως μας απασχολούν:
1.5C  ultra/sure/trust/-fire Li-ion
2C  AW ICR (Li-ion)
8C  AW 14500 and 16340 IMR (Li-Mn)
10C  AW 18650 IMR (Li-Mn)
10C  AW Li-FePo4

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
BigSur αυτη η χρησιμη αντιστοιχια που δημοσιευεις πως επαληθευεται ?
Sorry για την επιμονη.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Είναι από το ECF.
Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις, υπάρχει ολόκληρο το άρθρο μεταφρασμένο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.msg225049.html#msg225049

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Σωστός WileECoyote :thumpup:
Έπρεπε να βάλω το λινκ αλλά νόμιζα πως υπήρχε ήδη σε προηγούμενες σελίδες.

Α, και αν θυμάμαι καλά οι AW IMR 18350 (Li-Mn) είναι 5C.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Το εχω διαβασει παιδια, αλλα οσον αφορα το C βλεπω μονο παραδοχες. Να συμπερανω οτι εχει κανει εργαστηριακες μετρησεις το ECF  ή καταλληλα πειραματα ? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Αυτό δεν το διευκρινίζει.
Πιστεύω όμως ότι δεν θα έπαιρνε το ρίσκο να δίνει τέτοιες συμβουλές, αν δεν είχε κάποια στοιχεία.
Μην ξεχνάμε ότι είναι το μεγαλύτερο φόρουμ η.τ. παγκοσμίως και ότι στην Αμερική δεν αστειεύονται με τις ευθύνες που μπορεί να προκύψουν από λάθος συμβουλές.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ο τύπος mAh/1000 X κατάταξη C δίνει την μέγιστη αποφόρτιση.
Δεν είμαι ειδικός αλλά έχω δει συγκριτικά τεστ αποφόρτισης σε μπαταρίες.
Αν τα C ήταν αναξιόπιστα, νομίζω πως θα είχε βγει η βρώμα -τουλάχιστον για τις γνωστές και διαδεδομένες μάρκες.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω με τις υποθεσεις σας παιδια, αλλα νομιζω πως χρειαζεται κατι πιο επιστημoνικο που να επαληθευει το C και ολο το ψαξιμο που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι ακαρπο. Οπως σχετικα ευκολα επαληθευονται τα mah και τα volt ωστε να μπορουμε να εχουμε κριση, ετσι θα επρεπε να συμβαινει και με την τιμη C.
Προς το παρον μου φαινεται οτι εχουμε φαινομενο "εδω τα πολλα C, για περαστε" :))

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Θέλω κι εγώ να είμαι προσεκτικός αλλά, τελικά, σε κάτι πρέπει να βασιστούμε.
Δεν λέω πως είμαστε σίγουροι αλλά... Αν οι εταιρίες δηλώνουν κάτι, αν η εμπειρία των χρηστών δεν το διαψεύδει και αν διάφοροι ιδιώτες τεστάρουν και δεν βρίσκουν κάτι διαφορετικό, τι άλλο χρειάζεσαι;

Πολύ πριν αγγίξουμε το θέμα των μπαταριών:
Είσαι απόλυτα σίγουρος πως τα φρένα του αυτοκινήτου σου είναι της ποιότητας που επικαλείται η μάρκα του; Κι αν γενικά είναι, ποιός εξασφαλίζει πως ειδικά το δικό σου αμάξι δεν πάσχει από αστοχία υλικού;

Υπάρχει κάποιο σημείο που η ανάγκη για απόδειξη γίνεται πρόβλημα -αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το οτιδήποτε!  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem